Candlemass - Death Magic Doom

ειμαι στα μισα της πρωτης ακροασης.
οδηγουμαι σε ενα συμπερασμπα. οτι το Death Magic Doom εχει γραφτει για τη φωνη του Lowe.
εχω ξεχωρισει ηδη The Bleeding Baroness.

Ακουσα το μισο στο myspace.To Hammer of Doom πολυ καλο.

Το ακούω τώρα…για να δούμε.

εχω να πω οτι τα σολοζ του Johansson σφυζουν απο εμπνευση, βγαζοντας αυτο το γλυκο χαρντ ροκ φιλιν.

ο δισκος με μια πρωτη ακροαση ειναι πολυ καλος,τραγουδια δυνατα!!

Προφανώς και διανύουμε τη Χρονιά των Βαρόνων.
Μετά τον “Τελευταίο”, έσκασε και η “Ματωμένη” Βαρόνη. Σούπερ κομμάτι όπως και το “House of Thousand Voices”.

To εναρκτήριο πάντως “If I Ever Die” έχει λίγο Maiden από το 01:30 και μετά.

Μίστερ, μαζί σου…

Πέφτει εκτεταμένη και τρελλή ακρόαση και από εμένα και επιστρέφω με κριτική…

Μπα δε μ αρεσε.

Εκτος ισως απο το Hammer of Doom

Το εξόφυλλο λέει8), άντε να κυκλοφορίσει και αυτός ο δίσκος να γουστάρουμε:!:

Άκουσα τα τραγούδια που έχει στο myspace και δεν τρελάθηκα, αλλά ολυτε χαλάστηκα.
Έχω ακούσει πολλές φορές το Hammer Of Doom από το cdάκι του Rock Hard και μου άρεσε πολύ.
Οπότε περιμένω τις 3\4 την κυκλοφορία.
Δεν ξέρω ανα σας τό’πα αλλά γουστάρω εξόφυλλο:D:!:

Εμένα πάλι, το Hammer of Doom αν και ξεχειλίζει από Sabbath μου άρεσε λιγότερο.
Τα τραγούδια είναι πολύ αξιόλογα, σούπερ ρυθμικές ενώ o ψηλέας camay στα σόλος ειδικά στο House of Thousand Voices.
Άκουσα τον δίσκο πολλές φορές για να εκφέρω άποψη και δεεε νομίζω να υπάρχει κάποιο μέτριο κομμάτι.Πολυ καλός βαθμός. Υποψήφιο για τα καλύτερα του 2009.
Και ο Lowe μια χαρά!

γαμαει…απλα

τα σολιδια στο house of thousand voices ειναι υπεροχα:!:

in Lowe we trust!!!

Φοβερός δίσκος φαίνεται και αυτός. Ανώτερος από το προηγούμενο μάλλον, μιας και είναι γραμμένος για την φωνή του Lowe. Του καλύτερου τραγουδιστή δηλαδή που πέρασε από τους Candlemass μαζί με τον Langqvist :!:
Και αναμένεται και νέo Solitude;

και επίσης:

CANDLEMASS will play a very special 2 hour show at KEEP IT TRUE 13 and are going to perform their classic “Epicus Doomicus Metallicus” album in its entirety with original vocalist Johan Langquist on vocals as part of their set to celebrate their 25th anniversary of the band. The regular set will feature Rob Lowe on vocals.

Από τις 3-4 φορές που το έχω ακούσει μέχρι τώρα, ο δίσκος φαίνεται τούμπανο, αν όχι καλύτερος, τουλάχιστον στα ίδια επίπεδα με το φοβερό και τρομερό “King of the Grey Islands”. Ήδη έχω ξεχωρίσει τα “Bleeding Baroness”, “House of Thousand Voices”, “Clouds of Dementia” και “Dead Angel”.

Για τον κύριο πίσω απ’ το μικρόφωνο ειλικρινά τι να πει κανείς και τι να πρωτογράψει. Ιεροσυλία, αλλά πως είπαμε ότι τον λέγανε εκείνο τον τύπο με τη στολή του καλόγερου;

Επίσης άπειρα respect στην κίνηση του Leif να προσφέρει απλόχερα το δίσκο μέχρι να κυκλοφορήσει. Off topic, αλλά ας είχανε τα καρύδια να κάνουν το ίδιο κι άλλοι (για να ξεχωρίζει η ήρα απ’ το στάρι) και μετά θα τα ξαναλέγαμε περί downloading :!:

@dying freedom

στο keep it true παιζουν και watchtower και anacrusis…!!!

Σέβομαι τις απόψεις σας, αλλά πονάνε τα ματάκια μου!!
Άκου “του καλύτερου τραγουδιστή δηλαδή που πέρασε από τους Candlemass” και “πως είπαμε ότι τον λέγανε εκείνο τον τύπο με τη στολή του καλόγερου;”…

Πότε είπαμε γνωρίσατε τους Candlemass;

Δεν εκφέρω ακόμα άποψη, θα πάρω πρώτα το αυθεντικό για να γίνει σωστή τελετουργία ακρόασης ( :stuck_out_tongue: ) και μετά θα την γράψω. Πάντως μετά από 2 μέρες ακροάσεων θα χαρακτήριζα το album αρκετά καλό με το Bleeding Baroness να ξεχωρίζει εμφανώς.

Και όμως candlemass, προσωπικά πιστεύω οτι ο Lowe είναι η καλύτερη φωνή στο χώρο του (ντάξει είναι και ο Wino), επομένως και για τους Candlemass. Γούστα είναι αυτά, καλός και ο μεσάια καλοί και οι candlemass της περιόδου εκείνης, αλλά οι Solitude Aeturnus είναι αδυναμία.
Και το DMD είναι δισκάρα γιατί ακριβώς έχει γραφτεί πάνω στις δυνατότητες του Lowe.
Αυτά.

edit: Α, και ο Leif είναι οι Candlemass. Και νέο Krux κάποια στιγμή.

o δισκος μου αρεσει αρκετα,περιμενω να τον παρω κ στα χερια μου!!!o leif ξερει κ γραφει τραγουδαρες πως να το κανουμε