Champions League 2009 - 2010

Η Μπάγερν δείχνει ότι θα φτιάξει πολύ καλή ομάδα και θα παίζει και όμορφο ποδόσφαιρο, κάτι που έχει να κάνει χρόνια. Ο Φαν Χάαλ είναι πολύ μεγάλος προπονητής (παρά τα όσα έχει ακούσει κατά καιρούς και παρά τις όποιες εμμονές του, είναι ένας τεχνικός που επικεντρώνεται εκεί που πρέπει: ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ).
Ο Ριμπερί, μαζί με τον Μέσι είναι η κορυφή των ποδοσφαιριστών αυτή τη στιγμή. Ένα κλικ πιο κάτω οι υπόλοιποι: Ιμπρα, Ρονάλντο ή όποιος άλλος θέλετε. Κρίμα για τον Ρόμπεν.
Αυτή η αχώνευτη γιουβέντους… απλά και διαχρονικά αχώνευτη…
Η Γιουνάιτεντ είναι ένα κλικ κάτω από πέρισυ. Θα αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα. Τρίτος τελικός σερι δεν προβλέπεται.
Η Τσέλσι (αν και χθες ήταν κατώτερη των περιστάσεων) είναι μια ΔΥΝΑΤΗ ομάδα, ξέρει και μπορεί να παίξει και μπάλα, για μένα είναι εκ των φαβορί.
Η μισιτή Ρεάλ:p (τι να κάνουμε εγώ είμαι Μπαρτσελόνα), χωρίς να είναι ακόμη αυτό που λέμε πλήρης ομάδα, είναι σαφώς καλύτερη από πέρισυ, Ρονάλντο και Κακά μπορούν και μόνοι τους να καθαρίσουν παιχνίδια, είμαι υποχρεωμένος να την κατατάξω στα φαβορί.
Κρίμα, μεγάλο κρίμα για τη Μίλαν. Η πιο επιτυχημένη ομάδα της τελευταίας 20ετίας, να παρουσιάζει αυτή τη τραγική εικόνα. Ελλεεινή εικόνα, εικόνα λύπησης, που δεν ταιριάζει σ’ αυτό το τεράστιο κλαμπ.
Ένα τεράστιο :respect: στην Πόρτο. Δείχνει πως πρέπει να “σκέφτεται” και να πορεύεται μια ομάδα τέτοιου βεληνεκούς. Μια ομάδα που ενώ δεν είναι, ούτε μπορεί να γίνει Ρεαλ, Μπαρτσα, Γιουνάιτεντ κτλ, θα είναι πάντα ανταγωνιστική, θα τσιμπαει και τίτλους κάπου κάπου, και θα έχει πάντα το σεβασμό όλων, παίζοντας και πολύ ωραίο ποδόσφαιρο συνήθως. Αυτά να τα βλέπουν οι 2 δικοί μας εδώ. Την Πόρτο έπρεπε να έχουν πρότυπο. Σίγουρα ΠΑΟ και ΟΣΦΠ δεν μπορούν και αυτοί να γίνουν μπάρτσα και ρεαλ, μπορούν όμως (και οφείλουν και θα έπρεπε να έχουν γίνει ήδη Πορτο). Μια ομάδα που κάποτε την απέκλειε ο οσφπ και ο παο ή έχανε την πρόκριση στην παράταση κι όμως αυτή προχώρησε (είχε και παρελθόν βέβαια) πήρε 2 κουπες σερι και πάντα είναι ανταγωνιστική. Αν οι διοικήσεις αυτών των 2 ομάδων σκέφτονταν σωστά, θα προσπαθούσαν να μιμηθούν αυτή την ομάδα. Και θα είχαν και καλή ομάδα και χρήματα θα τους επιστρέφονταν (αν είναι αυτό που τους νοιάζει).
Εν κατακλείδι, νομίζω οτι η Μπάρτσα φαίνεται αυτή τη στιγμή να είναι η πιο πλήρης ομάδα και πάλι και η πιο δύσκολα αντιμετωπίσιμη. Δεν ξέρω (αν και το εύχομαι) αν θα το ξαναπάρει, όμως έχω την αίσθηση ότι είναι καλύτερη και πάλι από τον ανταγωνισμό.

O Ολυμπιακός και ο ΠΑΟ δεν μπορούν από μόνοι τους να γίνουν Πόρτο και Λυόν.
Πρέπει πρώτα το ελληνικό ποδόσφαιρο να γίνει πορτογαλικό ή γαλλικό.

πως το εννοεις να γινει το ελληνικο ποδοσφαιρο πορτογαλικο?

γιατι περαν το τριων μεγαλων τα πραγματα ειναι κατι παραπανω απο τραγικα σε οικονομικο επιπεδο τουλαχιστον, πιο τραγικα απ οτι εδω
τωρα σε επιπεδα ακαδημιων ειναι χρονια μπροστα, αλλα το θεμα ειναι πως και η νομοθεσια στην πορτογαλια τους επιτρεπει να παιρνουν παρα πολλους μη κοινοτικους απο βραζιλια (και λατινικη αμερικη γενικα) σε μικρη ηλικια και να τους μοσχοπουλανε μετα
το κυριοτερο ομως ειναι πως εχουν (ειδικα η πορτο) τρομερες υποδομες στο scouting και πολυ καλες δημοσιες σχεσεις με τις μεγαλες ομαδες

σκεφτειτε μονο ποσο πηρε ο ολυμπιακος τον καστιγιο και ποσο τον πουλησε (που αν ηταν πορτο μπορει να τον ειχε πουλησει στην τσελσι ξερωγω 5-10 μυρια παραπανω)

Στα διαλα!Θελω να παει την κουπα να σε κοροριδευω!

Μπορούν. Αυτοί τραβάνε το κάρο. Αντι να κοροιδεύουν τον κόσμο έχοντας σαν στόχο το ελληνικό πρωτάθλημα που το έχει πάρει ο ένας 1000 και ο άλλος 500 φορές, να φτιάξουν ομάδες με στόχο την διάκριση στο cl. Να ξεκινούν με στόχο την 8αδα κάθε χρονιά. Να επενδύσουν στις ακαδημίες τους, στο σωστό σκάουτινγκ. Να μην φέρνουν μόνο ονόματα. Να ψάξουν παίχτες μικρούς με καλές προοπτικές. Ο Ρότσα έχει προτείνει 15 μικρούς Αργεντίνους στον ΠΑΟ και δεν πήρε κανένα.
Να αλλάξουν νοοτροπία γενικά.

ΥΓ Σωστά ανέφερες και τη Λυών. Άλλο ένα παράδειγμα προς μίμηση.

Γιουβεντίνος είσαι ε;; Μπα, για κούπα δεν σας βλέπω. Η μοναδική φορά που είδα με λίγη συμπάθεια αυτή την ομάδα ήταν όταν έριξε τα 7 στον γαύρο.

Το ψαρι απ’το κεφαλι βρωμαει.

Εγω ετσι οπως τον ειδα τον ΑΠΟΕΛ χθες, θα επαιρνε οποιαδηποτε ελληνικη ομαδα.

Η απάντηση βρίσκεται ακριβώς εδώ.
Μπορεί σε οικονομικό επίπεδο τα πράγματα να μην είναι καλά αλλά αντιμετωπίζουν γενικά το ποδόσφαιρο όπως πρέπει, ως ένα θέαμα κυρίως δηλαδή και όχι ως μέσο για την επίτευξη άλλων στόχων.

Γενικά ο κόσμος μπερδεύει στην Ελλάδα το ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ με το επαγγελματικό ποδόσφαιρο και τη Σούπερ Λίγκα, οπότε αβίαστα σκέφτεται “αν σοβαρευτούν ΟΣΦΠ και ΠΑΟ θα φτιάξει το ποδόσφαιρο”. Ποδόσφαιρο σε μια χώρα όμως είναι η γενικότερη νοοτροπία με την οποία προσεγγίζεις το άθλημα. Για τράβα σε καμιά ακαδημία (όχι απαραίτητα μεγάλης ομάδας) να δεις τι μπινελίκια ακούνε οι ποτσιρικάδες άμα κάνουν κάνα μακρινό σουτ (πράγμα αυτονόητο όταν μιλάμε για Αγγλία πχ ή άμα κάνουν μια λάθος πάσα στο κέντρο. Καλλιεργείται συστηματικά η νοοτροπία “να πάρουμε το αποτέλεσμα” και αυτό ξεκινάει από τα πιο μικρά τμήματα και φτάνει μέχρι τους επαγγελματίες. Είναι και η νοοτροπία του κόσμου άλλωστε, προτιμάει ένα πρωτάθλημα με 25 νίκες του 1-0 παρά μια 4η θέση με ομορφο ποδόσφαιρο. Εδώ μέχρι και σε πρωτάθλημα 8Χ8 (από αυτά που μαζευόμαστε με φίλους και παίζουμε δηλαδή) έχω δει ομάδες να κατεβαίνουν με 6 παίκτες πίσω από τη σέντρα! :lol:

Και να τους πάρει δηλαδή ο ΠΑΟ τους Αργεντίνους πιτσιρικάδες στην ίδια νοοτροπία θα μπουν και αυτοί.

Μα αυτό είπα. Να αλλάξουν νοοτροπία αυτοί οι δύο. Δεν τους εμποδίζει κανένας. Αν το θέλουν, μπορούν να το κάνουν. Αλλά δεν το θέλουν

Ότι μπορούν να κάνουν κάποια πράγματα σίγουρα μπορούν και ΟΦΕΙΛΟΥΝ να τα κάνουν.
Αλλά για να γίνουν Πόρτο και Λυών, πρέπει να αλλάξει γενικότερα η νοοτροπία.
Όπως έγινε και με το μπάσκετ στα μέσα των 80’ς.

Και ας πούμε εγώ κι εσύ είμαστε υγιείς οπαδοί/φίλαθλοι και θέλουμε να δούμε έτσι τις ομάδες μας.
Πήγαινε ρώτα και τους υπόλοιπους βάζελους τι έλεγαν το 2001-2003 που πήγατε στους 16 και 8 του Ch.L. και στους 8 του UEFA. “Στ’ αρχίδια μας, πρωτάθλημα θέλουμε έλεγαν” (άλλο που στη σύγκριση των ομάδων χρησιμοποιούσαν την Ευρώπη ως δικαιολογία/καζούρα) και πλάκωσαν και τους παίκτες μετά τη Ριζούπολη. Φέτος όλοι οι οπαδοί σας νοιάζονται μόνο για το πρωτάθλημα, ελάχιστους θα στεναχωρήσει μια κακή πορεία στην Ευρώπη.

Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες. Και η νοοτροπία των οπαδών θα αλλάξει όμως, αν το θέλει η διοίκηση και είναι ειλικρινής πάνω απ’ όλα και δείξει έμπρακτα ότι πιστεύει αυτά που λέει.
Πχ να βγει και να πει: παιδιά φέτος δεν πάμε για πρωτάθλημα. Πάμε να φτιάξουμε ομάδα. Αλλά αυτό να συνοδεύετε από αγορά εγνωσμένου προπονητή του οποίου και θα ικανοποιηθούν οι επιθυμίες. Να του πάρει δλδ αυτούς που θέλει. Αν κάνεις αυτά, μόλις η ομάδα στρώσει και αρχίσει να παίζει μπαλίτσα, θα ηρεμήσουν και οι οπαδοί και θα δουν τα πράγματα διαφορετικά. Αλλά σαν διοίκηση να το τονίζεις: Δεν είναι αυτοσκοπός το πρωτάθλημα. Πάμε να φτιάξουμε μια ομάδα να πρωταγωνιστεί στο cl. Και επιμένω. Να δείχνεις ότι το εννοείς με πράξεις.

Μακάρι να γινόταν αλλά δεν έχουν έτσι τα πράγματα δυστυχώς. Μήπως δεν είχε κάνει παντιέρα του ο Φιλιππίδης και οι λοιποί την Ευρωπαϊκή καταξίωση του Παναθηναϊκού? Μια χαρά τα πήγαινε σε αυτό αλλά όλοι οι βάζελοι τον έβριζαν. Μήπως δεν είχε αναπτύξει μια καταπληκτική στρατηγική (που συνδύασε καλή μπάλα με αποτελέσματα) πρόπερσι ο Λεμονής? Στην Ελλάδα με τις μικρές ομάδες να παίζουν με 10 παίκτες πίσω είχε (λογικό) προβλήματα και πάρα πολλοί γκρίνιαζαν.

Όσο υπάρχουν Καρπετόπουλοι, Χελάκηδες, οπαδικές εφημερίδες, πρόεδροι-λαμόγια, όσο στις ακαδημίες συνεχίζουν να μη μαθαίνουν στα παιδιά τα βασικά του ποδοσφαίρου (και ΟΧΙ του αποτελέσματος) Πόρτο και Λυόν δε γινόμαστε με τίποτα, δυστυχώς.

Μπορεί να γίνουμε Γαλατά ίσως και να πάρουμε κάνα Europa στη ζούλα.

Ναι φίλε κρισπ, μόνο που ο Φιλιππίδης (και πολύ περισσότερο αυτός που ήταν από πίσω του) δεν βγήκαν να στηρίξουν αυτή την επιλογή και να βουλώσουν στόματα. Να πουν δεν μας νοιάζει που δεν πήραμε το πρωτ. η ομάδα βαδίζει σε καλό δρόμο και θα κτίσουμε πάνω σ’ αυτην. Και να το κάνουν πράξη. Αντίθετα την διέλυσαν γιατί δεν πήρε εγχώριο τίτλο.
Το ίδιο και ο Κόκκαλης (ακόμα περισσότερο αδικαιολόγητος, γιατί αυτός δεν πρέπει να έχει και τόση πρεμούρα για το πρωτάθλημα, καθότι τα χε πάρει όλα) με τον Λεμονή (τον οποίο θεωρώ πολύ καλό προπονητή και γενικά αδικημένο). Διώχνει τον πρώτο προπονητή που έκανε διπλό στο cl (και μάλιστα 2!) γιατί υπήρχε ο κίνδυνος να χάσει το πρωτάθλημα. Ενώ μπορούσε να πει δεν πειράζει αν χάσουμε και ένα πρωτάθλημα, η ομάδα είναι σε καλό δρόμο για ευρωπαική καταξίωση, την στηρίζουμε και θα την δυναμώσουμε εκεί που πονάει. Αντί αυτού, επικράτησε η εμμονή και η ΨΥΧΩΣΗ.
Γι αυτό σου λέω, όλα θέμα διοικήσεων είναι. Αν θέλανε…

ΥΓ Για τους Καρπετοχελάκηδες και τις εφημερίδες συμφωνώ. Μόνο που αν άλλαζαν νοοτροπία οι διοικήσεις και με την σειρά τους και οι οπαδοί, θα ήταν υποχρεωμένοι και αυτοί να ακολουθήσουν, αλλιώς δεν θα είχαν πελατεία. Πάντως από τους υπάρχοντες οφείλω να πω ότι μου αρέσει το δίδυμο Βεργής - Ασημακόπουλος.

Απ’οτι είδα στο livescore.com στο 6ο γκρουπ έγινε χαμός απόψε… Ποιον αγώνα θα δείξει μετά το Mega?

Ακριβως.Αμα εξαιρεσεις τις 3 πρωτες τα πραγματα ειναι αθλια.

Οσο για το scouting δνε ξερω πολλα,γενικοτερα εχω παψει να ασχολουμαι με πορτογαλια εδω και καιρο

A ρε βρωμιαρα Μπαρτσελονα… δεν εχω δει φασεις, αλλα ειμαι 99% οτι καποιοι παικτες, παραγοντες κτλ της ομαδας κονομησαν γερα…

Χαμός έχει γίνει γενικώς, Ίντερ, Λίβερπουλ και Στουτγκάρδη σε πολύ δύσκολη θέση…

FORZAAAAAAAAAAAAA MILAAAAAAAAAAAAN !!!

Η λυον φετος θα παει καλα

ε και;oλο μελι μελι και τηγανητα τιποτα

Η Μίλαν δεν θα χάσει σήμερα. Γνώμη / πρόβλεψή μου.