Celtic Frost - Monotheist

παραδειγματα.

Να πω και εγω την γνωμη μου για τον δισκο.
Οντας οπαδος της μπαντας εξαιτιας των εξαιρετικων δισκων των 80’s οταν ειχα ακουσει
το Monotheist μου ειχε κατσει καπως στραβα.Ακουγωντας το δισκο 2-3 φορες συνεχομενες
μπηκα στο “πνευμα” του.Αυτο που εκαναν με αυτο τον δισκο ειναι μεγαλη μαγκια.
Αντι να κατσουν να βγαλουν ενα ρεζουμε των παλιων τους κυκλοφοριων εκατσαν και εγραψαν
εναν δισκο φρεσκο,με νεες ιδεες,ανακαλυπτωντας και αλλα μονοπατια.
Τι να λεμε τωρα !

Dead Heart In A Dead World
Toxicity / Mezmerize
Lateralus
The Blackening
Frances The Mute

ίσως το Train Of Thought και το Be (για αυτά δεν έχω τόσο αντικειμενική γνώμη).

για το Crack The Skye ίσως είναι νωρίς αλλά νομίζω πως μπαίνει σε αυτή τη λίστα.

μη θεωρήσει κανείς πως συγκρίνω δίσκους για καλύτερος και χειρότερος τώρα, ε…

Τα Bold είναι στο top10(και καβατζάρω και μια θέση μπαλαντέρ για το Be που το αγαπάω και αυτό πολύ) μου για αυτή τη δεκαετία και με βάση το προσωπικό μου γούστο τα βάζω παραπάνω από το Monotheist(παρολαυτά αν το κοιτάξω αποστασιοποιημένα το Monotheist δεν το βάζω με τίποτα παρακάτω) αλλά αν εξαιρέσεις Blackening, Lateralus και Toxicity τα άλλα δε νομίζω να έχουν ιδιαίτερα μεγαλύτερη αποδοχή από αυτό και ακόμα και αν έχουν μπορώ απλά να πω ότι έχουν μεγαλύτερο Target Group οπότε δε μου κάνει και καμιά τρελή εντύπωση αυτό. Από εκεί και πέρα μπορώ να σου πω πρόχειρα καμιά 30αριά δισκάρες που τα θεωρώ αντίστοιχου βεληνεκούς με όλα αυτά και περάσαν στα ψιλά όσον αφορά τον πολύ κόσμο.

Edit:Επίσης παίζει πολύ και αυτό που είπαν ο Bleeding και ο Megatherion. Από τη μια έχεις να κάνεις με δίσκο επανασύνδεσης μετά από 15 χρόνια πράγμα που καθιστά δύσκολη την αποδοχή του λόγο ιστορολαγνείας και καχυποψίας από ένα συγκρότημα που θα μπορούσε να ακολουθήσει την πάγια τακτική 10άδων συναδέλφων τους ξεχασμένους στο χρόνο με τη δημοσιουπαλληλική επιστροφή τους και από την άλλη οι δίσκοι των Frost αναγνωρίζοταν σε βάθος χρόνου.

εντιτ: με προλαβε ο νταρθ, αλλα στην θεση του dhidw βαζω το frances.

Εγω παντως δεν εβγαλα νοημα απο αυτο που ειπε ο outshined.

μίλησα για ανθρώπους που λιγότερο ή περισσότερο ασχολούνται με το rock και το metal. που έχουν μια γενικότερη ανλτίληψη του τι παίζει. Ο δίσκος ναι μεν συγκλόνησε οπαδούς του ακραίου χώρου, τρέλανε τους υφιστάμενους οπαδούς, αλλά δεν έκανε και κανα φοβερό κλικ στον κόσμο παραέξω.

Ποιος ειναι ο παραεκσω κοσμος αφου οι οπαδοι του metal αναγνωρισαν την αξια του δισκου…Ο ταδε που ακουει και βερα λαμπρου και αναγνωριζει και καποιο σχημα που τυγχανει να ακουσει στο ραδιοφωνο η οι μουσικοι παραγωγοι των ελληνικων ραδιοφωνων???..Η μηπως αυτοι που καθοριζουν τι θα παιζει το mad??? Οι djs που βαζουν μουσικη στις καφετεριες και τα club??Δεν καταλαβαινω…Και μακαρι αυτοι οι ανθρωποι να μην μαθουν ποτε τι ειναι οι celtic frost…Αυτο θα ειναι επιτυχια οχι να τους μαθουν και να εχουν και αποψη…

kreator : γάμα το δεν πειράζει.

darth : το ότι είχαν (και έχουν) το status που είχαν όταν βγήκε το Monotheist οι Celtic Frost έχει και θετικά, πλην αυτών που αναφέρεις. Ξεκινάει με ένα fanbase όπως και να έχει. Φυσικά τα μεγέθη αποδοχής είναι αναλογικά με το target group του καθενός.

οι Opeth πχ χωρίς να κάνουν κάποια ιδιαίτερη έκπτωση στην ποιότητα (και την βαρύτητα ενδεχομένως) της μουσικής τους, κατάφεραν ένα τρελό breakthrough σε κοινό που ναι μεν άκουγε rock/metal, αλλά δεν έτρεφε καμια συμπάθεια για το death metal.

Το έκαναν οι Paradise Lost την προηγούμενη δεκαετία με το Icon και το Draconian Times π.χ., οι Angra με το Holy Land που άνθρωποι που σιχαίνονται το power το λάτρεψαν.

Κοίτα, κάθε ιδίωμα πάνω-κάτω έχει και 2-3 συγκροτήμματα μπροστάρηδες που έχουν μεγαλύτερη αποδοχή σε σχέση με τα άλλα του ιδιώματος τους και καταλήγουν να είναι μεγαλύτερα από αυτό. Οι Slayer και οι Metallica ήταν σαφέστατα πιο πάνω από όλους τους υπόλοιπους του Thrash, όπως και οι Queensryche, Theater στο Progressive, οι Helloween στο Power και πάει λέγοντας. Σαφώς και πολλά συγκροτήματα δεν μείναν στο κοινό του ιδιώματος τους αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι και το κάθε ιδίωμα δεν είχε και τους πιο κρυμμένους “στρατιώτες” του που πολλές φορές δεν απείχαν ποιοτικά από τα μεγάλα συγκροτήματα του είδους απλά λόγω της φύσης της μουσικής τους ή διαφήμισης ή οποιονδήποτε συγκηριών κάποιοι γίναν μεγαλύτεροι και κάποιοι παρέμειναν Underground, Cult, αδικημένοι πες το όπως θες. Για κάθε ένα από τα παραδείγματα Breakthrough που ανέφερες υπάρχουν και πάρα πολλά αντιπαραδείγματα. Οι Conception που κυκλοφορήσαν το Flow τους έφαγε η μαρμάγκα, οι Sieges Even που το μεγαλύτερο Break through τους ήταν μια (απίστευτη)συναυλία στο Underworld, το Tyranny που δεν έγινε ποτέ Images And Words κτλ.

Για να φύγουμε τέλοσπάντων από το Off Topic οι Frost το Break Through τους το είχαν κάνει ήδη με Megatherion και Pandemonium και μόνο το γεγονός ότι το Monotheist έχει αντίστοιχο Status με αυτά και ανέβασε ακόμα περισσότερο τους Frost μια χαρά κοινά αποδεκτός μου φαίνεται και έχω την εντύπωση ότι αν δεν είχαν όλοι υπόψιν τους την ιστορία των Frost και το πόσο μεγάλοι και τιτανοτεράστιοι ήταν και πόσα συγκροτήμματα τους κλέψαν και… γενικά όλα αυτά τα πράγματα που έχουν μάθει από τον τύπο, το Internet, τους φανατικούς κολλητούς τους κτλ. θα είχαν μια καλύτερη επίγνωση του Status τους και της αποδοχής τους από το κοινό γενικότερα για να μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι οι Frost δεν ήταν ποτέ μεγαλύτεροι απότι τώρα στο θέμα απόδοχής κόσμου.

Edit: Kreator το γ@@@@σες και ψόφησε.

Παντως το γεγονος οτι εσυ ο ιδιος δεν μπορεις να θεμελιωσεις το επιχειρημα σου δειχνει και την αξια του.Ειπες οτι δεν εχει την εμπορικη απηχηση που εχουν αλλοι και με στοιχεια σου εδειξα οτι ειχαν μια πολυ καλη εμπορικη πορεια για τον χωρο που βρισκονται.Μετα ειπες κατι που δεν βγαζει καθολου νοημα. Οι οπαδοι του metal ανεξαρτητως ιδιωματος αναγνωρισαν την αξια του δισκου ανεξαρτητα αν το ιδιωμα που ακουνε δεν εχει σχεση με celtic frost.Και μετα βγηκες και εκτος θεματος.Εκτος αν το θεμα ειναι ποια ειναι τα καλυτερα αλμπουμ της δεκαετιας.Στο γιατι ομως ο δισκος δεν ειναι αριστουργημα με καθηλωτικη αποδοχη απο το μεταλ κοινο δεν απαντησες.Αντιθετα διαλεξες την ειρωνεια εις βαρος μου…Οποτε καλυτερα παραδεξου χωρις υπεκφυγες οτι ο δισκος γ@μ@ει αλλα δεν σου αρεσει το στυλ…η πες οτι δεν ξερεις και μην ξαναμιλησεις… το στυλ ομως λεω μαλακια και ειρωνευομαι αστο καλυτερα…Ουσιαστικα την νοημοσυνη σου προσβαλλεις…

Θα το πω για μια τελευταία φορά μπας και καταλάβεις. Δεν σε ειρωνεύτηκα. Είπα απλά ότι δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.

α. Ο δίσκος μου αρέσει, στα πλαίσια που μπορεί να μου αρέσει ένα είδος που δεν είναι στα αγαπημένα μου. Για το είδος του μπορεί να είναι (το) κορυφαίο. Δεν θεωρώ πως έχω το πλήθος των ακουσμάτων για να εκφέρω μια τέτοια άποψη.

β. Αυτό που εκφέρω είναι μια γενικότερη εικόνα για τη σημαντικότητα κάποιων δίσκων που μπορεί να σημαίνει κάτι, μπορεί να μη σημαίνει και τίποτα. Είναι, πέραν της αξίας που έχει ένας δίσκος στον οπαδό της μπάντας, και το πόσο καταφέρνει να κερδίσει οπαδούς που θεωρητικά δεν θα ασχολούνταν με την εν λόγω κυκλοφορία.

γ. Αν κρίνεις από τον ελληνικό μουσικό τύπο, πιθανόν να τον κέρδισε στην ολότητά του. Επειδή διαβάζω αρκετό διεθνή τύπο, για κάποιο λόγο, δεν κατάφερε να κερδίσει τόσο πολύ το γενικότερο χώρο. Να κάνει δηλαδή κάτι αντίστοιχο με το The Blackening.

Υπάρχουν δίσκοι που είναι πραγματικά καλοί και δίσκοι που ξεχωρίζουν γιατί καταφέρνουν να πάνε ένα επίπεδο παραπέρα τη μουσική τους και σε επίπεδο εξέλιξης και σε επίπεδο ανάπτυξης κοινού. Σε κάποιους αυτούς λέει κάτι, σε κάποιους δε λέει τίποτα. Εγώ το θεωρώ κριτήριο για να πω ένα δίσκο πραγματικά αριστούργημα και ότι ξεχωρίζει σε σχέση με άλλους.

το θεμα ειναι ομως οτι μαλλον συγκρινεις ανομοιες περιπτωσεις…τι εννοω?
μιλας για δισκο ο οποιος [I]

δεν έκανε και κανα φοβερό κλικ στον κόσμο παραέξω
[/I]…
δηλαδη, οι δισκοι που ενεφερες πιο πριν, εκαναν?
γιατι και παλι, μιλας με παραδειγματα τα οποια ομως ειναι ισχνα!
Γιατι οι Machine head ,tool , Soad, Mastodon, Mars Volta δεν εχουν υπαρξει ποτε οσο μεταλ ηταν και ειναι οι Frost. Ολοι εχουν ενα κοινο στοιχειο, το οποιο ειναι “μοντερνος” ηχος…Καποιοι δεν ειναι καν καθαρα μεταλ.
οποτε ο
κόσμος παραέξω
ειναι αναποφευκτο να τους ακουσουν μιας και ειναι και οπαδοι τους!
Αυτο που θελω να πω ,ειναι οτι το ευρυτερο συνολο το οποιο ακουει αυτες τις μπαντες μπορει να ακουει ΚΑΙ μεταλ…το οτι ακουει αυτες τις μπαντες δεν σημαινει οτι ακουει ΚΑΙ μεταλ.
Το οτι αυτες οι μπαντες προσκυνται στο χωρο του ακραιου ηχου δεν ειναι αρκετο για να υπαρξει συγκριση.

ειναι σαν να λεμε QOTSA vs Candlemass:p

edit: δηλαδη οι Frost δεν πηγαν ενα βημα παραπερα τον ηχο τους?
το εχουν ξανακανει το ολο σκηνικο με αυτο τον ηχο και τετοιες συνθεσεις?

megatherion, μίλησα για αναλογικά μεγέθη. Και για πιο συγκεκριμένα ανέφερα τους δίσκους των Opeth.

Καλά Outshined αυτό ειδικά με το “πάνε τον ήχο τους ενα επίπεδο παραπέρα” ξανασκέψου το γιατί από δίσκο σε δίσκο οι Frost πάνε τόσα επίπεδα παραπέρα που οι περισσότεροι από αυτούς που ανέφερες(για να μην πω όλοι) τα μετράνε σε όλη τους τη δισκογραφία.

DarthVader
Καλά Outshined αυτό ειδικά με το “πάνε τον ήχο τους ενα επίπεδο παραπέρα” ξανασκέψου το γιατί από δίσκο σε δίσκο οι Frost πάνε τόσα επίπεδα παραπέρα που οι περισσότεροι από αυτούς που ανέφερες(για να μην πω όλοι) τα μετράνε σε όλη τους τη δισκογραφία.

σαν τους metallica ενα πραγμα!:stuck_out_tongue:

@ ΑΟΥΤ…

οι Opeth ειναι ισως το πιο αμφιλεγομενο παραδειγμα, καθως μιλαμε για μπαντα πολυ πειραματικη αλλα με τασεις αποφυγης του μεταλ.Κατι το οποιο ειχαν και οι Frost αλλα σε αλλες βασεις.

θες να δωσεις κατι πιο συγκεκριμενο οσο αφορα τη μουσικη?

μπορείτε να διαβάζετε ολόκληρες προτάσεις παρακαλώ;

δεν βγαίνει νόημα, λες και είπα εγώ ότι οι CF δεν εξελίξαν τη μουσική τους…κουράστηκα.

Που να ήσουν και φανατικός τους δηλαδή τι θα έλεγες, άσε με και ετοιμαζόμουν να σου απαντήσω και βαριόμουν τα σεντόνια:p:p.

Outshined σαφώς και δε βγάζει νόημα γιατί όλοι μας το κουράζουμε λίγο υπερβολικά. Για να κρίνω εγώ αν ένας δίσκος είναι αριστούργημα ούτε που με νοιάζουν οι περισσότεροι παράμετροι που αναφέρεις, το μόνο που κοιτάζω είναι το επίπεδο των συνθέσεων και το ποιο είναι το στίγμα που αφήνει ο δίσκος σε μένα. Μπορεί να είναι υποκειμενικό αλλά τουλάχιστον δε θα χάσω και τον ύπνο μου.

Ευτυχως, μαν…ΕΥΤΥΧΩΣ γιατι ΔΕΝ ηταν τιποτε αλλο παρα ντεμεκ “μπηχτη” για προηγουμενο “διαξιφισμο” μας!!

Τσίριουσλε!

:stuck_out_tongue:

σιγα μην εκανα ποτε Celtic Frost με metallica!!

Γεια χαρά δεν είχα ξανακούσει ποτέ στην ζωή μου Celtic Frost και κατέβασα το Monotheist πολύ καλό Μέταλ μπάντα, και ειδικά ξεχώρισα το Obscured, απίστευτο κομμάτι.
Είναι αρκετά αξιόλογη μπάντα.
Ελβετοί δεν είναι?

νε!

τυρι…

σοκολατες…

ρολογια…

και Φακεν Σελτικ Φροστ!:lol:

Παντως εξ’ορισμου ενας ακραιος δισκος δεν μπορει να κανει και πολυ μεγαλο “κλικ” σε ατομα που δεν ανηκουν στον χωρο, δεν θα ηταν αδικια ομως στην ανασκοπηση των '90s να αφηναμε απ’εξω πχ το De Mysteriis μονο και μονο για τον παραπανω λογο? Δεν ανηκει στα αριστουργηματα του σκληρου ηχου διαχρονικα?

Επισης το impact των ακραιων κυκλοφοριων συνηθως ερχεται με καποια καθυστερηση 5+ χρονων, σχεδον ποτε δεν εχει κανει καποιος κατι ρηξικελευθο προς αυτην την κατευθυνση και να αποκτησει αμεσα καθολικη αναγνωριση. Δειτε τα συγκροτηματα της Νορβηγικης σκηνης, ποσοι λιγοι τους ηξεραν αρχικα και μετα απο καμια πενταετια που αρχισε να τους μιμειται ολος ο πλανητης. Το ιδιο ισχυει και με τις παλιοτερες δουλειες των Frost.

Δεν λεω ντε και καλα οτι το Monotheist ειναι αριστουργημα (για εμενα ειναι βεβαια), απλα πιστευω οτι με αλλα κριτηρια πρεπει να κρινεις εναν χεβυ δισκο απο εναν ακραιο, ειδικα οταν μιλας για κλασσικοτητα/επιδραστικοτητα :wink: