Cd vs Vinyl?

Νομιζω πως ειναι ενα αρκετα σημαντικο θεμα.ποια ειναι η γνωμη σας και γιατι?
Εγω παντος ειμαι fun του βινυλιου γιατι πιστευω πως ποτε το Cd δεν θα φτασει την ποιοτητα του και την ψυχολογικη ευχαριστηση που εχεις οταν εχεις στα χερια σου ενα βινυλιο και το περιεργαζεσαι και ποσο μαλλον εαν αυτο ειναι καμια περιεργη παραγωγη που ξεδηπλωνουν τα εξωφυλλα και χρειαζεσαι τραπεζι για να το ακουμπησεις…
Πιστευεται οτι θα ξαναερθει στο προσκυνιο η θα χαθει τελειως?

Βινυλιο βεβαια… Οχι τοσο λογω του ηχου οσο της γενικοτερης αισθητικης… Παλια αγοραζες 10 δισκους και νομιζες οτι απεκτησες μια περιουσια… Σημερα αγοραζεις 10 cd και αν καποιος σου τα κρυψει, δε νομιζω πως θα καταλαβεις την ελλειψη τους…

Eγω παλι θα πω cd για 3 λογους.
1)Καλυτερος ηχος
2)extra tracks
3)μπορεις να τα παρεις μαζι σου παντου και να τα ακουσεις οποιαδηποτε στιγμη

Βινύλιο φυσικά! Αν και, από αυτά που ψάχνω, αν υπάρχει σε cd, το αγοράζω (ψθηνότερο)! :wink:

Forever and ever vinylio:

1)porwsh
2)istoria
3)sullektikothta

ta cd pane, ta efagan ta mp3.

Periergo,auto skeftomoun shmera!

Loipon ta vinulia tha kraththoun zwntana logw sunaisthimatikhs aksias kai nostalgias kuriws nomizw, h opoia kata kapoion tropo “metavivazetai” apo genia se genia,gi’auto nomizw oti tha kraththei gia polu kairo.Yparxei kai auth h aiglh tou paliou.

Ta CD einai arketa nea texnologia,molis tou 80,den exoun prolavei akoma na apokthsoun th sullektikh aksia pou exei apokthsei to vinulio.Einai kati diaforetiko,alla ti na pw,isws se 15 xronia ta mini discs na exoun ginei polu pio dhmofilh kai tote den kserw ti tha pistevei o kosmos gia ta CDs.

Auta pou exw pei fantazomai den einai tipota kainourgio,alla den kserw telika ti na apofasisw,pshfisa vinulio aplws epeidh me gohtevei perissotero.Otan prwtovghkan ta CD egw den eixa kan gennhthei,opote den kserw an tha eixa kapoia allh gnwmh se diaforetikh periptwsh :?

Εμένα γιατί τα βινύλια με αφήνουν αδιάφορο και δεν κατανοώ όλη αυτή τη στροφή προς το βινύλιο σήμερα; (“trendy” πισωγύρισμα;)

Για αισθητικους λογους βινυλιο, απλα ενα βινυλιο με ενα καλο εξωφυλλο ειναι εργο τεχνης…
Για λογους πρακτικοτητας CD.

__Βινύλιο δε με βλέπω να αγοράζω ποτέ… αν όμως ΤΑ ΧΩΣΕΙΣ ΓΕΡΑ σε καλό πικ-απ, τότε ο ήχος του οπτικού δίσκου σε σχέση με το βινύλιο είναι για κλάματα. Η διαφορά είναι επιπέδου cd - mp3!! Ομως για να καταλάβεις μία τόσο μεγάλη διαφορά (και όχι μια διαφορά τύπου mp3 στα 128 με mp3 στα 182) θέλει να τα χώσεις πολύ χοντρά -δυστυχώς.

__Η κατάσταση έχει αρχίσει να βελτιώνεται (και ίσως βελτιωθεί ακόμα περισσοτερο, πλέον σε ένα δισκάκι χωράνε ~30giga!), π.χ. με τα SACD (Super Audio CD) και DVD-A (Dvd Audio).

ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 650 ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ(ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΑ ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΑ) ΜΕ CD ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΧΩΡΟΥ AΡΧΙΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΕΩΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΠΙΚΑΠ .ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ 300CD ΩΣ ΤΩΡΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΑΙ ΟΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΚΑΘΕ CD EXΩ ΔΥΟ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΑΤΑΙΑ ΤΟΣΟΣ ΚΟΠΟΣ
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΩΡΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΕΥΚΟΛΑ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΜΟΥ
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΩ ΝΕΥΡΙΚΟ ΚΛΩΝΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ Ο ΗΧΟΣ ΠΟΥ ΑΝ ΕΡΘΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΝ ΕΒΑΨΕΣ.ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΔΙΣΚΟ ΠΑΙΖΩ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.
ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
ΣΗΜ. ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ ΠΑΡΟΛΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ (Η ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΗΤΗ ΕΙΝΑΙ 0,0005% ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΩΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΑ)
ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΙΝΤΙΕΡΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΩΝΥΜΕΣ ΚΑΙ ΑΝΩΝΥΜΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ PC MEΧΡΙ ΚΑΙ ΓΟΥΟΚΜΑΝ

ΓΙΑΥΤΟ ΨΗΦΙΖΩ ΒΥΝΙΛΙΟ

Cd και SACD και DVD-Audio και γενικά ότι τελευταίο έχει η τεχνολογία.

Αιτιολογώ:
[ul]Πρακτικότητα.[/ul]Δεν φοβάσαι μη γρατζουνιστεί, μη πιάσει σκόνη, μη του κάνεις δακτυλιές, σιγά σιγά τη βελόνα που θα πρέπει να είναι και καινούργια,και άλλα διάφορα γραφικά.
[ul]Πληροφορία:[/ul] Τα cd περιέχουν εκτός από περισσότερα τραγούδια, περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το περιεχόμενο του cd, στίχους, βιογραφικά, video κλπ.
[ul]Αντίγραφα.[/ul] Πόση ώρα σου έπαιρνε να κάνεις την θρυλική κασσέτα-επιλογή για το αυτοκίνητο, το φίλο-φίλη? Διαίρεσέ το με το 30 και βρίσκεις το χρόνο που χρειάζεσαι για το αντίστοιχο cd.
[ul]Μπορείς να το ακούσεις παντού[/ul] Στο αυτοκίνητο, σε οποιοδήποτε PC, σε CD Walkman κλπ. Πόσοι από εμάς στο PC της δουλειάς δεν ακούμε τα cd μας? Άντε κάνε το με το βινύλιο…
[ul]Διακίνηση[/ul] Εννοώ ότι εάν δεν υπήρχαν τα cd δεν θα υπήρχε η δυνατότητα να είμαστε τόσο ενημερωμένοι για το τι γίνεται στην άλλη άκρη του κόσμου με τη μπάντα που μας αρέσει και θα περιμέναμε να πληροφορηθούμε από το κάθε περιοδικό και κάθε δισκάδικο για το αν βγήκε κάτι καινούργιο. Ξεκινώντας από το cd, ήρθε το mp3 και στη συνέχεια τα napster audiogalaxy κοκ, με αποτέλεσμα όλοι μας να έχουμε τι δυνατότητα να μπορούμε να ακούσουμε περισσότερα από όσα μπορούμε να αγοράσουμε, και στην τελική αυτό που μας αρέσει να το αγοράσουμε.

΄Οσο αφορά την ποιότητα του ήχου των cd με τα βινύλια θα ήθελα να πω να μην συγκρίνιουν ένα σύστημα με πανάκριβο πλατό, με ένα midi σύστημα με cd και το δισκάκι να είναι κόπια γραμμένη στο Χ48 ή με δισκάκι με mp3, αλλά με ένα ισάξιο σύστυμα με original cd. Εκεί μπορείς να έχεις μέτρο σύγκρισης.

Θεωρώ ότι το βινύλιο έχει πεθάνει και αυτά που βλέπουμε γύρω μας είνα αναμασήματα του παρελθόντος.
Φτιάξτε ένα μουσείο στο σπίτι σας μπορείτε!!!

ΒΙΝΥΛΙΟ! Για όλα τα παραπάνω που είπατε και γιατί για μερικούς ανθρώπους το να προσέξουν μη γδάρει η βελόνα το δίσκο είναι ΙΕΡΟΤΕΛΕΣΤΙΑ που την κάνουν με απόλυτη αγάπη και αφοσίωση. Όσο για θέμα ποιότητας, δε νομίζω πως τα πικάπ κι οι ενισχυτές εκείνης της εποχής είναι ότι πιο εύκολο να αποκτήσεις(πραγμα που δείχνει και την αξία τους…)
ΜΟΥΣΕΙΟ? Κι η Μόνα Λίζα πίνακας αιώνων είναι αλλά δε νομίζω να είναι πολλοί αυτοί που δεν αναγνωρίζουν την ποιότητά της…Καλό είναι να κοιτάμε μπροστά αλλά όχι να ισοπεδώνουμε και την ανεκτίμητη συναισθηματική και χρηματική αξία κάποιων αντικειμένων του παρελθόντος. Για παράδειγμα όλοι μας αγαπήσαμε τα Juke box παρόλο που η μόδα τους είχε περάσει πολύ πριν γεννηθούμε.
Anyway, αυτά είχα να προσθέσω I suppose… :?

__Φίλε Σάκη:
α) τι ηχεία έχεις;
β) την λύση του να φτιάξεις αποθηκεύεις /αντιγράφεις τα cd σου σε sacd δισκάκια έτσι ώστε να τους έχεις κάνει overSampling την έχεις σκεφτεί; (για καλύτερη ποιότητα, 1cd = 1sacd με oversampling).

__Φίλε Πέτρο κι εγώ θα συμφωνούσα μαζί σου, αλλά πρέπει να περιμένει κάποιος λίγο καιρό ακόμα για να μπορεί να συγκρίνει την ποιότητα ήχου με αυτή του βινυλίου. Και αυτά που σου λέω δεν έχουν να κάνουν με ιεροτελεστίες κλπ, που εγώ μεν μπορεί να τα σέβομαι όμως λίγο μετράν επι του πρακτέου, δηλαδή ΠΟΙΟΥ Ο ΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.

__Επι του πρακτέου λοιπόν, σε ενημερώνω (δεν ειρωνεύομαι, με την καλή έννοια το λέω) ότι το SACD (και μάλλον και το DVD-A) είναι τα πρώτα ψηφιακά μέσα που κατάφεραν να συμπεριλάβουν το original ηχητικό σήμα της ηχογράφισης ΑΣΥΜΠΙΕΣΤΑ. Το cd για να μπορέσει να χωρέσει το ηχ. σήμα συμπίεζε τις ηχητικές πληροφορίες. Μάλιστα τα “ακριβά” cd player για να διορθώσουν αυτό το κακό έκαναν χρήση προγραμμάτων που μάντευαν (μέσω πολύπλοκων αλγορύθμων) τα κενά ανάμεσα στις πληροφορίες αυτές και τα αναπαρήγαγαν μαζί με την συμπιεσμένη πληροφορία έτσι ώστε να ΠΛΗΣΙΑΣΟΥΝ το πρωτότυπο (αυτό που άκουγε ο ηχολήπτης την ώρα της ηχογράφισης). Είναι το λεγόμενο Oversampling. Over-Sampling, o υπερδειγματισμός δηλαδή.

__Στο δισκο του βινυλίου δεν υπάρχουν τέτοιες δεσμεύσεις και τεχνολογικά (αν και είναι πολύ δυσχρηστος, ή έστω καθόλου εύχρηστος για την σημερινή εποχή), ο ήχος του μέσου (όχι του player, του μέσου cd/ sacd /βινύλιο κλπ) είναι καλύτερος, αβίαστος και φυσικός. Οσο για τις συγκρίσεις, αυτές σίγουρα πρέπει να γίνονται με ίσου όρους. Οχι μάπα cdplayer VS super plato των 10.000 ευρώ, ούτε cd player των 10.000 ευρώ με βελόνα γραμμοφώνου απο… οδοντογλυφίδα! :stuck_out_tongue:

__Ομως αυτό που ανέφερα για “καλά μηχανήματα” και που ο φίλος Σάκης υπογράμμισε είναι πως πρέπει να έχεις και καλό μηχάνημα για να καταλάβεις τη διαφορά! Π.χ. στα ηχεία του υπολογιστή (υποθέτουμε ότι έχεις την συνηθησμένη φτηνή λύση των 20 ευρώ) σου πόση διαφορά να δεις μεταξύ cd και mp3; Ενώ σε ένα ηχοσύστημα… Πόσο μάλλον σε ένα πολύ καλό ηχοσύστημα ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΧΤΕΙ (συνήθως μέσω ενυσχητή ή ηχείων) ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΛΑΚΕΥΕΙ, αλλά για να αναπαράγει όσο το δυνατόν πιο ρεαλιστικά… καταλαβαίνεις τι θέλω να πω; Π.χ. Εγώ ακούγοντας απο ένα “ταπινό” φορητό cd ραδιοκασσετόφωνο, βλέπω μεγάλη διαφορά μεταξύ ραδιοφώνου και cd στον ήχο -όπως κι εσύ, όπως κι ο καθένας φαντάζομαι. Οταν όμως ακούω απο το ηχοσύστημά μου (που είναι πολύ καλύτερο απο ένα φορητό cd player) η διαφορά αυτή είναι πολύ πιο εμφανής! Καταλαβαίνεις τώρα γιατί έλεγα “αν όμως ΤΑ ΧΩΣΕΙΣ ΓΕΡΑ σε καλό πικ-απ, τότε ο ήχος του οπτικού δίσκου σε σχέση με το βινύλιο είναι για κλάματα.”; Γιατί η διαφορά αυτή θα ήταν πολύ πιο εμφανής.

__Προσωπική μου εκτίμηση; Στην επόμενη γενιά ηχητικού format (την “μετά-sacd,dvd-audio εποχή”) τα δισκάκια θα συγκεντώνουν όλα τα καλά. Και ήχο εφάμιλο των βυνιλίων (με τα sacd η ποιότητα αυτή προσεγγίστηκε, cd=750mb δεδομένων, sacd=4.7 giga, “επομενο μέσο” ~50giga, οπότε με το επόμενο μέσο και την παράλληλη εξέλιξη της τεχνολογίας τα πράγματα νομίζω θα εξισωθούν), και όλες (αν όχι περισσότερες) οι ευκολίες των ψηφιακών μέσων που ανέφερες και που είναι όντως ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ!

Οτι συν και να εχει η τεχνολογια-που συμφωνω με αυτα- δεν προκειτε ποτε να αντικαταστισουν το βυνιλιο.
Η μουσικη υπαρχει για να μας διασκεδαζει,να μας κανει να σκευτομαστε…Αρα δεν θα ψαξω ποτε σε τι δισκακι θα εχω μεγαλυτερη χωριτικοτιτα αλλα τι βυνιλιο θα παρω.120γρ,180γρ…
Στοιχους εχουν τα περισσοτερα τωρα πια…
Οσο για τα εξτρα κομματια παλι καλα που υπαρχουν μπαντες που μας υποστιριζουν και τα εξτρα τα βαζουν στα βυνιλια πια…(βλεπε Hellacopters,Electric Wizard…)

φιλε Shadowcaster
α)τα ηχεια τα εφτιαξα μονος μου.πανε πολλα χρονια και δεν θυμαμαι πολλα
τα μονα που θυμαμαι ειναι:
3 δρομων
350 watt (ο ενισχυτης ειναι 2χ220 watt rms)
τα γουφερ ειναι 12 ιντσων
τα τουιτερ της μοτορολα
και φυσικα στα 8 ομ
β)αυτα που μου λες δεν τα ξερω γιατι οι γνωσεις μου στα computer ειναι πολυ βασικες
αν θελεις να με βοηθησεις θα το εκτιμουσα.
αλλα να μου τα λες σαν να μιλας σε αρχαρειο γιατι οπωσ σου ειπα δεν ειναι πολλες οι γνωσεις μου στα pc

egw apo oso xerw to cd exei kalytero hxo para to vinilio twra de mporw na katavw poies einai oi diafores pou lete…alla thymamai pou mou evalan vinilio na akousw kapoio band k de m arese tooso isws na mai prokatilimenh…Alla den exw mpei sth diadikasia na agorasw vinilio akoma k otan vrhka gia scorpions apla to koitaxa…De me syginei san emfanish…To cdaki otan einai original k ta dika mou mono original einai gt de mporw aples copies thelw ta exwfylla,tous stixous k to cdaki me th zwgrafia tou panw…Einai kollhma…Twra o diskos ton exeis mono gia na ton akous spiti ,pou na kouvalas oloklhrh koumoutsa…Padws ta vinilia einai pio polui gia atoma pou syllegoun emena de mou prosferoun kati gt oute pick up exw alla oute exw th mania na agorasw vinilio… :wink:

Απλα το cd μπορει να βγαλει καλω ηχο χωρις πολλες απαιτησεις.Ενα απλο μηχανημα αναπαραγωγης να εχεις και εναν ενισχητη οτι να’ναι και δυο ηχεια, μια χαρα θα ακους.
Το βυνιλιο εχει απαιτησεις ειναι η αληθεια αλλα οατνα της πληρείς αυτες ειναι ασυγκρητο…

hm… vinylio exei kalytero hxo an einia 180ari. kia me 22 mins max ana pleura.
cd is handy
DVD A is where it’s at… polykanala, supersampling, alla akriba…

oso gia packaging, tha goustara kati se styl DVD keepcases… me books mesa.

ta cds einia mikra. ta vinylia , eukola fteirontai ta covers tous,

vinilio pshfisa.Den xerom’aresei pio polu…mporeis na to agkaliasies…lol!Sumfono pantos oti to cd to pairneis mazi sou,einai kaluteros o hxos kai mporei na exei kai dvd mesa kai alla polla.Alla o diskos einai allo pragma!

μαλλον cd…χωρις να λέω οτι δεν εχει γουστο και το βινύλιο…