Burzum - Belus

Δεν το εχω ακουσει ακομα…σε τι κατευθυνση κινειται?tomhet φαση ή Aske?

μετα-ψυχεδελικά τράιμπαλ νυχτερινά σονέτα.

Καταρχήν ξεκινούμε την ακρόαση του “Belus” χασκογελώντας με δηλώσεις φυλακισμένου αγωνιστή Varg ότι θα κυκλοφορεί μόνο ambient albums καθώς οι κιθάρες και κατ’ επέκτασην το rock είναι δημιούργημα των μαύρων. Κατόπιν βλέπουμε το “White God” στον τίτλο και χαμογελάμε ειλικρινώς ελπίζοντας ότι την κυκλοφορία θα ακολουθήσουν συνεντεύξεις, ντοκυμαντέρ και γενικότερες δηλώσεις έτσι ώστε να έχουμε να ανατρέχουμε όταν έχουμε τις μαύρες μας και να μας φτιάχνει το κέφι.

Ας έρθουμε και στα ουσιαστικά τώρα. Τελικά το άκουσα το album με προσοχή. Μπορώ να πω ότι το χρειαζόμασταν αυτό το δίσκο, μια που οι υπόλοιποι εκ Νορβηγίας έχουν αποφασίσει να τον παίζουν τα τελευταία χρόνια αντί να βγάζουν κάνα δίσκαρο όπως τα παλιά καλά χρόνια. Το “Belus” είναι δίσκαρος. Όσο και αν μας αρέσει να κοροιδεύουμε τον βλάκα και την καθυστέρησή του, είναι φανερό ότι δεν έχει χάσει το touch του σε ό,τι αφορά στη μουσική. Όπως πολύ σωστά είπε ένας φίλος 14 χρόνια μετά το “Filosofem” και άπειρους depressive, ambient και λοιπούς αντιγραφείς (καλούς και κακούς), ο Vikernes έρχεται να δείξει πως παίζεται το άθλημα. Ίσως είναι και λίγο συναισθηματική η επιρροή, καθώς τα 90s ήταν η μουσική μας εφηβεία οπότε με κάτι τέτοια τα ξαναθυμόμαστε. Αλλά η αλήθεια είναι ότι ο δίσκος ειναι εξαιρετικός. Με ελαφρώς καλύτερο ήχο (δυστυχώς) από την τελειότητα του “Filosofem” αλλά με την ατμόσφαιρα να αναπολεί τις παλιές μέρες χωρίς ευτυχώς να γίνεται γραφική, ο βλακάκος έγραψε συνθεσάρες πάλι. Αρκετά back to basics νομίζω, επικούρα, ατμόσφαιρα και όλα τα ωραία πράγματα που αγαπήσαμε σε “Hvis Lyset…” και “Det Som…”.

Με την εξαίρεση του “Sverddans”, για το οποίο, εντάξει, γελάει όχι μόνο λίγο, αλλά αρκετά, ο κόσμος όλος, τα υπόλοιπα κομμάτια είναι όχι μόνο όπως πρέπει, αλλά όπως θα έπρεπε και το 94. Αγαπάμε. Θα την κάνω την γκρίνια μου όμως και θα πω οτι χρειαζόταν ένα “Tomhet” για να ολοκληρωθεί. Πέθανε και ο Λευκός Θεός λοιπόν και πάμε να δούμε τι γίνεται από εδώ και πέρα.

Ήρθε λοιπόν η ώρα ν’ ακούσουμε Black Metal Αλμπουμ απο Burzum, κάτι που περιμέναμε χρόνια.
Είμαι συγκινημένος.
Δεν έχει τίποτε νόημα παραπάνω απο το συναίσθημα που προκαλέι στον ακροατή μια μπάντα, πάντα θα ναι έτσι.
Καλύτερο άλμπουμ της χρονιάς…
Jeg reiser til Kelio.
Jeg reiser til mørkets dyp der alt er dødt…

:ban:

Ρε σεις, πως το ακουσατε πριν βγει;

Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις τον όρο “leaking”, έτσι δεν είναι;

Ωραιο αλμπουμακι,καλυτερο απ’οτι περιμενα τουλαχιστον…αλλα δε νομιζω πως θα τραβηξω και τα βυζια μου.Θα το τσιμπησω σε βινυλιακι μαλλον ομως.

Ναι, οπως καταλαβαινεις ηλπιζα για κανα link γιατι βαριεμαι να ψαχνω αλλα δεν βαριεσαι. Βρηκα

Τι σκεφτοταν οταν εγραψε το Kaimadalthas’ Nedstigning; WTF?
Τα αλλα πριν απο αυτο καλα, ακομα δεν τελειωσα την πρωτη ακροαση ομως

Πόσο υπεραπίστευτο κομμάτι το Glemselens Elv !

Γενικά καλύτερο απ’ ότι περίμενα, περίσσοτερα πιο μετά.

Ανελπιστα καλο!!!

Ετσι ρε, αγνη Μπουρζουμιλα μεσα στο 2010, αυτα ειναι!

χεχε, το αλμπουμ το έχω ακούσει ήδη 3 φορές, λίγες, μα αρκετές…:smiley:

Βλέπω ότι α Βάργκ εξακολουθεί να προκαλεί διχασμό και θλίβομαι…

Εγώ δεν άκουσα σάμπλς ούτε διάβασα απόψεις πριν έχω hands-on εμπειρία…
Τελικά το άκουσα χθές και κατέληξα οτι θέλω να το αγοράσω…

Το άλμπουμ αντικειμενικά, μουσικά, σαν BM ambient burzum record ικανοποιεί τις προσδοκίες κάθε ακροατή που περίμενε το συγκεκριμένο δίσκο. Δεν ξέρω για αυτούς που απλά έτυχε να πέσει στα χέρια τους. Δεν ανήκω σε εκείνη την κατηγορία και αν ανήκα δεν θα παρουσίαζα την αποψη μου σε αυτό το thread :stuck_out_tongue:

4.5 / 5:lol:

υγ. Τραγουδάρα το Glemselens Elv ρε φίλε…

Ακουσα κι εγω το album εχτες η μαλλον ξεκινισα και απο χτες το βραδυ εχω ακουσει το Glemselen’s elv πανω απο 10 φορες!!Παντως το Belus doed που ακουσα ολοκληρο και λιγο απο τα αλλα μου αρεσε παρα πολυ αν και δεν ειμαι μεγαλος fan του Μπλακ Μεταλ και ειναι πολυ πιθανον να το αγορασω το Cd οταν βγει!!!

Θελει χρονο. Οι πρωτες εντυπωσεις παντως ειναι

…εως τωρα. Απλα και περιεκτικα.

Τα τρία τελευταία μόνα τους θα έκαναν ένα συμπαθητικό EP.
Έτσι κι αλλιώς τα πρώτα δευτερόλεπτα του keliohesten δίνουν την εντύπωση ότι ξεκινάει καινούργιο album.
To Morgenroede το είχα ψιλό-αδικήσει και δένει μαζί με το τελευταίο βγάζοντας κάτι απ’ αυτή την ambient Burzum μαστούρα. Που μπορεί να ακούς ξάπλα και κάποια στιγμή κόβεται η επικοινωνία με τον έξω κόσμο.

Από εκεί και πέρα, όταν βάλω το album να το ακούσω ολόκληρο απ’ την αρχή, κάποια στιγμή σκέφτομαι: γιατί ακούω αυτό και δεν ακούω κάποιο απ’ τα παλιά; (είναι πολλοί που έχουν την ίδια αίσθηση) Εκτός από τα μέτρια κομμάτια, δεν έχει και συνοχή.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι πλάκα έχετε πάθει πολλοί με το Glemselens.

φταιει το σλαπινγκ παιξιμο μπασου στην αρχη.

καλούλι, μου θυμίζει αρκετά de mysteriis και μυρίζει λίγο παραπάνω euronymila…, λίγο οι ταχυτητες και οι μινορίλες, λίγο οι “ψαλμωδίες”- ελπίζω να μη μας πεί οτι ήταν δικιά του ιδέα και ο attila τον είχε αντιγράψει- λίγο το οτι ο euronymous ήταν το black metal των αρχών 90’ς κιόχι μόνο …

απο την άλλη, προσωπικά έχω κορεστεί ακουστικά στο συγκεκριμένο χώρο κιαφού δεν ξαναανακάλυψε το τροχό (για burzum έχει αρκετά νέα στοιχεία, για black είναι επιστροφή στον καλό παλιό ήχο και έχει και συναίσθημα- όμως σχεδόν καθόλου πρωτοτυπία, bummer)
δεν νομίζω να το ακούω και συνέχεια…

Τσίμπησα μία κόπια σε λευκό βινύλιο (φοβερό πακέτο παρεπιπτόντως) αν και αλμυρή τιμή. Ομολογώ δεν περίμενα να βρίσκεται σε τέτοια φόρμα ο Varg. Εύστοχο το σχόλιο για το Glemselens και μένα μου θυμίζει ατμόσφαιρα Passage to Arcturo.

Διαφέρει το κομμάτι από το γενικό κλίμα του δίσκου αλλά δεν θεωρώ πως είναι κάτι εξαιρετικό. Δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω κολλήσει με το “Kaimadalthas nedstigning”.

“Jeg reiser til mørkets dyp der alt er dødt…”

Θεική συνέντευξη Varg που μιλάει για όλα. Απο το καινούργιο δίσκο, τις σημερινές κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις στην Ευρώπη μέχρι και τον… Άρχοντα των δαχτυλιδιών.

http://www.metal-rules.com/zine/content/view/1879/86/

Τελικα μετα απο καποιες ακροασεις παραμενει καλο αλμπουμ αλλα η αληθεια ειναι πως ειχα ενθουσιαστει και λιγο περισσοτερο απ’οτι επρεπε…Anyway,good one.

Το άκουσα, από κλιπάκια στο youtube, κάμποσες φορές και μπορώ να πω ότι μάρεσε αρκετα ώστε με την πρώτη ευκαιρία να τον αγοράσω:):!: