Υπογεγραμενες Αφισες,βινυλια,cd,fotos etc προς πωληση

πρωτον για την αφισα την βαζω ΟΣΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ και οντως εδωσα το φβ θα ειμαι αρκετες φορες αθηνα για λαηβ…οποιος δεν γουσταρει κατι θα το συζητησουμε αναλυτικα…με οποιον τροπο θελει ο καθενας…

γελάω

Την αφισα την βαζεις οσο γουσταρεις και εγω εχω δικαιωμα σε κριτικαρω.Και επειδη δεν γουσταρω τις τιμες σου και δεν ντρεπομαι να το πω δεν χρειαζεται να με δειρεις :!:

Και ας σχολιαστεί το γεγονός ότι πήγες μέσα στην τρελή χαρά στον Slash που ξόδεψες τόσες ώρες για πάρτη του, φορώντας πλήρες merchandise με το ονομα του σαν “καλός οπαδός” κι έρχεσαι να πουλήσεις το αυτογραφό του. Ωραίος! Μήπως του είπες και πόσο σημαντική ήταν η στιγμή που τον συνάντησες για σένα? Και τα λέω αυτά χωρις να έχω καποια ιδαιτερη αδυναμία σε κάποιον από τους καλλιτέχνες που πραγματεύεσαι.
Θα ήταν πολύ πιο τίμιο για μένα να πεις “έχω τα τάδε σιντι που έχουν υπογραφές και τα πουλάω συν κανα δεκαύρο της αξίας τους λόγω συναισθηματικής αξίας” αλλά απότι φαίνεται δεν συμβαίνει κατι τέτοιο περί συναισθημάτων.
Μάθε να δέχεσαι την κριτική γι αυτά που κάνεις γιατί προφανώς για πολλούς η συναισθηματική αξία έχει σημασία κι εσύ θες να την εκμεταλλευτείς, αλλά μάλλον δεν διάλεξες καλό μέρος.
Αυτά, για να μην πω κι άλλα.

εγω δεν ειπα πως θα δειρω κανεναν απλα μου την εδωσε η ηλιθοτητα καποιων εξυπνων που πουλανε τρελα…με εσενα που απλα κριτικαρεις την τιμη δεν εχω κανενα προβλημα…δικαιωμα σου ειναι…

δυστυχως ομως αν δεν πουλουσα καποια αυτογραφα δεν θα μπορουσα να παω να δω τον σλας λαηβ…το οτι δεν διαλεξα καλο μερος ειναι σιγουρο…την “μπαντανα” μου την ειχε δωσει ο ιδιος ο σλας στην λομπι του ξενοδοχειου που μιλουσαμε…και πες οτι θες ολα σχετικα μου ακουγονται…

Η λέξη δουλειά σου λέει κάτι? Just sayin’.
Και προφανώς όλα είναι σχετικά γι αυτό και κάνω συζήτηση, ή τουλάχιστον προσπαθώ γιατί πολύ εκνευρίζομαι με κάτι τέτοια. Το να ρθεις να τα πούμε σε κάνα λάηβ ας πούμε εμένα δεν μου λέει τίποτα, τυχαίνει να χω δει και σε τέτοια φάση τι έπαιξε.
Απλά μην προσπαθείς να εκμεταλλευτείς τα συναισθήματα του κόσμου για τη μουσική. Κι αν η λέξη δουλειά σου φαίνεται δύσκολη, βρες τίποτα καλύτερο να πουλήσεις, πραγματικά.

  1. Eπειδή αναφέρεστε πολλοί σε ebay κτλ. για τιμές ακόμη υψηλότερες. Ειναι πολύ απλα τα πράγματα. Στο Ebay όσο θέλει καθένας πουλάει. Ενδεχομένως και τρεις φορές πάνω από τις τιμες του Paul. Για αυτό όμως παραμένουν όλα απούλητα. Η τιμή θα πρέπει να εξαρτάται από αντίστοιχες αγορές και όχι πόσο πουλιούνται. Τα περισσότερα παραμένουν απούλητα. Το να δεις Buy it Now στα 500 δολάρια δεν σημαίνει πως αξίζει τόσο, ούτε ότι θα αγοραστεί. Απλά πραγματα. Αν δει κάποιος επισήμως σε σάιτ που γνωρίζουν όσοι ασχοlούνται με πραγματικές πωλήσεις, μία αφίσα του Slash στα 150 ευρώ να έχει πράγματι πουληθεί τα ξαναλέμε. Πανω από 20-30 δεν δύναται να πουληθεί. Εδώ υπογραφές του Ozzy και του μακαρίτη Dio πάνω απο 40-50 δολάρια δεν πουλήθηκαν. Ρεαλισμός παίδες!

Περαν των οικονομικων συγκυριων και των τιμων σου, πρεπει να καταλαβεις οτι πουλωντας αυτογραφα κλπ κλπ αποθαρρυνεις τους καλλιτεχνες να υπογραφουν καθως πλεον τους εκμεταλλευεσαι- ισως και ο mustaine που σου κανε κολπα να χε τετοια συμπεριφορα στο μυαλο του :wink:.

δεν θελα να κατσω να κανω αναλυση αλλα τελος παντων…σπουδαζωντας φαρμακευτικη δεν ειναι οτι πιο ευκολο να δουλευω παραλληλα ετσι κατεληξα εκει…και δεν δεχομαι υποδειξεις απο κανεναν στο τι θα πουλησω και τι οχι…το "τυχαινει αν χω δει σε τετοια φαση τι επαιξε " δεν το καταλαβα…μαλλον σποντα ειναι αλλα δεν μπορω να καταλαβω για ποιο συμβαν…

ισως αλλα η φαση με αυτον ητανε διαφορετικη θα μπορουσε πολυ απλα να μου πει…δεν σου υπογραφω γιατι θα το πουλησεις…ο τυπαςς αγνοησε 15 ατομα χωρις να πει τιποτα…οσο για το αλλο που ειπε ο φιλος ποσο πωλουνται τα υπογεγραμενα…ρε φιλε ειδα μπροστα μου τυπα να αγοραζει αυτογραφα του gary moore 1500 $ …και αλλον τυπα να παιρνει αυτογραφο του σλας σε βινυλιο 250 $…ασε το ποσο πωλουνται απο το εμπαυ δεν μπορεις οντως να δεις τιμες…οι αγοραστες αυτογραφων εδω στην αμερικη πληρωνουνε πολλα αλλα μονο αν σε ξερουνε οτι εισαι legit…

Ευχαρίστως να σου εξηγήσω. Θυμάμαι περιστατικό σε λαηβ αγαπημενης σου μπάντας στην Αθήνα, που κάπως βρήκες παραθυράκι-είχες επαφές- ήξερες τη μπάντα, δεν γνωρίζω, και παρακολούθησες τις πρόβες τους πριν το λαηβ. Αντί να χαρείς υπέρμετρα για αυτή τη μοναδική εμπειρία βγήκες μπροστά στον κόσμο που περίμενε και το κοκορευόσουν σε όλο τον κόσμο. Για αγαπημένη σου μπάντα- όπως υποστηρίζεις- μιλάμε τώρα. Οπότε αυτό εμένα μου δείχνει ότι όλη αυτή η ιστορία δεν είναι μόνο θέμα οικονομικό αλλά και λίγο θέμα ουαου ας δείξω τι κατάφερα, είναι πιο πολύ συλλογή παρά μουσικές εμπειρίες, και αυτή τη συλλογή όταν τη βαριέσαι την βλέπεις κάπως “ε ας βγάλουμε και κανα φραγκο”.
Με αυτό τον τρόπο προσβάλλεις όλους όσους δίνουν την ψυχή τους στη μουσική, κάτι που πραγματικά αξίζει σκληρή κριτική για μένα.
Δηλαδή σε φαντάζομαι πλέον και σε σημείο να σου υπογράφει μια μπάντα και να παίρνεις και καμια πένα/ τζίφρα παραπάνω να την πουλήσεις. Ε ντροπής πράγματα κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα.

Αφου βγαίνεις ευθαρσως και τα δηλώνεις ολα αυτα και πραγματικα, αν και το θεωρώ κωμικό σε παραδεχομαι που δεν κρύβεσαι, θα πρέπει με αυτή τη λογική να μην έχεις προβλημα αν καποιος πιασει πχ τον Megadave ή τους ανθρώπους του και του πει πως αποδεδειγμένα βγάζεις προς πώληση τα αυτόγραφα του. Γιατί υπάρχουν και άνθρωποι δεν θα το έκαναν αυτό, οποτε καλό είναι να ξέρει η μπαντα τι παίζει και να μην μπαίνουν όλη στην ίδια ζυγαριά. Νομιζω είναι πιο έντιμο αυτο.

α μαλιστα για το λαηβ Blind Guardian μιλας στην αθηνα…ειναι η 2η αγαπμενη μου μπαντα εβερ μετα τους whitesnake φυσικα…τωρα το “κοκορευομουν” δεν το ειχα συνηδητοποισει αν οντως το εκανα…ισως…ισως παλι οχι…αλλα και να το κανα ημουνα σιγουρος πως ο καθενας θα ητανε χαρουμενος που η μπαντα του εδειξε εναν σεβασμο αφου ετρεχε βουλγαριεσ θεσσαλονικη αθηνα και λοιπα εχωντας ξοδεψει σε μια βδομαδα 500 Ε για ολα…απο εκει και περα γνωμη σου οπως ειπες…

πληροφοριακα και σε εσενα πριν να γινει το συμβαν τους μεγκαντεθ τους ειχα ΘΕΟΥΣ και οσοι με ξερουνε μπορουνε να το αποδειξουνε…και δεν ειχα σκοπο να πουλησω τιποτα απο τις ασ πουμε τοπ 5 αγαπημενες μπαντες…αλλα μετα απο το συμβαν δεν ξανακαουω ποτε μεγκαντεθ

Οκ κατανοητό. Απλά το αναφέρω πως σε περίπτωση που βρεθείς στο σωστό σημειο την σωστή στιγμή μην παρεξηγηθείς εάν είσαι παρών και μεταφερθεί κατι τέτοιο στην μπάντα, αλλά να καθίσεις να τους το εξηγησεις. Ειλικρινεια πάνω απ’όλα.

Τα συμπερασματα μου?

  1. Προφανώς και θα το κοκορεύονταν κάποιος σε φίλους και γνωστούς για να χαρούν όλοι μαζί ή να ακούσει τίποτα σε φάση “πω τι κλοφαρδος είσαι ρε μ***α?” κι όχι σε όλο τον κόσμο που βρισκόταν εκεί. Το θεωρώ ξεφτίλα. Και στο κάτω κάτω αν οι Blind guardian που σέβονται το κοινό ήξεραν τι έκανες παίζει και να κολλούσαν τη φωτογραφία σου με την ένδιξη απαγορεύεται έξω από τα venues τους.

  2. Αν σταμάτησες να ακούς megadeth μόνο από τη συμπεριφορα του Mustaine ως προς τις τζίφρες, που ΟΛΟΙ ξέρουν για τη συμπεριφορά του αλλά καραγουστάρουνε τη μουσική του και γι αυτό ακόυν megadeth, τότε μου δείχνει ολοφάνερα αν δίνεις πιο πολύ αξία στη μουσική ή στο κέρδος που θα βγάλεις από τον καλλιτέχνη.

Τι να πω. Αρκετά εμετικό.

στον φιλο πρωτα φυσικα και μπορει να γινει κατι τετοιο δεν αντιλεγω…σε αντιστοιχη περιπτωση θα πραξω αναλογως…θα προσπαθησω ΑΝ μπορω να του εξηγησω…τωρα στην ειρηνη…οπως ειπα δεν θα πουλουσα ποτε κατι απο τους γκαρντιαν και το πως βλεπουμε την μουσικη διαφερει…εσυ την βλεπεις μαλλον μονο σαν διασκεδαση και δεν σε ενδιαφερει η σταση του καλλιτεχνη…εμενα με ενδιαφερει…αλλα επειδη δεν συνενοουμαστε δεν ξανααπανταω σε ποστ σου δεν εχω να δικαιολογηθω σε κανεναν για τιποτα…

Οκ μαν, επειδή ενδεχεται να συμβεί στον ταδε ή δείνα καλλιτεχνη για αυτό στο ανεφερα και δεν είναι σενάριο. Με κάλυψες.

ο καθένας έχει το δικαίωμα να βάλει προς πώληση ότιδήποτε σε οποιαδήποτε τιμή. το να κριτικάρει κάποιος αυτή του την επιλογή είναι αναφαίρετο δικαίωμα του. το να τον βρίζει κεπειδή για τον χ-ψ λόγο επέλεξε να πουλήσει κάτι δεν είναι δικαίωμα του. μπορώ να καταλάβω όποιον θεωρεί ότι δεν είναι σωστή κίνηση αυτή ή ότι δεν είναι σωστή η τιμή που έχει βάλει προς πώληση ( κι εγώ το ίδιο πχ θεωρώ) αλλά δε θα βγω να ποστάρω σε στυλ “άντε ρε βλάκα αυτοκτόνα” επειδή δεν συμφωνώ σαυτά.
άποψη μου, που μπορεί να επηρεάζεται επειδή τον ξέρω τον paul και είναι καλό παιδί.

[SPOILER]πάντως πάει όντως για θρεντ της χρονιάς :p[/SPOILER]