Celtic Frost - Monotheist

2 μηνες πριν υπηρχαν παρομοιες συζητησεις. ολοι ομως γνωριζουμε την αληθεια [SIZE=“5”]=[/SIZE] http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=615833&postcount=65
κιας μην θελουμε να το παραδεχτουμε.

Αχα, οκ, εγω σου απανταω με παραδειγματα που αλλαξαν ολο το μεταλ και αναγνωριστηκαν πολυ μετα πο την εποχη τους και το μονο που εχεις να πεις ειναι οτι γελας, τι να πω, καλα κανεις, το γελιο μακραινει την ζωη στην τελικη.

Καταρχην δεν νομιζω πως ουτε εγω ουτε καποιο απο τα αλλα παιδια ειπαν οτι επειδη ετσι μας αρεσει το αλμπουμ ειναι και το καλυτερο της χιλιετιας.Μιλησαμε με πολλα επιχειρηματα και σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι επειδη μου αρεσει ετσι ειναι.Απο την αλλη οπως ειπα και πριν οι 2-3 παραγοντες που προσπαθεις να βρεις ως βαση συγκρισης (ο εξης ενας δηλαδη οτι δεν εχουν ευρυτερη αποδοχη) για λογους που εγραψα στα προηγουμενα ποστ φαινεται οτι δεν ισχυουν.Οσο για αυτα που λες βρισκονται μπροστα απο την εποχη τους και ειναι παπαρια μαντολες…ειδικα για celtic frost δεν ισχυει.Αποδειξη : τα ιδια τα συγκροτηματα και τα μελη τους που εχουν ομολογησει οτι εχουν επηρεαστει απο φροστ μεχρι και οτι προσπαθουσαν να τους αντιγραψουν.Ενδεικτικα θα αναφερω συκροτηματα που οι μουσικοι τους λενε οτι ασχοληθηκαν με τον χωρο λογω φροστ…kreator(ο mille μαλιστα εχει πει οτι μικρος το πιο τρελο του ονειρο ηταν να παιξει στους φροστ) paradise lost opeth(εχουν κανει μεχρι και διασκευη ως ενδειξη φορου τιμης) obituary(το ιδιο) darkthrone moonspell sepultura my dying bride …και για να μην κουραζω με πολλα ονοματα σχεδον ολη την ευρωπαικη σκληρη σκηνη σε ατμοσφαιρικο μπλακ ντεθ σουηδικο ντεθ γκοθικ υφος και πολλα συγκροτηματα ντεθ των ΗΠΑ αλλα και της μικρης αλλα υπαρκτης σκηνης του μπλακ στις ΗΠΑ.Μεχρι και στις μερες μας βγαινουν μπαντες απο ολο τον κοσμο (προσφατα ακουγα μια μπλακ μεταλ μπαντα απο χιλη η καπου εκει δεν θυμαμαι καν…) που λενε οτι φροστ δημιουργησαν αυτη την μουσικη.Αυτοι ειναι ολοι τους μεθυσμενοι και δεν ξερουν τι λενε? Η ολοι εχουν βαλθει να προμοταρουν τους φροστ?

ότι έχω πει για το monotheist έχει αναχθεί στους Celtic Frost.
well done.
το είπα και πριν ο κόσμος συγκλονίστηκε. εγώ δεν το πήρα χαμπάρι. θα είμαι σε αυτούς που θα το αντιληφθούν μάλλον σε κάποια χρόνια.

ένας δίσκος όταν βγαίνει ακόμα και αν έχει κάποιες “καινοτόμες” ιδέες μια χαρά είναι για την εποχή του. Το ότι ενδεχομένως θα οργανωθεί καλύτερα μια σκηνή λίγα χρόνια μετά, δε σημαίνει πως ο δίσκος ήταν μπροστά από την εποχή του.

Darth δεν έχω ισοπεδώσει κανένα “μνημείο” επειδή δεν είχε κοινή αποδοχή. Μιλάω για κάτι πιο συγκεκριμένο και πιο απλό. Μιλάω για πράγματα που έχω ζήσει. Έχω δει πόσο πανικό προκάλεσαν το Land Of The Free και το Draconian Times το 95, τι πανικό προκάλεσαν το Holy Land και το Dark Saga το 97, τι πανικό προκάλεσε το Dead Heart In A Dead World το 00 και το Blackwater Park. Μιλάμε για περιπτώσεις που κανείς δεν έθετε παράγοντες του ακούω power/heavy/death/progressive/thrash.

Η απλή ένστασή μου είναι πως δεν έκανε αυτό το πράγμα το Monotheist και δεν πιστεύω ότι δεν το έκανε επειδή ήταν μπροστά από την εποχή του. Δεν λέω ούτε ότι δεν είναι καλός, ούτε ότι δεν πέτυχε.

Με τον Kreatorhell δεν τη παλεύω να συζητήσω, sorry…

Kαταρχας δεν εχω ακουσει το monotheist…(εχω μεινει στο vanity/nemesis)…κατα δευτερον καταλαβα το σκεπτικο του Outshined,αλλα πλεον κανεις δισκος δεν θα αναγνωριστει καθολικα και μαζικά οπως γινοταν καποτε (οσο καλος και αν ειναι)…ισως η υπερβολικη πληροφορηση,ο ανταγωνισμός (μεταξυ συγκροτηματων) και το downloading εφεραν την κατασταση σε αυτο το σημείο…για να μπω και on topic οι Frost ήταν μεγαλη και επιδραστικη μπαντα,που δεν διστασε να πειραματιστει σε μια δυσκολη εποχη (που τα κολληματα πηγαν συννεφο) και που αφησε το προσωπικο της στιγμα στην μιση σκηνη του ακραίου metal…Απλα πλεον δεν προκαλούν το ιδιο vibe με τοτε…(για τους λογους που αναφερα παραπανω…)

Κανενα απο τα 6 αλμπουμς που αναφερεις ομως δεν ειναι “ακραιο” (αντε λιγο το Opeth, αν και πλεον αν βαλεις λιγο prog στο μεταλ σου γινεται αυτοματα “προσιτο”) αρα δεν μπορεις να τα συγκρινεις με αλμπουμς του τυπου De Mysteriis Dom Sathanas η Monotheist κατα την αποψη μου, αυτη ειναι η δικη μου ενσταση:wink:

Ένα bump του μπλίντιν και υπερτριπλασιάζονται τα ποστ. Μήπως να τον στέλναμε στη βουλή?

Πάρτε ένα μικρό κλιπ του Synagoga Satanae από Μαλακάσα για να δείτε τι ωραία ήταν κι εσείς που λείπατε:p

Κατσε ρε φιλε…Εσυ οταν συζητας ετσι παρατας την κουβεντα? Δηλαδη σε τι διαφωνεις απο οσα εχω πει?
Μηπως δεν εχεις να απαντησεις τιποτα σε ολα αυτα και απλα θελεις να καταστρεψεις την συζητηση ?Ωραιο στυλ ειναι αυτο…Τουλαχιστον παραδεξου οτι εχεις αδικο…Μα ειναι δυνατον να λες οτι οι φροστ δεν εχουν αποδοχη?Η οτι το γεγονος οτι ειναι πρωτοποροι ειναι βλακειες? Τι εννοεις να οργανωνεται καλυτερα η σκηνη… Εδω τοσοι λενε οτι θελουν να τους αντιγραψουν!Πως ειναι δυνατον να μην ειναι πρωτοποροι οταν δημιουργουν τοσες σκηνες? Θα σου πω επισης το εξης. Ξερεις οτι το 2000 υπηρχαν οπαδοι των nevermore που δεν τους αρεσε το dead heart… και ελεγαν οτι η μπαντα αλλαξε το στυλ της?(σε σχεση με τα προηγουμενα υπηρχε διαφορα).Ειχαν τοτε οι nevermore απολυτη αποδοχη? Και εκει λαθος ξανακανεις.Απλα εχεις αδικο.Το ξερεις.Ασε τις υπεκφυγες

0%
λες συνεχώς πράγματα που δεν είπα
και δεν έχεις καταλάβει ούτε καν τι προσπαθώ να πω.

+1000000000000000%%
Οτι εχω γραψει το εχεις πει.
Αυτο που προσπαθεις να πεις ειναι λαθος και αυτοαναιρειται.
Ασε τις υπεκφυγες.

σοβαρά δεν το έχω…

somebody save me…

Fight!

Fight!

Fight!

Fight!

Fight!

:stuck_out_tongue:

@ bleeding…ουτε με χιλιαρικο μπορω να πω καλο λογο για Arch Enemy!
:lol:

@out…cinderella!!

ρε παιδιά, εγώ απλά βαριόμουν και έκανα ένα bump για το καβλάντισμα… αλήθεια! :-s :-s

Bumping Bleedstory

επισης, κατοπιν της μεγαλειωδους και εγγυημενης τακτικης του Μανου87 στο ζευγαρωμα…λεω να βαζω με τα ουισκια να παιζει και το Dying god απο το Monotheist…

οποια δεν το τραγουδαει (ολα τα μερη) θα πυροβολειται…

Έτσι…

Εγώ πίνω ουίσκι ακούγοντας το Obscured και παίζοντας Sonic, ψυχεδελικό.

Που να περίμενα πως μετά από 24 χρόνια από την αγορά του Megatherion, πως θα γινόταν τέτοιος χαμός με τους frost!!! Όταν το παρουσίασα στην παρέα, με είχαν πάρει όλοι στο κυνήγι, καθώς τότε οι Slayer είχαν την δογματική πατριαρχία στον σκληρό ήχο!!
Με το Monotheist μπόρεσα να ξανακούσω σκληρό ήχο, με κυρίευσε, και αποτέλεσε το φάρμακό μου για πολλές “αρρώστιες” το 06 …
Κρίμα που δεν κατάφερα και τις 2 φορές που ήρθαν να μην τους δώ, και περιμένω εναγωνίως την αυτού μεγαλειότης κ. Thomas Gabriel να μού κάνει το χατήρι και να εμφανιστεί μπροστά σε μένα και σε κάμποσους( … ) ακόμα πιστούς του !!!

Είμαστε πολλοί οπαδοί και μας λένε Λεγεών. Το Monotheist είναι για μένα κάτι παραπάνω από ένα άψυχο cd, είναι ένας φίλος, με τον οποίο μοιραζόμαστε τα πάντα.

Κρίμα που δεν κατάφερα και τις 2 φορές που ήρθαν να μην τους δώ, και περιμένω εναγωνίως την αυτού μεγαλειότης κ. Thomas Gabriel να μού κάνει το χατήρι και να εμφανιστεί μπροστά σε μένα και σε κάμποσους( … ) ακόμα πιστούς του !!!

Με θυμησες κατι τωρα.

Ουδεποτε υπηρξα οπαδος των Celtic Frost. Ουτε και σημερα δλδς, θεωρω τον εαυτομ οπαδο τους. Ειμαι ομως μεγαλος οπαδος του Monotheist. Ανω τελεια εκει.

RW στη Μαλακασα: Κεραμιδα στο κεφαλι. Αυτο το πραγμα ειλικρινα δεν το περιμενα. Γι αυτο κι οταν ηρθανε μαζι με τους Κιειτορ, δεν γινοταν να λειπουμε απ το εν λογω πανηγυρι. Ελα ομως που την ιδια μερα παιζαν οι Scanner στην Θεσσαλονικη. Οποτε καναμε το εξης: μινι-ταξιδακι για να δουμε το Σαββατο Frost και την Κυριακη τους Scanner.

Φτανω με τον φιλομ στην Υδρογειο την ωρα που ητανε να αρχισει το live. Το τι και πως δεν εχει σημασια. Το θεμα βρισκεται στο κλεισιμο με το Synagoga Satanae το οποιο ειχε βρει εμε παντελως ΜΛΚ, εναν Ain να φωναζει ‘‘Greece, the Frost bows to You’’ και μια αναπαντεχη αντιδραση εκ του ακροατηριου προς εναν εταιρο παρευρισκομενο: ‘‘ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΝΟ ΚΑΝΩ ΕΔΩ; Θα παω να τους δω κι αυριο στην Αθηνα’’.

Ετσι λοιπον, περιμενα να τελειωσουν οι Κριειτορ (τραγικη αποδοση, γελαει ο κοσμος), βγηκα για μια ΛΕΜΟΝΙΤΑ σαν ανθρωπος κιεγω Σαββατο βραδυ, ξυπνησα χαραματα, ετρεξα στο σταθμο να αλλαξω εισιτηρια, χωθηκα στο επομενο Intercity, εκαμνα μια γρηγορη σταση στο σπιτι για να πεταξω (κυριολεκτικα & μεταφορικα) τα μπαγκαζια και τελος ειδα τους CF για δευτερη βραδια συνεχομενα. Η εμφανιση στη Θεσσαλονικη παντως πρεπει να ηταν η καλυτερη επι Ελληνικου εδαφους.

Φτανω με τον φιλομ στην Υδρογειο την ωρα που ητανε να αρχισει το live. Το τι και πως δεν εχει σημασια. Το θεμα βρισκεται στο κλεισιμο με το Synagoga Satanae το οποιο ειχε βρει εμε παντελως ΜΛΚ, εναν Ain να φωναζει ‘‘Greece, the Frost bows to You’’ και μια αναπαντεχη αντιδραση εκ του ακροατηριου προς εναν εταιρο παρευρισκομενο: ‘‘ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΝΟ ΚΑΝΩ ΕΔΩ; Θα παω να τους δω κι αυριο στην Αθηνα’’.

Ετσι λοιπον, περιμενα να τελειωσουν οι Κριειτορ (τραγικη αποδοση, γελαει ο κοσμος), βγηκα για μια ΛΕΜΟΝΙΤΑ σαν ανθρωπος κιεγω Σαββατο βραδυ, ξυπνησα χαραματα, ετρεξα στο σταθμο να αλλαξω εισιτηρια, χωθηκα στο επομενο Intercity, εκαμνα μια γρηγορη σταση στο σπιτι για να πεταξω (κυριολεκτικα & μεταφορικα) τα μπαγκαζια και τελος ειδα τους CF για δευτερη βραδια συνεχομενα. Η εμφανιση στη Θεσσαλονικη παντως πρεπει να ηταν η καλυτερη επι Ελληνικου εδαφους.[/QUOTE]

ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΕΣ !!!

Απλα το καλυτερο soundtrack για μενα οταν θελω να δω το 7even hehe.
Επισης αξιζει να δοκιμασεις μετα απο διαδοχικες ακροασεις να αρχισεις ν ακους το 10 000 days.
Εχει κανενας σας ακουσει γι αυτο που λενε συσκοτιση μυαλου???