Cataract & Bury Your Dead 21 / 12

Το χαζοσκεφτομαι. Δεν εχω δει ποτε Cataract.

Και Εγω Το Σκεφτομαι!!:-k
Αν Και Προτιμουσα Headline Cataract!!

Α,ωραια βγηκε και το ποστερ και ειναι πoλυ καλο.Λοιπον εγω που εχω δει Cataract(πριν 3-4 χρονια οταν ηρθαν για τη περιοδεια του With Triumph Comes Loss)σας λεω πως live γαμανε και δερνουν.Γενικα το ολο πακετο με Bury Your Dead προβλεπεται πολυ δυνατο.

ασχετο

αλλα εχουμε πηξει σε συναυλιες “support” συγκροτηματων

Δυστυχως δεν εχεις και αδικο.Παντως το συκεκριμενο πακετο αν δουλεψει κατω απο καταλληλες συνθηκες θα ειναι μια χαρα.

σιγουρα
δεν αμφιβαλλω για την ποιοτητα του λαιβ

αλλα αναρωτιεμαι
πως κοτζαμ χειμωνα να μην εχουμε δει ενα μεγαλο ονομα
τι σκατα γινεται

ρε θυμαμαι πριν 10 χρονια βλεπαμε
στα καπακια

blind guardian,stratovarius,iced earth,angra,slayer κλπ κλπ

και τωρα με το ζορι βλεπουμε τα οpening acts

Μολις ειδα την επετειακη περιοδεια των Biohazard.Εκλεισαν εμφανιση στα Σκοπια ΕΝΩ ΕΔΩ ΤΙΠΟΤΑ ΟΙ ΑΜΠΑΛΟΙ.Θες κι αλλα μετα απ’αυτο?

Καποια πραματα ειναι δεδομενα. Μικροτερα συγκροτηματα = διοργανωση με μικροτερο κοστος & προσελευση, αλλα και πιο σιγουρα εσοδα.

Δε βγαζουν ολες οι εταιριες φραγκα κι οι περισσοτερες δεν ειναι σε θεση να παρουν χοντρο ρισκο. Η Didi φανταζομαι εχει καταλαβει πως τα καλα χαρτια παιζονται στο Rockwave, οποτε εκει πονταρει.

το θεμα ειναι τι αλλαξε σε σχεση με 10χρονια πριν??

Τα γουστα, το κοινο, η οικονομικη κατασταση. Ολα βασικα.

Μιας και βλεπω τα πραματα ελαφρως πιο εμπειρικα (ετσι νομιζω δλδ, μπορει να κανω και λαθος), θα κανω μια μικρη αναλυση του παρων σκηνικου.

Ο κοσμος δεν εχει τα λεφτα που ειχε 10 χρονια πριν. Fact.

Οι συναυλιες αναλογικα ειναι πιο ακριβες σε σχεση με τοτε. Μεχρι καπου το 2003 - 2004, για τα περισσοτερα λαιβ στο Ροδον πληρωνες 25 ευρω. Δηλαδη ποσο, 9 χιλιαρικα; Αυτη τη τιμη που λες ειναι λογικη δεδομενου πως τα περισσοτερα αξιολογα γκρουπ εχουν αυξησει τις απαιτησεις τους λογω downloading. Τα φραγκα κατα κυριο λογο πλεον προερχονται απ τα live. Καθε συγκροτημα βγαζει δισκο ωστε να μπορει μετα να περιοδευσει. Ασε που αν ενα συγκροτημα δε περνα απο βαλκανια, ειναι δυσκολο να το φερεις. Τα πιο τσουχτερα εξοδα ειναι δεδομενα, μιας και σ’ ολη την Ευρωπη παιρνουν ενα τουρ μπας και πολλες φορες μαλιστα τυχαινει να κοιμουνται σ’ αυτο.

Ολα γνωστα ως εδω. Παρακατω: Καπου το ειχα ξαναπει πως ο κοσμος αρχισε να αραιωνει πρωτου ανεβουν οι τιμες. Δηλαδη θυμαμαι σκηνικα τυπου Udo κι Exodus που ειχαν τρακοσια εισιτηρια, ενω οι Σκορπιονς την αλλη μερα ειχαν τιγκα τον Λυκαβυττο. Δεν εχω κατι με τους Σκορπιονς, :stuck_out_tongue: απλα ειναι καλο παραδειγμα του οτι ο κοσμος αρχισε να κουραζεται απο τα πολλα λαιβ και περισσοτερο στηριζε τα πολυ αγαπημενα.

Καπου μετα ανεβηκαν κι αλλο οι τιμες. Καποια λαιβ ναι, ειναι παραλογα ακριβα, αλλα οχι τοσο, αλλα παλι καθολου. Μαζι ομως με τις τιμες ηρθε και ενα ανταγωνιστικο παιχνιδι μεταξυ των εταιριων για το ποιος θα επικρατησει. Θυμασαι ποσα λαιβ ειχαμε το 05, 06 και 07.

Προσθεσε το γεγονος οτι το βιοτικο επιπεδο επεσε κι αλλο, συν οτι καποιες εταιριες δεν αντεξαν τον ανταγωνισμο. Η Αστρα δηλαδη εφερε τον Ντανζιγκ που μαζεψε ελαχιστο κοσμο κι ηταν απ’ τις τελευταιες της μεταλ διοργανωσεις (στο γκαγκαριν).

Κοινως ειναι λιγα απ ολα. Λιγοτερη κ*βλα για συναυλιες, λιγοτερα φραγκα, διαθεση για μικροτερο ρισκο. Και πλακα πλακα, το φετινο σκηνικο το χα βαλει στοιχημα προπερσι. Επεσα μια χρονια εξω. Η τωρινη μου προβλεψη (πιτ παπαδακος, ατς :stuck_out_tongue: ) ειναι πως σε καποια φαση το πραγμα παιζει σοβαρα να φτιαξει επειδη το κοινο ανανεωθηκε σημαντικα το τελευταιο ετος…

Edit: Παρε για παραδειγμα τα χαρντκορ λαιβς. Πλεον εχουμε περισσοτερα επειδη σιγουρα εχουν μεγαλυτερη ζητηση σε σχεση με 03 και 04. Gigs sell for those who are buying.

συμφωνω στα περισσοτερα
(οντως η αστρα δεν τα πηγε και πολυ καλα με τα μεταλ)

απλα δεν συμφωνω στα λεφτα
(προσωπικα δηλαδη)
γιατι πριν 10 χρονια πηγαινα με χαρτζιλικι
τωρα παω με δικα μου λεφτα
τοτε για να παω στο λαιβ δεν ξοδευα αλλου λεφτα
τωρα παω στο λαιβ παιρνω και μπλουζες και cd

επισης
η απορια μου ειναι γιατι δεν ερχονται οι “blind guardian” του σημερα
γιατι δεν ερχονται οι “slayer” του σημερα?

γιατι δεν ειναι και πολυ μακρια οι χειμωνιατικες εμφανισεις των machine head και tool
που απεδειξε οτι κοσμος γουσταρει πιο συγχρονες μπαντες

Ναι, αλλα εσυ δουλευεις, ενω αλλοι ειναι φοιτητες. Αυτα ειναι πολυ σχετικα ρε συ. Ασε που οι περισσοτεροι παλιοι μετα απο ενα σημειο θετουν αλλες προτεραιοτητες.

Οσον αφορα τις νεες μεγαλες μπαντες, οι περισσοτεροι δεν ερχονται αν δεν ακολουθησει ολο το πακετο. Κι εδω που τα λεμε, το να φερεις Slipknot - Machine Head - Children Of Bodom ειναι δυσκολο μιας και δεν υπαρχουν αναλογοι χωροι. Ισως να λεω βλακειες εδω, :stuck_out_tongue: δε ξερω τα δεδομενα σε τετοιο βεληνεκες. Σιγουρα ομως παιζει ρολο και δε μιλαμε για κλαμπ χωρητικοτητας δυο χιλιαδων ατομων. Χωρια που εξω υπαρχει μεγαλυτερο κοινο που θα στηριξει κατι αναλογο

Μιας και ειμαι της σκηνης να πω επισης οτι τη περιοδο 2006-07 δε κουνιοταν φυλλο(πλην ελαχιστων εξαιρεσεων που ειχαν ζητηση πχ Sick Of it All,Pro-Pain κλπ)ενω καποιες φιλοτιμες προσπαθειες που εγιναν το 2005(Boysetsfire με Strung Out και καλη ωρα οι Cataract μαζι με Murphy’s Law)πεσανε στο κενο απο πλευρας προσελευσης κοσμου.Κι αυτο εγινε λογω της ζητησης οπως ειπε ο Angmar.
Επισης ποιος ξεχνα το πακετο Chimaira/Shadows Fall κλπ που ηρθε εδω το 2004 με ολα τα ρισκα που συνεπαγεται?

Το οποιο ανεβασε και αυτο με τη σειρα του το επιπεδο των τιμων, καθως οι εταιριες μπηκαν σε λογικες πλειστηριασμου για τα ιδια ονοματα.

Χμμ… επετρεψε μου ν’ αμφιβαλλω. Δεν ειναι και πολλα τα ονοματα που τους παιρνει να κανουν κατι τετοιο, κι αν δηλαδη συνεβη, θα εγινε με κανα συγκροτημα μεγαλου βεληνεκους. Που πανω απο τεσσερα τετοια δεν ερχονται καθε χρονο.

Οσα ανεφερα παντως μπορει να τα αντιληφθει ο καθενας που πηγαινει ολα αυτα τα χρονια σε συναυλιες. Και κακα τα ψεματα, δεν εχουμε χωρους. Πραγματικους συναυλιακους χωρους τυπου Ροδον. Μειονεκτημα με μεγαλη βαρυτητα.

πωπω
τι ωραιο λαιβ

αν και δεν ακουγωταν η φωνη του fair

η φαση ηταν οτι λεγαμε

ειδαμε αυτους τους δυο
σειρα εχουν οι kse και οι lamb of god

αλλα παπαρια
ακομα περιμενουμε

και οι lamb of god ητανε στην prosthetic ακομα τοτε

Και θα περιμενουμε πολλοι ακομα.Για να ερθουν εδω ειδικα οι Killswitch Engage πρεπει να περασουν αλλα 5 χρονια που δε θα ειναι τοσο δημοφιλεις οσο τωρα και αμα γινει κατι τετοιο θα κανει το κοσμο να πει “που τους θυμηθηκατε αυτους”(μεταφερω λογια διοργανωτη σε συζητηση που ειχαμε πριν αρκετο καιρο).

Αναβλήθηκε :frowning:

Ξανανεβαζω το θρεντ μιας και ενημερωθηκα πως υπαρχει μια μεγαλη πιθανοτητα οι Cataract να ερθουν για live σχετικα συντομα.Για Bury Your Dead προς το παρον ξεχαστε το μιας και αυτο το καιρο περιοδευουν στην Αμερικη.Περισσοτερα συντομα.