Ccr

Creedence Clearwater Revival

http://www.rocking.gr/review608.php

http://starling.rinet.ru/music/ccr.htm
http://wc09.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:jifixqw5ldte~T1
www.amazon.com/Creedence-Clearwater-Revival/artist/B000APTGX2/103-9567443-0091823

Δεν εχω ακουσει πολλα.Καποιες διασκευες , οπως το I Put A Spell On You tou Screamin’ Jay Hawkins.Οτι εχω ακουσει παντως ηταν πολυ καλο

οι φημες οτι ητανε πρακτορες του fbi ή της cia (δεν θυμαμαι ακριβως) ισχυουνε???

ένα τραγούδι ονόματι I heard it through the gravepine ή κάπως έτσι είναι κομματάρα.

Ε?? :-k :-k

διασκευη ειναι αλλα το παιζουν θεικα!
γενικα ειναι απιστευτο group!
μου αρεσει παρα πολυ να τους ακουω καλοκαιρακι σε ταξιδια!

Λατρεία! Προσωπικό αγαπημένο το Long As I Can See The Light. Φωνάρα και φοβερός songwriter!

[SPOILER]Όσοι πιστοί, τσεκάρετε και το καινούριο του John Fogerty

Υπάρχει και δισκοκριτική στο Rocking :smiley: [/SPOILER]

Εχω ακουσει μονο διασκευες απ’αυτους. Τα δικα τους τραγουδια λενε τιποτα? Κανας προτεινομενος δισκος?

+1000

Η συλλογή Chronicle Vol. 1 είναι η καλύτερη επιλογή. :slight_smile:

Εγώ πάλι δηλώνω εξαρχής την αποστροφή μου για τις συλλογές και προτείνω άφοβα οποιοδήποτε από τους πρώτους 5 δίσκους, ίσως με μία αδυναμία στο Cosmo’s Factory.

[SIZE=“1”]Ομολογώ πάντως ότι για συλλογή το Chronicles είναι από τις καλές περιπτώσεις…[/SIZE]

Βασικά δεν διαφωνώ για τις συλλογές γενικά. Αλλά η συγκεκριμένη αποτελεί μια από τις σπάνιες εξαιρέσεις για 3 λόγους:

1ος: σοφότατη επιλογή και σειρά κομματιών

2ος: μακράν το καλύτερο εξώφυλλό τους

Και κυρίως

3ος: Υπερκάλτ γεγονός ότι στο εξώφυλλο γράφει ?Creedence Clearwater Revival featuring John Fogerty!!! :lol:

ακουγονται στο die hard 4.0

Εντάξει παραδέχτηκα ότι είναι καλή συλλογή ΑΛΛΑ ακόμα και έτσι κόβει το Susie Q από 8μιση σε 4μιση λεπτά κάτι που γενικά δυσκολεύομαι να καταπιώ. Τα ίδια ισχύουν π.χ. και για το bestακι των Iron Butterfly που είναι γενικά πολύ καλό αλλά έχει το In A Gadda Da Vida στην “single version” των 3 λεπτών.

Είναι τα κλασικά σπαστικά των συλλογών. Τέλως πάντων, κουβέντα να γίνεται…

Τωρα βρηκα το συγκεκριμενο θεμα και πρεπει να ποσταρω…Απιστευτη μπαντα…Μακαρι να ειχαμε την ευκαιρια να τους δουμε σημερα…Ο απολυτος συδυασμος country & rock…!!!

Μια απο τις 5 καλυτερεσ μπαντες της αμερικης …μια καλη αρχη για να το καταλαβει κανεις ειναι η σθλλογη .εχουν γραψει απιστευτα κομματια bad moon rising,fortunate son,green river,have you ever seen the rain …

Πολύ μέταλλο έχει πέσει σε αυτό το site (όχι πως είναι πρόβλημα, μια χαρά είναι και αυτό), αλλά ας θυμηθούμε και λίγες “παλιατζούρες” να γουστάρουμε μερικοί από εδώ.

John Fogetry στο τιμόνι της μπάντας. Συνδύαζαν το παλιομοδήτικο (ακόμα και για τότε) rock n roll και rockabilly των 50s με την κοινωνική επανάσταση των 60s, με στίχο που τσακίζει κόκαλα. Έτσι έχουμε 4 τύπους από τη California να μας δίνουν αγνό, επαναστατικό rock από το '67 μέχρι το '72. Country, blues και λοιπά στοιχεία της αμερικανικής μουσικής κάνουν αισθητή την παρουσία τους.

Aπό εμένα αυτά τα διαμαντάκια:
Down on the corner
Fortunate Son
Bad Moon Rising

Ωραία μπάντα (απ’ όσα έχω ακούσει), αλλά fail τίτλος θρεντ. Τί θα πει “CCR”, ποιός θα το καταλάβει. Θα μπορούσε ο θρεντστάρτερ να το κάνει “Creedence Clearwater Revival” (δεν είναι και δύσκολο, άσε που τα ονόματα-σιδηρόδρομοι τραβάνε κάποιους συμφορουμίτες) να γίνουν τα πράγματα πιο ξεκάθαρα;

κάποιος που δεν τους ξέρει όντως δεν καταλαβαίνει, αλλα η συντομογραφία είναι πολύ σταντάρ για το γκρουπ, δεν είναι επινόηση δλδ του θρεντ στάρτα. Όπως τα RATM, RHCP, SOAD, ΒΟΥ ΠΑΠ, ΜΑΖΩ, (:p) κλπ κλπ.

Άστονα μωρέ Παναγιώτη τον αμπαλέα το Γράκχο.
Δε νιώθει, άκου τί θα πει CCR ?! [-X

Και είχα στο νου μου να ποστάρω για ένα δίσκο τους, θα το κάνω κάποια στιγμή.
Πολύ μεγάλη μπάντα και μορφή ο Fogerty.

[SPOILER]Καλά ναι, όντως είναι fail τίτλος για το συγκεκριμένο θρεντ.
Έτσι δεν μαζεύεις τους ανυποψίαστους που θα έπρεπε και γίνεται η φάση για “εσωτερική κατανάλωση”.[/SPOILER]