Champions League 2013/2014

Κάποια δικαιολογία θα βρεθεί και για του χρόνου queen, μην ανησυχείς.

Δεν αμφιβαλλω!

Ρε παιδιά, το να μην γουστάρετε τον Μουρίνιο ως χαρακτήρα ή να μη σας αρέσει το ποδόσφαιρο που παίζουν οι ομάδες του, είναι ένα πράγμα. Να παραθέτε όμως όλα τα επιχειρήματα που στηρίζουν την άποψη ότι είναι μέσα στους τοπ managers τα τελευταία χρόνια (αν όχι ο top manager) και εσείς να τα ερμηνεύετε ως επιχειρήματα για το ότι δεν είναι καλός, πραγματικά με ξεπερνάει.

Παρουσιάζετε ως προβληματική κατάσταση το ότι τα τελευταία 12 χρόνια, έχει πάρει 3 ευρωπαϊκά τρόπαια, 7 εθνικά πρωταθλήματα και πρέπει να έχουν φτάσει οι ομάδες του ως τα ημιτελικά της ευρωπαικής διοργάνωσης που συμμετέχουν τις 9 ή 10 από τις 12 φορές. 'Η το ότι οι ομάδες με τα τεράστια budget τον προτιμούν λες και είναι βλάκες οι διοικήσεις τους και επιλέγουν να τον χρυσοπληρώνουν και να του αναθέτουν τέτοια budget. Μήπως είστε άδικοι στην κρίση σας;

Από τον Ντελ Μπόσκε μέχρι σήμερα όλοι οι προπονητές στην Ρεάλ άντεξαν έναν χρόνο και τους διώξαμε όταν δεν πέτυχαν τους στόχους τους. O Μουρίνιο όμως έμεινε 3 χρόνια, πέτυχε πολλά και έχει μεγάλο μερίδιο και στη φετινή ομάδα. Η ομάδα έχει πλέον ανοσία στα ηλίθια “τίκι-τάκα” συστήματα χάρη στον Μουρίνιο, έσπασε την κυριαρχία της Μπαρτσελόνα και έχτισε τον κορμό πάνω στον οποίο θα πορευτεί η Ρεάλ και του χρόνου.

Δε νομίζω πως υπάρχει φαν της Ρεάλ που να συμφωνεί με το “5η σερί απολύτως αποτυχημένη χρονιά”. Λάθη έκανε, δεν εκτίμησε σωστά το μέγεθος της Ρεάλ και για αυτό αντικαταστάθηκε τελικά από τον μουγκό Αντσελότι.

Εγώ πάντως μίλησα για την τελευταία τετραετία, όπου επιμένω ότι έχει αποτύχει, δεδομένων και των άφθονων χρημάτων που μπορούσε να χαλάσει. Το ότι παραμένει στους τοπ-μάνατζερ, δε νομίζω ότι το αμφισβήτησε κανένας. Απλά πολλοί κλείνουν τα μάτια στο ότι έχει γίνει τόσο μεγάλος καραγκιόζης που έχει αντίκτυπο τελικά στα αποτελέσματα που φέρνει (την τελευταία 4ετία και πάλι),

Δε διαφωνώ για την περσινή χρονιά. Γιατί την θέση του στη Ρεάλ την έχασε για το μεγάλο του στόμα τελικά. Αν δεν έλεγε χοντράδες θα μπορούσε να διορθώσει το μπάχαλο στην ομάδα που προκλήθηκε πέρσι. Αλλά αντί να σβήσει την φωτιά έριχνε λάδι και επέμενε στο “δε σηκώνω μύγα στο σπαθί μου”.

Με αγωνιστικά κριτήρια, ίσως να είχε δίκιο στο θέμα με τον Κασίγιας από το οποίο ξεκίνησε και το όλο μπάχαλο/διχασμός. Αλλά η Ρεάλ (και η Μπαρτεσλόνα) δεν είναι απλώς 11άδες για να λειτουργούν αποκλειστικώς με αγωνιστικά κριτήρια.Τον παίκτη σημαία που τον έχουν στο club από τα 9 του, τον στηρίζουν μέχρι να σταματήσει την καριέρα του. Αυτή είναι η Ισπανία. Δεν το κατάλαβε ποτέ του και έτσι έφυγε για άλλα club που μπορεί να αλλάζει τους πάντες όποτε θέλει.

Αν ο Αντσελότι πάρει φέτος το Ch.L. θα το έχει καταφέρει γιατί διατήρησε τη δουλειά του Μουρίνιο στα αγωνιστικά και συμμάζεψε το μπάχαλο που άφησε ο Μουρίνιο στα εξω-αγωνιστικά.

Ευχαρίστηση οι αποτυχίες του αρχικαραγκιόζη Μουρίνιο, τον οποίο δε θα ήθελα ποτέ να δω στον πάγκο αγαπημένης μου ομάδας. Ας πάει σε καμιά ομάδα χωρίς δισεκατομμύρια να τη φτιάξει, θα ήταν πολύ πολύ καλύτερος σε αυτόν τον ρόλο.

…νομίζω ότι τό’χει κάνει με την Πόρτο αυτό…μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτό θυμάμαι:):!:

Tην κυριαρχια της Μπαρτσελονα την εκανε παιρνωντας της ενα πρωταθλημα στα τρια χρονια?Με το μπατζετ και τους παικτες που ειχε,τον συλλογο στον οποιο πηγε και το ονομα και τις ικανοτητες του,ειναι αποτυχημενος.

Μπορείς να μου δώσεις παράδειγμα μη αποτυχημένου (γνωστού) προπονητή την τελευταία 4ετία; Νομίζω πως αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά το τι είναι αποτυχία και τι όχι.

Το έχει κάνει εν μέρει, απλώς ήταν πριν 10 χρόνια και στον τελικό του έκατσε η …Μονακό.

Heinkes.

Mε παρόμοιο σκεπτικό, τότε ο Μέσι κι ο Ρονάλντο δεν έχουν αποδείξει πως είναι καλοί παίκτες γιατί ό,τι έχουν καταφέρει το έχουν καταφέρει με ομάδες που έχουν παικταράδες μέσα.

edit: Τι να πει κι ο Γκουαρδιόλα δηλαδή. Ομάδα με κάτω από 140 εκ. ? budget δεν έχει προπονήσει ποτέ του. Ντροπή του…

edit2: Περιμένω και του queen rulez το παράδειγμα μη αποτυχημένου (κι ας είναι πάλι ο Χάινκες αν και ιδανικά θα ήθελα κι άλλο ένα παράδειγμα εκτός Χάινκες) για να απαντήσω

Στη Ρεάλ ο Μουρίνιο πήγε με συγκεκριμένο σκοπό. Πρωτάθλημα και CL. Δεν τον πέτυχε εξ’ ολοκλήρου, πέτυχε μόνο να πάρει ένα πρωτάθλημα στην ενδιάμεση χρονιά του και το CL δεν πέτυχε να το κατακτήσει. Επιτυχημένο στη Ρεάλ λοιπόν δεν τον λες με τίποτα. Ειδικά αν σκεφτείς πόσα λεφτά ξόδεψε η ομάδα του για μεταγραφές.

Για τον Γκουαρντιόλα τα έχουμε πει, δεν είναι δοκιμασμένος, είναι πολύ φρέσκος ακόμα. Η διάρκεια μετράει πάρα πάρα πολύ. Έχει δείξει πολύ καλά πράγματα μέχρι τώρα, αλλά φέτος, για παράδειγμα, απέτυχε γιατί παρ’ όλο που κατέκτησε εμφατικά το πρωτάθλημα, στο CL αποκλείστηκε ακόμα πιο εμφατικά. Δεν τον πήρανε για να κατακτήσουνε το πρωτάθλημα, τον πήρανε για να ξανακατακτήσουνε το CL και αυτό δεν έγινε.

Η αποτυχία δεν είναι κακό πράγμα. Είναι πολύ πιο συχνή από την επιτυχία. Ο Μουρίνιο γενικώς έχει επιτύχει πολλά πράγματα στην καριέρα του, όμως έχει επίσης αποτύχει πολλές φορές (όπως όλοι) και δεν είναι ο Θεός. Είναι ένας πολύ καλός προπονητής, ο οποίος κάνει και λάθη και έχει και αποτυχίες.

Η Μονακό δεν αναφέρθηκε για να μειώσω το επίτευγμα του Μουρίνιο, ο οποίος κατέκτησε το CL με μια …πορτογαλική ομάδα. Όπως και να το κάνουμε όμως, στον τελικό πέτυχε τη Μονακό, η οποία είχε μεν παίξει καλά εκείνη τη χρονιά, αλλά δεν παύει να ήταν μια ομάδα που δεν ήταν για πολλά-πολλά. Μεγαλύτερο επίτευγμα ήταν η κατάκτηση του CL το 2010.

Καρβου,με καλυπτει η πρωτη παραγραφος του Παντελη,οσον αφορα στο γιατι θεωρω αποτυχημενο το Μουρινιο.Τωρα,η επιτυχια εξαρταται και με τους στοχους που εχει θεσει ο καθενας για την ομαδα του,καθως και με τις γενικοτερες συνθηκες(ονομα ομαδας,μπατζετ,ηδη υπαρχον ροστερ,κλπ).
Εκτος του Χαινκες,ο πρωτος που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ο(νεος ακομα) Σιμεονε.Στην πρωτη του χρονια με την Ατλετικο πηρε Γιουροπα Λιγκ,στη δευτερη την εβγαλε τριτη-παλευοντας για μεγαλο διαστημα για τον τιτλο-και πηρε το κυπελλο Ισπανιας και στην τριτη παιρνει πρωταθλημα και ειναι ηδη στον τελικο του τσαμπιονς λιγκ.Απολυτα επιτυχημενος.

Ντελ Μπόσκε.

Προπονητάρα. Ο λόγος που δεν τον ανέφερα είναι επειδή προπονεί εθνική ομάδα. Αλλά και στη Ρεάλ, έχει πάρει 2 CL.

Ακριβώς επειδή προπονεί εθνική ομάδα και η τύχη του κρίνεται σε σειρές από νοκ-άουτ παιχνίδια αξίζει έξτρα κρέντιτ.

Ειδικά για το Euro '12, το γεγονός ότι διαχειρίστηκε σοφά τόσο την δεδομένη κόπωση πολλών παικτών του όσο και τις τριβές μεταξύ παικτών της Μπάρτσα και της Ρεάλ, κατακτώντας το τρόπαιο τελικά μάλλον εύκολα, τον ανεβάζει κι άλλα επίπεδα.

Εντάξει, ο ταβερνιάρης (μόνο στη φάτσα όμως 8)) έχει πάρει Μουντιάλ και Γιούρο, τι να λέμε. Είναι προπονητάρα.

Η άποψη που είπες περί του ότι προπονεί εθνική ομάδα είναι σίγουρα η μια πλευρά, κάποιος άλλος μπορεί να πει ότι έχει διοργάνωση κάθε δύο χρόνια και μια επιτυχία του φαίνεται περισσότερο, αλλά κλάϊν, συμφωνώ μαζί σου, ο Ντελ Μπόσκε είναι τρομερός και έχει δείξει και σε σύλλογο τι αξίζει.

Και στην εθνική δεν μπορεί να αγοράσει και όποιον παίχτη του καπνίσει, όπως ο Μουρίνιο στις ομάδες του :), έχει συγκεκριμένη δεξαμενή.

Το οτι οι δυο ομάδες γνωρίζονται πολυ καλα , τις κανει να προσπαθούν να παιξουν δυνατά απο τα πρωτα λεπτα και οχι να κάνουν πάσες πίσω απο την σέντρα μεχρι να λιποθυμίσεις απο την βαρεμάρα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ κοντεύω να λιποθυμήσω πάντως, κάκιστο ματς μέχρι στιγμής και μαλακία του Σιμεόνε με Κόστα.