Burzum - Belus

μια χαρα δισκος! μελαγχολικος,σκοτεινος και ακρως ταξιδιαρικος! ενδεικνυται για ακροασεις λιγο πριν κουρνιασουμε στην αγκαλη του μορφεα!

Ποιο μορφέα μωρέ!

Λοιπόν εδώ μιλάμε για μεγάλο δίσκο πραγματικά. Απ’ αυτούς που το συνειδητοποιείς στην πορεία πόσο σε έχουν απορροφήσει. Α, και θέλει σωστή ατμόσφαιρα και τα ρέστα για να αποδώσει όπως πρέπει.

Τρομερή δομή δίσκου, intro αρκούντως ευφάνταστο, Belus’ Doed χαλαρή εισαγωγή, Glemselens Elv σπειροειδές έπος, Kaimadalthas Nedstigning TO RIFF!, Sverddans χώσιμο που κόβει στα δύο τον δίσκο, Keliohesten και back-on-track, και τα Morgenroede/Belus’ Tilbakekomst ιδανικό ambient κλείσιμο.

το ριφφ του Kaimadalthas Nedstigning φερνει σε Peste Noire, και κατα συμπτωση, φασιστες και οι δυο.

Glemselens Elv ειναι η καυλα η ιδια…Belus’ tilbakekomst (Konklusjon) προσωπικο αγαπημενο…απο το χωρο,δεν εχω και καμια ιδιαιτερη γνωση ή ακουσματα,πλην μερικων κλασσικων δισκων,αλλα στον Varg βαραω προσοχη…ο τυπας,εν ετη 2010 τοχει ακομα…

Τεσπα,δισκαρα,το λιωνω αυτες τις μερες οπωτε μπορω…πολυ καλος δισκος και τιμιος…

o μορφεας αναφερθηκε σαν παραλληλισμος για να τονισει ποσο ονειρικο ειναι το συγκεκριμενο αλμπουμ ! οταν το ακους χανεσαι στο δικο του κοσμο, οπως συμβαινει και με τα ονειρα !
διαδρομη μεσα απο το θανατο ειπε ο βαργκ…διαδρομη σε κατι απροσδιοριστο, κατι την ταπεινη μου αποψη, θα πω εγω !

Πρώτον δε με τσιγκλάς και δεύτερον τι μου συγκρίνεις την βούρτσα με την πούτσα.
Νταξ, συμπαθητικούλης ο Peste (kato oe oe!) Noire.

Τρίτον βρες hammer και διάβασε θαυμασμό Βαργκ για Σοβιετική Ένωση. :smiley:

δεν κανω συγκριση βρε κουτεντε, απλη αναφορα ηταν.

Υπαρχει μεταφραση των στιχων και στα ελληνικα εδω

8O

Το 'πε και το κανε ο άτιμος.

πραγματικα, τηρησε την δηλωση του ! εκ πρωτης οψεως και με μια γρηγορη αναγνωση, οι στιχοι φαινονται αρκετα ενδιαφεροντες και στηριζουν την μουσικη για την οποια γραφτηκαν!

Ο Ποταμός της Λησμονιάς

Με τον ήλιο και το φεγγάρι να σβήνουν,
ταξίδι στη θάλασσα των σκιών ξεκινά.
Η άρκτος θα κοιτά τη νεκρική πυρά.
Το σώμα τοποθετείται σε πέτρινο τάφο.

Πίσω από το πέπλο ακούγεται ο λυγμός της Γης,
του θέρους το φως εξαφανίζεται,
σε βάρκα μπαίνει το πνεύμα της δρυός,
χειμώνας και φθινόπωρο νικούν ξανά.

Θα επιστρέψω.
Θα έρθω πίσω.
Όταν αδύναμα θα είναι τα πνεύματα του χειμώνα.
Θα γυρίσω σπίτι.

Κάτω απ? το χώμα, ο κρυφός κόσμος,
πίσω από τα σύννεφα προς τη δύση,
τελειώνει της βάρκας το μακρύ ταξίδι,
όπου χειμώνας και φθινόπωρο γλεντούν.

Κρύο και σκοτάδι έχει στα βαθιά,
μόνο οι σκιές μεγαλώνουν εκεί,
το σκοτεινό πλάσμα βρίσκεις εκεί,
τους σκοτεινότερους τρόμους.

Θα επιστρέψω.
Θα έρθω πίσω.
Όταν αδύναμα θα είναι τα πνεύματα του χειμώνα.
Θα γυρίσω σπίτι.

Οι νεκροί αναπαύονται σε ρούχα λευκά,
πίσω από βαριές κρύες πέτρινες πόρτες,
μα αν ακούσεις τη στρατιά των νεκρών,
καμιά φορά τους ακούς να τραγουδούν.

Οι νεκροί αναπαύονται σε ρούχα λευκά,
πίσω από βαριές κρύες πέτρινες πόρτες,
μα αν ακούσεις τη στρατιά των νεκρών,
καμιά φορά τους ακούς να τραγουδούν.

Θα επιστρέψω.
Θα έρθω πίσω.
Όταν αδύναμα θα είναι τα πνεύματα του χειμώνα.
Θα γυρίσω σπίτι.

Aντε γεια Black Metal !

Οι στιχοι του τυπου παντα ηταν εξαιρετικοι κατα την ταπεινη μου αποψη. Ειχα παθει σοκ οταν μου μεταφρασαν τους στιχους του Hvis Lysset Tar Oss.

Οσο για το αλμπουμ, οπως τα λεει ο Κρισπ. Τρελο κολλημα χωρις να το καταλαβεις. Ειδικα το Glemselens Elv παιζει να το ακουω καμια 10ρια φορες την ημερα, ετσι για το καλο.

Σε ποιο Χαμερ εχει συνεντευξη/ριβιου Btw? Ποσο του εβαλαν και ποιος την εκανε?

Ριβιού είχε στου Μαρτίου, 7άρι από Γιοβανίτη αλλά το νόημα είναι ότι αποθεώνει. Συνέντευξη απ’ τον ίδιο στο τεύχος Απριλίου με Βαργκ να εκφράζει θαυμασμό για Σοβ. Ένωση, απέχθεια για Αμερικάνους και να λέει αδερφές/κότες την πλειοψηφία της νορβηγικής μπλακμέταλ σκηνής για τα τότε γεγονότα.

Xωρίς πολλά λόγια θα μου επιτρέψετε να αποθεώσω τον δίσκο δηλώνοντας απλά πως πρόκειται για τον καλύτερο black metal δίσκο που έχω ακούσει τους τελευταίους μήνες!

Ετσι, λατρεια, θα το τσιμπησω8)

το glemselens είναι μέχρι στιγμής το τραγούδι της χρονιάς.

κωμικος,θλιβερος φασιστας…τραγικη συνεντευξη στο χαμερ…θαυμασμος για Σοβ. Ενωση…γελαει ο κοσμος ενω θα επρεπε να φτυνει

ευχαριστω και υποκλινομαι…δεν ομιλω για τη μουσικη του αλλα για το ποσο κρετινος ειναι οσον αφορα τα “ιδεωδη” του αυτος ο λευκος,ξανθος εκπροσωπος της παπ-αριας φυλης

[I]Πάνω στο ψηλότερο βουνό στην ανατολή
μπορείς να δεις τον κόκκινο ήλιο.
Μπορείς να δεις και να χαρείς τη θαλπωρή,
από την κορυφή να δεις τη Γη να γεννά.

Η δύναμη του ήλιου επέστρεψε,
το δρύινο πνεύμα αναγεννήθηκε.
Η ισχύς του ήλιου επέστρεψε.
Θέρος κατέφθασε.[/I]

αυτο εδω λεγεται καθαρση.