Σε μείωση τιμών στα CD στοχεύει η Universal

και καλα κανουν και μειωνουν!!!

βεβαια επειδη καποιες μπαντες μου ειναι ανεκτιμητες και αφου το κατεβαζω γιατι βιαζομαι να ακουσω μετα ΠΡΕΠΕΙ να το αγορασω κ ολας…οταν πηγα να παρω το καινουριο π.χ των slayer και στο ταμειο ρωταω ποσο εχει και ετοιμαζομαι να βγαλω λεφτα και ακουω απαντηση 10 ευρω8O8O8O επαθα σοκ!!!

μετα το αφησα πισω και πηρα το σπεσιαλ εντιτιον με 25…δεν εχω συνηθησει ετσι!!χαχχαχαχααχχαχαχα

Ε γι 'αυτο δεν μειωνουν της τιμες.Ε οχι και 25 για ενα cd#-o

25 για CD από την στιγμή που το βινύλιο έχει 20 [-X Κορόιδο σε πιάσανε #-o

25 ευρω για CD… Πολλα λεφτα.
Αλλα ειχαν βγαλει οι Machine Head το Blackening σε special edition με bonus CD και DVD και το γλυκοκοιταζα… Αλλα τα 25 ευρω ψιλοαπογορευτικη τιμη.
Περιμενοντας καιρο το παρηγγειλα απο Αγγλια και το πηρα 8,5 Ευρω.
Ολοκαινουργιο και εξω ακριβως απο την πορτα μου.
Με τετοιες τιμες ΟΚ να αγορασω ευχαριστως… αλλιως το downloading γινεται μονοδρομος…

παιδες ειμαστε πολλοι που αγοραζουμε cds αλλα 25 ειναι πολλα - τουλαχιστον για την τσεπη μου…αφου ξερουμε ετσι και αλλιως οτι μετα απο 1 διαστημα θα τα βρουμε πολυ πιο κατω τα περισσοτερα…ο μονος λογος που θα εδινα και (αρκετα) περισσοτερα θα ηταν 1 box set…απο εκει και περα θα περιμενα (καλως ή κακως)…:wink:

Έχω καιρό να πάω σε δισκάδικα, αλλά όταν πάω δε δίνω πάνω από 15-16 ευρώ για cd!!!
Επίσης προτιμώ τις digipack εκδόσεις!!
Έχω πετύχει σε γνωστό black metalάδικο μαγαζί, cd με 25-35 ευρώ… και καλά Limited Κλπ…
δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό βέβαια…

Πάντως, κατεβάζω αβέρτα… αλλά ό,τι μ’ αρέσει πάω και το παίρνω πάντα!!
Και από ελληνικές μπάντες, όχι πολύ γνωστές, τα παίρνω απο τις ίδιες τις μπάντες!!!

ποιος τα γαμει τα CD (shic) ριχτε τις τιμες στα βινυλια, τυρεμπορες…ουστ!

Eντωμεταξυ κατεβηκα προσφατα Αθηνα και μετα απο αρκετο καιρο πηγα μια βολτα Μοναστηρακι να τσιμπησω κανα ξεχασμενο σιντι…
Και ρωταω…
Καλα την παλευουν με τις τιμες???Second hand σιντια με 16-17-20 ευρω??Παμε καλα??Ουστ ρε,καψιμο θελετε και σεις και οι παγκοι που χετε για μαγαζια.Ειδικα στα prog που εψαχνα οι τιμες ηταν εξωφρενικες.Πουλο ολοι,στα τετοια μου αν τα κλεισετε oλα…κλεφτες.Και δω πανω τα ιδια σκατα ειναι προς αποφυγην παρεξηγησεων.
Επισης οκ ειχε καποια φτηνα αλλα οποιοσδηποτε με στοιχειωδη δισκοθηκη τα εχει η δεν τον ενδιαφερουν.

Συμφωνω με τα περισσοτερα που εχουν γραφτει, με τετοιες τιμες, το σκεφτεσαι αν θα αγορασεις καποιο cd πολλες φορες… Δεν μας τρεχουν και απο τα μπατζακια τα λεφτα… Και ειδικα αυτο με τα μεταχειρισμενα ειναι ανεπιτρεπτο και καθαρη κλεψια… Οποιος δινει πανω απο 10 ευρω για μεταχειρισμενο (και 10 ευρω για συγκεκριμενα ετσι?) τον πιανουν κοροιδο… Εδω στο Metropolis καποια cd τα εχει 7,5 ευρω και πολλα τα ειχα δει μεταχειρισμενα με 14-15 ευρω και με γρατζουνιες… Κλεφταραδες, ελεος δηλαδη…

Μια παλια ιστορια, ενδεικτικη του πώς λειτουργουσαν τα καταστηματα πριν απο 20 χρονια περιπου και ποσα λιγα εχουν αλλαξει σημερα:

Το 1991 (ισως και '90, δε θυμαμαι καλα) δουλευα σε μεγαλο κεντρικο δισκοπωλειο. Δεν ηταν λιγα τοτε στο κεντρο και σιγουρα δεν ηταν φτηνα.

Η τιμη καταλογου ηταν Χ δραχμες (για οσους θυμουνται κι αυτο το νομισμα). Σε υπερσπανιες περιπτωσεις δεν ειχαμε τιμη πωλησης μικροτερη του Χ+45% κερδος. Υπηρχαν στιγμες που κτυπαγαμε την τιμη στο cd με κερδος ως και 58%. Εκεινη την εποχη η τιμη εμπαινε “χειροκινητα” πανω στα αντικειμενα πωλησης, με το μηχανημα που υπηρχε μεχρι προσφατα π.χ. σε σουπερμαρκετ… Εκεινο που εμοιαζε με πιστολι και τοποθετει ενα αυτοκολλητο με την τιμη.

Στο αυτοκολλητο αυτο αναγραφοταν ενας κωδικος, που δεν ηταν τπτ αλλο απο: ημερομηνια καταχωρησης τιμης και τιμη κοστους (αγορας απο την εταιρεια). Π.χ. ο κωδικος 290301521020 σημαινε (29-3)(2510δρχ αναποδα)(2010 αναποδα). Καπως ετσι τελος παντων, αλλα οποιος ηξερε μπορουσε να υπολογισει το κερδος. Απο κατω φυσικα αναγραφοταν η κανονικη τιμη, που κυμαινοταν απο 3750 μεχρι 4000 δρχ., δλδ 2510 Χ 50% και στρογγυλοποιηση “κατα βουληση” :wink:

:lol::lol:μα ξκιουζ μι!!!κανονικα εκανε 10 ευρω το απλο αλλα 1)μιλαμε για slayer που ειναι το αγαπημενο μου συγκροτημα- κολλημα και 100 να ειχε θα το επαιρνα!!!2)το σπεσιαλ εντισιον ηταν ντιτζιπακ και με βιδεακια μεσα και πολυ προσεγμενο γενικοτερα…3)βινυλια δεν με ενδιαφερουν

To Slayer με τα 10 ευρω ηταν μια γελοιοτητα…Μια χαρτινη θηκη και σιντι μεσα…Ουτε εφημεριδας να ηταν…Ελπιζω η universal να μην εννοει αυτο…

μακαρι αυτη η αποφαση τους να πραγματοποιηθει ! φανατικοι δισκοσυλλεκτες οπως ο γραφων θα διευκολυνθουν αρκετα ! αναμενουμε με περισση ανυπομονησια…

A να γεια σου. Και οχι μόνο Slayer πολλά καινουργια πέτυχα έτσι με 10 ευρω. Αν αυτό εννοούν τότε χεστο τι να το κάνω. Προτιμώ να δώσω λίγα παραπάνω για μια καλή συσκευασία παρά αυτην την βλακεία στην χαρτινη θήκη. Βασικα και εμένα εκει πήγε το μυαλό μου όταν διάβασα το θέμα.

Βλέπουν ότι συγκεκριμένες αλυσίδες δισκάδικων -κι όχι μόνο- που το κάνουν για λίγο καιρό ξεπουλάνε, οπότε πάνε να το εφαρμόσουν κι οι δισκογραφικές.

Το Μετρόπολις π.χ. θέλει να το παρακολουθείς ανά μήνα. Κυνηγούσα καιρό CD των MUSE και τώρα τα έχει με ?10. Θα μου πει κανείς ότι είναι παλιά, ΟΚ, αλλά εγώ βολεύομαι με mp3 μέχρι να πέσουν οι τιμές του εκάστοτε CD που μ’ ενδιαφέρει σε βολική τιμή. Έτσι σπας τα μούτρα των δισκογραφικών και μόνο.

Πήγα βόλτα στο MediaMarkt ένα εξάμηνο μετά την κυκλοφορία του προηγούμενου CD των Avantasia και πετυχαίνω την digipack έκδοση με DVD+CD μόλις 7 ευρώ.

Και το κάνουν κι αυτοί συχνά-πυκνά, μέσα στα τσιμπημένα, χώνουν και φτηνούλια. Εδώ βρήκα εκεί σινγκλάκι από Firewind με 3 ευρώ (με πήγε πολλά χρόνια πίσω αυτή η τιμή σε σινγκλ).

Εν ολίγοις, καλή η πόρωσή μας με συγκροτήματα, καλές κι οι σπάνιες εκδόσεις, αλλά αν θες να κάνεις κι οικονομία, κάνε υπομονή να πέσουν οι τιμές. Αλλιώς… δούλευε όλη μέρα να σ’τα τρώνε με απατεωνιές.

kairos itane!

Σωστα αυτα που λες και εγω πηγαινω πολυ συχνα βολτα στα Metropolis και σε αλλα δισκαδικα και ανα βδομαδα αλλαζουν σε πολλα οι τιμες… Ετσι οταν βρεις κατι που ψαχνεις σε καλη τιμη το τσιμπας και μια χαρα… Γιατι το εχουν παρακανει με τις τιμες και ψαχνουν για κοροιδα…

Αποψη μου παντως ειναι πως με το καιρο θα πεφτουν οι τιμες στα cd…και ισως φαμε πακετο οι φανς του βινυλιου καθως εχουν παρει χαμπαρι οι εταιριες κι εχουμε πηξει ηδη στις επανεκδοσεις και στις εκδοσεις σε διαφορετικα χρωματα και δεν ξερω εγω τι αλλο.Παντως για μενα οι τιμες των cd θα πρεπε να ειναι max στο 10ευρω.

Και των βινυλίων στα 15 ε. Αν και το έχω ξαναπεί και αλλού, αν κοιτάς λίγο πιο ανεξάρτητες κυκλοφορίες και εταιρείες βλέπει ότι δεν είναι συνολική η αισχροκέρδια. Πρόσφατο παράδειγμα των τελευταίο των Priestess από την εταιρεία τους, διπλό βινύλιο σε “ltd” έκδοση με bonus 7αρι (και είναι μια ομορφιά το άτιμο) βγήκε κάπου στα 16ε.

Επειδή το Νομισματικό Ταμείο είναι προ των πυλών και σε 10χρόνια απο τώρα θα έχει πέσει ΠΕΙΝΑ πραγματική με τις τιμές και τα ΦΠΑ να φτάνουν και να ξεπερνούν ίσως τα 30% είναι καιρός να πέσουν οι τιμές ΑΜΕΣΑ να εξοικοιωθεί ο κόσμος ξανά με τα cd για να τσούξει λιγότερο η διαφορά σε λίγα χρόνια. Ανάλογες κινήσεις γίνονται πάντα απο διάφορες εταιρείες που επιθυμούν πριν από μια μεγάλη αύξηση να ρίξουν τις τιμές τους για ένα διάστημα-πάρτε για παράδειγμα ορισμένες καπνοβιομηχανίες που γνωρίζανε την επικείμενη αύξηση απο την Κυβέρνηση έριξαν τις τιμές τους όσο προλάβουν δλδ και 10% για να τονώσουν την αγορά.
Όσο οι δισκογραφικές καθυστερούν υπογράφουν τον θάνατο τους!