Celtic Frost - Monotheist

Είναι καλος δίσκος αλλά ΟΚ. Εγώ προτιμώ τα Μοrbid Tales, Emperor’s Return και To Megatherion, και δυστυχώς τέτοια αριστουργήματα δεν ξαναβγαίνουν! Και το Into The Pandemonium μου αρέσει ε! αλλά το θεωρώ ενα κλικ κατώτερο των παραπάνω!

Ναι οι celtic frost ειναι ελβετοι.Παντως ειναι ουτοπια να περιμενει καποιος ο δισκος μιας μπαντας του ακραιου μεταλ και ποσο μαλλον των celtic frost μιας μπαντας που μεχρι και διωγμους απο δισκογραφικες υπεστη εξαιτιας του γεγονοτος οτι ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη της και ανοιξε οριζοντες στη μουσικη δημιουργωντας 3-4 ιδιωματα στο μεταλ , (ειναι γνωστο οτι την πρωτη φορα γιαυτο διελυσαν την μπαντα. Η NOISE RECORDS εφερνε τρομερα εμποδια μεχρι και τον εξοπλισμο της μπαντας εκλεψε και κατεσχεσε , δεν τους γυριζε προγραμματισμενα video clips οπως ηθελαν κ.τ.λ, κι αυτοι διελυσαν την μπαντα αντι να αλλαξουν αυτο που εκαναν, κατι που αποτελει ενδειξη μεγαλης μπαντας με αρχες και ιδανικα και γνωμη κατα την αποψη μου) να εχει απηχηση σε κοινο εξω απο αυτον τον χωρο.Και εννοειται πως οι οπαδοι της ειναι οι μονοι καταλληλοι να μιλησουν για την αξια του δισκου. Εξαλλου οπως ειδα στα σημαντικα αλμπουμ της δεκαετιας εχετε μπαντες σαν τους nevermore η τους opeth.Ειλικρινα τωρα πιστευει κανενας λογικος ανθρωπος οτι καποιος που δεν ακουει μεταλ η δεν ειναι στον χωρο αυτης της μουσικης θα ασχοληθει με τους nevermore και το τι λενε? Δεν νομιζω δηλαδη οτι μια μπαντα σαν τους nevermore η σαν τους celtic frost καταφέρνει να κερδίσει οπαδούς που θεωρητικά δεν θα ασχολούνταν με την εν λόγω κυκλοφορία.Επισης το οτι καποιος ακουει μεταλ απο αλλο ιδιωμα δεν σημαινει οτι δεν μπορει να δεχτει οτι ο δισκος μιας μπαντας αλλου στυλ δεν ειναι καλος.Εξαλλου ποσοι ειναι αυτοι που ακουνε π.χ power και μονο power και θα εψαχναν μια μπαντα τοσο διαφορετικου στυλ? Πολλοι λιγοι σιγουρα.Αρα σε καμια περιπτωση αυτο δεν μπορει να αποτελει κριτηριο για το ποσο σπουδαια ειναι μια μπαντα.

Μιας και εγώ προκάλεσα αυτό το όμορφο μπαχαλάκι με το bump που έκανα, να πω μια πιο “σοβαρή” άποψη.

Είμαι οπαδός των φροστ από το '97 περίπου, και αυτό το άλμπουμ το περίμενα 9 χρόνια. Όταν βγήκε μού έδωσε τον εγκέφαλο στο χέρι.
Ο αουτσαίντ καλά κάνει και λαμβάνει εξωτερικούς παράγοντες υπ’όψιν του για να κρίνει το impact ενός δίσκου. Εγώ απλά δεν το κάνω. Για να το χαρακτηρίσω “Το κορυφαίο άλμπουμ των 00ς” εμπιστεύομαι ΜΟΝΟ τ’αυτιά μου και το μυαλό μου. Το ότι είμαι φροστ-φανμπόης και φαν του ήχου δε λέει κάτι. Ο καθένας έχει τις μουσικές του προτιμήσεις και -φυσιολογικά- από αυτές προέρχονται τα αγαπημένα του άλμπουμς. Αν συνέβαινε το αντίθετο, θα’ταν περίεργο.
Το αν το άλμπουμ θριάμβευσε ή πάτωσε εμπορικά, το αν δημιούργησε στρατιές νέων οπαδών ή γέλαγε ο κόσμος, ποσώς με ενδιαφέρει. Εγώ 3 χρόνια μετά ακόμη ανατριχιάζω στο άκουσμά του όπως και τότε. Και αυτό μου αρκεί. Για μένα το monotheist είναι η γκόμενα που είχες καψούρα στο γυμνάσιο, και τη συναντάς σήμερα κι έχει γίνει φωτομοντέλο.
Και σ’αυτή τη δεκαετία άκουσα πολλά άλμπουμς, κανένα όμως δε με κόλλησε ΕΤΣΙ στον τοίχο.
Και, στα αυτιά μου πάντα, είναι πλέον και το αγαπημένο μου άλμπουμ Celtic Frost έβερ.
Και όπως και στα παλιά αριστουργήματα των φροστ, είναι ακόμα ΠΟΛΥ νωρίς να δούμε τον αντίκτυπό του. Τα ξαναλέμε σε καμιά πενταετία.

Στην αρχή πλην 4-5 κομματιών που με είχαν ξετρελάνει, δεν το βρήκα και τόσο δυνατό ως σύνολο.
Τώρα τον θεωρώ έναν κολοσσιαίο δίσκο απλά.

Γαμώ σκέφτομαι ότι σχεδίαζαν να παίξουν στα φεστιβάλ του 2008 νέα κομμάτια και θα προετοίμαζαν τον διάδοχο.
Καλύτερα που τελείωσαν με τέτοιο αριστούργημα, αλλά ένα λάιβ ακόμη θα το θέλαμε.

Drown in Ashes…

τι να λεμε τωρα…

το αλμπουμ ειναι μπροστα!!

οκ?:stuck_out_tongue:

αλλιως θα βαλω τον Γουκι να σας φαει!

προφανώς και γίνεται συζήτηση από δύο διαφορετικές οπτικές γωνίες. Η μια είναι η (κατ’εμε ισοπεδωτική) ότι επειδή εμένα έτσι μου αρέσει είναι και το καλύτερο. Η άλλη λέει πέραν τούτου να προσπαθήσεις να βρεις και 2-3 παράγοντες που έχουν κοινή βάση για να συγκριθούν. Αλλιώς οκ, μέσα και εγώ να κάνουμε καβλάντα και να λέει ο καθένας πόσο γαμάει το δικιό του δίκιο. Έτσι και αλλιώς έτσι αντιμετωπίζονται οι περισσότερες συζητήσεις…

Δεν είπα σε κανέναν ότι είναι μια βλακεία ή ότι δεν είναι ωραίο αυτό που ακούς.

Από την άλλη δε θα πάψω ποτέ να γελάω και να θεωρώ φαιδρότητες όλα αυτά τα περί μπροστά από την εποχή τους, θα αναγνωριστεί και θα κριθεί σε 5-10 χρόνια και παπάρια μάντολες. Αυτά είναι για λαϊκή κατανάλωση και το αγαπημένο σπορ του μουσικόφιλου, την επίδειξη.

βλεπεις που τελικα εισαι εριστικος?

Γιατι αγορι μου δειχνεις τετοιο κυνισμο απεναντι σε μια μπαντα που το εχει ξανακανει αυτο στο παρελθον?

κι οχι μια αλλα 2 φορες?

εσυ δηλαδη που το εκοψες το συμπερασμα?Εχεις την ακριβως αντιθετη αποψη, μονο που οι πιθανοτητες ειναι εναντιον σου!

ΦΕΡ’ΤΕ ΤΟΝ ΓΟΥΚΙ ,ΛΕΜΕΕΕ!!:stuck_out_tongue:

ok, πάμε λοιπόν να κάνουμε “αντικειμενική κουβέντα”.

μπορείς να μου ορίσεις λοιπόν ποιό είναι το target group των celtic frost?

Πριν βιαστείς να απαντήσεις “Το death/black κοινό”, σε πληροφορώ πως το 2008 είχαν κλείσει HEADLINE εμφάνιση στο roadburn (το φεστιβάλ-μέκκα της doom/stoner κουλτούρας στην Ευρώπη) που ακυρώθηκε λόγω της ξαφνικής διάλυσής τους, ενώ μια ματιά στο φεστιβαλικό τους πρόγραμμα για τα έτη 2006-2007 εμένα μου δείχνει το αντίθετο.

[SPOILER]2006 Summer Dates:

Date Location Venue
June 10, 2006 Norje, Sweden Sweden Rock Festival
June 25, 2006 Nantes, France Hellfest
June 30, 2006 Lobnitz, Germany With Full Force
July 2, 2006 Helsinki, Finland Tuska Festival
July 12, 2006 Malakassa, Greece Rockwave Festival
July 29, 2006 Gernkia, Spain Metalway Festival
August 4, 2006 Schleswig Holstein, Germany Wacken 2006
August 6, 2006 Kavarna, Bulgaria Monsters of Rock
August 12, 2006 Pully, Switzerland For Noise Festival
August 19, 2006 London, UK Mean Fiddler
August 26, 2006 Bergen, Norway Hole In The Sky Festival

2007 Summer Dates:

Date Location Venue
June 5, 2007 Katowice, Poland Mystic Festival
June 8, 2007 Duedingen, Switzerland Bad Bonn Kilbi Festival
June 13, 2007 Sydney, Australia Manning Bar
June 14, 2007 Melbourne, Australia Prince
June 22, 2007 Dressel, Belgium Graspop Festival
July 7, 2007 Leeuwarden,The Netherlands Waldrock Festival
July 28, 2007 Oulu, Finland Qstock Festival

[/SPOILER]

Σόρρυ, αλλά στο grasspop και το Sweden Rock δεν φέρνουν “ακραίες μπάντες” αβέρτα-κουβέρτα, ενώ το with full force είναι κυρίως hardcore προσανατολισμού.

Για ποιό target group μιλάμε δηλαδή? Το μισό σκληρό ήχο?
Οκ, δεν κατάφεραν να κατακτήσουν και τον άλλο μισό…

Ρε Outshined πραγματικά απορώ γιατί το κουράζεις. Δεν υπάρχουν συγκροτήματα και δίσκοι που τα θεωρείς αριστουργηματικά και τα ακούς εσύ και καμιά δεκαριά άτομα ακόμα? Από την άλλη θα θεωρούσες λιγότερο κορυφαίους τους Theater αν τους ακούγαν μερικές δεκάδες άτομα και όχι κάτι εκατοντάδες χιλιάδες και η πλειοψηφία τους αντιμετώπιζε σαν ένα αμφιλεγόμενο συγκρότημα? Και στο κάτω κάτω εσύ ο ίδιος το είπες ότι στο βαθμό που θα μπορούσε να σου αρέσει ένας δίσκος σε αυτό το ύφος, σου άρεσε. Επίσης ο δίσκος στο βαθμό που θα μπορούσε να έχει την γενική αποδοχή την έχει, δε μιλάμε καν για αμφιλεγόμενη κυκλοφορία.

Όσον αφορά το αν ήταν μπροστά από την εποχή τους δε νομίζω ότι σηκώνει καν συζήτηση. Ότι κάναν οι Celtic Frost το 85 και το 87, όλοι οι άλλοι το ξεσηκώναν ύστερα από 5-10 χρόνια. Γιατί δηλαδή να θεωρούμε το Rage For Order μπροστά από την εποχή του και όχι το To Megatherion(υπόψιν το Rage For Order είναι μέσα στα 5 αγαπημένα μου Albums και μου αρέσει απείρως περισσότερο από το Megatherion)?

Όπως το βλέπω εγώ το πας στο άλλο άκρο και γίνεσαι περισσότερο ισοπεδωτικός από όλους.

[Ξεκαρφωτος]Πωπω νοιωθω ωραια. Οταν ειχε βγει, ημουν το μαυρο προβατο εδω μεσα. Παλι με χρονια με καιρους λοιπον, παλι δικα μας θα ναι.[/Ξεκαρφωτος]

Συνεχιστε. Απλα επρεπε να το πω. =p

Κι εγώ θεωρώ δισκάρα το Monotheist όπως ανέφερα και πριν κάτι σελίδες, αλλά ρε παιδιά κόψτε αυτές τις κουβέντες περί “αριστουργημάτων” και “επιδραστικότητας” κλπ κλπ γιατί όλα αυτά είνια υποκειμενικά όπως και τα πάντα στη μουσική. Τον δεχόμαστε ως έναν ακόμα πολύ καλό δίσκο από τους Celtic Frost που πάντα κινούνται σε πολύ υψηλά επίπεδα στις ηχογραφήσεις τους αλλά μέχρι εκεί. Κι εγώ γουστάρω πολύ το group αλλά δεν προδιαθέτω και τίποτα για το άν θα γραφτεί και με χρυσά γράμματα στην ιστορία της μουσικής, είναι λίγο αστείο. Άν κάποιου δεν του έκανε στ’αυτί δικαίωμά του.

ok…κι εγω δεν ημανα μελος του φορουμ…τι να μας πειτε κυριος?:stuck_out_tongue:

Μα γι αυτο το λεω. Υπηρχε μια εποχη εδωμεσα που το να συζητησεις για κατι αλλο περα απο αγνο ατοφιο metal εμοιαζει αδιανοητο.

Επιτελους λοιπον. Η ΔΙΚΑΙΩΣΗ. :lol:

ε και ποιο ηταν το προβλημα των υπολοιπων?

ΔΕΝ ειναι μεταλ το δισκιο?:-k

Εγώ πάλι έχω να πω ότι αυτός που είπε ότι όλα τα Threads περιμένουν τον Bleeding για να πάρουν καμιά δεκαριά σελίδες ακόμα, είχε πολύ δίκιο. Έχει καταντήσει ο μαζορέτος του Forum.

εριστικός;γιατί;
το ίδιο πιστεύω όταν το λένε για το Rage For Order που είναι αγαπημένο όσο δεν πάει.

bleedin’ επί της ουσίας είναι το κοινό που ασχολείται με τον “ακραίο ήχο” είτε πρόκειται για doom, είτε για death, είτε για black. Στο roadburn αν δεν κάνω λάθος ανέκαθεν έπαιζαν και πιο ακραίες μπάντες. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

τώρα θες να μιλήσουμε σοβαρά για συμμετοχή σε festival όπως το Sweden Rocks και Graspop; Τι επιχείρημα είναι αυτό; Σου είπα εγώ ότι δεν έχουν όνομα να παίξουν σε αυτά τα φεστιβάλ;

focus, είπα απλά ότι το Monotheist όσο και εκπληκτικό και τρομερό που λέτε ότι είναι δεν είχε και τόσο μεγάλη υποδοχή από κόσμο που δεν ήταν/είναι σε φάση με τους CF, όση είχαν album όπως το Blackwater Park ή το Icon παλιότερα.

Ισοπεδωτικός σε τι, γαμώ την τρέλα μου μεσα;

Έχει κουράσει πολύ ώρα τώρα.

Το παραδέχομαι, το Monotheist άλλαξε το metal, γάμησε τα σύμπαντα και είναι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΛΩΝ και όσοι δεν το έχουν καταλάβει θα το καταλάβουν στην επόμενη δεκαετία.
Μπα γαμώ το φελέκι μου.

@ Δαρθ: Το χω πει. Με 1000 ευρώ αποθεώνω και Arch Enemy. Η προσφορά ισχύει!:stuck_out_tongue:

Επί του θέματος, αυτήν ακριβώς την απήχηση που λες outshined, εγώ την βλέπω υποκειμενικά. Στη δεκαετία που τελειώνει, το ξέρεις κι εσύ, οι πωλήσεις δεν είναι αντιπροσωπευτικές του βεληνεκούς μιας κυκλοφορίας, αφού ο οποιοσδήποτε μπορεί να την κατεβάσει απ’το διαδύκτιο. Άρα από πού πηγάζει η “αντικειμενική” εικόνα περί της απήχησης που έχει ένα άλμπουμ? Από τα έντυπα? Από τις περιοδείες? Από πού?

Τα φεστιβάλ στα παρέθεσα για να δεις σε πόσο διαφορετικού ύφους φεστιβάλς εμφανίστικαν την τελευταία 3ετία της ύπαρξής τους. Δεν ήταν δλδ μια μπάντα που θα έπαιζε hellfest-brutal assault-metal camp-obscene extreme κλπ. μόνο με άλλες ακραίες.

Τεσπά πάω για μπύρες. Η συνέχεια από αύριο.

Σταματήστε αλλιώς θα βάλω τις φωνές.:stuck_out_tongue:

Outshined το ισοπεδωτικό στη στάση σου είναι ότι κοπανιέσαι τόση ώρα να αντιτίθεσαι σε πράγματα που είναι αυταπόδεικτα. Το ότι οι frost έχουν αλλάξει το μουσικό χάρτη από τη στιγμή που ηχογράφησαν οτιδήποτε(ακόμη και σαν Hellhammer) δεν είναι ισχυρισμός, είναι γεγονός και μάλιστα τον αλλάξαν σε τόσα επίπεδα που καταντάει αστείο να υπάρχει έστω και ένας που να το αμφισβητεί. Τώρα επειδή εσύ μιλάς για το συγκεκριμμένο Album, η κλασσικότητα του θα φανεί με το χρόνο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν ο μουσικός χάρτης του μέλλοντος δεν αλλάξει με το συγκεκριμμένο δίσκο η ποιότητα του δεν υπάρχει. Δε σου είπε κανείς να κάνεις Bow Down και να παραδεχτείς την ανωτερότητα του πάνω σε οτιδήποτε κυκλοφόρησε τα τελευταία 10 χρόνια, ούτε εγώ δεν το κάνω αυτό που είμαι και οπαδός. Το ποιο Album είναι το καλύτερο είναι θέμα προσωπικό του καθενός.

Επίσης ισοπεδωτικό βρίσκω το γεγονός ότι έχεις καταδικάσει κάτι εκατοντάδες μνημεία(που είμαι σίγουρος ότι παααααάρα πολλά από αυτά είναι και δικά σου κολλήματα) με την δικαιολογία ότι δεν έχουν την κοινή αποδοχή για να μας δίνει αυτή την ψευδαίσθηση αντικειμενικότητας.

Bleeding δε με νοιάζει για τον βλαμμένο τον Amott, μια δισκάρα που ονομάζεται Lazarus θέλω να αποθεώσεις γιατί μόνο εγώ, ο Signal και ο Dyingfreedom το έχουμε εκθειάσει εδω μέσα. Τα λεφτά θα σου τα δώσω σε τσέχες.