Αccept VS Saxon: τα πιο μεγάλα

Accept γιατι 1)ο πανικος που εγινε στις 2 τελευταιες συναυλιες ΔΕΝ υπαρχει 2)γιατι αναπνεουν ακομα [U]ΚΑΙ[/U] λογω των 2 τελευταιων πολυ καλων αλμπουμ και οχι γιατί παιζουνε ακομα Breaker κλπ[SPOILER] [U]No Shelter/U ρε μ…νι@!!![/SPOILER] και 3) στη δισκοθηκη,στο mp3 & στ’αμαξι παίζουν συχνοτερα οι μεν απο τους δε. Τελικά ήταν πιο ευκολο απ’ότι στην αρχή που ειδα το πολλ.:smiley:

Τιτάνες του χέβυ μέταλ αμφότεροι. Επίσης, μέχρι σήμερα, δύο μπάντες που παραδίδουν μαθήματα, αφήνουν παρακαταθήκη, ευχή και κατάρα σε κάθε μπάντα που παίζει χέβυ μέταλ, τι εστί χέβυ μέταλ λάιβ. Ειλικρινά, και οι δύο μπάντες με έχουν κάνει να νιώσω ξανά και ανόθευτα πιτσιρίκος που το χέβυ μέταλ ορίζει το συγκλονιστικά awesome. Ειδικά οι Saxon το έκαναν αυτό ενώ βρισκόμουν σε κατάσταση αλοιφής, με πυρετό της εξάντλησης από ολοήμερο φεστιβάλ και έψαχνα γωνιά να πεθάνω ήσυχα. Με κάνανε ΚΑΛΑ όσο παίζανε, σηκωμένα χέρια, ερ γκιτάρ και τραγούδι στίχων, κοπάνημα, αποθέωση, ΠΟΣΟ ΓΑΜΑΤΕ. Μετά έσβησα σε ένα πίσω κάθισμα και κάπως βρέθηκα στην πόλη που έμενα. Αντίστοιχη μαρτυρία έχει ένας υπερσεβάσμιος φίλος με μακροσκελέστατο κατάλογο μέταλ ονομάτων που έχει δει στην σκηνή. Είναι σίγουρος πως οι Saxon είναι στο top 5, τους έχει 4-5 φορές και δεν ήξερε ποια ήταν η καλύτερη.

Και οι Accept το ίδιο, άκουσα ζωντανά (το 2005!) τα ριφς που υπάρχουν στο μυαλό από παιδική ηλικία και πολλά από αυτά βγήκαν στην επιφάνεια, ανοίξανε όλες τις κάνουλες του εγκεφάλου με ενδορφίνες και δεν ξέρω γω τι άλλο ευφορικό βιοχημικό και ήμουν για πόσην ώρα μεταξύ χέβυ μέταλ πορώσεως και ανατριχίλας με εκλάμψεις παιδικής ηλικίας. Στα Son of a Bitch και Princess of the Dawn ένιωθα κανονικά κόμπο στο λαιμό, δεν το πίστευα ο ίδιος ότι έχω συγκινηθεί τόσο σε χέβυ μέταλ λάιβ. Ο ίδιος υπερσεβάσμιος φίλος που μου έλεγε για Saxon, του είπα τότε “και οι Accept;”. “E, και οι Accept τα ίδια, τι να πεις, αυτοί οι δύο είναι…”. Τι είναι; Ακόμα και σήμερα, καλύτεροι στο σανίδι από ότι στον δίσκο. Ρισπέκτ.

Ρεζουμέ: Ποτέ, μα ποτέ μην κάνετε το λάθος να πείτε, “σιγά μην πάω να δω τους γέρους”. Ένα λάιβ από αυτούς τους δύο σε κεντράρει, θες-δε-θες. Έχεις ένα στάνταρ για όλους τους άλλους.

Τι να ψηφίσω τώρα; Σωστή και λάθος απάντηση δεν υπάρχει, μιλάμε για μπαντάρες με εκατό κιλά γαλόνια έκαστη. Νομίζω οι Accept ακαδημαϊκά διεκδικούν μεγαλύτερο βάρος, η επιρροή τους είναι πιο σημαντική στις εξελίξεις των πραγμάτων αλλά μέχρι εκεί. Στις λεπτομέρειες είναι αμφίρροπα τα πράγματα. Ολοκληρωμένο δίσκο νομίζω προτιμώ Saxon. Κομμάτια Accept. Κιθάρες, τύμπανα - Accept. Φωνή Saxon. On stage, με γαμάνε ανάποδα και οι δύο.

Η απάντηση πάντως δίνεται μόνο συναισθηματικά και χωρίς κάποια σοβαρή δικαιολογία.

Accept. Για τους κόμπους στο λαιμό.

[B][COLOR=“Blue”]Accept - Princess of the Dawn live in Japan 1985[/COLOR][/B]

Όλη η αλήθεια.

Και οι δύο είναι λατρείες μεγάλες αλλά το ρίχνω Saxon γιατί ενώ φαινομενικά οι Accept δείχνουν να υπερτερούν, έχουν βγάλει τραγουδάρες, live σπέρνουν κλπ. κλπ., οι Saxon δεν σταμάτησαν, έκαναν τη κοιλιά τους (και τώρα κάνουν και τη δεύτερη), αλλά συνεχίζουν να σπέρνουν, τίμια και με σεβασμό προς τον οπαδό. Saxon έβλεπα κάθε δύο χρόνια - και κάθε χρόνο μερικές φορές - και δεν με απογοήτευσαν ποτέ. Δεν μπορώ να είμαι απόλυτα υποκειμενικός όταν έχω φύγει εξωτερικό τόσες φορές μόνο και μόνο για να δω Saxon, εγώ θα ψηφίσω Biff έχοντας στο νου μου το balls to the wall, το fast as a shark, το metal heart, το princess of the dawn και όλες τις υπόλοιπες κομματάρες.

Οι Saxon πάντα θα είναι πιο ψηλά για εμένα.

Δεν υπάρχει δίλλημα για μένα εδώ, τα έγραψα άλλωστε κ στο θρεντ των Saxon προ εβδομάδας περίπου!

accept στεγνό και ασαλιωτο!!

Εεεεεεε,τι διλλημα ειναι αυτο;;; Μυθοι και θεοι ειναι και οι δυο,αλλα επειδη ειμαι λατρης του Teutonic Metal=> [B]ACCEPT!!![/B]

Saxon ρε γατακια!!!

γαμάνε οι accept αλλά δεν είναι και saxon.

Ψιλοακυρο πολλ κατ εμε, γιατι οι μεν ηταν εξαφανισμενοι για ποσα χρονια ενω οι Saxon δισκογραφουσαν κανονικα. Θα επιλεξω Saxon γιατι οσο καλα και να ειναι τα τελευταια Accept, δεν φτανουν το Unleash The Beast ουτε για αστειο, συν οτι τα μεγαλα κομματια των Saxon στους τελευταιους δισκους τους δεν γραφονται ευκολα, ουτε απο τους Accept.

Παρολα αυτα ειναι λιγο fail να εισαι οι Saxon και το καλυτερο κομματι σου (καλα οχι “σου”, αλλα λεμε τωρα) να ειναι το Ride Like The Wind. ;p

Λοιπόν, αυτό το πράγμα που σας φαίνεται άκυρο το πολλ δεν το καταλαβαίνω. Πιο έγκυρο πολλ πεθαίνεις.

Καλύτερο κομμάτι Saxon το Ride Like the Wind; E, όχι, από κάθε άποψη. Άμα διαλέγουμε outsiders, εγώ το ρίχνω Rockin’ Again. Έπος.

Sea of Life

Χθες ολη μερα αυτο ακουγα !! :wink:

Unleash the Beast υπερέπος αλλά νομίζω πως τα Accept είναι ίδιου επιπέδου άλμπουμς.
Το σχόλιο για Ride Like the Wind αστείο.

Καλα δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο, ειναι το αγαπημενο μου παντως. Δεν εχουν και πολλα κομματια που να ειναι πολυ καλυτερα του αλλωστε.

Παίζει να έχουν καμιά κατοστάρα στην ξεφτίλα. Θα έλεγα πως είναι μη-Saxon τραγούδι,τόσο πολύ δε μ΄αρέσει.

Mεγαθήρια και τα 2 αλλά σαν μέγεθος συνολικής πορείας οι Saxon είχαν ελάχιστες κακές στιγμές ενω οι Accept είχαν κάνει μεγάλη κοιλιά για πολλά χρόνια…Saxon λοιπόν…( επίσης συγκαταλέγονται ανετα στις 5 καλύτερες συναυλιακές μπάντες στο heavy metal…)

Το ορίτζιναλ Ride like the wind ήταν υπερέπος \m/ Hands off!

Eγώ είμαι Wheels of Steel and D’n’L kinda guy

οπως λεει και ο φιλατος Ελρικ,οι αποδεχομενοι γαμανε, ειναι καυτοι και συναυλιακα μεγαλοι. αλλα σαξωνες δεν ειναι…

ΝΑΙ!

Αλλα και η διασκευη των Saxon τιμιοτατη, εγω απο εκει το εμαθα και αγαπω και τις δυο εκδοχες εξισου.

Τους αγαπάω υπερβολικά και τους δύο, αν ψήφιζα σύμφωνα με την δισκογραφική τους συνέπεια τότε σίγουρα θα ψήφιζα Saxon. Όμως θα ψηφίσω συγκρίνοντας τις απάτητες κορυφές τους, όπου προτιμώ παραπάνω αυτές των Accept, οπότε…

Χθες στις Σέρρες πέτυχα 3 τυπάδες με τισερτακι Accept. Την αξίζουν την ψήφο μου.