Candlemass Live in Greece

Και γαμώ ήταν σήμερα!!!
Φάνηκε ότι το ευχαριστήθηκαν όσο εμείς… :smiley:
Το setlist μόνο κομματάρες (έχουν και μέτρια τραγούδια οι candlemass άραγε;)
Το μοναδικό μείον ήταν η διάρκεια (1,5 ώρα) αλλά δε με επηρρέασε τόσο, το κατευχαριστήθηκα το σημερινό.
Ειδική μνεία φυσικά στην απίστευτη φωνή και παρουσία του Lowe, είναι απλά θεός.

Επίσης πέτυχα και δυο παιδιά από δω στο σταθμό Αττικής :smiley: Ας αποκαλυφθούν μόνοι τους :stuck_out_tongue:

Κόσμο είχε; :stuck_out_tongue:

Ενταξει οτι και να πω ειναι λιγο. Το μεγαλειο των Candlemass ζωντανα απλα δεν περιγραφεται.

Tης ιεροδουλης το κικλιδωμα! τι πραγμα ηταν τουτο…δν μπορω να μιλησω απο τις φωνες…
πραγματικα δν μπορω να πω τπτ αλλο απ’το οτι ηταν μια απ’τις καλυτερες συναυλιες μ! αυτα! αφηστε με!
δν περιγραφω αλλο!:lol:

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Μια χαρά ήταν, και κόσμο είχε αρκετό και γαμώ έπαιξαν, ο Lowe ναι…είναι όντως επιβλητικός και θα κάνει να ξεχαστεί πολύ γρήγορα ο χοντρός με τέτοιες εμφανίσεις…και ναι, στο “A Sorcerer’s Pledge” ράγισαν από τη συγκίνηση και τα ντουβάρια του Gagarin! Αχ ρε karvou…που ήσουνα αγόρι μου? :stuck_out_tongue: [/SIZE][/FONT]

Τι θελετε να πω τωρα; Για το θεο Leif Edling; Για τον μεγιστο Lowe; Η φωναρα του εκανε πραγματικα τα θεμελια τοu Gagarin να τριζουν. Ο ηχος μπομπατος, οπως πρεπει.Το “αθηναικο πληθος” πρεπει να ηταν γυρω στους 600, τοσους υπολογιζω εγω, ολοι καβλωμενοι εννοειται.

Οι Need ηταν αρκετα καλοι και πορωσαν τον κοσμο, μονο που ειχαν σχετικα χαλια ηχο. Η αποδωση τους ηταν πολυ καλη παντως.

Α γνωρισαμε και τον ιφριτ. Μαθαμε και κουτσομπολια, μπορειτε να τα διαβασετε στο αυριανο φυλλο της Τραφικ.:stuck_out_tongue:

οι need απεδειξαν χτες αυτο που ηδη πιστευα, δηλαδη οτι ειναι μια απο τις μεγαλες ελπιδες της σκηνης. ειχα τουλαχιστον 2 χρονια να δω εκδηλωτικο κοινο σε ελληνικο support (εκτος αν ξεχναω καποια αλλη μπαντα). τα παιδια τα σπασανε πολυ ομορφα. ειχαν οντως κακο ηχο αλλα αρχισε να φτιαχνει απ το τριτο κομματι και μετα. επισης πιστευω οτι θα ναι καλυτερα να επανηχογραφησουν το cd τους επειδη στο θεμα στουντιο δε συγκρινονται με αυτο που ειδαμε live.

οι candlemass… νταξ, δε συγκρινω με messiah. αλλη φαση ο ενας, αλλη ο αλλος. το θετικο της χτεσινης βραδιας ηταν οτι θυμηθηκα πως ηταν οταν τους ειχα δει πριν 5 χρονια (τις δυο πρώτες φορές). συγκινηση. δε περιγραφεται το όλο feeling. δε περιμενα δηλαδη να ειναι ετσι.

αν ρωτουσατε την ειλικρινη μου άποψη, θα έλεγα πως προτιμώ τον messiah, αλλα το χτεσινο λαιβ συνεχισε απο κει που ειχαμε μεινει το 2002. αν βελτιωσει περισσότερο την σκηνική του παρουσία ο lowe, θα τον κοντραρει χαλαρα. παντως αυτη η εμφανιση μου άρεσε ίσως εξ’ ίσου με αυτή στο gagarin του 2002. ο messiah παντα ειχε κορυφαια σκηνικη παρουσία, αλλα η φωνή του lowe μου αρεσει πιο πολυ. δεν εχω κρυψει ποτε εξ αλλου πως ο αγαπημενος μου τραγουδιστης στους candlemass ηταν ο πρωτος (που ειναι και πιο κοντα στα lowe δεδομενα).

τελικα ειχε οσο κοσμο περιμεναμε. το πολυ θετικο της υποθεσης ηταν οτι ειδα πολλα νέα παιδια, και αυτο με χαροποιει ιδιαιτερα. φαινεται πως ο κοσμος σιγα σιγα ανανεωνεται, καθως τα ατομα μικροτερης ηλικίας εμφανίζονται πλέον σε όλο και περισσότερα λαιβ. αντε να βγαινει νεα φουρνια επειδη εμεις γερασαμε. :stuck_out_tongue:

Και γαμω τα Live χτες, φοβερη αποδωση ειχαν και ο Lowe δεν μας χαλασε καθολου, ειπε μια χαρα ολα τα τραγουδια. Και στη σκηνη ηταν επιβλητικος. Απο κοσμο πηγε μια χαρα και ολοι ηταν ευχαριστημενοι μετα το τελος. Παντα τετοια!!!

Να βελτοιώσει κι άλλο την σκηνική του παρουσία???8O 8O

Πόσο καλύτερο απο το χτεσινό?!?!?!?!?!

Χτες χωρις καν να μετρήσω φώνη ήταν τελοιος!!!

[SIZE=“1”](τσίμπησα και μια μπαγκέτα…)[/SIZE]

Εσυ ησουν ρε αλητι?! Ακριβως μπροστα μου ησουν, μου την πηρες απο τα χερια (οποια απτις δυο κι αν ηταν γτ και τις δυο μεσα απο τα χερια μου τις πηραν :p). Τεσπα, δεν πειραζει, πηρα πενουλα :stuck_out_tongue:

Το λαιβ φοβερο, τι να λεμε τωρα…Ο lowe συγκλονηστικος, δεν τον περιμενα τοσο καλο στα παλια τραγουδια. Το νεο αλμπουμ σπερνει…πρωτη φορα παω σε συναυλια και παρακαλαω να πουν το καινουριο (οχι οτι εχω παει και σε πολλες αλλα τεσπα :p)

Και στη Θεσσαλονίκη σπείρανε παρά τα απρόοπτα.Στην αρχή με το που μπαίνει ο Lowe και πάει να ξεκινήσει το well of souls το μικρόφωνο δεν δουλεύει και τραγουδάει τους στίχους το κοινό.Μετά απο αρκετά τραγούδια γίνεται μια φάση αλλά Manowar και σταματάνε όλα ξαφνικά.10-15 λεπτά διακοπή.Ευτυχώς δν επηρέασε ούτε κοινό ούτε μπάντα.Μετά το πρώτο encore οι ιαχές <<we want more>> και η μελωδία του sorcerer’s pledge από το πλήθος τους ανάγκασε να ξαναβγούν για άλλο ένα κομμάτι.<<νομίζω διασκευή από saxon>>.Προσωπικά πάντως ο Lowe μου αρέσει πιο πολύ:metal:.Πολύ καλός ο κόσμος που σχολιάστηκε δεόντως από τον Lowe

Σουπερ το λαιβ. Δεν ειχε τυχει να τους δω παλιοτερα (αν και φαν απο το '88 - Nightfall) ολο κατι συνεβαινε και το εχανα (στρατος, εξωτερικο κλπ). Τελος παντων και οι Solitude ειναι απο τις αγαπημενες μπαντες του ειδους οπότε ήμουνα περίεργος να δω πως θα δεσει ο Λοου με τους Σουηδούς! Η αλήθεια ειναι οτι στράβωσα που μπερδεψε τις στροφες στο The Well of Souls (δεν αρχίζει με το Holy mission ρεεεε) αλλα τελικά ήταν τόσο δυνατά τα κομμάτια και τόσο ιδιαίτερη η παρουσία του συνολικά στο λαιβ που δεν με νοιάζει τελικά!

Το σετλιστ άψογο.

Το καινούριο αλμπουμ ειναι πολυ καλό και συναυλιακό!

Το Under the Oak ειναι το απόλυτο συναυλιακό κομμάτι! \m/

Αφού είχαν φύγει και είχε βγεί ένασ να μαζέψει το εξοπλησμό πετάει 2 και την μια την ποιάνω μαζι με ένα άλλο παληκάρι που μόλις πριν είχε πάρει setlist εσύ ήσουν ?!?!?!

ΟΧΙ ΡΕ ΠΣΤ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ :cry::cry::cry:

Τι live έχασα… :(:(:frowning:

ΠΟΥΤ***** ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ :(:(:frowning:

Και διαβάζω ότι ήταν ισάξιοι με το show του Gagarin το 2003 (IMO το show στο γήπεδο του Sporting είναι υπεράνω συγκρίσεων) και μου ρχεται να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο!! :frowning:

αυτο για το gagarin εγω το ειπα. καλα κοιτα, απλα λεω ποσο μου αρεσε εμενα. δε συγκρινω επειδη οπως ειπα ηταν αλλη φαση ως συναυλιακη εμπειρια. εκει που ξεχωριζε παντα ο messiah, χτες για πρωτη φορα τους ειδα τοσο ενωμενους σαν μπαντα στη σκηνη.

βασικα ειδα και ατομα που απλα δε τους αρεσε το δεσιμο με lowe (πως γινεται αυτο ενας θεος ξερει βεβαια). ε, παντως αν ξαναρθουν να πας. :slight_smile: εχουν παρει παλι ‘‘τα πανω τους’’ οπως και να το παρει κανεις…

cheeers στον helloweenakias που ήταν ο μόνος που απάντησε και τελικά συνάντησα στο live :P:P:P:P:drunk: :drunk:

Eτσι,ετσι!! ημασταν κ οι δυο καγκελο κ τα σπασαμε! cheers κ σε σενα παληκαρι! Κ εις αλλα με υγεια!:slight_smile:

απο τι καταλαβα ηταν φοβερη η συναυλια.

αλλα!
thoughts of a dying atheist :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :

γιατι τοσο μικρο σετλιστ?
η εκπληξη που λεγανε την τελευταια φορα?
και τωρα που φυγε ο messiah,γιατι οχι κατι απο το chapter IV?

η εκπληξη ηταν οτι θα ρχοντουσαν χωρις τον messiah ρε! δε το καταλαβες;

οκ ξερω, κρυο :cold:

Στο blog μου στο myspace, υπάρχουν πολλές φωτογραφίες από τη συναυλία.

http://www.myspace.com/petroskaralis

enjoy!!!