Αυθεντικα cd,αντεγραμμενα η mp3?

Τι προτιματε?
Αν ρωτησετε εμενα η απαντηση ειναι μια…Αυθεντικο και παλι αυθεντικο cd.Ενα απο τα ωραιοτερα συναισθηματα να βγαινω απο το metropolis πχ και να ανοιγω το καινουργια μου αγορα για να περιεργαστω το δισκακι και το booklet…

Εγω κανω το εξης :
α)κατεβαζω τα τραγουδια σε mp3
β)τα γραφω σε cd
γ)αν μου αρεσει το cd, παω και το αγοραζω.
(ετσι εχω στη δισκοθηκη μου μονο cd που μου αρεσουν) :wink:

ναι ετσι ειναι καλα.γιατι δεν αγοραζεις κατι και μετα να μην σου αρεσει…

Προφανώς και συμφωνώ με τον Evergrey. Αυθεντικό και μόνο. Γιατί είναι κάτι ολοκληρωμένο, γιατί το σέβεσαι περισσότερο, του δίνεις μεγαλύτερη σημασία και έχει και καλύτερο ήχο.
Από mp3 μόνο bootleg.

Αυθεντικα αλλα οχι υπερβολες (να τα αγοραζουμε στοιβες) και να χεις τα λεφτα παλι μαλακια ειναι. Αυτα που αξιζουν για σενα μονο. Καλυτερα να εχει μια μικρη δισκοθηκη αλλα το καθε σι ντι να σου λεει κατι παρα να λες οτι εχεις πολλα και τα περισοοτερα απο αυτα να μην τα ακους καν.

οταν ακους πολλα ειδη ειναι λογικο να εχειε και πολλους δισκους.αυτο δεν σημαινει πως δεν τουςακους.ακομα και 1000 δισκους να εχεις καποια στιγμη θα ακοθσεις τον εναν δισκο και την αλλη στιγμη θα ακουσεις τον αλλον.Αλλα ειναι ωραιο ρε παιδι μου να εχεις μεγαλη δισκοθηκη,χωρις βεβαια να την εχεις για επιδειξη… :x

+1

Tα αυθεντικά cd έχουν την καλύτερη δυνατή ποιότητα. Αν ένα album αξίζει λέει να το πάρεις αυθεντικό. Από εκεί και πέρα η τεχνολογία αυξάνεται οι σκληροί μεγαλώνουν και φθηναίνουν και οι ταχύτητες πολλαπλασιάζονται. Σε 2-3 χρόνια το cd θα πεθάνει. Απλά θα κατεβάζουμε κομμάτια συμπιεσμένα με πάρα πολύ μικρή συμίεση ή καθόλου και διαφορά δεν θα υπάρχει. Τότε δεν θα συντρέχει κανένας λόγος αγοράς cd. Τα mp3 δεν πιάνουν χώρο και είναι βολικά σε θέματα αναζήτησης, επεξεργασίας, δημιουργίας laylist κτλ κτλ.

Όταν γίνει αυτό δε θα πεθάνει απλά η το cd. Θα πεθάνει η μουσική. Γνώμη μου.

Όταν γίνει αυτό δε θα πεθάνει απλά η το cd. Θα πεθάνει η μουσική. Γνώμη μου.[/quote]

Τότε θα πεθάνει η μουσική

Πρωτα θα πεθανει ο ανθρωπος και μετα η μουσικη

+1.Η ποικιλια και η ποσοτητα πολλες φορες ενισχυουν και δεν αντικαθιστουν την ποιοτητα.Βεβαια υπαρχουν και διαφορες παραμετροι(βλ.χρονος,χρημα)που καθοριζουν τη σχεση μας με την αγορα δισκων.Το αυθεντικο παντως ειναι σαφως προτιμοτερο και πιο ολοκληρωμενο σαν προιον.

Αυθεντικά, δε συγκρίνονται με τίποτα!!! Τι να το κάνω το Mp3 αν δε μπορώ να παίξω και να χαρώ με τα εξώφυλλα και τις συσκευασίες δίσκων όπως το “10,000 days”, “Lateralus”, “Mezmerize/Hypnotize”, “Abbatoir blues” και πολλά ακόμα!!

σωστος! :wink:

Όταν γίνει αυτό δε θα πεθάνει απλά η το cd. Θα πεθάνει η μουσική. Γνώμη μου.[/quote]

Τότε θα πεθάνει η μουσική[/quote]

Eγω παντως θα συνεχιζω να παιρνω Cd μεχρι να χαθει και το τελευταιο.

Δεν είναι το θέμα ότι αν δεν πάρεις cd θα “τελειώσει” η μπάντα, άλλωστε οι μπάντες παίρνουν ένα πολύ μικρό ποσοστό, ούτε 10% φαντάζομαι (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) …
Οι μπάντες βγάζουν λεφτά από τις συναυλίες, εκεί δείχνεις αν τις σέβεσαι και τις υποστηρίζεις…
Παρότι έχω χαλάσει του κόσμου τα λεφτά για cd, τα MP3 με έσωσαν κυριολεκτικά αφού έχω σχεδόν ότι θέλω, ότι ώρα το θέλω.
Και αυτό βοηθάει στο να “εξελίσσεται” το αυτί μου.
Kαι αν η δισκοθήκη μου έχει 4000 κομμάτια, η ηλ. δισκοθήκη μου έχει 20000 , αυτό νομίζω τα λέει όλα.
Δε σημαίνει βέβαια ότι σταμάτησα να αγοράζω cd, απλά με μέτρο πια…

παντως δεν ξερω αν ισχυει αυτο που θα γραψω τωρα αλλα εγω ακουσα οτι στην Αμερικη ηδη αρχιζουν και καταργουνται καποια cd και πλεον αγοραζεις τα τραγουδια σαν mp3 απο το ιντερνετ.ξενερωσα… :x

Μέσα σε όλη την παπάτζα του St.Anger οι Metallica είπαν και 2-3 σωστές διάσπαρτες ατάκες.

Η μία από αυτές λέει : “You live it or lie it”

Έτσι είναι και η μουσική.

Ακόμα και οι βλακείες που έχω στη δισκοθήκη μου όπως ο δίσκος που ανέφερα έχουν το ρόλο τους.

Τα mp3 είναι φοβερά χρήσιμα για πολλούς και διαφόρους λόγους αρκεί να ξέρεις και πως να τα αντιμετωπίζεις - χειρίζεσαι.

Μια μέρα που θα μπορούμε να κατεβάζουμε ρούχα από το internet θα πάρουμε την εκδίκησή μας από αυτούς που μας κοροϊδεύουν πως εμείς πληρώνουμε (και πολλά) για αυτά που τα έχουν τζάμπα… :lol:

Όταν γίνει αυτό δε θα πεθάνει απλά η το cd. Θα πεθάνει η μουσική. Γνώμη μου.[/quote]

Τότε θα πεθάνει η μουσική[/quote]+1

απο πλευρας πρακτικοτητας δεν συγκρινεται το να εχεις στον υπολογιστη σου η οπουδηποτε αλου μια ‘τραπεζα’ κομματιων .Η εξελιξη μας οδηγει εκει ,και μια μερα
ολο το συστημα θα ειναι νομιμο κατεβασμα ,τοσο της δουλειας του καλιτεχνη οσο
και ολων των λεπτομερειων (εσωφυλο ,συντελεστες) . Για μενα αυτο που μετραει
ειναι η μουσικη , και οχι η μορφη που εχω κατι . Θα αναφερθω στην φραση ‘η πειρατεια σκοτωνει την μουσικη’ . Λοιπον υπο προυποθεσεις μπορει και να την σωζει . Μουσικη δεν ακουμε μονο εμεις που ασχολουμαστε ,αλλα και οι υπολοιποι που ειναι περισσοτεροι , οι οποιοι υπο αλλες συνθηκες θα ακουγανε μονο οτι τους πασαριζε το ραδιοφωνο .Μετα την εμφανιση των πειρατικων cd ,ανθρωποι με ελαχιστη ενασχοληση με μουσικη , αρχισαν να εχουν προσβαση σε ειδη που δεν θα γνωριζαν ποτε , π.χ. συλλογες jazz,rock κτλ , οποτε αρχισε η μουσικη παιδεια τους να ανεβαινει και ισως αναζητησουν καποια πραγματα μονοι τους . Απο την αλλη πλευρα αρκετοι απο εμας εχουν χιλιαδες δισκους και cd , οποτε ηδη η συνεισφορα μας στην μουσικη ειναι μεγαλη , και δεδομενου του πληθους των κυκλοφοριων πρεπει να επιλεγουμε τι θα αγοραζουμε ,και τι θα αντιγραφουμε .
Το μουσικο κυκλωμα θα βρει την λυση να επιβιωνει ,δεν θα σταματησει η μουσικη να υπαρχει .Επισης , υπαρχει και η ‘νομιμη’ αντιγραφη .Για ποιο λογο δεν μπορουμε να ‘ανταλαζουμε’ μεταξυ μας cd και να αντιγραφουμε καποια κομματια
η και ολοκληρα για προσωπικη χρηση ? Το καθε cd που αγοραζεται παει σε παραπανω απο 1 ατομο ειναι σιγουρο αυτο .Ισως κατι σαν my space ,σε πιο οργανωμενη μορφη να ειναι το μελλον .