Burzum - Belus

Θέλω να κάνω ένα τρελό ποστ, που να δηλώνει πόσο πολύ μου άρεσε αυτό το άλμπουμ…

Αλλά δεν βρίσκω λόγια! !

κι εμενα ο ποταμος της λησμονιας ειναι το αγαπημενο μου και σε μουσικη και σε στιχο πλεον :slight_smile:

συνηθως ακουω πιο ευκολα πραγματα…
αλλα ακουσα και …
[SIZE=“4”]
ω,ρε μανα μου…!!!
[/SIZE]

τι δισκαρα ειναι αυτη…??
και αυτο το Glemselens Elv γιατι ειναι τοσο, μα τοσο θεικο…??

Οι νεκροί αναπαύονται σε ρούχα λευκά,
πίσω από βαριές κρύες πέτρινες πόρτες,
μα αν ακούσεις τη στρατιά των νεκρών,
καμιά φορά τους ακούς να τραγουδούν.

αντε γεια…!

ΜΑ ΠΟΛΥ ΘΕΙΚΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΤΟ Glemselens Elv

Bump, μιας και μου έκανε εντύπωση που πολλοί δεν ξεχνούν το ‘‘Belus’’ στις λίστες της ‘‘ανασκόπησης της χρονιάς’’. Προσωπικά δε συμμερίζομαι και τόσο τον ενθουσιασμό, αν και ο δίσκους μου άρεσε σε γενικές γραμμές. Δεν είχα και τις τρελές προσδοκίες, βέβαια, απλά τόσα χρόνια είχα συνηθίσει στο ‘‘Burzum = ανατριχίλα’’, η μουσική τους ήταν συνδεδεμένη μόνο με κάτι το εξαιρετικό, αυτό το αίσθημα του να είσα έφηβος και να ανακαλύπτεις το black metal κλπ. Anyway, βρήκα και φοβερές στιγμές στο ‘‘Belus’’ (π.χ. το ‘‘Keliohesten’’), αλλά με κούρασαν φοβερά οι περισσότερες διάρκειες των κομματιών (κάτι που π.χ. απλά δεν υπήρχε στα παλιότερα μακροσκελεή έπη). Τα φωνητικά επίσης με χάλασαν λιγάκι, αλλά μια συνήθεια είναι. Γενικά δίσκος που μου άφησε απλά ένα μικρό ενθουσιασμό για το τι (ίσως) θα ακολουθήσει από τον τύπο εάν συνεχίσει.

Είναι πολύ καλός δίσκος τελικά.
Είναι φοβερό πως έφτιαξε την ατμόσφαιρα των παλιών καλών εποχών πάλι…
Περισσότερα θα πω στις “Καλύτερες Κυκλοφορίες του 2010”.

οχι απλα πολυ καλος δισκος.υψιστη διαμαντενια δισκαρα πολλων καρατιων:D

Συμπτωματα Cradleofmaiden?

:-s

Σχεδον παντα ο Varg μουσικα/στιχουργικα παρουσιαζε καταπληκτικα εργα.
Στην ειδηση οτι βγαζει νεο αλμπουμ ειχα ξενερωσει γιατι δεν ηθελα να 'πεσει’
στα ματια μου.Σαν συνθετη τον θεωρω εναν απο τους καλυτερους του ακραιου
ηχου.Τελικα οχι μονο με απογοητευσε αλλα ενθουσιαστηκα κιολας !
Καταπληκτικη ατμοσφαιρα,ωραιοτατες συνθεσεις, ενω το Glemselens Elv ειναι το
καλυτερο τραγουδι που ακουσα φετος και στιχουργικα !
Μοναδικο μειονεκτημα ειναι οτι χανει λιιιγο σε συνοχη ο δισκος μιας και τα τραγουδια
γραφτηκαν σε διαφορετικους περιοδους.Οπως και να εχει ο Varg δειχνει σε ολους
ποιος ειναι ο αρχοντας :!:

Συμφωνω απολυτα με τον αποπανω και στο πως μου φανηκε οτι ο Βαργκ βγαζει καινουριο δισκο αλλα και την εντυπωση μου μετα, με εξεπληξε θετικοτατα και παλι ο αλητης :smiley:

Το μονο αρνητικο που μπορω να βρω ειναι οτι τα φωνητικα του δεν ειναι τοσο ακραια πλεον αλλα οκ, ψιλολεπτομερειες. Σε ατμοσφαιρα αλλα και στιχο το αλμπουμ θα μπορουσες αν δεν ξερεις τα γεγονοτα και την δισκογραφια των Burzum να το μπερδεψεις για διαδοχο του Hviss Lysset και αυτο λεει πολλα.

kαι με ελληνικα lyrics παρακαλω !

http://www.burzum.org/eng/discography/official/lyrics_2010_belus_gr.shtml