Burzum - Belus

Εδώ και καιρό ξέραμε τον τίτλο και το εξώφυλλο του νέου δίσκου Burzum και είχε γίνει και ψιλοσυζήτηση στα σχετικά θρέντ αλλα μιας και βγήκαν τα samples ανοίγω τούτο το θρέντ. Πιστεύω θα κατουρηθούμε έστω και τόσο δα λιγάκι :slight_smile:

  1. Leukes Renkespill (Introduksjon) 00:33
  2. Belus’ Død 06:23
  3. Glemselens Elv 11:54
  4. Kaimadalthas’ Nedstigning 06:43
  5. Sverddans 02:27
  6. Keliohesten 05:45
  7. Morgenrøde 08:54
  8. Belus’ Tilbakekomst (Konklusjon) 09:37

Kυκλοφορεί 8 Μαρτίου.

Samples εδώ

Βurzum έχω ακούσει τα Aske και Hvis Lyset tar Oss, τα οποία βέβαια παίζει να τα έχω να τα ακούσω από το 96… από τα samples που ακουσα τα φωνητικά δεν έχουν σχέση με αυτό που θυμάμαι. Κατά τα άλλα, τα δείγματα αυτά βγάζουν μια ωραία ατμόσφαιρα, αυτή την των αρχών των 90’ς αν θες, αλλά όχι τόσο ψυχρή όσο αυτό που θυμάμαι από τον συγκεκριμένο τύπο. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια… Το Sverddans μόνο σε εμένα θυμίζει Rotting Christ φάσης Passage to arcturo? χα!

Kατουρηθηκα hδη…

Το πιο γαμάτο απ’ όλα ήταν το i. Lukans Renkespill (Introduksjon)

Θα προσπαθήσω να κρατηθώ και να μην ακούσω τα samples…Για να δούμε…

:thumbup::thumbup::thumbup:

Με preview 30 δευτερολέπτων δεν μπορείς να εκφέρεις ακόμα καμία άποψη προφανώς… Το μόνο που μπορείς να σχολιάσεις είναι τα ηχητικά κλπ. Π.χ. τα φωνητικά δεν είναι όπως τα κλασικά Burzum. Κρίμα, γιατί ήταν τόσο ιδιαίτερα. Θα μου πεις πέρασαν 20 χρόνια από τότε και θα 'χεις και δίκιο. Περιμένουμε την κυκλοφορία, λοιπόν.

Εχω τρελαθεί να ακουω samples απο επερχομενα άλμπουμ που τα περιμενω αναγωνίως. (Rotting Christ, Eluveitie κ.α.). Εδω θα αντισταθώ και δεν θα τα ακούσω.

Russia alert. 8)

Λοιπόν ακούω το δίσκο για δεύτερη φορά και έχω να πω οτι πρόκειται περι εκπληκτικού δίσκου (όπως είπε και συμφωνεί ο Νομιστέρης). Ντάξει αναμένομενο ήταν κιόλας δεν υπήρχε περίπτωση να μας απογοήτευε ο Βίκερνες. Καύλωσα άσχημα με τον ήχο που έχει φτιάξει στο δίσκο και γενικότερα με την όλη παραγωγή. Είναι όπως θα έπρεπε να είναι, την πέτυχε γαμάτη και σε συνδυασμό με τις συνθέσεις GAMAY. Glemselens Elv και Morgenrøde τα πιο ξεχωριστά για μένα κομμάτια του δίσκου, αυτά που τα ακούς και λες “αυτό είναι ύμνος γαμώ τη μπαναγία”. Ωραίο και το Belus’ Død κλασσικό κομμάτι Burzum για να ξεκινήσει ο δίσκος όπως και το Keliohesten αλλα και το διάρκειας 2μιση λεπτών Sverddans με το πιο “πάμε για ξύλο θρας ριφφ”.

Προβλέπεται άνετα για τους καλύτερους δίσκους της χρονιάς, το είπαμε, δεν υπήρχε περίπτωση να μας απογοητεύσει.

Edit: To Glemselens Elv δεν υπάρχει ε.

ααχ!!αντε να βγει !!:):slight_smile:

Glemselens Elv. έχω κολλήσει εδώ. επίσης ο ήχος.

Ο χρήστης Ahimsa λέει:
το σωερδδανσ ανετα χωρευεται ε
Ο χρήστης weeping willow λέει:
ε ναι
εξου και το ονομα
!
Ο χρήστης Ahimsa λέει:
*!σωστος, ειμαι ουγκ
*σαν στρατοβαριους ειναι!
Ο χρήστης weeping willow λέει:
*δεν ξερεις πως πηρε τ’ονομα το κομματι;
Ο χρήστης Ahimsa λέει:
*ραπσοντι
*οχι!
Ο χρήστης weeping willow λέει:
*αραζαν μια μερα στο στουντιο με τον steinar των arcturus τον πληκτρα
*των βοηθουσε αυτος στη μιξη κλπ
*και σε καποια φαση παιζει αυτο το κομματι
*το ακουει ο αλλος ο μαλακας και πιανει τον χορο
*ε κι έμεινε, sverddans!
Ο χρήστης Ahimsa λέει:
*γελαω

ειμαι στη 3-4η ακροαση, τα εχω κανει σκατα, ακουω συνεχεια το Glemselens Elv και χαλαω τη ροη. στη συνεχεια ερχονται τα Kaimadalthas’ Nedstigning, Morgenroede και το τελευταιο που ειναι οπως τα ειπε ο νεκροκεμπαπ. υπεροχο αλμπουμ, ο τυπος το χει ασχημα που να παρει.

Μετά από 3 ακροάσεις (δεν είμαι σίγουρος για το αν θα υπάρξει κι άλλη).

Intro - ασχολίαστο.
Belus’ Doed - Ένα απ’ τα δύο συμπαθητικά κομμάτια. Ίσως επειδή βασίζεται στη μελωδία του Daudi Baldrs απ’ το αγαπημένο μου ομώνυμο album.
Glemselens Elv - Ωραίες μελωδιούλες - παρακαλούσα να τελειώσει μετά από ένα σημείο.
Kaimandalthas’ Nedstigning - Δεν πίστευα ότι ο Vikernes μπορεί να γράψει τόσο μέτρια μουσική.
Sverddans - Δεν πίστευα ότι θα υπάρχουν και χειρότερα απ’ το Kaimandalthas’ Nedstigning.
Keliohesten - Το δεύτερο συμπαθητικό κομμάτι. Θυμίζει παλιούς Burzum . Το πιο σκοτεινό κομμάτι.
Morgenroede - Ισχύουν περίπου τα ίδια με Glemselens Elv.
Belus’ Tilbakekomst - ??? Ναι…ΟΚ…Μάλιστα.

:lol:

Κρίμα πραγματικά…
Απ’ έξω Burzum κι από μέσα…

Πολύ καλό άλμπουμ. Δεν περιμένα απο τον μπουρζουμι εν έτη 2010 να θυμιθεί ακομα και παλιές θρασιες. Γυριζει με επιτυχία στις ημερες των 3 πρωτων άλμπουμ ακόμα και στην παραγωγη (αν και δυσκολα να κρινω απο τα σκατοηχεια του pc). Πολλες καλές στιγμές μέσα αλλα εγω θα ξεχωρισω το keliohesten αφού ηταν το πλεον αναπάντεχο κομματι για μπουρζουμ τόσα χρονια μετά. Αυτά με μια ακροαση μόνο βέβαια.

Χωρίς πολλά λόγια, ένα μέτριο αλμπουμ, ένα κακό burzum αλμπουμ

Aυτους που δεν μπορουσα να τους ακουσω με τιποτα θα τους ακουσω στο Belus. Glemselens Elv επισης ωραιο. προχωρω

Eμ, οι πιθανότητες λένε ότι αμα περιμένεις το Belus για να ακούσεις Burzum κάπου πήρες μια λάθος στροφή στο Αλμπουκέρκι. Το χω βάλει απο χτες 2-3 φορές το album αλλά δεν μπορώ να μπω σε διάθεση να το ακούσω και συνέχεια το παρατάω. Θα δούμε το βράδυ.

intro :smiley:
belus’ tibakekomst :expressionless:
belus’ doet :slight_smile:
glemselens elv :smiley:
sverddans :slight_smile:
kaliohesten :slight_smile:
morgenroede :smiley:
kaimadalthas :smiley:

γενικα με 2 φορες που το ακουσα :razz: