Πόσα και ποιά αυθεντικά cd αγορασμένα από εσάς έχετε;

Εγώ έχω 9. :slight_smile:

Linkin Park - Hybrid Theory
Linkin Park - Reanimation
Linkin Park - Meteora
Linkin Park - Live In Texas
Metallica - Master Of Puppets
Metallica - Re-Load
Metallica - St. Anger
Iron Maiden - Dance Of Death
Cradle Of Filth - Midian

You? 8)

sigoura 8es na to kanoume ayto? :stuck_out_tongue:

Μια χιλιαδα αγορασμενα…(ο μλκς)

Εγω εχω μονο καμια 200αρια :frowning:

Το θέμα είναι ότι, και σε αυτή την περίπτωση, μετράει η ποιότητα και όχι η ποσότητα.
Βέβαια μακάρι όσα έχεις Τέλη να αξίζουν, αλλά αν κρίνω με βάση τα δικά μου… Έχω μετανοιώσει για αρκετά cd, ιδίως παλιότερα αγόραζα πολύ συχνά. Τώρα τελευταία έχω περιορίσει κάπως τις αγορές και παίρνω μόνο ότι είμαι σίγουρος πως θα μ’ αρέσει. Αρκετά την πατήσαμε.

Δε ξέρω αν αξίζουν τα 1000 του Τέλη αλλά πολύ θα ήθελα να τα δω και να δανειστω τα…μισά για 3 μέρες μέχρι να τα αντιγράψω :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Απο αυθεντικά,αν μετρήσω και τις συλλογές(ναι έχω σχεδόν 50 cd με δίαφορα είδη συλλογών)τότε μάλλον πάω προς 150 αυθεντικά,αλλά ροκ σκηνή είναι λιγότερα από 100…Τον τελευταίο μήνα αγόρασα 12…Και μετά πως θέλω να πάω nightwish ο @@%$!

Εγω εχω βρει ενα μαγαζι που εχει προσιτες τιμες(πχ νεα remasters AC/DC 11 ευρω)και καθε 15μερες χτυπαω και απο 2 cdακια

Καμμιά 200ρια Cd , και γύρω στα 300 βινύλια .

kapou sta 250 i think…

__Εγώ είμαι περίπου στα 250… και φυσικά έχω και μερικές συλλογές κλπ. Το να αρχίσω να τα γράφω είναι λίγο δύσκολο!! Βέβαια, αν τα περάσω κάποια στιγμή στον υπολογιστή (πρέπει να φτιάξω ένα αρχείο κάποτε!) θα έρθω και θα επισκεπτώ το θέμα σου και θα τα γράψω!!

__Φίλε john_vla σου εύχομαι να τα 'κατοστήσεις! Απο εκεί και πέρα (ίσως και απο τα 50) θα αρχίσεις να εκτιμάς την αξία των cd σου και μιας καλή συλλογής… 8)

Δεν έχει καμία σημασία ο αριθμός των Cd που έχει στην κατοχή του κάποιος αλλά πόσο διαβασμένος είναι και πόσο πρόθυμος να ακούει διαφορετικά είδη μουσικής,κρατώντας έτσι την ορεξή του για μουσική 8) 8) 8) 8)

sto “diabasmenos” eisai la8os…
sto “pro8umos” swstos…

Γιατι ρε?Αν είσαι πρόθυμος τότε δεν είσαι και διαβασμένος?

Ανάλογα πως εννοείς το διαβασμένος.
Εάν το εννοείς με την άποψη ότι κάποιος πρέπει να είναι ξερόλας και να ξέρει την ιστορία των Iron Maiden και των Metallica (ή οποιωνδήποτε άλλων) νεράκι, τότε κι εγώ μάλλον θα διαφωνήσω. Είμαι εντελώς κάθετος σε αυτή την άποψη. Μου τη δίνουν οι παντωγνώστες. Ενδέχεται βέβαια να το ερμηνεύεις αλλιώς εσύ, οπότε πες για να ξεκαθαρίσει το τοπίο 8) .

Ανάλογα πως εννοείς το διαβασμένος.
Εάν το εννοείς με την άποψη ότι κάποιος πρέπει να είναι ξερόλας και να ξέρει την ιστορία των Iron Maiden και των Metallica (ή οποιωνδήποτε άλλων) νεράκι, τότε κι εγώ μάλλον θα διαφωνήσω. Είμαι εντελώς κάθετος σε αυτή την άποψη. Μου τη δίνουν οι παντωγνώστες .[/quote]

kapws etsi

Ανάλογα πως εννοείς το διαβασμένος.
Εάν το εννοείς με την άποψη ότι κάποιος πρέπει να είναι ξερόλας και να ξέρει την ιστορία των Iron Maiden και των Metallica (ή οποιωνδήποτε άλλων) νεράκι, τότε κι εγώ μάλλον θα διαφωνήσω. Είμαι εντελώς κάθετος σε αυτή την άποψη. Μου τη δίνουν οι παντωγνώστες. Ενδέχεται βέβαια να το ερμηνεύεις αλλιώς εσύ, οπότε πες για να ξεκαθαρίσει το τοπίο 8) .[/quote]

Ok,sigoura den einai aparaithto na ksereis poia mera ths evdomadas efuge to tade melos apo to tade sugkrothma,alla oi gnwseis gurw apo th mousikh genikotera de vlaptoun katholou,isa-isa,se voithoun na katanohseis perissotero thn ekseliksh ths mousikhs,na exeis mia oloklhrwmenh eikona kai na mporeis na thn ektimhseis me pio antikeimenika krithria-isws,oso ginetai telos pantwn.Mporei na mhn ennoeis kai auto vevaia,ilia,alla otan ksekinhsa na akouw metal,px,hthela na mathw apo pia sugkrothmata ksekinhse siga-siga h olh fash,pws katelhkse na einai etsi,tis epirroes twn sugkrothmatwn pou mou aresan,ktl,kati to opoio dieurune kai to gousto mou.Alla auth einai mono h dikh mou apopsh.

Sto thema twra,exw gurw sta 180 authentika CDs,anamesa sta opoia exw 2 sulloges best-of.Gurw sta 160 proerxontai apo th metal/rock(perilamvanontas kai ta diafora post-rock/krautrock sugkrothmata) skhnh,kai ta upoloipa einai klassikh kai diafora eidh experimental,kuriws ambient,noise kai IDM.Eixa kapote ksekinhsei na kanw mia lista ston upologisth,thn opoia tha paw na ananewsw kamia mera na thn post edw pera.

Όχι δεν εννοώ να ξέρεις τα πάντα γύρω απο το κάθε συγκρότημα(αυτό εξαρτάται απο το πόσο μας αρέσει μια μπάντα και σε πιο βαθμό ασχολούμαστε μαζί της)απλά εννοώ ότι αν σου αρέσει να ακούς καινούργια πράγματα τότε έχεις μια πιο σφαιρική άποψη για την μουσική.Εξάλλου και εγώ τσαντίζομαι με κάθε είδους παντογνώστες,που το μόνο που σου λένε είναι πόσο δοξασμένες είναι οι δεκαετίες που ζήσανε αυτοί σαν έφηβοι κτλ… 8) 8) 8) 8)

kapws to eswses :stuck_out_tongue:

Μα δεν υπάρχει λόγος να σώσω κάτι ρε,απλά λέω ότι δεν μετράει ο αριθμός των cd που έχει κάποιος αλλά πόσο γουστάρει να ψάχνεται με την μουσική γενικότερα :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

__Οτι έγραψα δε το έγραψα τυχαία. Παρατήρησα ότι ο φίλος μας, ναι μεν έχει “δέκα” cd, αλλά είναι τα πιο πολλά απο ένα συγκρότημα και τα υπόλοιπα απο άλλα δύο! Αυτό το λέω γιατί κάπως έτσι ξεκίνησα κι εγώ. Gun’s, Aerosmith και Iron Maiden σχεδόν όλα τα studio. Ταυτόχρονα έπαιρνα όλο και περισσότερα Classic Rock (που ήταν η μεγάλη μου αγάπη μαζί με το Hard Rock). Στην αρχή όμως κολλημένος (ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ, ότι στερούμουν το χαρτζιλίκι για να πάρω cd).

__Μετά όμως απο ένα κρίσιμο αριθμό cd’s -ναι! στο πως αντιμετωπίζεις τη συλλογή σου και την αγορά των cd’s, η ποσότητα μετράει και παραμετράει γιατί “μεταφράζεται” σε χρήματα που έχεις επενδύσει!- αντιμετωπίζεις αλλιώς τα πράγματα. Στην αρχή έχει 10 cd και νομίζεις ότι ο αριθμός 100 δε θα έρθει ποτέ. Ομως καθώς μεγαλώνει η συλλογή σου, μεγαλώνεις κι εσύ. Μετά απο ένα σημείο βλέπεις αλλιώς τα πράγματα. Επικεντρώνεσαι περισσότερο στη μουσική, και λιγότερο στο πόσους δισκους έχεις. Ας μην επεκταθώ περισσότερο, ο νοών νοήτω.