Εκφοβισμος / Bullying

Ναι αλλά το “ι” και το “ο” είναι δίπλα-δίπλα στο πληκτρολόγιο οπότε κάλλιστα μπορεί να είναι και τυπογραφικό.

Οπότε καλή μου χόκαμ κι εσυ γλυκούλα σάντοου πάτε να αυτοκτονήσετε γιατί θα σας περιλάβει ο Wrong και θα φάτε άφθονο bullying/εκφοβισμό.

Το ότι η σκληρότητα ενός ενήλικα δεν εκφράζεται πάντα ή εκφράζεται πιο συγκαλυμένα δεν σημαίνει ότι δεν υφίσταται.

Οι αντιστάσεις χρησιμοποιούνται στην πραγματικότητα για την προστασία του εαυτού, ο ενήλικας έχει μάθει να λειτουργεί βάσει ενός μεγάλου πεδίου κανόνων και μαζί με την ενδεχόμενη τιμωρία το αποτέλεσμα είναι η δημιουργία της κοινωνικής ηθικής (…) η οποία σαφώς και δεν είναι κάτι το έμφυτο.

Κατά τ? άλλα, άψογη, εμπεριστατωμένη ανάλυση. Τα παραδείγματα βοηθάνε αλλά για να δούμε ένα πρόβλημα ολοκληρωμένα, πρέπει πρώτα να εντοπίσουμε τις αιτίες που το δημιουργούν.
Η πραγματική απειλή φυσικά και είναι πάντα εσωτερική. Το ανώτερο, το πιο πηγαίο, το κυρίαρχο συναίσθημα που γεννάει όλες τις συμπεριφορές (σε ανθρώπους και ζώα) είναι ένα και ονομάζεται φόβος?

http://www.youtube.com/watch?v=icRLETicID8

Υ.Γ. Κάποιος εδώ μέσα έχει ασχοληθεί πολύ σοβαρά με την ψυχολογία? :slight_smile:

μην πατήσετε το spoiler του Shadowcaster

θα ξεχυθούν οι λέξεις σε όλο το δωμάτιο…
μέχρι και μαύρη τρυπά θα δημιουργήσουν…!! :stuck_out_tongue:

*αν ξαναπεί κάποιος για ορθογραφικά λάθη θα αυτοκτονήσω.αλήθεια.!!

PEACE

Μια χαρά τα λες, έτσι είναι και χαίρομαι που συμφωνείς!

Να πω πάντως εδώ πως ανέκαθεν δε τα πήγαινα καλά με τους “βαρύμαγκες”. Σπάνια είχα αντιμετωπίσει “bullying” μικρός τώρα που το σκέφτομαι, όσες φορες είχε τύχει έδινα γρήγορα στον άλλο να καταλάβει πως δε γουστάρω… Δεν ανήκα στους μάγκες αυτού του τύπου, αν και τώρα που το σκέφτομαι, ο καθένας μπορεί να είναι “μάγκας και πολλής” για κάποιον άλλον…

Ξύλο και σκηνικά έχει τύχει μόνο με φίλους να παίξω πάντως. Με γνωστούς/αγνώστους απλά ποτέ. (εντάξει, εκτός αν είχε γίνει και ήμουν πολύ μικρός και δε θυμάμαι)

Μερικές φορές έπιανα τον εαυτό μου να “υπερασπίζομαι το θύμα” ένα πράγμα… Μικρότερος πάντως, ναι, υπήρξαν περιπτώσεις που παρασυρόμουν και γω απ’το ρεύμα και κορόιδευα, ένας χαρακτηριστικός συμμαθητής μου ρχεται στο νου. (ρε γαμώτο, πως να μη κοροιδέψεις τον συγκεκριμένο όμως :PPP). Άλλο κοροιδία, άλλο bullying πάντως, αν και έχουν πολλά κοινά…

Τέλος πάντων…

ΥΓ - Κατα τ’ άλλα να μην ξεφεύγουμε σ’ αυτό το θρεντ εκτός θέματος οκ? Οτιδήποτε έξτρα συζητήστε το στο βαριέμαι ή κάπου αλλού ξέρω γω.

Καλα δεν υπαρχει στο δημοτικο επεφτε τρελο ξυλο ολοι με ολους ενα παιδι ειχε δαγκωσει το αυτι ενος αλλου παιδιου μετα εφαγε μηνυση βεβαια.
Γυμνασιο ξανα τρελο ξυλο και φασαριες …
Λυκειο ηρεμησαν τα πραγματα καπως

Γενικα η παιδεια ειναι χαλια και εκτος απο το να μαθαινει στα παιδια γραμματα πρεπει να τους κανει και πολιτες και σε αυτο εχει ενα μεγαλο Fail.

Πράγματι, τα παιδιά είναι σκληρά. Τελος πάντως τα είπαν πολύ όμορφα οι αποπάνω.

Εκ υων υστέρων συνειδητοποιώ πως έχω δει bullying να συμβαίνει, και μάλιστα αρκετά άσχημο - ψυχολογικό, όχι σωματικό (γιατί αλλιώς θα μας απέβαλλαν όλους ανεξαρτήτων συμμετεχόντων ή μη :stuck_out_tongue: ). Δηλαδή ανελέητη κοροϊδία και μάλιστα σε ένα παιδί είχαν μαζέψει υπογραφές αρκετοί για να φύγει από το σχολείο. Στο δημοτικό αυτά, ε.
Στο γυμνάσιο λίγα πράγματα είχα ανιχνεύσει, στο λύκειο τίποτα, με εξαίρεση μία αλλόκοτη φίλη που είχα η οποία κάθε μέρα τρομοκρατούσε τα μικρότερα παιδιά ζητώντας από όλα ένα πενηντάρικο (και ήταν πράγματι φάτσα να σε τρομοκρατήσει!).

Ουδέποτε συμμετείχα σε τίποτα τέτοιο.
Επίσης, αν και ήμουν πάντα μου απροσάρμοστο, ουδέποτε το υπέστην.
Αν το υπέστην παίζει να μην το κατάλαβα (!).
Και επίσης ξέρω ότι στο λύκειο αισθανόμουν γενικά θύμα και περιθωριοποιημένη, αλλά εκ των υστέρων ξέρω ότι δεν ήμουν ιδιαίτερα, ουδείς μου φαιρόταν άσχημα και ουδείς μου έδινε σημασία με τον τρόπο που το εννοούσα!

Επειδή λοιπόν ήμουν λιγάκι απροσάρμοστο, έτσι ήταν και οι παρέες μου. Θα ήμουν κολλητή με αυτούς που γίνονταν αντικείμενα bullying και με αυτούς που ήταν (πολύ) bullies.

Κι ύστερα ήρθε το μπλακμέταλ…

Είδες?
Είχα γερές βάσεις από πριν!

Όπως αναφέρει και η Almighty πριν στην αρχή του ποστ της…

Εγώ έχω υποστεί ψυχολογικό τραμπουκισμό… Δεν με χτυπούσαν στο σώμα (καθώς ήμουν κοπέλα ίσως… αλλά δεν το αποκλείω να το κάνουν άλλοι σε κοπέλες… ), αλλά με λέξεις… και είναι όντως άσχημο πολύ. Βέβαια, όπως προαναφέρθηκε και απο άλλους users, αυτά ουσιαστικά συμβαίνουν όντως ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ… εκεί που μπορούν να τα κάνουν. Αυτό το διαπίστωσα και μόνη μου. Το ζούσα όσο κι εγώ το επέτρεπα να συμβαίνει… κλεινόμουν πιο πολύ στον εαυτό μου και ήμουν απλά φοβισμένη.
Αλλά, τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν όταν πήρα δύναμη και άρχισα να πιστεύω στον εαυτό μου… δεν ξέρω κατα πόσο έχει σχέση, αλλά κατα έναν περίεργο τρόπο, αυτό συνέβη την περίοδο που “κατάλαβα” ότι μπορώ να γράφω μουσική… που ήταν πάλι κατα έναν περίεργο τρόπο η ίδια περίοδος που ένιωσα πρώτη φορά ερωτευμένη… όλα αυτά σίγουρα συνδέονται μεταξύ τους… όλα τα καλά μαζί… έτσι είχαν έρθει κάπως…
Οπότε με το που άλλαξα ΕΓΩ τρόπο σκέψης, και στάσης… τότε άλλαξαν “αναγκαστικά” και οι άλλοι συμπεριφορά απέναντί μου…

Γενικά το πως θα χειρίζεται κανείς τις καταστάσεις στη ζωή του ορίζεται απο τον τρόπο που έχει μεγαλώσει-> απο το σπίτι του-> την οικογένειά του-> τους γονείς του. Αν κάποιος έχει μεγαλώσει με συναισθηματική αγωγή, τότε μαθαίνει να εμπιστεύεται και να χειρίζεται τα συναισθήματά του, αλλά και να λύνει τα προβλήματά του. Αποκτά μεγαλύτερη αυτοεκτίμηση και ως αποτέλεσμα έχει και καλύτερες σχέσεις με τους άλλους.

Σωστα μεν αλλα αυτα ισχυουν οταν εχεις να κανεις με νορμαλ ατομα αν ο αλλος ειναι ανεγκεφαλος δεν νομιζω να κατσει να σε ακουσει ή να αλλαξει τιποτα στην συμπεριφορα του.

Ξεψύχησε στην αγκαλιά του πατέρα της 12χρονη Ουαλή
Την πείραζαν οι συμμαθητές της και πέθανε!

H Holly Stuckey ήταν ένα 12χρονο ντροπαλό, ήσυχο και αθώο κοριτσάκι από το Maesteg της Ουαλίας. Πριν λίγες μέρες η μικρή Holly άφησε ξαφνικά την τελευταία της πνοή στην αγκαλιά του πατέρα της, χωρίς κανείς να γνωρίζει το γιατί.

Όταν λοιπόν έγινε γνωστό ότι οι συμμαθητές της Holly, έκαναν κάθε μέρα την ζωή της κόλαση, κανείς δεν μπορούσε να πιστέψει πως μια λίγα παιδάκια θα μπορούσαν να φερθούν τόσο άσχημα σε ένα μικρό κοριτσάκι.

«Τα παιδιά την κορόιδευαν επειδή δεν ήξερε πολλά πράγματα για το σεξ», είπε σοκαρισμένος ο πατέρας της ο όποιος λίγο μετά τον θάνατό της, ανακάλυψε στο δωμάτιο της μικρής δεκάδες γράμματα μίσους από τους συμμαθητές της.

«Τα παιδιά την αποκαλούσαν λεσβία επειδή δεν ήξερε τόσα πολλά όσο αυτά», πρόσθεσε.

Ο πατέρας της ανακάλυψε μάλιστα και ένα σημείωμα της Holly που τον συγκλόνισε. «Σας μισώ για αυτά που μου έχετε κάνει», έγραφε η μικρούλα. «Είμαι ένα τίποτα»

Λίγες εβδομάδες πριν η Holly πεθάνει, δεν ήθελε να πηγαίνει πουθενά μόνη της. Η 12χρονη ήταν συνέχεια θλιμμένη και έμοιαζε πιο φοβισμένη από ποτέ, είπε ο πατέρας της.

Ο κ. Stuckey πιστεύει ότι τα πειράγματα των παιδιών πραγματικά σκότωσαν την 12χρονη.

Λίγα λεπτά πριν η Holly αφήσει την τελευταία της πνοή, ένιωσε πόνους στο στήθος και δεν μπορούσε να αναπνεύσει καλά. Οι γονείς της κάλεσαν ασθενοφόρο αλλά ήταν ήδη πολύ αργά για την μικρούλα.

«Πέθανε στα χέρια μου», είπε ο πατέρας της. «Είναι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να ζήσει ένας γονιός», είπε.

Ο κ. Stuckey έδωσε στην αστυνομία τα ονόματα 13 παιδιών τα οποία παρενοχλούσαν την κόρη του.

Ο θάνατος της παραμένει ακόμα ανεξιχνίαστος αν και οι άτυχοι γονείς πιστεύουν ότι η βίαιη συμπεριφορά των παιδιών έκανε την καρδιά της Holly, κυριολεκτικά να ραγίσει.

Τους τελευταίους τρεις μήνες εννέα παιδιά έχουν αυτοκτονήσει στις ΗΠΑ, εξαιτίας της βίαιης λεκτικής ?ή και σωματικής- συμπεριφοράς των συμμαθητών τους στο σχολεία.

Περισσότεροι από τους μισούς αυτούς έφηβους ήταν ομοφυλόφιλοι.

http://www.protothema.gr/world/article/?aid=84349

Παντως τα πραγματα στο εξωτερικο οσον αναφορα το bullying ειναι απειρως χειροτερα.Μπορω να μιλησω για την αγγλια προσωπικα και συγκεκριμενα για τον μικρο αδερφο ενος φιλου που τις προαλλες τον σταματησανε στον δρομο μια παρεα απο το σχολειο,τον κρατουσανε χειροποδαρα και με μαχαιρι του κανανε μια ουλη στο στομαχι.Ολα αυτα χωρις κανεναν λογο!Γενικα στα σχολεια δημιουργουνται πολλες συμμοριες απο 14-15 χρονων και ειδικα σε περιοχες οπως το Hackney,Brixton μεχρι και οι καθηγητες εχουν φτασει σε σημειο να τρεμουν τους “μαθητες”!

έλεος!

και πάω στοίχημα ότι δεν θα κάνουν τίποτα σε αυτά τα μαλακισμένα που την κορόιδευαν

είχα διαβάσει και εγώ για αγγλια μερικά στοιχειά στην εφημερίδα και μου φάνηκαν υπερβολικοί οι αριθμοί…
αλλά μάλλον είναι αλήθεια…