Cathedral announce the end

After a twenty-one year career, Cathedral announce their forthcoming retirement from the scene. The band will make their exit from the live arena at the end of this year and plan to record one final studio album to be released in 2012.

According to vocalist Lee Dorrian; “It’s simply time for us to bow out. Twenty-one years is a very long time and it’s almost a miracle that we managed to come this far! We’ve had a great time during Cathedral’s existence and it has literally been our life. It’s just time to move on and leave our recorded legacy to linger”.

Since forming in 1990 the band have released nine studio albums and several EP’s. A large part of their career was spent recording for Earache Records, debuting with the landmark 1991 Doom Metal classic Forest of Equilibrium. This was followed by the seminal 1993 Ethereal Mirror album which was released by Columbia records in America to large critical acclaim.

More recently Cathedral have continued to expand on their overall sound, releasing two albums for the Nuclear Blast label. Dorrian continues; “Our latest album The Guessing Game is exactly where we wanted to be after all this time. Staying in one place, being repetitive and predictable is something we wanted to avoid right from the off.”

The band’s uncompromising individual style has gained them a large cult-following around the world. They recently reunited with the original line-up for their twentieth anniversary concert to perform their aforementioned debut in its entirety. They are scheduled to make several final live appearances 2011, including dates in Japan and at the Maryland Deathfest. More dates will follow including a farewell London show later in the year.

Dorrian concludes; “We would like to take this opportunity to express our sincere gratitude to those special people who have supported Cathedral over the years. It may sound like a cliché but it’s certainly true - we simply wouldn’t have been able to do it without you, thanks!”

μια απο τις πιο επιδραστικες μπαντες στην ιστορια του σκληρου ηχου. δυστυχως ποτε δεν ελαβαν την αναγνωριση που επρεπε, ηταν ζητημα 3-4 μπαντες να επαιζαν ετσι τοτε, δειτε τι γινεται σημερα…

HAIL!

‘‘Cathedral announce the end’’ ωραία αρχίσαμε…:frowning:

ένας - ένας αποχωρούν…που θα πάει αυτή η κατάσταση?:-s

κρίμα…μεγάλη μπάντα και μεγάλος φετινός δίσκος…ελπιζω να συνεχίσει να ασχολείται ο Dorrian (όχι που δεν θα συνεχίσει)

φερτε τους για ενα τελευταιο live…

TI ΛΕΤΕ ΤΩΡΑ ΡΕ?!?!:frowning:
Θα είναι πολύ κρίμα, τεράστια μπάντα και σταθερότατη, με δίσκους από πολύ καλούς μέχρι αριστουργήματα μονο.Και δεν τους εχω δει και ποτέ λαιβ:(

Εγώ όμως τους έχω δει!! :smiley:

(κ ήταν κ ΓΑΜΑΤΟΙ… :har: )

Όχι ρε γαμώτο. Τεράστιο συγκρότημα :(:(:frowning:

[SPOILER]Kαι δεν τους έχω δει και live :cry::cry::cry::cry:[/SPOILER]

Τιμή και δόξα στη μεγαλύτερη doom μπάντα που έβγαλε το Νησί - τη μεγαλύτερη doom μπάντα της δεκαετίας του '90.

Θέλει πολλά κιλά αρχίδια να πεις σταματάω, έχοντας μόλις βγάλει έναν απ’ τους καλύτερους δίσκους της ζωής σου. Πρώτος μάγκας όπως πάντα ο Lee. Οι Cathedral θα μείνουν στην Ιστορία ως ένα μεγάλο συγκρότημα που δεν έβγαλε ΠΟΤΕ κακό δίσκο (σιγά μην είναι κακό το τελευταίο…)

ETERNAL HAIL :!:

Αχχ τυχερέ! Πότε τους είδες? Που?

Εγώ δεν τους πολυάκουγα…αλλά θα τους ψάξω παραπάνω τώρα…που διαλύονται…#-o

…ωραίοι είναι πάντως!
ας μας ξανάρθουν για ένα τελευταίο λάιβ…να τους δούμε και μεις οι υπόλοιποι που τους χάσαμε…

Με το κεφάλι ψηλά.
Τουλάχιστον να τους δούμε μια τελευταία φορά τώρα με τη δισκάρα.

Μακάρι να έρθουν για ένα τελευταίο live. Μια φορά μόνο τους είχα δει το '96. Πρέπει να τους πω και ένα αντίο και ευχαριστώ για τους δίσκους.

αισθανομαι διπλα μαλακας που περισυ στην Αγγλια δεν τους ειδα, κυριολεκτικα κατω απο το σπιτι μου επειδη δεν το πηρα πρεφα…μονο δισκαρες,μονο δισκαρα θαναι και ο τελευταιος,ελπιζω σε λαιβαρα εδω, αυτο, με το κεφαλι ψηλα \m/

Στο Gagarin ήταν… 25 Μαρτίου 2007. Ο Dorrian ήταν όλα τα λεφτά - θεατρικότατος performer! “κρεμιόταν” εικονικά με το καλώδιο του μικροφώνου - αφασία! :smiley:

Αυτό συμβαίνει σε όλους μας μη σου κάνει εντύπωση. Άμα ακούς ότι διαλύεται η μπάντα ή (άλλες φορές) ότι πέθανε ο καλλιτέχνης, τότε θυμάσαι να τα ψάξεις… :stuck_out_tongue:

Ωραία πρέπει να ήταν! Τουλάχιστον, τους είδες μία φορά…

Καλά και εγώ συνέχεια το κάνω αυτό! Ειδικά, όταν ξέρωγω πεθαίνει κάποιος τότε το ψάχνω…ένα σωρό μπάντες ξεκίνησα να ακούω έτσι…#-o χαχχαχ

ας αλλάξω θέμα …θα βγάλουν καινούργιο δίσκο ε? το 2012?:smiley:

χωρις να τους εχω παρακολουθησει στενα εχω να ΜΠΡΑΒΟ!γιατι φευγουν με το κεφαλι ψηλα και με δισκαρες χωρις να ευτελιζουν την ιστορια τους μετα απο καποια χρονια…

ΤΙΜΙΑ μπάντα με όλη την σημασία της λέξης.Μεγάλος τσίφτης ο Dorrian…
Με κανένα δίσκο κάτω του ΓΑΜΑΤΟΥ.
Μακάρι να τους δούμε και δω να καβλώσουμε την ζωή μας.

απίστευτη μπάντα,πολύ low profile,που σίγουρα δεν τιμήθηκε όσο θα έπρεπε.Να θυμηθώ το λάιβ στην Θεσ/νίκη το 2004 όπου ήμασταν λίγοι (κ καλοί)?Αν θυμάμαι καλά πάνω από 100 άτομα δεν ήταν…κοιτάω το εισητήριο κ λέει υδρόγειος αλλά ρε πούστη εγώ γιατί θυμάμαι ότι έπαιξαν στο μύλο?Αν ήταν κάποιος εκεί ας θυμηθεί τα παλιά…
Ο Dorrian είναι έτσι κ αλλιώς χωμένος στη μουσική με την εταιρία του Rise Above οπότε όλο κ κάτι θα δούμε από αυτόν στο μέλλον,ελπίζω κ προσεύχομαι ταυτόχρονα.

…ακριβώς όπως τα γράφετε αισθάνομαι κιεγώ…φεύγουν με γαμάτο δίσκο, και το κεφάλι ψηλά:):!:

Τρομερο συγκροτημα…Συγχαρητηρια γ αυτη τη φοβερη πορεια κ τις δισκαρες που μας δωσανε…Οσο για το να ερθουν απο το στομα σου και στου Dorrian τ αυτι Ignorant8) Παιδια δεν ηταν να το διαλυσουνε κ μετα την κυκλοφορια του Garden of Unearthly Delights? Γιατι κ τοτε νομιζω πως ειχαν ακουστει τετοιου ειδους φημες…Aν κανω λαθος διορθωστε με.