Champions League 2008-2009

Έστω και με καθυστέρηση. ΜΠΑΡΤΣΑ- ΜΠΑΡΤΣΑ- ΜΠΑΡΤΣΑ!!!
Απίστευτη χρονιά που ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Σε όλη τη χρονιά η Μπάρτσα έπαιζε το καλύτερο ποδόσφαιρο, με εξαίρεση τα 2 παιχνίδια με την Τσέλσι (και κυρίως το δεύτερο), και κατά τη γνώμη μου το σήκωσε απόλυτα δίκαια(όπως και το 2006).
Όσο να αφορά τον τελικό, καμιά ομάδα δεν έπιασε φανταστική απόδοση, αλλά όπως φάνηκε η διαφορά κλάσης μεταξύ των ομάδων ήταν μεγάλη. Η Μάντσεστερ φάνηκε μόνο στις αρχές των 2 ημιχρόνων και μετά μπορώ να πω ότι ήταν σχεδόν ανύπαρκτη. Οι προσπάθειες του Ρονάλντο δε θεωρούνται φάσεις και για να πω την αλήθεια ζήτημα να φοβήθηκα τη Μάντσεστερ 2-3 φορές στη διάρκεια του αγώνα. Η Μπάρτσα είχε , ως συνήθως, τρομερή κυκλοφορία στο κέντρο και χτύπησε με 2 φανταστικές ενέργειες, του Ετόο και του Τσάβι.Το σημαντικό είναι ότι δεν απειλήθηκε καθόλου και εφόσον πήρε την κυκλοφορία ήταν σχεδόν απίθανο να μη σκοράρει.
Επίσης συμφωνώ με το starstruck, ότι η επιλογή του Γκουαρντιόλα να ξεκινήσει το ματς με το Μέσι στην κορυφή και Ετόο-Ανρί από πίσω απέδωσε γιατί άνοιξε χώρους και έφερε το πρώτο γκολάκι. Ο δε Μέσι εκτός από παικταράς έχει και μυαλό στο κεφάλι και αφού είδε πως συνέχεια τον κυνηγαν 2-3 άρχισε να μοιράζει μπαλιές.
Για τον Ινιέστα θέλω να πω πως τον θεωρώ αρκετά υποτιμημένο για την κλάση του και για τον Τσάβι ότι είναι απίστευτος μπαλαδόρος. Κατά τη γνώμη μου ο πιο ολοκληρωμένος μέσος μαζί με Τζέραρντ.
Πάντα τέτοια και με 2-3 καλές μεταγραφές γιατί όχι και το ριπίτ!!!

και μονο απο τον τιτλο καταλαβαινεις την ηλιθια ελληνικη λογικη κι αυτου του περιοδικου!!

Να βγει ο κύριος Οβρέμπο στο τηλέφωνο! :lol: