Catharsis/Requiem/From the Depths

Μιας και είδα ότι κάπου ψαχνόμαστε για το που θα μιλάμε για τους Catharsis (crust ή hardcore κλπ.), είπα να ανοίξω το αγωνιστικό αυτό topic ώστε οι 3- 4 που τους ακούμε να μαζευτούμε εδώ. Είχα τη φαεινή ιδέα να συμπεριλάβω στο ίδιο topic και τους Requiem και From the Depths λόγω κοινών μελών, μουσικής κατεύθυνσης και attitude. Αν νομίζετε ότι δεν κολλάνε, απλά τους διαγράφουμε. :slight_smile:

Ντάξει το’ χω ξαναπεί…Σκηνή από μόνοι τους οι Catharsis πραγματικά…Το άλμπουμ Passion το’ χω πάρα μα πάρα πολύ ψιλά…Είναι κάτι το συγκλονιστικό…

Kαλά για το σπλιτάκι με NEWBORN άς μη πολυλογούμε…ΕΠΟΣ από πολύ λίγα

Όσο για τις άλλες μπάντες, γαμάνε εξίσου το ίδιο, και χαίρομαι που οι άνθρωποι αυτοί συνεχίζουν να είναι ενεργοί…

Και μη ξεχνάτε το Μαιό…From The Depths ρεεεε. Αυτά δεν χάνονται!

(παρεπιπτόντως σωστή η δημιουργία του θρεντ :thumbup:)

(οντως)

ειδα κι εγω τι λεγατε στο κραστ θρεντ. οι Catharsis ειναι μικτο πραμα, και κραστ και χαρκορ. απ’ τις πιο σπουδαιες μπαντες που εχω ακουσει. πρωταπολλα το passion και υστερα το samsara.

Βαζω πρωτα το Arsonist’s Prayer σαν κομματι. Απιστευτο ειναι. Απο τα συγκλονιστικοτερα κομματια που εχω ακουσει…

Το Passion εχει φαει τρελο λιωσιμο και αυτο, και εδω τα λογια περισσευουν. Deserts Without Mirages και τα μυαλα στο blender.

To Samsara δεν το εχω ακουσει οσες φορες του αρμοζουν, οποτε κριτικη για αυτο αργοτερα. Παντως το βαζω κατω απο το Passion.

Οι From The Depths εβγαλαν μεγαλη αλμπουμαρα και παρολο που τα γυναικεια φωνητικα μπορει να ξενιζουν καπως (οπως εγινε και με εμενα στην αρχη), μετα απο 2-3 ακροασεις μπαινεις στο κλιμα και γουσταρεις. Καθε κομματι εχει σημεια που απλως υποκλινεσαι!

Για τους Requiem δεν εχω κατι να πω μιας και δεν εχω ακουσει ολοκληρο album. Θα τσεκαριστουν στο αμεσο μελλον.

Νομιστερακι, αν δεν εχεις ακουσει το κομματι που λεμε με τον worst enemy, καν’το. Θα τους εκτιμησεις ακομα περισσοτερο.

Around and inside you, the violence you fear–for or against it, it’s already here
It forged the cord that bound you to the ground–it built these walls
LET’S BURN THEM DOWN

Επισης, αναμενουμε λαιβαρα απο From The Depths! Ε ρε και παιξουν τιποτα απο Catharsis…

Edit: Α οσο για το αν ειναι οι Catharsis crust ή hardcore, ποιος χεστηκε? Μουσικα μπορει να ειναι hardcore/crust, αλλα στιχουργικα και απο αποψη ιδεολογιας μελων ειναι καθαρα crust. Ας μεινουμε εδω ομως εφοσον ενοχλουμε τους κρασταδες στο αλλο θρεντ.

Με NEWSPEAK ακόμα καλήερο!!! (έτσι για να αρχίσει ο τσακωμός… χαχα):stuck_out_tongue:

Επίκαιρο ε. Σχετικά.

Τι ωραια που τα λετε \m/ Με το passion και μονο μπορω να πω οτι εκτιμησα αυτοματα ολα τα υπολοιπα που εχουν μια φορα περισσοτερο :Ρ Ειναι απο τους δισκους που δεν βαριεσαι να λιωνεις ποτε. Απο split μ’ αρεσαν και τα κομματια που εχουν με τους Gehenna. What the thunder said, unbowed… Κομματαρες. Και το samsara δισκαρος φυσικα, κατι choose your heaven και every man for himself δεν γραφονται καθε μερα αλλα ποτε δεν μπορεσα να πορωθω οσο με το passion.

edit/ στα συν του concept του passion οι αναφορες σε dead man του Jarmusch 8)

(Μ’ αρέσει που εγώ ακόμα δεν εχω post- άρει σε αυτό το topic, κάποτε θα γίνει κι αυτό)

Ρε παιδιά, μπήκα σήμερα στο site των From the Depths για να τσεκάρω τα της περιοδείας και βρήκα αυτό: http://www.fromthedepths.info/news.html Δεν είχα πάρει πρέφα τίποτα, ούτε είχα μάθει τι έπαιξε με τους Fall of Efrafa. Anyway, προς στιγμήν μου έφυγε το σκατό ότι θα ακυρωθεί η περιοδεία, αλλά απ’ ό,τι κατάλαβα από την πρώτη πρόταση απλά δε θα έχουν τον ίδιο drummer… Ε;… :?

Επίσης η Αθήνα έπαψε να έχει αστερίσκο, οπότε αν όλα πάνε καλά θα τους δούμε 3 φορές εδώ. :!:

Link, παραπάνω λόγια για εμάς τους άσχετους κλπ.

Μη φανταστεις… wiki :stuck_out_tongue:

http://en.wikipedia.org/wiki/Catharsis_(American_band)

The Passion album takes samples from Jim Jarmusch’s Dead Man.

Ε, και κοιταξα τους στιχους και πραγματι ισχυει.

πχ

Passion
Some are born to
wander blind
And some are born to
endless night

Into The Eyeless Sockets Of The Night
This weapon will replace my tongue.
I will learn to speak through it.
And my poetry will now be written with blood

Δεν θυμαμαι αλλα τωρα.

Bump γιατί χαζεύοντας στο Internet βρήκα αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=hG8oT8woAIA και θυμήθηκα τα ωραία που ζήσαμε το Μάιο. Τι τραγούδι, τι ατμόσφαιρα, τι ζωντάνια. Βλέπω τον Brian να μην το χωράει η σκηνή και ανατριχιάζω. Τι ζήσαμε, ρε, στις 2 συναυλίες τότε. Αναμνήσεις μιας ζωής.

Μαγική βραδιά, πραγματι. Ο Βryan ΜΕΓΑΛΟΣ

το σαμσαρα από πού το χουτε ψωνίσει?

Σαμσάρα πλέον δε κυκλοφορεί (εύκολα).

(Πριν κανα χρονο-2 το ειχαν καποια ελληνικα ντιστρα και το rythm)

Eπίσης οι from the depths το ειχαν φερει σε κασσέτα

Επίσης οι from the depths ηχογραφούν/θα ηχογραφήσουν απ’ ότι ξέρω.

Θα κάνουν και tour με τους θεούς και πολύ σωστούς [B]Plague Mass [/B]στην Αμερική.

πφ, σκατούλες :frowning:

Aπό άλλο θρεντ. Ίσως από τα καλύτερα κομμάτια αφιερώσεις ever

Eπίσης ίσως από τους καλύτερους στίχους έβερ για τον κόσμο στον οποίο ζούμε.

[I][B][U]Deserts Without Mirages[/U][/B]

The car is on fire and there’s no one at the wheel
And no one tries to put on the brakes at all
We’re trapped in the belly of this sick machine
The radiator smoking, there’s no air to breathe
And no one tries to put on the brakes at all

One by one like stars from the sky they fell
And everyone turned their backs, wondering to themselves
I’m on a strange journey I didn’t choose to take
Where I’m going I don’t want to think
But no one tries to put on the brakes at all

Your final breath will be an eastern wind
To blow through the valley of death that we’ve carved in this land
We’re accomplices all
It’s all beyond our control
We’re so innocent when the hammer falls
And nobody tries
Nobody tries
No one even fucking tries!
Accelerating through industrial haze
Past the death camps and the marketplace we’ve lost our way
I hope we burn up in the wreckage
Rather than live another day
In vain in a world without frontiers
We’re served our just desserts:
Just deserts, in burning thirst
And no one tries to put out the flames at all.[/I]

[B]Γιατί αυτό είναι οι CATHARSIS[/B]

Μεταχειρισμένο θα το βρεις μόνο πλέον νομίζω.

Πείτε μου σας παρακαλώ πολύ που μπορώ να βρω το γαγημένο το Passion,το ψάχνω. Θέλω να χωθώ περαιτέρω, η όλη φιλοσοφία και η αύρα γύρω απο την μπάντα αυτή είναι ιδιαίτερη φάση

Εγω το Passion το ειχα βρει στο rythm records στην Μπενακη το καλοκαιρι.Αν εισαι Αθηνα πηγαινε μια βολτα ,μπορει να εχει και αλλο.

Εμ δεν είμαι…ιντερνετικώς? Στο play.com δεν παίζει

Relapse web store. Δέκα δολάρια [B]εδώ[/B]