Candlemass - Death Magic Doom

Mεσα σε μια 5ετια περιπου εχουν 3 παρα πολυ καλα αλμπουμ, με αυτο εδω να ναι κατ εμε το καλυτερο!!! Ομορφα πραγματα…

Όσο για μένα, εντάξει, δεν το εννοούσα και ακριβώς αυτό που έγραψα. :oops: Ήταν μια υπερβολή για να δείξω ότι αυτή τη στιγμή ο Lowe είναι ο μοναδικός άνθρωπος που θα μπορούσε να αντικαταστήσει το Messiah και μάλιστα με τόσο επιβλητικό τρόπο. Κατά τ’ άλλα μη νομίζεις, κι εγώ κατα βάθος με τους παλιούς Candlemass και το Messiah είμαι πάνω απ’ όλα. :wink: Απλά τους λατρεύω διαχρονικά ανεξαρτήτως περιόδου και αλλαγής ύφους. :slight_smile:

E κοίτα η αλήθεια είναι τους Candlemass δεν τους γνώρισα με το Messiah. Όταν έφυγε την πρώτη φορά ήμουν, χμ… 5 χρονών; :stuck_out_tongue: Τους ακούω εδώ και 8 χρόνια τέλος πάντων. Δεν είμαι και τελείως χθεσινός, έτσι δεν είναι; :-s

Και άλλωστε όπως είπε και ο dying, οι Candlemass είναι ο LEIF :!:

τελικα ο δισκος δν ειναι κ κατι το ιδιαιτερο…ειναι απλως ενα αναμασημα των παλιοτερων τραγουδιων των candlemass…τα περισσοτερα τραγουδια θυμιζουν KOTGI κ παλιοτερα πραματα…αποκορυφωματικη μαλακια ειναι οτι το ρεφραιν του hammer of doom ειναι ιδιο με του my funeral dreams…Η ξενερα! κ αρχιζε γαματα το δευτερο…κριμα…ασε που το house of a thousand voices εχει τα ιδια ακορντα στο ρεφραιν κ η μελωδια του μοιαζει με το ‘sweet dreams’…:lol: εν κατακλειδι,με απογοητευσε αρκετα ο δισκος αφου ειναι διαολεμενα προβλεψιμος…τι να σου κανει μια υπερ-φωνη οταν οι συνθεσεις ειναι αδυναμες…κριμα!

ε ναι, κομματια σαν το Dead Angel γραφαν παντοτε οι Candlemass.

το 2009 αποφασισαν να ‘επηρεαστουν’ απο Eurythmics λοιπον.

φιλε μ το dead angel εχει ενα καλο ρεφραιν κ σχετικα προτοτυπο για candlemass αλλα το λεει τοσες φορες που το βαριεσαι με την πρωτη ακροαση!απο κει φαινεται η συνθετικη στειροτητα!

κ οσον αφορα το αλλο ειρωνικο σ σχολιο,δεν ειπα οτι αντιγραψαν αυτους τους παπαρηδες,αλλα οτι ειναι τοσο συνηθισμενο κ προβλεψιμο που μοιαζει με αυτο…ειναι τα πρωτα ακορντα που παιζει καποιος οταν θελει να μαλακιστει με την κιθαρα…

βασικα το ντουμ ποτε δεν επιδιωξε να ναι πρωτοτυπο

παντα προβλεψιμο ηταν

δεδομενο αυτου
προσθετωντας και τη μοναδικη φωνη του lowe
το αλμπουμ ειναι ΟΚ!
θα δειξει στο μελλον αν θα αντεξει στο περασμα του χρονου
μεχρι τοτε εμεις απολαμβανουμε τη θεικη αυτη φωνη!!!

πολυ σωστο αυτο! :metal:

οσον αφορα το ‘προβλεψιμο’ νταξ κ το of stars and smoke εχει ενα καραπαιγμενο ριφ αλλα μετα μπαινει μια ρεφραιναρα κ σε κολλαει στον τοιχο, δεν εχει να λεει! μια χαρα γαματο κ προτοτυπο μπορει να γινει το doom αν θελει! διαθεση να υπαρχει!:smiley:

Είμαι στην πρώτη ακρόαση του δίσκου και είμαι λίγο απογοητευμένος, για το λόγο ότι είναι ό,τι ακριβώς περίμενα και αυτό για μένα είναι και καλό και κακό. Δεν περιμένει κανείς εκπλήξεις και δεν τις έχει. Από την άλλη μεριά, τα τραγούδια είναι για τον, έτσι κι αλλιώς, πολύ καλό Lowe και αυτό είναι θετικό.
Όσο για την σύγκριση Μessiah με τις άλλοι, νταξ’, απόψεις είναι αυτές, αλλά κι εγώ υπέφεερα διαβάζοντάς τες. Ίσως είναι και θέμα ηλικίας, αλλά ο Μεσσίας, δτην πρώτη εποχή του στο γκρουπ είναι από άλλη διάσταση.

:lol::lol::lol:

ρε τι διαβαζουμε!!

dead angel κομματαρα

Δεν το έχω ακούσει ακόμα ολόκληρο δυστυχώς, αλλά εδώ διαβάζω καποιες “περίεργες”(για να μην πω τίποτα βαρύτερο) απόψεις για τον Messiah, γούστα είναι αυτά βέβαια, αλλά ψυχραιμία παίδες!

πολυ καλο το candlemass!!!ειδικα κομματια σαν το dead angel,if i ever die,hammer of doom ειναι επη !!!

α,και για να πω και γω τη γνωμη μου…η καλυτερη φωνη που ειχαν οι candlemass ειναι ο Johan Langquist 8)

ετσι οπως ακουσα το δισκο πεταχτουλια 5-6 φορες μ αρεσε πολυ!!!ο δικος σου εχει φωναρα κ ο leif γραφει κομματια!!!1

Μπορεί συνθετικά να ισχύει το Candlemass=Leif αλλά μόνο μια φωνή έχει συνδεθεί με αυτό το όνομα και δεν είναι άλλη από την οπερετική του Messiah, που όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, στην πρώτη περίοδό του απλά ήταν από άλλο πλανήτη!

Βασικά βρίσκω τη φωνή του Lowe πολύ δυσκολοχώνευτη για τα αυτιά μου σε σχέση με το τι έχω ακούσει από το group. Προτιμώ ακόμα και τον Thomas Vikstrom της περιόδου Chapter VI από τον Lowe. Άσε που δεν με εμπνέει και η φάτσα του :stuck_out_tongue:

Πέμπτη θα είνννννννννννννννννννννννιστα δισκάδικα:D:!:

Μου αρεσε αρκετα ο νεος δισκος.Πραγματι τα τραγουδια εχουν τη σταμπα των candlemass και ενθουσιαστηκα και εγω απο τα σολο που πραγματι ειναι πολυ μα παρα πολυ καλα και εμπνευσμενα!!!Βεβαια κατα την αποψη μου καποια τραγουδια ειναι καλυτερα απο τα αλλα.Η φωνη του Lowe ειναι πραγματι συγκλονιστικη και κολλαει τελεια σε οποιαδηποτε μπαντα που παιζει doom.Δυστυχως ομως εχω συνδεσει τους candlemass με τον messiah.Οταν ακουγα την οπερατικη φωνη του να δινει μια μαγεια στα τραγουδια τους πραγματικα ανατριχιαζα.Για μενα , αν και ξαναλεω πως και τωρα ειναι πολυ αξιολογη η μπαντα και η δουλεια τους,αυτη την μαγεια δεν την εχουν πια.

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω τι έχει ειπωθεί αλλά εξάλλου μόνο την γνώμη μου θέλω να πω:) Πραγματικά με συγκλονίζει το γεγονός οτι υπάρχουν ακόμα γκρουπ που μπορούν να με κάνουν να ανατριχιάσω με το πρώτο άκουσμα ενός καινούργιου τους τραγοδιού. Βλέπε IF I ever Die, Dead Angel ktl…Φοβερός δίσκος και εξωπραγματικά φωνητικά απο τον Rob. Μακάρι να τραγούδαγε και στους Solitude με αυτό το πάθος που θυμίζει τα πρώτα Solitude. Για μένα ο Messiah δεν έπιανε και δεν θα πιάσει ποτέ μια μπροστά του. Ούτε στον πρώτο τραγουδιστή των Candlemass έπιανε. Μακάρι να έρθουν πάλι για μία συναυλία. Εύγε!

Αχααα δλδ να το κατεβάσουμε ε?χιχιχ το κατεβάζουμε ήδη:)

παιδια αν παει κανεις σημερα καμια βολτα στο κεντρο στα δισκοπολεια ας μας πει αν το εχουν κ ποσο το εχουν…
παρασκευη βγαινει κανονικα αλλα παιζει να το εχουν φερει απο τωρα

Απο τις 2 φορες που το ακουσα πρεπει να ειναι δισκαρα και θα πω αργοτερα τις εντυπωσεις μου αλλα με αυτα που διαβαζω τα ματια μου ειναι στο τσακ να πεταχτουν και να αρχισουν να παιζουν ping pong στο τραπεζι με τα πιατα. Ρε τι μαλακιες ειναι αυτες που γραφετε για τον Messiah? Αν ειναι ετσι δε χρειαζοταν καν ο Lowe για να τον αντικαταστησει, ο Ταμτακος ειναι αρκετος, ουτως η αλλως χειροτερο απο το Messiah δε μπορουσαν να βρουν.

Aγόρασα το δίσκο από το Metropolis στον Πειραιά, την περασμένη Παρασκευή. Είμαι φανατικός Μεσιανικός, αλλά λέω το εξής:Ο δίσκος σπέρνει!!!
Σαφώς και τα κομάτια είναι στα μέτρα του, ούτως ή άλλως, πολύ καλού Lowe, αλλά είναι και σπουδαία, τουλάχιστον για τα γούστα μου. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα…