Candlemass - Death Magic Doom

την περασμενη παρασκευη???

Nαι και μου έκανε εντύπωση, διαβάζοντας σήμερα το poll…

Δισκάρα! Δεν το περίμενα τόσο καλό! Τρίτος σερί δίσκος που οι Candlemass τα σπάνε! Σίγουρα στα καλύτερα της χρονιάς!

Ρε είναι πολύ καλό το αλμπουμ εεεε

Με μια ακρόαση:
Ηδη τα If I Ever Die, The Bleeding Baroness, Dead Angel ξεχωρίζουν για πλάκα, καταπληκτικά κομμάτια, συνέχεια του King…
Το Hammer of Doom μου φάνηκε βαρετό, ενώ τα άλλα έχουν ενδιαφέροντα σημεία.
Θαυμάσιος ο Lowe.

βασικα κομματαρα ειναι το clouds of dementia κ απορω που κανεις δν το ανεφερε!ισως το καλυτερο απο κει μεσα αν και βεβαια θυμιζει καργα ΚΟΤGI …:-k

περιττό να πω οτι λέρωσα το σωβρακάκι μου απ’τη χαρά και το δέος που ένιωσα ακούγοντας το δίσκο
Η φωνή του Lowe σε unearthly επίπεδα, και οι συνθέσεις του Edling πραγματικά θεϊκές…
Το μοναδικό βαρετό σημείο, το Hammer of Doom, το οποίο είναι και το μόνο χιλιοπαιγμένο (άρα και προβλέψιμο) κατά την άποψη μου

έλα να βγαίνει και το Heaven & Hell σε 20-25 μερούλες!!:respect:

Δισκάρα, Art work, Doomίλα, Φωνάρα, Rifάρες:!:
Το dvd φτωχούλι, αλλά αυτό είναι πτέσμα:!:

Ναι ρε γμτ, ο δίσκος βρωμάει, φωνάζει, μυρίζει, ουρλιάζει, ακούγεται και είναι DOOOOM…

AYTO!
Εχει 3 μερες που κυκλοφορισε. Θα το αγορασω ακουγετε αρκετα δυνατο.

Υστερα απο αρκετες ακροασεις μπορω να πω οτι ψιλοκατεληξα. Ο δισκος ειναι καλος αλλα του βρισκω και μερικα ελαττωματα.

  1. Το γενικο συμπερασμα μου ειναι οτι ο δισκος δεν γραφτηκε απαραιτητα για τον Lowe αλλα μαλλον ο Lowe προσαρμοστηκε καλυτερα στο υφος των Candlemass(πραγμα που με οδηγει στο αλλο συμπερασμα οτι στο King Of The Grey Islands μαλλον δεν ειχε χρονο να προσαρμοστει και ετσι μπηκε λιγο στον αυτοματο πιλοτο και προσπαθησε να τραγουδησει στο υφος του Messiah). Πραγματικα τα πιο επικα τραγουδια του δισκου μπορουσα να τα φανταστω με τον Messiah στη φωνη.
  2. Οι ερμηνειες του μου αρεσουν πολυ περισσοτερο στα πιο αργα τραγουδια οπου μπορει να ξεδιπλωσει καλυτερα το χαρακτηριστικο του στο οποιο ειναι μοναδικος και υπερτερει του Messiah: την αριστη ορθοφωνια του.
  3. Στα πιο γρηγορα τραγουδια προσπαθει να βαλει ενα γρεζι που εμενα προσωπικα δε μου κανει και τοσο(παρολαυτα τα καταφερνει καλα).
  4. Το “Dead Angel” που το αναφερουν ολοι μεσα στα καλυτερα του δισκου εμενα μου φαινεται με διαφορα το χειροτερο. Το βασικο Riff δε μου λεει και πολλα, η γεφυρα του μου φαινεται ανολοκληρωτη, λες και ειναι μιση(θα προτιμουσα να την τραβουσαν λιγο ακομα) και αυτο εχει σαν αποτελεσμα το refrain να φαινεται λες και μπαινει βιαστικα και λιγο οπως ναναι(το οποιο Refrain εμενα μου παρακανει σαν Poweria με την ψιλοκακη εννοια).
  5. Καλυτερα τραγουδια για μενα τα “Hammer Of Doom”, “The Bleeding Baroness”, “House Of Thousand Voices” και “Clouds Of Dementia”.

Παντως παραδεχομαι οτι ειμαι λιγο κολλημενος με τον Messiah στους Candlemass παρολο που τον Lowe τον λατρευω στους Solitude, οποτε μπορει και πολλα απο τα πανω να μη συμφωνουν με οσους τον προτιμουν εξαρχης στους Candlemass απο τον Messiah. Το Ομωνυμο Candlemass παραμενει με διαφορα το αγαπημενο μου της επανασυνδεσης και σε αυτο εδω θα εβαζα ενα 7,5.

Ασχετο αλλα ελπιζω με ολη αυτη τη δουλεια που βαραει ο Lowe εδω να μην το διαλυσουν το μαγαζι οι Solitude, ουτε να γινουν οι Tool του Doom Metal και να βγαζουν δισκο ανα 8ετια.

Μπορώ να αρχίσω να βλέπω αναφορές για το άλμπουμ χωρίς την λέξη “Messiah”?

Ok, κ γω τον λατρεύω κ τα χουμε χιλιογράψει αυτά, αλλά ο Marcolin μας τελείωσε (καλώς ή κακώς). Ας μην μπαίνουμε διαρκώς στη διαδικασία να συγκρίνουμε Lowe/ Marcolin γιατί χάνουμε το δάσος.

Merci…:slight_smile:

Δεν αντεξα, θα το πω.

Χμου ρε μπαρμπαδες, σιγα πια με τον Messiah. Οσον αφορα τα studio ε. Ωραιος τραγουδιστης, ναι, αλλα αμα δεν ητανε ο χοντρομπαλας καλογερος που γκρεμιζε κολωνες και κλαμπ (ολοκληρα) στα λαιβ, θα σας ελεγα αν θα μας ελειπε τοσο. Ο μονος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ τραγουδιστης για τους Candlemass ηταν ο Johan Langquist και παρολο που αυτα τα λεω μες στη κ**** και δεν εχω προθεση να θιξω, η αποψη μου ειναι η μια & αντικειμενικη αληθεια και καλα θα κανετε να τη δεχτειτε μην εχουμε ασχημα ξεμπερδεματα και σας ψαχνουν τα πρωτοπαλικαρα μου, ναι. =p

χου ρε, θα μας κλασουν τα πρωτοπαλικαρα σου.:p:p

Τι να πω.Εμένα το αλμπου μου αρέσει πολύ,το χω ακούσει τουλάχιστον 20 φορές και ΔΕ το έχω βαρεθεί ούτε μισή.Ηδη σκέφτομαι πως ανυπομονώ να παίξουν λαηβ…

Επειδή είμαι υπεράσχετη απο μουσική μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι η γέφυρα???Και γιατί είναι ανολοκλήρωτη?Το dead angel έχει εκείνο το ωραιότατο twist που γίνεται λίγο πιο γρήγορο.Μ αρέσει.Σ’ιγουρα δε μου αρέσει περισσότερο από όλα.Τη θέση αυτή την έχει το bleeding baroness…

Eπίσης η φωνή του Low είναι το λιγότερο ανατριχιαστική…

Συμφωνώ μ αυτό που λέει ο DarthVader σχετικά με το ότι ελπίζει οι Σολιτιουντ να μην βγάζουν δίσκο κάθε 800 χρόνια…κι εγώ το ελπίζω…και ξέρετε τι λένε ε?Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία…

λογικα κατι θα κανουν και οι solitude

ο κυριος leif μας εχει υποσχεθει αλμπουμ με krux το 2010
και ευελπιστουμε σε μια ζωντανη εμφανιση να ξαναπολαυσουμε τον μεγιστο θεο πισω απο το μικροφωνο!!!

Γέφυρα συνήθως είναι το σημείο του κομματιού που ενώνει το κουπλέ με το ρεφραιν. Αν σε βοηθάει ένα παράδειγμα: στο Master of Puppets το σημείο που λέει come crawling faster, obey your master…μπλα μπλα.

Βασικά εγώ έχω την εντύπωση πως αυτό το κομμάτι λέγεται pre-chorus. Γέφυρα στο master of puppets θεωρώ όλο το κομμάτι μετά από το 2ο refrain μέχρι ΚΑΙ εκεί που ξαναμπαίνει το εισαιγωγικό riff. Το ίδιο και σε πολλά άλλα τραγούδια και επίσης ένα καλύτερο (και μικρότερο) παράδειγμα είναι η γέφυρα του “Face Pollution” των Soundgarden που γίνεται χαμός από τους περίεργους χρόνους και αλλάζει εντελώς η δομή.

τέρμα το οφφ.

Με ψήσατε άτιμοι, και θα το πάρω στο εγγύς μέλλον.:stuck_out_tongue:

Έτσι, αφήστε τα γιοφύρια και πάρτε το σιντί…ούτε να μου τα είχανε σκάσει, τέτοια διαφήμηση. Και φανταστείτε, ότι είμαι και Μεσσιανικός…:smiley:

Ας μας πει καποιος μουσικός τότε.

Για τον δίσκο τα είπαμε, πολύ καλός! Πάρα πολύ καλός. Dooooooom!!!