Candlemass - Death Magic Doom

Amen and when (αμήν και πότε)

βαθύς αναστεναγμός

Γέφυρα είναι αυτό που σου είπαν κορπσετοειδές…το σημείο που ενώνει κουπλέ με ρεφρέν. στο Dead Angel πχ το The fire in the flesh
God knows I’m still possessed

αυτά!:slight_smile:

Kαταπληκτικος δισκος. Ο Rob επισης. Κορυφες κατα τη γνωμη μου: Demon of the deep, dead angel και hammer of doom. Mακαρι να τους δουμε!

Ωραίος δίσκος ε.

Ακόμα δεν έχω αποκτήσει αγαπημένα τραγούδια από τον δίσκο, τ’ακούω όλα:!::!:
Μάλλον όλα είναι αγαπημένα:!::!:

ενδιαφερον κριτικη…

θα σταθω στο Dead Angel που επειδη ειναι πιο γρηγορο του δισκου, σπαει λιγο την doomιλα αυτη η ιδεα παουεριας(τα τυμπανα ειναι χωμενα στην παραγωγη και αυτο το διαφοροποιει κατεμε σε σχεση με παουερ ακουσματα ,

βασικα νομιζω οτι ενα γρηγορο κομματι θελανε αυτο καταλαβαινω απο αυτη την μιξη και δεν κανει κοιλια σχεδον πουθενα, το βασικο ριφ ειναι καλο ( ετσι οπως ηχει και η σειρηνα στην αρχη πετυχενει να το κανεινα δωσει το μακαβριο φιλινγκ)…
ωστοσο
μπορουσε πιο μεγαλη γεφυρα(ετσι οπως το θετεις),αλλα ετσι κριναν να μπει το γαματο(εως και χιτατο)
ρεφρεν

γενικα μαρεσε ο δισκος καργα!..εχει και συνθεσεις εκτος απο ατμοσφαιρα ντουμιλα κιθαρες μπασα και λοιπα…και φωναρα!

εβαλα μερικες εικονες στα αγαπημενα μου κομματια που τα ανεβασα στο γιουτουμπ!..

My Funeral Dreams,ξεκιναει με ατμοσφαιρα…μαμαει το ρεφρεν και η φωναρα…
ανατριχιλα μετα απο τοσα ακουσματα…

The Bleeding Baroness…τι κομματαρα ειναι αυτη θεε μου,μετα το 45 δευτερ. που χωνουν οι κιθαρες μεχρι και το ρεφρεν δεν χορταινω να ακουω!..


Dead Angel
…το γρηγορο που λεγαμε…

Clouds Of Dementia…μας πλακωσε ο κοσμος!!!

αυτος ο leif γραφει κομματαρες!!! Και νομιζω οτι αυτο συμβαινει διοτι περαν της doomilas/σαπιλας/επικουρας/ατμοσφαιρας κτλ τα τραγουδια του διακατεχονται 1)απο τελειες ΠΟΠ (ελπιζωνα με πιανετε) μελωδιες 2)αλλαγες που σου σκανε κεραμμυδι στο κεφαλι!! Οι συνταγες της επιτυχιας για ενα τελειο τραγουδι ανεξαρτητως ειδους (νομιζω):smiley:

Α, και κατι αλλο ασχετο.
Αυτο το ομωνυμο που βγαλαν πριν μερικα χρονια ειμαι ο μονος που δε το γουσταρει?? (με την καμια ομως:p)
Οσες προσπαθειες και να κανω να το ακουσω πραγματικα βαριεμαι σε απελπιστικο βαθμο #-o
Κριμα γιατι δεν ειχα καμια αρνητικη προδιαθεση,και candlemass αγαπω ιδιαιτερα

Για μενα η μεγαλη δισκαρα ειναι το krux (το 1ο δεν εχω ακουσει το αλλο)

Α επεισης τεραστιο +του δισκου
Απο τις λιγες φορες που ακους κατι που ακουγεται 100% μεταλ και 0%γραφικο
Και πολυ “φρεσκο” ρε παιδες. Μεγαλος μαγκας ο leif.

Καλα και αυτα που λετε για τον μεσαια ειναι…#-o
Καλος ο lowe αλλα η φωνη του μου θυμιζει (χωρις να θελω να τον προσβαλλω εννοειται) αλλες τοσες αμερικανικες (παουερ ισως?) μεταλ φωνες. Ο μεσαια εχει πιο ξεχωριστο στιγμα. Οχι οτι με χαλαει. Απλα ολα κι ολα.:lol::lol:

Ελπίζω να είσαι ο μόνος γιατί ήταν φοβερό. Όπως επίσης και το King of the gray islands. Όπως επίσης και το Death Magic Doom, που πάνω στον ενθουσιασμό των πρώτων ακροάσεων μου μοιάζει ακόμα καλύτερο. Δεν ξέρω αν είναι επειδή έγραψε ο Edling τα τραγούδια για τη φωνή του Lowe ή αν ο Lowe προσαρμόστηκε στη μουσική των Candlemass… Αυτό που ξέρω είναι ότι το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό και προστίθεται στην λίστα με τα διαμάντια που έχει κυκλοφορήσει μία από τις σημαντικότερες μπάντες του metal.

Δεν είναι κακό να αναφέρεται η λέξη Messiah. Η λέξη που είναι πιο άκυρη σε αυτό το θρεντ είναι η πρωτοτυπία. Όποιος τον ακούει με αυτό το κριτήριο καλύτερα να βάλει κάτι άλλο να κατεβαίνει.

Και φυσικά, μακάρι να έχουμε κάποια στιγμή νέα δουλειά από Solitude Aeturnus. Ή από Memento Mori τώρα που ο καλόγερας βολοδέρνει.

Eμένα μου φαίνεται καλύτερο από το προηγούμενο και σχεδόν ισάξιο με το Candlemass που ήταν ΔΙΣΚΑΡΑ! Πραγματικά για μένα είναι η έκπληξη της χρονιάς, περίμενα ότι θα είναι σχετικά καλό αλλά όχι και έτσι!

Μετά από πολλές ακροάσεις, όσες μπορούσα, πέσανε πολλά μαζεμένα, ο δίσκος μαζί με τους δύο προηγούμενους, και φυσικά τους τέσσερις πρώτους, θα είναι η doomίλα της ζωής μου:!:

Δηλαδή, σχεδόν όλους…:smiley:

Eίναι ένας πάρα πολύ καλός δίσκος, εγώ τον βλέπω συνέχεια του εξαιρετικού King… και δεν με νοιάζει αν ο Robert προσαρμόστηκε στο στυλ της μπάντας ή αν γράφτηκαν τα κομμάτια πάνω στην φωνή του, χέστηκα!:stuck_out_tongue:
Ιιιισως να ξεπερνάει τον προκάτοχο γιατί σε αυτόν μαρέσουν όλα τα κομμάτια και δεν κουράζει ούτε ένα, ενώ στο προηγούμενο έκανε μια κοιλιά ο δίσκος στην μέση με τα Demonia 6 & Destroyer, είναι γαμάτοι και οι 2 δίσκοι όπως και να χει.

Το If I Ever Die σπέρνει.
Το Hammer of Doom είναι όντως DOOM, αλλά νομίζω κάτι τέτοια κομμάτια ο κ. Edling τα γράφει για πλάκα, είναι δηλαδή ωραίο κομμάτι αλλά τίποτε σπουδαίο για Candlemass.
Το Bleeding Baroness είναι μαζί με τα House of the Thousand Voices, Clouds of Dementia τα καλύτερα του δίσκου.
Ενώ τα Dead Angel (συμφωνώ με Darth, τίποτε σπουδαίο από riff, αλλά πολύ πιασάρικο και ωραίο ρεφραίν), My Funeral Dreams, Demon of The Deep είναι πολύ καλά κομμάτια.

Νομίζω ότι πάλι δείχνουν ποιοι είναι το αφεντικό στον είδος αφού…δεν με έχει κερδίσει ακόμη το νέο MDB.:frowning:

Το εβαλα τωρα και παιζει για πρωτη φορα. Για να δουμε… :-k

Αυτή είναι (κακώς) η πρώτη μου ολοκληρωμένη επαφή με τη μπάντα, δηλαδή πέρα από μερικά tracks δεν είχα ακούσει ολόκληρο δίσκο, οπότε συγκρίσεις με το παρελθον δε μπορώ να κάνω.

Ο Lowe είναι φωνάρα, πιο heavy από του Marcolin - και πιο κοντά στα γούστα μου δλδ - και ταιριάζει γάντι στις συνθέσεις του δίσκου, οι οποίες δεν υστερούν σε τπτ.

Η παραγωγή κανόνι, δίνει όγκο στις κιθάρες, μπάσο και ρυθμικές κιθάρες τσακίζουν κόκκαλα, και γενικώς γούσταρα από τη πρώτη κι όλας ακρόαση.

Μη συγκρίνουμε όμως τα ανόμοια.

Ποτέ δεν είναι αργά :!:

Ετσι!:metal:

Μετα απο 2 ακροασεις μπορω να πω οτι ο δισκος απλα τα σπαει! Ο Lowe ειναι οντως φωναρα κατι που το ηξερα και απο Solitude Aeternus, τα riff και γενικα ολη η μελωδια του δισκου θυμιζει σε αρκετα σημεια Black Sabbath αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι ‘‘συγχρονη’’.
Αγαπημεν μεχρι στιγμης τραγουδια:
If i never die
Hammer of Doom
Demon of the Deep (απιστευτη εισαγωγη!!!)

Απο τους καλυτεορυς, αν οχι ο καλυτερος, δισκους της χρονιας

++++Dead Angel…κοματάρα:!:

Αν και άρρωστος με Candlemass δεν έχω όρεξη για doom αυτή την περίοδο. Θα τον ακούσω όταν ξέρω ότι θα μπορώ να τον εκτιμήσω.

Γιατι τους τρεις τελευταιους τους εχουνε κυκλοφορησει ανοιξο-καλοκαιρι??? Χειμωνας χαθηκε???