Bruce Dickinson - Tyranny Of Souls

Μόλις το άκουσα και έχω να πω ότι αρχικά δε περίμενα κάτι ιδιαίτερο από τη στιγμή που ο Bruce ειναι απασχολημένος με τους Maiden. Τελικά μου άρεσε αρκετά, έχει 1-2 νέα στοιχεία, κατα τα άλλα είναι κλασσικό αμπουμ Dickinson.Έχει 10 κομμάτια, κάνει μία μικρή κοιλιά στο 2ο μισό (6-9) του ο δίσκος αλλά δεν είναι αρκετή για να καλύψει το πρώτο μέρος του (1-5). Αυτά σαν μία πρώτη γεύση, πάω για δεύτερη φορά τώρα… :smiley:

Φανταστικό άλμπουμ (πολλά καλά πράγματα φέτος). Νομίζω πως δεν τίθεται θέμα για το αν ο Roy Z (και ειδικά στα άλμπουμς του Ντίκινσον) είναι εγγύηση. Φοβερές συνθέσεις, πολλή δύναμη, άψοξα φωνητικά, ωραία σόλο, ωραία μπλα μπλα. Μέχρι στιγμής (το ακούω συνεχώς, αλλά όχι ακόμα αρκετές φορές πιστεύω) δεν έχω κάποια ένσταση, οπότε ο Μπρους μάλλον πολύ ικανοποιημένους μας αφήνει.

Χμ, nimlot, θα διαφωνήσω με την κοιλιά που ανέφερες, ελπίζω να το ξανακούσεις και να σου αρέσουν και σένα με τον καιρό :*

PS. Navigate the Seas of the Sun :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: 8O

__Σε σχέση με το -εξαιρετικό κατ’ εμέ- Chemichal Wedding τι λέει; Ρωτάω για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης… 8)

Παίζει και να του κάνει παρά φύσιν έρωτα. Το ακούω ακατάπαυστα μέρες τώρα. Ονειρώδες, θεϊκό, υπέρτατο, και άλλες υπερβολές.

__χεχε, UnHoLy αφιερώνεις! Οκ, το 'πιασα το νόημα! 8)

De 8a sumfonisw…se sxesh me to
BRUCE DICKINSON-Accident of birth-1997-
me tis kommatares <man of sorrows> & <omega>
ti na kanwww eimai tis balladas …

Ε αυτό έχει μέσα το Navigate the Seas of the Sun, που είναι απλά υπέροχο.

kai 8a sumfonisw :slight_smile:

Γιατί όμως το “Devil On A Hog” δε θεωρείται από τα καλά του δίσκου; :roll:

Εχει ωραιο ρεφραιν ομως…και γενικα πιο χαλαρο στυλακι.

Οσον αφορα το αλμπουμ, στην αρχη μου φανηκε μετριο αλλα οσο το ακουω τοσο περισσοτερο το συμπαθω…

to agaphmeno apo to cd einai to Soul Intruders
:smiley:

Καλό είναι αλλά χάνει σε πρωτοτυπία λιγάκι.
Γενικά πολύ καλό άλμπουμ, συνδυάζει το Accident Of Birth με το Chemical Wedding με κάπως πιο σκληρό ήχο σε σημεία.
Πάντως αυτό που μου έχει μείνει μετά από αρκετά ακούσματα είναι το ρεφραίν του “Navigate the Seas of the Sun”.
Βαθμολογία: 8/10

ontos den einai protwtipo

nta3ei simpa8itiko einai to album,den einai omws ayto pou 8a se skylopwrwsei
7/10

Για μένα ο δίσκος απλά τα σπάει. Ο Dickinson ό,τι και να κυκλοφορήσει θα είναι καλύτερο του τέλειου. Navigate The Seas Of The Sun και Tyranny Of The Souls οι κορυφαίες στιγμές του δίσκου. Εύγε στον Bruce. Πάντα τέτοια.

Είναι 1 σκάλα κάτω από το Accident Of Birth και 2 κάτω απ’το θεϊκό Chemical Wedding. Πάντως είναι καλύτερο από οτιδήποτε έχουν βγάλει οι Maiden μετά το Seventh Son Of A Seventh Son… αυτό είναι σίγουρο.

Είναι 1 σκάλα κάτω από το Accident Of Birth και 2 κάτω απ’το θεϊκό Chemical Wedding. Πάντως είναι καλύτερο από οτιδήποτε έχουν βγάλει οι Maiden μετά το Seventh Son Of A Seventh Son… αυτό είναι σίγουρο.[/quote]
einai tou dickinson to cd oxi twn maiden.
alla kai pali me ayth th logih mono apo to NO PRAYER FOR THE
DYING kai to VIRTUAL XI kai pali poli xlomo…ta ypolipa den ta rixnei atw me tpt.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι μετά το αξεπέραστο SSOASS (ωραίο δεν ακούγεται έτσι;), οι Maiden συνέχισαν να κυκλοφορούν αξιόλογα άλμπουμ με κορυφαίο ίσως το X Factor (και το τελευταίο τους είναι πολύ καλό και προσωπικά διαφωνώ που γενικά πήρε πιο χαμηλές βαθμολογίες από το Brave New World), αλλά δεν φτάνουν σε ποιότητα ούτε σε πρωτοτυπία τα καλύτερα του Dickinson. Δική μου άποψη βέβαια, αλλά πιστεύω ότι πολύς κόσμος θα συμφωνήσει μαζί μου.
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να μειώσω τους Maiden, μακάρι να είχαν όλα τα συγκροτήματα της γενιάς τους την ίδια ενέργεια.

diafonw.den lew einai kala kai tou bruce alla lipei o harris me ta ekplhktika lyrics kai ta a3eperasta solo

Κυκλοφορει και το videaki του Abduction στο http://www.screamforme.com/

sympa8itiko einai :slight_smile: