Αυθεντικα cd,αντεγραμμενα η mp3?

Και αμα εχουν σκατα πωλησεις γιατι να ρθουν για live για να παιξουν μπροστα σε 10 ατομα? Το αυθεντικο το αγοραζεις και για σενα οχι μονο για την μπαντα.

Επισης και να καταργηθουν τα σι ντι δεν θα αλλαξει τιποτα. Αντι για δισκοπολεια θα υπαρχουν mp3πολεια και θα αγοραζεις το ιδιο προιον με το ιδιο artwork και ισως καλυτερο αφου δεν θα πρεπει η συσκευασια να προσαρμοζεται στο μεγεθος του σι ντι απλα δεν θα χει σι ντι μεσα αλλα κατι αλλο.Νταξει εδω ακομα και σημερα αγοραζουμε δισκους με το να καταργηθουν τα σι ντι θα πεθανει η μουσικη?
Οπως και με τα e-books που ναι μια μαλακια και μιση. Μια ωραια δικσοθηκη και μια ωραια βιβλιοθηκη δεν την αντικαθηστας με τιποτα. Το ιντερνετ παλι θα παιζει το ρολο του ψαξιματος.

Οσο για αυτο που ειπα για τα αυθεντικα να σας εξηγησω.Οταν εχεις μια καυλα με ενα ειδος μουσικης π.χ. ροκ, μεταλ αγοραζεις τα παντα. Ακομα και κατι χωρις να σε εκφραζει απλα γιατι ειναι “καλο για το ειδος του” η για να αποκτησεις γνωσεις πανω σε μια συγκεκριμενη μουσικη. Και πολοι πιτσιρικαδες μπαινουν σε αυτην την νοοτροποια οταν διαβαζουν π.χ. ατακες του στυλ “δεν νοοιτε μεταλλας χωρις αυτο το αλμπουμ, αυτο το αλμπουμ ειναι must για αυτον που θελει σεβεται την δισκοθηκη του” και αλλες τετοιες παπαριες. Και μετα απο καποιο καιρο κοιτας την δισκοθηκη σου και καταλαβαινεις οτι τα μισα και παραπανω απο τα σι ντι που εχεις δεν σου λενε τιποτα, ειναι αναγνωρισμενα για το ρολο που επαιξαν σε ενα συγκεκριμενο ειδος, εχουν απλα μερικα καλα ριφς… μεχρι εκει. Γι αυτο η γνωμη μου ειναι οταν θελετε να ακουσετε απλα κατι η να ψαχτειτε, κατεβαστε απο το ιντερνετ και κρατηστε τα λεφτα σας για κατι που πραγματικα θα σας αρεσει. Οταν λεω μικρη δισκοθηκη δεν εννοω 10 σι ντι, και με 1000 που ειπε ο/η evergrey μπορει να ειναι μικρη, στην νοοτροποια με την οποια χτιζεις μια δισκοθηκη αναφερομαι.

To οτι προτιμω τα αυθεντικα,δεν σημαινει οτι μπορω να τα αγορασω κιολας!
Εχω να αγορασω αυθεντικο γυρω στα 2 χρονια και θα αγορασω μονο αν ειμαι πορωμενη με το συγκεκριμενο συγκροτημα.Το 80% των CD μου ειναι αντιγραμμενα…
δεν φταιω εγω, αλλα οι δυσκολες εποχες που ζουμε.lol! :wink:

Δεν θα μπορουσα να συμφωνω περισσοτερο… :wink:

ακριβως , ουδεις μπορει να υποχρεωσει κανενα να αγοραζει ειδικα στις μερες μας .
Καποιος ειναι γνωστης καποιου ειδους μουσικης , οταν εχει ακουσματα του ειδους και οχι ποσα πρωτοτυπα cd εχει . Οπως εχω ξαναπει ,ειδικα στην χωρα μας προτροπες αγορας cd και στηριξης ‘σκηνων’ τις κανουν οσοι τα εχουν αυτα δωρεαν .Ελευθεροι ειμαστε να αγοραζουμε κατι η οχι , η να το δανειζομαστε να το
ακουσουμε η οτι αλλο εφοσον ‘δεν απαγορευεται΄’ .

νομιζω ομως πως οι τιμες σε αρκετα cd εχουν κατεβει αρκετα τα τελευταια χρονια.ισως επειδη εμφανιστηκαν τα πειρατικα.ενταξει δεν λεω να πας να παρεις στοιβα τα cd γιατι που λεφτα?ομως υπαρχουν και δισκοι με 6.90 ακομα και με 8ευρω.Εκει εγω προσωπικα θα το ΄΄τσιμπησω΄΄.οχι δεν ειναι οτι ειμαι πλουσια και τα λεφτα ξεχειλιζουν ειναι γιατι και ειναι ευκαιρια αλλα και ικανοποιεισαι μεσα απο μια αγορα.και μην ξεχναμε οτι για οσους μενουν Αθηνα μπορουν να πανε και σε μαγαζια με μεταχειρισμενα cd.Στην επαρχια ομως τετοια μαγαζια δεν υπαρχουν.Οποτε… :?

Ενα απο τα μεγαλυτερα ερωηματα, αυθεντικα ή πειρατικα. Ολα τα επιχειρηματα που διατυπωνονται προσωπικα τα σεβομαι και τα βρισκω σωστα. Η αποψη μου πανω σ΄αυτο το θεμα ειναι διπλευρη. Ολοι θα θελαμε να μπορουμε να περνουμε τα cd αυθεντικα, σε κανει να νομιζεις οτι εισαι μερος του συγκροτηματος (λαθος;). Απο την αλλη πλευρα ομως δεν θα κανω κανεναν πλουσια με τα χρηματα μου ιδιως οταν τα μουσικα ακουσματα μου δεν περιλαμβανουν ενα ειδος. Διαβασα και για μειωση των τιμων, στην Αθηνα ή Θεσσαλονικη ισως, αλλα στην επαρχια με τιποτα.

Δεν θα μπορουσα να συμφωνω περισσοτερο… :wink:[/quote]

μια απ’τα ίδια…

Αυθεντικά, τα οποία μεταφέρω στον υπολογιστή & τα κάνω mp3 :smiley: , τα οποία μπορούν να γίνουν αντεγραμμένα (συλλογές) για ιδιαίτερες συγκεντρώσεις (δε θα κουβαλήσω όλα μου τα cd στις διακοπές)
Τώρα, αν πρόκειται για μεμονωμένα κομμάτια, τα κατεβάζω απο το internet

κατεβαζω ενα τραγουδι απο ενα album για το οποιο δεν ειμαι σιγουρος και αν μ’αρεσει παω και το αγοραζω αυθεντικο, αλλιως σβηνω και το τραγουδι. παντως σπανια να κατεβασω ενα ολοκληρο album, πολλες φορες αγοραζω και χωρις να κατεβασω, για πιο σιγουρα πραγματα.

ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ!!!

Φυσικα αυθεντικα…μονο για τσεκαρισμα με ενδιαφερουν τα mp3!

Αυθεντικά εννοείται. Αλλά και αντιγραμμένα έχω, κυρίως όταν διανύμουμε περιόδους οικονομικής στενότητας. Πάντως φροντίζω τα αντιγραμμένα να τα αντικαθιστώ με τα αντίστοιχα αυθεντικά όποτε έχω τη δυνατότητα.

Τα αυθεντικά υπερτερούν για πολλούς λόγους.Αφήστε δε που αν έχεις και πολλά,είναι ωραίο να έχεις τις στίβες από cd.Από την άλλη τα mp3 και τα αντιγραμμένα cd έχουν το πλεονέκτημα ότι είναι τσαμπέ(όποιος έχει internet βρίκσει πολλά).

Εγώ προσωπικά δεν έχω αυθεντικά,αλλά αρχίζω σιγά σιγά και αγοράζω(κυρίως αυτά που έχουν χαμηλές τιμές) αφού πρώτα τα κατεβάσω να δω αν αξίζει όντως αγορά.Εννίοτε,πέφτει και αντιγραφή από αυθεντικά,δανεισμένα από φίλους.

Προτιμώ σίγουρα α αυθεντικά. Δεν αντέχω τα αντιγραμμένα, είναι σαν να παίρνεις κάτι εντελώς πρόχειρο.

Αλμπουμς τιμης 14 και πανω mp3

Αλμπουμς τιμης 7-14 που αξιζουν πραγματικα αυθεντικα

Αλμπουμς τιμης 7-14 που αξιζουν ετσι κι ετσι mp3

Αλμπουμς τιμης 7 και κατω που αξιζουν πραγματικα, ή αρκετα, αυθεντικα.

Αντιγραμμενα cd με την καμια…

εγω οχι τραγουδια αλλα ολο το αλμπουμ
πλεον βαριεμαι και αλμπουμ να κατεβασω οποτε ελεγχω μεσω myspace κυριως
μετα ναι αν μαρεσει παω και το αγοραζω και η κοπια πηγαινει στο αμαξι για να το ακουω εκει:… :walkman: :walkman: :walkman: ειτε την δινω σε φιλους να ακουσουν και αυτοι

φυσικα το αυθεντικο ειναι προτιμοτερο , γιατι οπως λεει και ο Σακης (Τολης ρε , οχι Ρουβας)
“καταλαβαινεις το νοημα του καλλιτεχνη που θελει να σου δωσει”

Tα χουμε ματαπει.
Τραγουδια διασπαρτα σε mp3 να τσεκαρουμε τι παιζει και αγορα αυτων που γουσταρουμε περισσοτερο.

Ε, και καμια αντιγραφη που και που απο φιλο η απο net αμα δεν εχουμε τα λεφτα δεν περιαζει…

Εγώ νομίζω πως το downloading λειτουργεί σαν ραδιόφωνο. Δηλαδή, κατεβάζω αρκετούς δίσκους, και αυτούς που μου αρέσουν πραγματικά πολύ, τους αγοράζω. Αν αγόρασα όλα όσα ήθελα να ακούσω, δε θα είχα λεφτά για τίποτα άλλο μετά :stuck_out_tongue_winking_eye:
Εννοείται πως προτιμώ τα αυθεντικά σε κάθε περίπτωση πάντως. Είναι πιο ολοκληρωμένη η ακρόαση ενίος δίσκου, να ξεφυλλίζεις το booklet ακούγοντας το κλπ…

Αυθεντικα εννοειται.Τα αλλα ειναι καθαρα για να παρεις μια ιδεα το τι παιζει
ο καλλιτεχνης.Παλια ειχα φτιαξει κατι κοπιες παντως,σαν αυθεντικα.Με στιχους
εγχρωμα εξωφυλλα και δεν συμμαζευεται.

Το να “πάρει” το αυτί σου οτι “άκου από τους τάδε το τάδε”,τότε να το κατεβάσεις ή να το αντιγράψεις.Από τα groups που γουστάρεις όμως θα πρέπει να έχεις τα αυθεντικά.