Candlemass 12/2/2016

Πολύ καλό λαιβ και όντως καλύτερα από σκηνικά με Lowe. Aπλά λίγη ώρα σχετικά. Πολύ καλή απόδοση κ ήχος και αρκετός κόσμος. 500αρα πιστεύω. Λέβεν εξαιρετική παρουσία. Δεν του ταιριάζουν όλα τα τραγούδια, αλλά ειναι σε σημεία φοβερός.

Εγώ είμαι γέρος πλέον και η 1.5 ωρα μου κάνει σε διάρκεια. Κατά τα άλλα γάμησαν.
Όσο για τις γκρίνιες, και το κατα πόσο είναι tribute μπάντα ή όχι, τα παράπονά σας στον Lief. Με τις ευλογίες τους είναι εκεί έξω οι υπόλοιποι. Mats Leven φωνάρα. Ήχος όχι άψογος, αλλά καλός.

Πειτε λιγο για τον χωρο. Διαβασα απο το σαιτ οτι ειναι πολυ καλος, με καλη οπτικη και ακουστικη. Ποσο χωραει αληθεια? Με τους 500 που λεει ο Red Viper , ηταν γεματο ή εχει και αλλο χωρο?

Ο χωρος ειναι μια χαρα.Βλέπεις απο παντου , πολυ καλος ηχος.Ημαστε πολυ ανετα για τα 500-600 ατομα που ειχε.Ο εξωστης ητανε κλειστος αν δεν κανω λαθος οποτε πρεπει ανετα να χωραγε αλλους 1000ους χωρις να ξερω ποσο κοσμο παιρνει ακριβως το Piraeus Academy.Γενικα πολυ καλος χωρος για συναυλιες.

γαμάει - πρέπει να χωράει πάνω από 1500, αν τιγκάρει. Και πολύ μεγάλη σκηνή, σίγουρα μεγαλύτερη από του Gagarin και από του Fuzz. Επίσης, το έδαφος έχει αρκετή κλίση και όσο πιο πίσω πας, τόσο καλύτερα βλέπεις πχ.
Αρνητικό που δεν έχει γκαρνταρόμπα, αλλά φαντάζομαι θα το λύσουν αυτό.

Εξαιρετικός ο χώρος. Ευρύχωρος κ ευάερος. Πολύ καλός ήχος και μεγάλη σκηνή. Βλέπεις από παντού. Εχει και ιδανική χωρητικότητα για μεσαιομεγάλες μπάντες. Θέλω να δω Manοwar εκεί να παίζουν τον ένα ύμνο μετά τον άλλο :stuck_out_tongue:

Λοιπόν. Ο χώρος πολύ καλός, δεν βρήκα κάτι που να ήθελα παραπάνω. Ευρύχωρος, καλός εξαερισμός, άνθρωποι για τις πρώτες βοήθειες, κανονικές τιμές στο μπαρ, αμφιθεατρικός χώρος και όντως βλέπανε καλά και οι ‘πισινοί’, ο ήχος ήταν καλός, όχι τέλειος, και όπως πάντα μετακινήθηκα από δεξιά προς αριστερά και τελικά (αυτονόητα) στο κέντρο και μέση περίπου ήταν πάρα πολύ καλός. Είναι που…

…παίξανε και πάρα-πάρα πολύ δεμένα. Πολύ καλή απόδοση, δεν έβλεπες tribute μπάντα, αλλά δεν ήταν και η συναυλία που θα θυμάσαι για όλη σου τη ζωή. Ωραίες, στιβαρές αποδόσεις, η φωνή και παρουσία του Mats στο ύψος της και με σεβασμό σε κάθε νότα ιστορίας αυτής της μπάντας, το ίδιο και από τον Wiberg. Θα πω ότι παρ’όλο που τους έβλεπα 1η φορά (το '11 ανωτέρα βία γαμώτηντύχη μου) δεν προσέθεσε κάτι το live στον μύθο που είχα γύρω από αυτούς, ούτε αφαίρεσε.

Προσωπική επίσης εκτίμηση για κάθε μπάντα, headline εμφάνιση κάτω από μιάμιση ώρα καθαρής μουσικής δεν γουστάρω, δεν με χορταίνει (προφανώς με διάφορες εξαιρέσεις, π.χ. κάτι μπάντες με παλαβές ταχύτητες και εκρηκτικότητα τύπου Enforcer ή κάποιοι ηλικιωμένοι μουσικοί).

Άντε και στην επόμενη εμφάνιση, για την περιοδεία του νέου δίσκου με τον Mats.

Θα συμφωνήσω με τους αποπάνω.

Ο χώρος ιδανικός για μεταλλοσυναυλίες, μεγάλος, ευάερος και όσο underground πρέπει για να σε βάλει στο mood.
Ο ήχος πολυ καλός (στο κέντρο), τα drums θύμισαν όντως Epicus εποχές και οι κιθάρες σε κλασσικά heavy standards. Το γκρουπ έδωσε μια αξιοπρεπέστατη παράσταση ακόμα και αν τα 2/5 του είναι sessionάδες. Συμπαθώ πολύ τον Leven, έκανε άψογη εκτέλεση των κομματιών και προσπαθούσε να πορώσει τον κόσμο, γενικά πολύ τίμιος, αλλά του λείπει η επικίλα που είναι σήμα κατατεθέν του συγκροτήματος. Φυσικά και ήταν χίλιες φορές καλύτερος από τον Lowe.
Ο κόσμος μαγκωμένος όμως. Ίσως δικαιολογημένα, ίσως αδικαιολόγητα, δεν είχε τη φλόγα προηγούμενων συναυλιών. Μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι μας έχουν επισκευτεί αρκετές φορές, το ότι έλειπε ο Leif, το γενικό κλίμα της εποχής, κοκ.
Αρνητικό ήταν η μικρή διάρκεια (~1:40h), θα μπορούσαν να είχαν παίξει και 2ο encore και σίγουρα 3-4 κομμάτια ακόμα, δεδομένου ότι το εισητήριο είχε 16-18-20 ευρώ και έπαιζαν μόνοι τους.

Η βαθμολογία της συναυλίας, με κλίμακα από Lowe έως Γήπεδο Sporting, στο 6,5-7. Τίμια για την ιστορία του γκρουπ.
Προσωπικά, χάρηκα που ξεπλύθηκε η ντροπή του Lowe.
(ναι, είμαι εμπαθής)

O Lowe live ειχε μεγαλο θεμα αλλα στουντιακα θεριζε ετσι? Απλα το λεω για να μην ξεχναμε οτι κυκλοφορησε με τους Candlemass δισκαρες. Οντως ομως στις συναυλιες ηταν οπως οταν σε μια ομαδα ποδοσφαιρου ολοι παλευουν και παιζουν καλα και χανεις απο λαθος του κεντρικο αμυντικου-μαυρη τρυπα της ομαδας…

Ο Leven εννοειται οτι θα ηταν τιμιος και παθιασμενος εγω αυτο [B][I]“αλλά του λείπει η επικίλα που είναι σήμα κατατεθέν του συγκροτήματος.”[/I][/B] φοβηθηκα και δεν πηγα…

Εγω δεν πηγα γιατι το εισητηριο ηταν φωτοτυπια και οχι κανονικο