Bruce Springsteen

Δε βρηκα καποιο θρεντ για το Boss(το search τουλαχιστον δε μου εβγαλε,αμα εκανα λαθος κλειστε το).Ποια η γνωμη σας για το μεγαλο αυτο μουσικο?





:roll:

και και και …

Εχω μια σφαιρικη εικονα για τον bruce, και ενα πραγμα εχω να πω…ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ…Και μονο που καταφερε να βγαλει στα 60 του ισως το καλυτερο σιντι της ειδη τεραστιας καριερας του(μιλαω για το περσινο, το magic) τα λεει ολα…Συμβολο των πιτσιρικαδων στην αμερικη τις δεκαετιες 70 και 80, ενα απο τα καμαρια της αμερικανικης ροκ σκηνης!!!ελπιζω να τον δουμε και ελλαδα συντομα!!!

Όλοι οι δίσκοι που έχει βγάλει στα 00’s είναι επικοί (ίσως αν εξαιρέσω το "Devis & Dust Που είναι απλώς καλό). Κυρίως το “Rising” είναι απλά επικοσυγκλονισταριστούργημα!!! Και το “Live In Dublin” είναι από τα κορυφαία live ever! ¶ντε να βγει το καινούργιο, με τους e-streetιανούς πάλι, να γουστάρουμε!

¶κουσα για Ιανουάριο το καινουριο!

Μεγάλος, πραγματικός καλλιτεχνης. Δεν ξέρω αν υπάρχει τοπικ για τον Buce αλλα υπαρχει ενα πολυ καλό review συναυλίας του που είχαμε αρχίσει να κουβεντιάζουμαι για το Αφεντικό…

Τεραστια δισκαρα το Nebraska οπως και το Darkness in the Edge of Town.Παρα πολυ ευχαριστη εκπληξη το Magic.Ποιος να το περιμενε οτι το Boss θα εβγαζε τετοια δισκαρα(οχι οτι δεν τον εχω ικανο αλλα λεμε)?

Ο καλυτερος solo rock καλλιτεχνης κατα την γνωμη μου. Πανω απο 30 χρονια γραφει μουσικη υψηλου επιπεδου και οπως ειπε και ο Cozy στην τρεχουσα δεκαετια εχει βγαλει φοβερους δισκους, ισοσταθμιζοντας ισως καποια σκαμπανεβασματα που ειχε στα 90’s

Ψαξτε για το Live 1975-1985… 3πλο live album γεματο Boss!

Born In The USA απο τα πιο παρεξηγημενα τραγουδια ever, ενω ουσιαστικα κραζει τις ΗΠΑ, οσοι δεν δινουν σημασια στους στιχους το περνανε για redneck κομματι

Εdit: Βγαζει καινουριο αλμπουμ συντομα!

Μιας και το ανεφερες τσεκαρετε κι αυτη την unplugged εκτελεση.

Moυσικά είναι ιερό τέρας αλλά με χαλάει αυτή η “Ζήτω η Αμερική” εικόνα που βγάζει.

καλα το να κατσω να εξηγω ποσο τον λατρευω θα ειναι ανουσιο…

παντως οσον αφορα το καινουριο αλμπουμ παρτε το μαιλ που μου ηρθε τις προαλες…

  BRUCE SPRINGSTEEN'S "WORKING ON A DREAM" SET FOR JANUARY 27 RELEASE

Bruce Springsteen’s new album “Working on a Dream” has been set for a January 27 release on Columbia Records. “Working on a Dream” was recorded with the E Street Band and features twelve new Springsteen compositions plus two bonus tracks. It is the fourth collaboration between Springsteen and Brendan O’Brien, who produced and mixed the album.

“Working on a Dream” Song Titles:

  1. Outlaw Pete
  2. My Lucky Day
  3. Working on a Dream
  4. Queen of the Supermarket
  5. What Love Can Do
  6. This Life
  7. Good Eye
  8. Tomorrow Never Knows
  9. Life Itself
  10. Kingdom of Days
  11. Surprise, Surprise
  12. The Last Carnival

Bonus tracks:
The Wrestler
A Night with the Jersey Devil

Bruce Springsteen said, “Towards the end of recording ‘Magic,’ excited by the return to pop production sounds, I continued writing. When my friend producer Brendan O’Brien heard the new songs, he said, ‘Let’s keep going.’ Over the course of the next year, that’s just what we did, recording with the E Street Band during the breaks on last year’s tour. I hope ‘Working on a Dream’ has caught the energy of the band fresh off the road from some of the most exciting shows we’ve ever done. All the songs were written quickly, we usually used one of our first few takes, and we all had a blast making this one from beginning to end.”

“Working on a Dream” is Bruce Springsteen’s twenty-fourth album and was recorded and mixed at Southern Tracks in Atlanta, GA with additional recording in New York City, Los Angeles, and New Jersey.

Δεν εισαι και ο μονος.Τουλαχιστον αυτος δεν το παραχεζει(απ’οσο ξερω τουλαχιστον)οπως διαφοροι αλλοι(πχ Zak Wylde).

Πού τη βγάζει αυτή την εικόνα;

Όταν για παράδειγμα δίνει συναυλία έξω από το εκλογικό κέντρο του Ομπάμα και λέει πίπες για το αμερικάνικο όνειρο…

Αυτό σημαίνει ότι είναι πολιτικοποιημένος, όχι ότι είναι «ζήτω η Αμερική»! Μιλάει για μια Αμερική «όπως θα την ήθελε». Νομίζω.

Πολιτικοποιημένος Αμερικάνος που δίνει συναυλία έξω από το εκλογικό κέντρο του Ομπάμα είναι “ζήτω η Αμερική”.

Αμαν πια μ’αυτο το βιολι.Με το ν’ασχολουμαστε αν ο καθε μουσικος ειναι πατριωτης και λεει “ζητω η Αμερικη”
κλπ κατανταμε πιο γραφικοι κι απο τους ιδιους(αφηστε που εδω αναλυουμε τον Springsteen για τη μουσικη του και οχι για τις πολιτικες του αποψεις).Απο τη στιγμη που δε πεταει τις χοντραδες του Zak Wylde δε βρισκω κατι κακο στην ολη υποθεση.

Εγώ έχω ήδη αναφέρει πως μουσικά τον θεωρώ ιερό τέρας πάντως.

Δεν είναι εθνικιστής ρε παιδιά όμως.Απλά αγαπάει την πατρίδα του.Δεν είναι κακό αυτό.Και μέσα στα τραγούδια του την κριτικάρει.Γαμώτο κάπου έχω αρχείο :slight_smile: με περιστατικά αλλά δεν το βρίσκω τώρα…

Από το otherside tou Avopolis:

“Δεν μπορώ να σας πω κάτι προς το παρόν, πιθανότατα την Παρασκευή να έχω περισσότερο και πιο έγκυρες πληροφορίες, διαβάζω όμως σε διάφορα forum του είδους ότι ο Bruce Springsteen θα βρίσκεται στην Αθήνα, στα μέσα Φεβρουαρίου. Λέτε;”

Εχετε ακούσει κάτι τέτοιο ώς φήμη?

Τι; ΤΙ; [SIZE=“4”]Τι;[/SIZE] [SIZE=“7”]Τι;[/SIZE]

Τώρα που μας έβαλε τη φωτιά, το καλό που του θέλω είναι να ισχύει 8O