Αυθεντικα cd,αντεγραμμενα η mp3?

Αυτό το κάνω, αλλά με εξαίρεση τους στίχους.

τιποτα δεν συγκρινεται με μια 3ωρη δισκοβολτα 'η με τα εξωφυλλα στα βινυλια(π.χ.Monotheist απο Celtic Frost και αλλα απειρα),

κατεβασμα

μονο για να μην πειραματιζομαστε στις αγορες και χαριζουμε 10-20ευρα σε αχρηστες μπαντες

Aν δεν εχεις τον απαραιτητο χρονο και χρημα τοτε συμφερει να κατεβαζεις, αρκει ν’ ακους και να μην τ’ αφηνεις να υπαρχουν απλα για να λες οτι εχεις την δισκογραφια των ταδε.
Αλλα οπως και να το κανουμε αλλη χαρη εχει το να ψαξεις σ’ ενα δισκοπωλειο, να περιπλανηθεις γενικοτερα, να το χεις κομπλε με τα εξωφυλλακια του κτλ. Αλλη αισθηση. Παλεψες γι’ αυτο, πως το λενε; :Ρ

Αυτο ακριβως.

Αρα η κορυφη ειναι τα αυθεντικα8)

to MP3 εχει κανει κακο…μεγαλο…

διοτι,στις μερες μας ο καθενας εχει προσβαση σε καθε δισκο κ δισκογραφια τα οποια δεν σεβεται(δεν εχει πληρωσει,ουτε εχει φαει ωρα στο αν θα διαλεξει αυτο αντι του αλλου,τουλαχιστον μεχρι την μεθεπομενη βδομαδα…οπωε εμεις παλια)

κ ετσι δεν τα δινει την σημασια που τους αρμοζει.διαμορφωνει γνωμες συνηθως λανθασμενες κ βεβιασμενες…

παντα ρωτας …σ’αρεσε?? ε καλο ηταν…ακουσα τα 2 πρωτα…(μετα προφανως εβαλε κατι που ηξερε…) ενω αν ειχε cd θα ακουγε ολο τον δισκο.το cd δε το κοβεις ετσι ευκολα.

ρωτας…σ’αρεσε?? δε με τρελανε…ακουγα λιγο απο το καθενα κ πηγαινα στο επομενο…κ λιγο στη μεση…

αν το ειχες πληρωσει ετσι θα εκανες?δε νομιζω…

και αυτο με τις λιστες εχει χαλασει την ενοια του δισκου ως concept…με ενα ενοιαιο ακουσμα,συναισθημα καθ’ολη τη διαρκεια του δισκου.το να θελεις να τελειωσει το ενα για να ακουσεις να μπαινει το επομενο… παει…χαθηκε…

οσο για το θεμα του artwork ας μη μιλαμε πια…ουτε εξωφυλλα ουτε τεχνη…ουτε στιχοι μας νοιαζουν πλεον…(οχι εμενα εγω τα mp3 τα εχω κ με το ελαχιστο artwork…)
και χαθηκε κ το να μας ταξιδευει ο δισκος γιατι τον ακουγαμε κ καθομασταν…τωρα παιζει σε mp3 μπροστα στο pc κ οταν μας στελνουν βιντεο στο youtube το σταματαμε για να δουμε…η οταν ειμαστε στο myspace για να ακουσουμε μια καινουρια μπαντα…

τι να πω…στεναχωριεμαι μονο που τα γραφω ολα αυτα…πανε τα παλια καλα χρονια.

Αυθεντικό, μόνο!

Ετσι! Παλια που δεν μπορουσα να διαθεσω ουτε τα μισα απο οσα διαθετω για cd’s τωρα, τα αντεγραφα και εβγαζα εγχρωμες φωτοτυπιες τα εξωφυλλα, οπισθοφυλλα και περιεχομενο του booklet!:slight_smile:

Συμφωνω με Wretch και camelspotter
Λοιπον.Δεν εχω ουτε ενα αυθεντικο cd.Οτι εχω ειναι σε mp3.
Oντως πολλες φορες κατεβαζω δισκογραφιες(ακομα κι απο μεγαλες μπαντες)και δεν τις ακουω ολοκληρες.Ισως βαριεμαι επειδη δεν τα ποναω.Ή ακουω τραγουδι απο ενα δισκο και καπακι απο αλλον.Το ξερω πως δε με τιμαει.

Ομως…
ειμαι 16 χρονων και ακουω ροκ/μεταλ βαρια ενα χρονο.Για να αγορασω (σχεδον)ολα τα cd/dvd των λατρεμενων maiden θα χρειαζομουν ενα καρο λεφτα.Προσθεστε και μια περιπλανηση στα μεγαλυτερα γκρουπ του χωρου και πειτε μου ποσα θα 'πρεπε να δωσω ως αρχαριος για να ακουσω τη μουσικη που μου αρεσει.

Φυσικα αυθεντικα!!Αν και βριζω με τις τιμες και γενικα με την πολιτικη που ακολουθουν συγκροτηματα και εταιριες δεν μπορω να τα συγκρινω με τιποτα με τα μπ3.

Το σημαντικο ειναι οτι τα μπ3 μας εχουν βοηθησει να ακουσουμε περισσοτερα πραγματα τα οποια δυσκολα θα ακουγαμε αλλιως ειτε λογω κοστους ειτε λογω μη-ευρεσης…Απο την αλλη συμφωνω με αυτο που ειπε καποιος…Οτι δηλαδη αυτη η τεραστια συσσωρευση πληροφοριας εχει πολλα αρνητικα(βαριεμαι να τα αναλυω μολις γυρισα απο σχολη:p )…

Το χειροτερο μου ειναι ομως να ακου ανθρωπους ειδικα της ηλικιας μου να λενε οτι εχουν συλλογες μονο απο μπ3 και τα αυθεντικα ειναι βλακεια και δεν σου προσφερουν κατι κλπ…[-X

Οσο για τα αντεγραμμενα τα χρησιμοποιουσα οταν ειχα αρχισει να ακουω…ΑΠο φιλους κλπ…
Το καλυτερο μου ηταν ομως οταν εφτιαχνα συλλογες με δικα με εξωφυλλα κλπ…εκει εδινα ρεστα8)

Mα αυτο δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη. Κανεις δεν πηγε να παρει με την μια ολα τα cd των iron maiden… Βαλε σαν στοχο αν θες να τα μαζεψεις κι αυτο θα γινει σιγα σιγα. Ετσι εχω κανει με ολη την δισκογραφια των alice in chains και των pearl jam. Ειχα κολλησει μ’ αυτα τα 2 bands, δε ξερω γιατι. Οταν ειχα χρηματα πηγαινα κι επερνα απο τα metropolis και τα μαζεψα.

Ειδα οτι μερικοι λετε για δικες σας δημιουργιες… αυτο το χω κανει στους metallica σε ολα τους τα cd. Τα χω ολα και μονο το sm αυθεντικο. Τα υπολοιπα ειναι ομως λες και ειναι αυθεντικα. Μιλαμε για δουλεια, οχι αστεια 8)

Και νταξει δεν παμε να βρουμε τον τρου απο τον φεικ αναλογα με το ποιος εχει ολη την δισκοθηκη των maiden πχ αυθεντικη και ποιος αντεγραμμενη.

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα με τα mp3s.Σαφώς και πολλοί από μας όταν τα κατεβάσουμε,μετά μπορεί να βαριόμαστε να τα ακούμε και να τα χουμε στο pc μόνο και μόνο για να τα έχουμε.Άλλα ποιος θα πάει να δώσει ξέρω γω 10-15 ευρώ για ένα cd που δεν θα ξέρει αν θα του αρέσει ή όχι ? Γι αυτό καλό είναι να τα ακούμε πρώτα και μετά να αποφασίζουμε τι θα αγοράσουμε.Εγώ έτσι θα πράττω από εδώ και πέρα(δεν έχω αυθεντικά παρά μόνο 2-3 :slight_smile: ) Τώρα αν ο άλλος δεν μπορεί να κάτσει να ακούσει και να αποφασίσει,είναι άλλο θέμα…

Υπάρχουν βέβαια και φτηνότερα cd,κάτω από 10 ευρώ και αυτό είναι θετικό,γιατί με λίγα λεφτά έχεις το cdάκι σου,με τα εξώφυλλα του κλπ και είσαι κυριλέ.

Όσο για ένα φίλο που ρώτησε,εννοείτε ότι δεν θα αγοράσεις όλη τη δισκογραφία ενός συγκροτήματος με τη μία.Και το να πηγαίνεις στο δισκάδικο είναι μια διαδικασία,τελετουργία για πολλούς :stuck_out_tongue: Κάθε βδομάδα μπορεί να παίρνεις 1-2 ξέρω γω ή πιο σπάνια.Επίσης σκέψου αν ξοδεύεις λεφτά άσκοπα,αν όντως το κάνεις ίσως καλύτερα να τα φυλάς και να αγοράζεις cd.Ας πούμε αν ξοδεύεις κάθε μέρα 1 ευρώ για να φας βλακείες έξω,φύλα τα και σε 1 βδομάδα θα έχεις 7 ευρώ.Ένα cdάκι για πλάκα.

no cds at all. οτι κατεβαζω παραμενει στον υπολογιστη μου, ουτε καιω αντιγραμμενα ουτε αγοραζω αυθεντικα. στο λυκειο μονο ελαχιστα ειχα αγορασει και γι’αυτα μετανιωσα για τα λεφτα που εδωσα…

Αντεγραμμενα και να πανε να γαμηθουν οι δισκογραφικες

Αυθεντικα μονο σε ειδικες περιπτωσεις οπως το νεο των Children of bodom…

Aυθεντικα εχω
solid ball of rock
judas priest best of
motorhead live at brixton
κ στον υπολογιστη 13 gb :smiley:

Καλά τα mp3’s άλλα αυθεντικά και πάλι αυθεντικά. Βέβαια, το οτι δέν υπάρχουν λεφτα για πέταμα,ή οτι ,οι καινουργιες μπάντες φυτρώνουν σαν τα μανιταρια,- αυτο πλέον το ξέρει και το λέει όλος ο κόσμος -επομένως κάλα είναι να προσέχουμε τι παίρνουμε, αλλά ένα καλο αλμπουμάκι επιβάλει αγορα, εξάλου πόσο κάνει, όσο δύο μπιρόνια στην Αγ. Παρασκεύη :smiley:

Πίές το μπιρόνι στο σπιτάκι σου, ακου το αλμπουμάκι με ποιότητα audio και όχι <<σφαγμένο>> mp3 και, ρίξε μια ματιά στο Booklet :slight_smile:

Το παρόν, είναι ο ορισμός του thread “δίνω απάντηση σύμφωνα με την ηλικία μου”… :lol: :smiley:

Αυθεντικά και πάλι αυθεντικά. Έχω και αρκετά αντεγραμμένα αλλά είναι με το booklet φωτοτυπημένο έγχρωμο και γραμμένο σε μαύρο cd ( καλύτερη δυνατή ποιότητα σε αντεγραμμένο).

Mp3 κατεβάζω κυρίως για obscurίλες και rarities, τα οποία όταν είναι καλά και επανεκδίδονται, τα παίρνω.

Δεν πα να χω 500 Giga full Μp3, δεν μου κάνουν καμία αίσθηση μπροστά σε μια έστω, μικρή και περιποιημένη δισκοθήκη.

Ακόμα κι όταν δεν είχα λεφτά έβαζα “πρόγραμμα” και με μια μικρή αποταμίευση, αγόραζα ένα Cd το μήνα π.χ.

¶λλη αίσθηση…

Έτσι…όλο το χαρτζιλίκι το καταθέταμε στο Happening, Δισκάδικο της Αθηνάς κλπ κλπ…

και μετά από χρόνια βλέπεις την συλλογή που ο ίδιος έχεις δημιουργήσει ή ακόμη καλύτερα την φυλάς και την παραδίδεις στο παιδί σου

Και απαγορεύεις ρητά στη γυναίκα σου να την κοιτάει…