Celtic Frost - Monotheist

ΧΑΛΑΡΑ ο δίσκος της δεκαετίας, όχι οτι δεν βγήκανε δισκάρες αλλά όπως είπε και ο συνάδελφος

Μπορεί να αναστη8εί ο Λάβκραφτ και να γράψει βιβλίο για αυτό το δισκάκι?!?!
Μπορεί να γίνει ταινία? Μπορεί να παίζει στο μετρο κάθε χριστούγεννα?
Μέχρι και το bonus track στο LP (Incantation Against You) κοιτάει ολόκληρη τη μουσική βιομηχανία των τελευταίων 10 χρόνων και βγάζει τη γλωσσίτσα του (σε σχήμα κωλοδάχτυλου)

Ωπ. Ξεθαβινγκ;

Μια διευκρινηση περι αυτου btw. Γενικα μιλωντας. Δεν χρειαζεται να αρεσουν ολα σε ολους. Αλλο ομως το ‘‘δε μου αρεσει’’ κι αλλο ο πληρης αφορισμος. Εξου και το χλευαζινγκ.

Απ τη μία έχεις αυτή την δισκάρα, που εγώ εντάξει δεν τη λεώ της χιλιετίας, αλλά είναι δισκάρα όπως και να χει, κι απ’ την άλλη βλέπεις και τα κάτω από 25 ποστ και λες το χάσαμε το κορμί ρε πατριώτη!

υπερβολές εκατέρωθεν.
οι μηδενισμοί προκύπτουν ως αντίδραση των αποθεώσεων.
λάθος και τα 2 κατ’ εμε.

Δε νομίζω ότι παίζει αυτό που λες Outshined. Άμα είναι έτσι να έχουμε για όλες τις κυκλοφορίες τη στάση “καλό αλλά άμα κάποιος το αποθεώσει υπερβάλλει, το ίδιο και άμα το θάψει”. Ο δίσκος πληρεί όλες τις προυποθέσεις για κάποιον για να τον θεωρήσει έναν από τους καλύτερους της δεκαετίας άνετα, εφόσον αρέσκεται στον συγκεκριμμένο ήχο φυσικά απλά μην το παρακάνουμε με το θέμα “προσωπική άποψη” γιατί άμα είναι έτσι να το βάλουμε στο Signature για να μην το ζορίζουμε κάθε φορά.

@Red Rum
Γενικά το Forum εκείνο τον καιρό δεν ήταν και τόσο ενεργό στο θέμα κυκλοφοριών, για πολύ λίγες κυκλοφορίες εκείνου του καιρού έχω δει πάνω από 5 σελίδες από όσες είδα τουλάχιστον εκτός και αν μιλάμε για ΠΟΛΥ μεγάλα εμπορικά ονόματα.

Eννοείται ότι όσον αφορά τον συγκεκριμένο ήχο, το “Monotheist” είναι απλά ένα γαμημένο αριστούργημα. Κάτι που όσοι ξέρουν τι σημαίνουν οι Celtic Frost για τον ακραίο ήχο, το αποδέχονται, ακόμα και αν δεν είναι οπαδοί της μπάντας. Από κει και πέρα, οι αφορισμοί τέτοιων δίσκων και τέτοιων συγκροτημάτων προκαλούν το γέλωτα.

Δεν το συζητάμε καν για το αν μπαίνει στις κορυφαίες κυκλοφορίες των 00’ς. Αυτονόητο.

α) το είπα για το συγκεκριμένο δίσκο και όχι γενικά
β) αυτό που λες στο bold. Ο δίσκος μπορεί να είναι ότι καλύτερο για όσους αρέσκονται σε αντίστοιχα είδη που είναι σεβαστό αλλά και λίγο περιοριστικό.

Πχ και εγώ καλό το βρήκα αλλά τι να κάνω, δεν μπορεί να με συγκλονήσει. Και γενικότερα, ο δίσκος δεν συγκλόνησε κανέναν πέραν των οπαδών του ήχου στον οποίο απευθύνεται, για αυτό και δεν καταλαβαίνω πως στο καλό μπορεί να είναι το υπερέπος της δεκαετίας που υποστηρίζουν κάποιοι;

της χιλιετίας είπαμε. 8):stuck_out_tongue:

ε ναι βασικα το sham mirrors παιζει σε αλλη διασταση :stuck_out_tongue:

who talked about you? :stuck_out_tongue:

Με τον ίδιο τρόπο που κάποιος που σιχαίνεται το Thrash θα πει ότι το Reign In Blood είναι μια μπαζαδούρα και μισή. Κάποια πράγματα όπως και να το κάνουμε δεν είναι φτιαγμένα για τους πολλούς (και για να σε προλάβω δεν έχει να κάνει με ελιτισμό αλλά με μικρότερο Target Group).

Κοιτα το γεγονος οτι ενα αλμπουμ ανηκει σε μια κατηγορια και ειναι ενα αριστουργημα τεχνης δεν σημαινει οτι πρεπει να αναγνωριζεται μονο απο τους οπαδους του συγκροτηματος.Το να πεις οτι δεν μου αρεσει το ειδος οκ το καταλαβαινω.Δεν μπορεις ομως να λες οτι ειναι καλο μονο γι αυτους που το ακουνε. Το καλο ειναι καλο και απο πλευρας σεβασμου πρεπει κανενας να το δεχεται ασχετα αν δεν του αρεσει το ειδος. Και εμενα δεν με τρελαινει το progressive δεν μπορω ομως να μην αναγνωρισω οτι οι dream theater και οι watchtower ειναι τεραστιες μπαντες.

νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα συνεννόησης, σήμερα, αλλά μάλλον εγώ θα το έχω γιατί συμβαίνει και αλλού.

πουθενά δεν είπα ότι δεν είναι καλό αλμπουμ, ίσα ίσα πως είναι πολύ καλό. Από την άλλη συνοψίζοντας τη δεκαετία κοιτάζω και λίγο την απήχηση που είχε ο δίσκος πέρα από το target group του και καταλαβαίνω πως για το κάποιο κοινό μπορεί να είναι ό,τι καλύτερο αλλά σε ευρύτερη απήχηση δεν μπορώ να υποστηρίξω κάτι τέτοιο. Αν σου λέει κάτι αυτό. Για να αντιπαραθέσω, το Crack The Skye το πετυχαίνει αυτό. Πιθανότατα με την μια λογική ενθουσιάζεις τους οπαδούς σου, με την άλλη χάνεις πολλούς από αυτούς και κερδίζεις ακόμα περισσότερους νέους.

Nαι ρε outshined, αλλά από πότε η ποιότητα ενός δίσκου εξαρτάται από την αποδοχή που έχει από τις μάζες; Ξέρεις πολύ καλά πως υπάρχουν πολλές ΔΙΣΚΑΡΕΣ που είναι θαμμένες και τις γνωρίζουν μόνο όσοι ψάχνονται. Οπότε η αποδοχή του δίσκου από το mainstream κοινό δεν κρίνει με κανέναν τρόπο την ποιότητα του και την αξία του. Η διαχρονικότητα του Monotheist εγώ πιστεύω πως έχει αρχίσει να φαίνεται από τώρα.

Και ποιο είναι λοιπόν αυτό το “όριο” αποδοχής;

Γιατί και οι μάστοδον σε σχέση με αρκτικ μανκηζ και μιουζ έχουν το ένα πεντηκοστό των φανς, ανά τον κόσμο.

Μα δεν είπα πουθενά ότι έκραξες το Album, ειδικά αν κρίνω και γενικά από τα ακούσματα σου δεν περίμενα καν να σου αρέσει. Απλά είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι να εκτιμούμε την ποιότητα κάποιου δίσκου βασιζόμενοι στη ευρεία γενική απόδοχή ειδικά όταν το συγκεκριμμένο δημιούργημα δεν τη ζητάει. Για να καταλάβεις τι εννοώ Into The Everflow, Control And Resistance, Perfect Symmetry δίσκοι μνημεία, άμα βρείς τη γενική αποδοχή τους πες μου που είναι για να τη βρω και γω.

Edit:'Οσον αφορά το Crack The Skye εκτός από αυτούς που το εκθειάσαν υπάρχουν και αρκετοί που το έκραξαν και το ποσοστό αυτών που το κράξαν νομίζω είναι μεγαλύτερο από το αντίστοιχο αυτών που κράξαν το Monotheist.

πουθενά δεν είπα ότι δεν είναι καλό αλμπουμ, ίσα ίσα πως είναι πολύ καλό. Από την άλλη συνοψίζοντας τη δεκαετία κοιτάζω και λίγο την απήχηση που είχε ο δίσκος πέρα από το target group του και καταλαβαίνω πως για το κάποιο κοινό μπορεί να είναι ό,τι καλύτερο αλλά σε ευρύτερη απήχηση δεν μπορώ να υποστηρίξω κάτι τέτοιο. Αν σου λέει κάτι αυτό. Για να αντιπαραθέσω, το Crack The Skye το πετυχαίνει αυτό. Πιθανότατα με την μια λογική ενθουσιάζεις τους οπαδούς σου, με την άλλη χάνεις πολλούς από αυτούς και κερδίζεις ακόμα περισσότερους νέους.

Αρκετα ευστοχο το παραδειγμα σου σχετικα με την απηχηση του Μαστοδοντου σε σχεση με το Μονοθεϊστη.
Εμενα προσωπικα μου αρεσε το εν λογω αλμπουμ αλλα ειναι αρκετα δυσπεπτο…Οχι τιποτε αλλο, δικαιολογει εστω κατα ενα ποσοστο και την παροδο του χρονου, τη διαλυση και τα οσα συμβαινουν στην ζωη των δημιουργων του.
Ομως, η ενσταση μου σχετικα με το παραδειγμα ειναι η εξης:

Τα μαστοδοντα ειναι μια σχετικα νεα/ανερχομενη μπαντα που αυτη τη στιγμη εχει μαλλον “πικαρει” (προσωπικη αποψη) και το τελευταιο τους ερχεται ως φυσικη συνεχεια μιας σειρας επιτυχημενων κυκλοφοριων.Ειναι λοιπον κατα την αποψη μου απολυτα λογικο να εχει επιτυχια περα απο το ταργκετ γκρουπ καθως ολα δουλευουν αυτη την περιοδο υπερ τους.

Στην περιπτωση των ελβετων, το αλμπουμ ηρθε απο μια μπαντα/θρυλο , κατοπιν μιας ιδιαιτερα παρατεταμενης αποχης και προσωπικα πιστευω οτι πετυχε και με το παραπανω το στοχο του.Δεν μιλαω για το ταργκετ γκρουπ αλλα για το τι καταφερε περα τουτου.Ακουσα πολυ κοσμο να μιλαει για την μπαντα και αρκετοι απο αυτους δεν ηταν καν οπαδοι 15 χρονια πριν (οαν η μπαντα διελυε)…ποσοσ μαλλονοπαδοι τους γενικα .

Ειδικοτερη βαση πρεπει επισης να δωθει στο γεγονος οτι για τους “σκληροπυρηνικους” οπαδους τους, το '88 εβγαλαν μια “πατατα” ενω το τελευταιο τους αλμπουμ το '92 ηταν διχασμενο.
περνουν λοιπον 14-15 χρονια…και βγαζουν αυτο!
Οποτε, αν αναλογιστεις οτι και με το ονομα που ειχαν, περα απο το ταργκετ γκρουπ, μαλλον δεν θα πουλουσαν τιποτε παραπανω…ο δισκος αυτος ηταν κοντα στο παραδειγμα του Μαστοδοντιου δισκιου!

Outshined, αν εννοεις οτι δεν εχει να επιδειξει τις ιδιες πωλησεις με αλλους εμενα προσωπικα δεν μου λεει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα.Καταρχην να σου πω οτι και σε πωλησεις ο δισκος πηγε καλα και η μπαντα εκανε μια τερασια τουρνε στην βορειο αμερικη με type 0 negative εκανε headline εμφανισεις σε ολα τα μεγαλα ευρωπαικα φεστιβαλ (καταλαβαινεις υποθετω τι αποδοχη πρεπει να εχεις για να παιζεις headline εκει) επαιξε πρωτη φορα σε ιαπωνια και στα καπακια ητανε και support στους kreator σε πανευρωπαιλη τουρ.Περα ομως απο αυτα δεν μπορει να αρνηθει κανεις τη καλλιτεχνικη αξια του γκρουπ που δημιουργησε τα μισα ειδη μεταλ που υπαρχουν και εβγαλε ενα μηδενιστικο τρομερο αλμπουμ.Υπαρχουν μπαντες που δεν εχουν καθολου απηχηση αλλα ειναι τρομεροι μουσικοι και καλλιτεχνες και αλλοι που πουλανε τρελα χωρις να αξιζουν τιποτα…Οχι λοιπον ολα ισα και ομοια

Mην ξεχνάς όμως και για ποιά μπάντα μιλάμε έτσι?
To 87 που κυκλοφόρησε το πανδεμόνιουμ έφαγαν κράξιμο και λάσπη. 5-10 χρόνια μετά οι paradise lost και οι Therion έκαναν τεράστια καριέρα βασισμένοι σ’εκείνο το άλμπουμ. Πάντοτε οι φροστ έβγαζαν δίσκους που έπερνε καιρό να εκτιμηθούν.
Αυτό που λέει κι ο Ζαφ. Το μονοθέιστ τώρα έχει αρχίσει να γίνεται κλασικό.
Για τα δεδομένα των φροστ μάλιστα, το ότι το μονοθέιστ εκθειάστηκε με τη μια και όργωσαν τις σκηνές σε πολύ δυνατές θέσεις, ίσως να είναι και ενδεικτικό για το πόσο μεγάλο άλμπουμ είναι!

ρε παίδες προς Θεού, ας μην καταλαβαίνει ο καθένας ότι θέλει.
προφανώς και όταν μίλησα για απήχηση δεν αναφέρθηκα στο να έχει απήχηση στο mainstream ή να παίζεται με τους Tokyo Hotel!

μίλησα για ανθρώπους που λιγότερο ή περισσότερο ασχολούνται με το rock και το metal. που έχουν μια γενικότερη ανλτίληψη του τι παίζει. Ο δίσκος ναι μεν συγκλόνησε οπαδούς του ακραίου χώρου, τρέλανε τους υφιστάμενους οπαδούς, αλλά δεν έκανε και κανα φοβερό κλικ στον κόσμο παραέξω. Τουλάχιστον όχι στο επίπεδο που έκαναν άλλοι δίσκοι (σε αυτή τη δεκαετία τουλάχιστον).