Που έχετε φάει το καλύτερο burger?

Χωρίς αμφιβολία burger king στο amsterdam!Κόλαση…Ακολουθεί το jack daniel’s burger στα TGI Friday’s.Συμπαθητικό επίσης και των kfc,στο πιο πικάντικο.

μη μου πεις γουεστ χολυ γιατι θα κουφαθω

Καλα…αυτο το μαγαζι ποτ’ε δεν θα πεθανει, το θυμαμαι απο τα 80s πιτσιρικας, και ακομα ανοιχτο? Σταθερη αξια…

Hooters στο mall

Καλύτερο (ως προς ποιότητα) και burger, δεν πάνε μαζί… εκτός αν το φτιάχνεις μόνος σου από υλικά που ξέρεις τι είναι :roll:

Οι σωστοί χίπστερς τρώμε hot hot (που βάζει και ροκομεταλλιές στο μαγαζί).

Σωστός! Φιλαδέλφεια ή Κέντρο;

Ε Φιλαδέλφεια που είναι της γειτονιάς. Αλλά και κέντρο αν βρεθώ καμιά Καρύτση.

Όντως σωστός χίπστερ τότε. Και εγώ μια απ τα ίδια.

Εγω που δεν τα ηξερα αυτα τα χιπστεραδικα, θα περασω μια βολτουλα απο κεντρο.

Καλό είναι το hot hot αλλά κάπως μικρό.

Επίσης ο επόμενος που θα πάει εκεί να φάει burger και πέσει το μάτι του σ’ αυτό το “meso burger”, μην ψαρώσει και πει, “ώπα, μεσογειακό μπέργκερ, φέτα κι ελιά, πρωτότυπο, πρέπει να γαμεί” - είναι μούφα. Προτιμήστε κάποια πιο κλασσική γεύση. Ή βάλτε Jack Daniels sauce.

Και μόνο που θα πεις “ώπα, μεσογειακό μπέργκερ, φέτα κι ελιά, πρωτότυπο, πρέπει να γαμεί” δεν σου αξίζει μπέργκερ. Θέλουμε φουλ αμερικανιά, να δαγκώνεις και να 'χει γεύση αστερόεσσα. Χάνι μάσταρντ (στα τρία εουροζ) και τζακ ντανιελς στηρίζομε.

Νταξει, μικρό δεν το λες. Δεν είναι και cheeseburger από Goody’s αλλά ούτε και σαν τα τέρατα του TGI. Πάντως η αναλογία μεγέθους/τιμής/ποιότητας είναι πολύ καλή.

Αυτο. Ειναι σαν να ψαχνεις σουβλακι διαιτης, εκ φυσεως λαθος.

Τώρα που έκλεισαν αρκετά Goodies γιατί ήταν μαλάκες οι άνθρωποι έχουν ανοίξει στη θέση τους παρόμοια burgerάδικα, άλλα τσαπατσούλικα και άλλα πιο καλοφτιαγμένα. Το Thes Burger στην Μπότσαρη έχει γαμώ τα burger, όπως επίσης και ένα άλλο στο Cosmos, νομίζω Ocean το έλεγαν, με κάτι 250gr μπιφτέκια όλο κρέας, αλλά έκλεισε γιατί ήταν too good to be true.

Άρα εγώ ήμουν ο μόνος μαλάκας της υπόθεσης. Λαμπρά. Κατάστρεψέ με κι άλλο ρε συ, μπορείς.

Εγώ πάντως, δεν ξέρω αν με τιμάει, αλλά μια τάση προς τις γκουρμεδιές στο μπέργκερ την έχω. :oops:

Ε, δεν είπα και ότι είναι το μικρότερο burger που υπάρχει.
Η σχέση τιμής/μεγέθους πάντως εγώ νομίζω πως λειτουργεί αντίστροφα. Ακούς τον άλλο να σου λέει “ρε μαλάκα υπάρχει μπεργκεράδικο που φτιάχνει μπέργκερ με 3-4 ευρώ!”, τον βλέπεις ότι το λέει με ενθουσιασμό, σκέφτεσαι ότι τότε δε μπορεί να ναι κουτσουλιά τύπου Goodies, ενθουσιάζεσαι κι εσύ με τη διαφαινόμενη φάση “το αφεντικό τρελάθηκε”… ε, και όταν το ζητάς και στο δίνει στο χέρι ο μουσάτος στη Φιλαδέλφεια, σε ψιλοπροσγειώνει το μέγεθος. Η ουσία δηλαδή είναι ότι ένα μόνο hot hot burger δε σου φτάνει. Θες ή δεύτερο, ή καμιά πατατιά από δίπλα. Ας μη γκρινιάξω άλλο όμως, γιατί για την ποιότητα, τουλάχιστον, ψιλοσυμφωνώ. Δεν είναι απ’ τα καλύτερα που έχω φάει, αλλά είναι τίμιο.

Μιλώντας πάντως για μεγέθη και συσχέτιση με τιμές, καλύτερα να παραγγείλεις burger από Benvenuto να δεις τι θα πει value for money με γενναιόδωρη ποσότητα. Πραγματικό ΤΕΡΑΣ, κάτω από έξι ευρώ, και σε επίπεδο πολύ πάνω απ’ το μέσο όρο (βασικά μετριοπαθής είμαι - εγώ λέω ότι γαμάει). Βέβαια στο θέμα της αμερικανιάς μάλλον χάνει (πιο πολύ προς χειροποίητη/σπιτική φάση πάει), οπότε μάλλον δεν κάνει για 87άδες.

…American House στον Πειραιά…και με ζαμπονοσαλάτα…και μπιφτέκι που το ζυμώνουν εκεί και όχι τις πλαστικούρες…και ολίγον τι άσχετο…αλλά το μαγαζί έχει τις καλύτερες ομελέτες…εμπιστευτείτε τον αφρατούλη Stef:):!:

Πώς με εκνευρίζει που κοτσάρουν παντού την φέτα… Όπως και η φέτα επίσης και πείτε με άμπαλη. Αμερικανιά και πλαστικούρα κάργα. Κατά τα άλλα, μπέργκερς πολύ σπάνια, μέχρι τώρα όμως δεν έχω δοκιμάσει κάτι που να πω WOW. Ίσως ένα που δοκίμασα με μπιφτέκι κοτόπουλο εδώ στα μέρη μου να ήταν λίγο καλύτερο.

Στο “ψητό”, έχετε να προτείνετε κανα καλό;;; :stuck_out_tongue:

Τώρα που έκλεισαν αρκετά Goodies γιατί ήταν μαλάκες οι άνθρωποι έχουν ανοίξει στη θέση τους παρόμοια burgerάδικα, άλλα τσαπατσούλικα και άλλα πιο καλοφτιαγμένα. Το Thes Burger στην Μπότσαρη έχει γαμώ τα burger, όπως επίσης και ένα άλλο στο Cosmos, νομίζω Ocean το έλεγαν, με κάτι 250gr μπιφτέκια όλο κρέας, αλλά έκλεισε γιατί ήταν too good to be true.

Τώρα που μου το θύμησες, αν εννοείς εκείνο το “κτήνος” burger του “Μικρού Βοριά” στο Meditteranean Cosmos είναι από τα κορυφαία…
4,5 ευρώ και είναι όσο το πιάτο τους… Και ποιότητα εστιατορίου (το μπιφτέκι)

(Το αριστερό)

[SPOILER]

[/SPOILER]

Καλύτερο με διαφορά, ένα απ τα πολλά που δοκίμασα στο Άμστερνταμ. Burger Bar, κοντά στην Dam Square, burger από κρέας βοδινό Kobe (Wagyu), κοινώς κρέας αγελάδας που την πότιζαν με μπύρα και της έκαναν μασάζ(ναι έτσι είναι η τεχνική…). Σερβιρισμένο χωρίς sauce πάντα, για να μην αλλοιωθεί η γεύση του, γαρνιρισμένο με έναν σκασμό τηγανιτές πατάτες, γύρω απ τις οποίες οι Ολλανδοί και γενικά οι Κατωχωρίτες έχουν ολόκληρη φιλοσοφία και τέχνη. Από τιμή σχετικά νορμάλ για Ολλανδία (12 ευρώ), αλλά πλήρως χορταστικό και από γεύση άντε γεια.

Το χω τάμα τόσα χρόνια να το προλάβω να πάω πριν κλείσει, αλλά συνέχεια μένει στα σχέδια. Γαμώτο, πείνασα.