Champions League 2016-2017

Εμφανως καλυτερη η Γιουβεντους στο πρωτο ημιχρονο, την αδικει το 1-1, αλλα αυτα συμβαινουν αμα πιεζεις. Τρως ενα γκολ με αντεπιθεση (που η Ρεαλ εκτελεσε αψογα) και μετα τρεχεις. Ευτυχως ισοφαρισε ο Μαντζουκιτς με ενα γκολ που ειναι υποψηφιο ως το καλυτερο σε τελικο (σιγουρα απο τα καλυτερα), και ηλπιζα οτι στο δευτερο ημιχρονο θα πιεσουμε λιγο καλυτερα.

Δυστυχως η Ρεαλ ηταν αρκετα καλυτερη στο δευτερο ημιχρονο, και οταν πιεζεις και σε θελει και η τυχη, ε θα μπει και το 2-1 με κοντρα σε σουτ του αηδιαστικου αμπαλου Κασεμιρο. Κι αυτα συμβαινουν, τι να γινει. Αν ηταν σε καλυτερη μερα ο Ντιμπαλα ισως να ειχαμε δει ενα διαφορετικο ματς. Κριμα για τον Μπουφον και κριμα για τον Κριστιανο Ροναλντο που με τα ψεμματα φετος θα σηκωσει το τροπαιο.

1 Like

πολυ κριμα που το σηκωσε ο Ροναλντο με μονο 10 γκολ απεναντι σε μπαγερν ατλετικο και γιουβεντους

5 Likes

Ωραιο το παραμυθακι που παπαγαλιζανε τα μπαρτσελονακια δυο βδομαδες τωρα ‘‘για το μπουφον ρε γαμωτο’’ και αλλα ωραια αλλα καθαρισε τη μπουγαδα ο καλυτερος παιχτης του κοσμου.
ΔΩΔΕΣΙΜΑ ΚΑΙ ΦΙΛΑΚΙΑ!

2 Likes

Α ναι, συγγνωμη που δεν τον συμπαθω ε, αλλη φορα θα ζητησω την αδεια σου. Οταν λεω με τα ψεμματα εννοω προφανως τη συνολικη του αποδοση στο συγκεκριμενο Champions League. Τον εχουμε δει στο παρελθον σε πολυ καλυτερη φορμα και αποδοση. Αλλα οκ, δεν ηξερα οτι ειμαι σε καφενειο να μιλαμε για “δεκα γκολακια” και αλλα τετοια.

Η Κρίστα έχει γίνει ο καλύτερος finisher. Σήμερα έβαλε δύο γκολ, πάλι με μία επαφή. Και πολύ ωραία και τα δύο. Του δε Μάτζουκιτς, όντως φανταστικό. Το αποτέλεσμα δίκαιο. Το πήρε η μεγαλύτερη φανέλα (μη βγάλεις αφρούς από το στόμα Γιάννη, τα είχα πει εδώ και βδομάδες).

1 Like

Σιγα μη βγαλω αφρους, οι φανελες δεν κερδιζουν ματς. Η Ρεαλ εχει πολυ καλη ομαδα σε ολες τις γραμμες, εχει τον Ροναλντο που ειναι οντως εκπληκτικος finisher, και εχει και καλο προπονητη. Το πηρε για ολους αυτους τους λογους, γιατι εβαλε γκολ με κοντρα σε πολυ κρισιμο σημειο του αγωνα, και γιατι ηταν ντεφορμε 2-3 παικτες της Γιουβεντους απο τους οποιους περιμενει παραπανω. Οι δυο αυτες ομαδες αλλωστε ειναι παρα πολυ κοντα σε ποιοτητα. Αν ειχες τη φετινη Γιουβεντους απεναντι στη Ρεαλ του 2015 δε θα ειχε καμια ελπιδα η Ρεαλ, ακομα κι αν φορουσε 4 φανελες καθε παικτης.

1 Like

Και για τον Ντάνι Άλβες.

Η τιτίκα Σέρχιο Ράμος με την οικογένειά του. Πρέπει να πόνεσε πολύ εκεί που πήρε την αποβολή του Κουδράδο!

Ηταν ο κυριος λογος που η ρεαλ απεκλεισε μπαγερν στους 8, ατλετικο στους 4 και νικησε την γιουβεντους στον τελικο, στα 3 σημαντικοτερα σταδια, αλλα δεν ειχε συνολικα καλη αποδοση για σενα. Προφανως!
Εβαλε 10 γκολ στις υπολοιπες 3 καλυτερες ομαδες της διοργανωσης αλλα το θεωρεις καφενειακο επιχειρημα.
Τον εχουμε δει στο παρελθον να βαζει 17 γκολ σε ολη τη διοργανωση και παλι οι γνωστοι haters να λενε πως δεν το αξιζε γιατι δεν επαιξε καλα στον τελικο.

Τα δυο γκολ χθες τα εκανε να φαινονται πανευκολα κι ομως ειναι πολλοι λιγοι οι παικτες που μπορουν να τα βαλουν.

1 Like

Πήρε και το Γιούρο πέρσι η Κρίστα, έπαιζε μέχρι Ιούλιο, λογικό να μη ξεκινήσει πολύ καλά τη σαιζόν. Στα νοκ άουτ όμως ήταν τρομερός ο πούστης. Και δε σπαταλάει ευκαιρίες, μια υποψία να βρει, στο κάρφωσε.

Τέλος πάντων, μαλακία είναι που το CL έχει καταντήσει να το παίρνουν οι πιο πλούσιοι αλλά τι να κάνουμε, αυτό το ποδόσφαιρο θέλουνε οι περισσότεροι :yum:. Βάλτε εκεί πέρα salary cap ρε παλιομαλάκες να πάρει και κανένας άλλος το CL.

1 Like

o Ronaldo ειναι 32-33 ε, ο μεσος παικτης στη θεση που παιζει συνηθως αυτή την ηλικία κοιτάει προς Αμερική ή Κίνα ή Αζερμπαιτζάν ως επόμενο βήμα καριέρας…
ο τύπος έβαλε 12 γκολ στο τσουλου φέτω + βγάζει 90λέπτο σε απόδοση ισάξια ενός μέσου καλού 25άρη στις κακές του μέρες… ούτε εγώ τον συμπαθώ για το προφίλ του και την εικόνα που βγάζει εξωγηπεδικά κυρίως :stuck_out_tongue: αλλά κλάιν, είναι ο καλύτερος παίκτης στο κόζμο μάλλον αυτή τη στιγμή hand down
(+οκ, δε θα ξεχάσω ποτέ και πόσα πρόσφερε στην δικιά μου ομάδα μερικά χρόνια πρίν και πόσο καλή μπάλα είδα από την Γιουνάιτεντ των mid-00s εξαιτείας του, πριν γίνει πριμαντόνα στην ρεάλ και αποφασίσει να παίξει πιο πολύ για την πάρτη του και μετά για την ομάδα-το μεγάλο αρνητικό που του προσάπτω κατα κύριο λόγο)

Κρίμα για τη πιο συμπαθητική Γιούβε των τελευταίων ετών, αλλά β ημίχρονο μια ομάδα μόνο μπήκε στο γήπεδο… ίσως έπρεπε να γίνει νωρίτερα αλλαγή ο Cuadraro ή απλά να ξεκινούσε (δε ξέρω αν είχε κάποιο πρόβλημα) εξ αρχής…πάντως και α μέρος, αν και ξεκίνησε δυνατά δε φαινόταν ότι είχε επιθετικά κάτι καλύτερο να παρατάξει από αυτό που είδαμε στο πρώτο μισάωρο, ακόμα και η γκολάρα του μάτζουκιτς -το οποίο αν δεν ήταν το γκολ του Ζιντάν με τη Λεβερκούζεν, ίσως το έβγαζα και τοπ γκόλ σε τελικό από όσους έχω δει so far- λίγο από καραμπόλα φάση ξεκίνησε, ήταν θέμα χρόνο να ανέβει η ρεάλ και να το σκουπίσει με συνοπτικές…

κατά τα άλλα, ήταν ένας τελικός μεταξύ μιας ομάδας με ισπανικό βασιλικό έμβλημα στη φανέλα :stuck_out_tongue: vs μιας ομάδας που ο αρχηγός της είναι πιθανότατα κρυφοφασίστας, σκατά και στους 2 :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

υγ. ωραίο ματς πάντως σε γενικές γραμμές, καμία σχέση με τη σούπα του Europa 10 μέρες πρίν -αν και το Europa, αν είσαι του manager και της τακτικής είχε και αυτό το χάζι του, αλλά oh well…:stuck_out_tongue: -

3 Likes

Μια χαρά τα είπε ο Ρίο Φέρντιναντ για έναν από τους πιο σιχαμένους παίχτες στον κόσμο. Τελικά εκτός από μπαστάρδι ο Ράμος είναι και θεατρίνος.

Λεμε για την συμπαθητικη Γιουβεντους και το ποσο σιχαμενος μπορει να ειναι ο Κριστιανο (Βασικα ειναι τρελο ποζερι και σπαστικος κυριως εξωγηπεδικα οποτε οταν τον βλεπεις να παιζει ποδοσφαιρο συνηθως σε εντυπωσιαζει, αλλα γενικα ειναι το πως το βλεπουμε και που εχουμε συμπαθειες - αντιπαθειες , αν ηταν και αυτος πχ φοροφυγας θα ακουγε ακομα περισσοτερα , αλλου δεν δινουμε τοση σημασια και για μενα καλα κανουμε οταν μιλαμε ΜΟΝΟ για ποδοσφαιρο), αλλα μάλλον ξεχναμε ποσο λατρειας και συμπαθητικος ειναι ο Ζινταν και του αξιζει να γινει μυθος και στην προπονητικη του καριερα. Συμμαζεψε μια ομαδα με τεραστιο εγω, την εκανε πρωταθλητρια , πρωταθλητρια Ευρωπης 2 φορες και αν εξαιρεσεις αηδιαστικες συμπεριφορες εντος γηπεδου τυπου Ραμος (τι μαλακες εκει στη Ρεαλ , μια εχουν τον δολοφονο Πεπε , μια εχουν αυτον τον καραγκιοζη για αρχηγο… πφφφφφφφφφ δεν θα γινεις ποτε Πουγιολ , ρε τραχανα) , η ομαδα του δεν ειναι αντιπαθητικη μεσα στο γηπεδο, παιζει ωραιο ποδοσφαιρο και μπορει να"σκοτωσει" οποιαδηποτε αμυνα.

Ο Ζινταν ηταν για μενα το προσωπο του τελικου και πραγματικα αξιζε να το σηκωσει .

3 Likes

Δεν ξερω γιατι με κατηγοριοποιεις στους haters, αλλα δεν ειμαι. Τον Ροναλντο δεν τον αντιπαθω ιδιαιτερα, αλλα ουτε τον συμπαθω. Σιγουρα αναγνωριζω τις ποδοσφαιρικες του ικανοτητες, και ειδικα τον Ροναλντο του 2008-2012 τον παραδεχομαι οσο ελαχιστους ποδοσφαιριστες, τοτε που βασικα εφτιαχνε ολο το παιχνιδι της ομαδας του ΚΑΙ σκοραρε επισης κατα ριπας ταυτοχρονα.

Και τρακοσες φορες να μου γραψεις οτι εβαλε 10 γκολ απεναντι σε Μπαγερν κτλ, δεν εχει σημασια, παρολο που ξεχνας οτι τα 3 εκ αυτων ηταν οφσαηντ, αλλα ΔΕ ΓΑΜΙΕΤΑΙ. Μετρανε κι αλλα πραγματα στο ποδοσφαιρο οταν το αντιμετωπιζεις ως ενα αθλημα που μπορει να σε συγκινησει ακομα και με μια φοβερη ενεργεια στο κεντρο ή με μια αψογη αμυντικη ενεργεια, και οχι μονο τα γκολ, ασχετα αν ειναι αυτα που μετρανε στο τελος.

Κοινως, χιλιες φορες να δω τον Μεσσι για ενα 90λεπτο να κανει αυτα που κανει κι ας χασει η ομαδα του 4-1 με τον ιδιο να εχει 2 δοκαρια και να μη βαλει τη μπαλα στο πλεχτο, παρα να δω τον Κριστιανο Ροναλντο να αραζει στη μεγαλη περιοχη της αντιπαλης ομαδας για 70 λεπτα, και να κανει χατ τρικ με 3 σουτ προς το αντιπαλο τερμα. Αυτο ειναι δικη μου προτιμηση, και αμα δε σου αρεσει και ιδιαιτερα, προβλημα σου. Δεν ξερω γιατι προσπαθεις με το ζορι να μου πεις οτι πρεπει να κατσω να τραβηξω 2 μαλακιες με τον Ροναλντο επειδη εβαλε 10 γκολ.

Ο Ροναλντο εχει βαλει παμπολλα εντυπωσιακα και πανδυσκολα γκολ, αλλα τα 2 γκολ που εβαλε χθες ΔΕΝ ηταν δυσκολα για εναν σεντερ φορ παγκοσμιας κλασης οπως ειναι και αυτος αλλα και καμια δεκαρια αλλοι παικτες. Αν ηταν ετσι, τοτε ο Ζλαταν θα επρεπε να θεωρειται ο καλυτερος παικτης ολων των εποχων λογω των γκολ που εχει βαλει.

1 Like

hater δεν σε κατηγοριοποιησα γραπτως αλλα ο ιδιος ειπες οτι δεν τον συμπαθεις σε προηγουμενο ποστ και εχεις και προτερο βιο με αντιστοιχες περιπτωσεις.

τα 10 γκολ δεν στα γραφω για να χαρεις για τον ροναλντο αλλα για να καταλαβεις οτι το αξιζε 100% και η αποδοση του ηταν οσο ψηλοτερα μπορει να παει. Δεν ειναι απλα 32 χρονων οπως ειπε ο Lupin. Ειναι 32 με παιχνιδια 36αρη.

Για τα χθεσινα γκολ θα αλλαξω λιγο αυτο που εγραψα γιατι φυσικα και υπαρχουν πιο δυσκολα.
Τα εκανε να φαινονται πανευκολα κι ομως ειναι πολλοι λιγοι οι παικτες που μπορουν να μετατρεψουν σε γκολ αυτες τις ευκαιριες με τετοια συνεπεια.

Στη συγκριση Μεσσι - Ροναλντο διαλεγω ευκολα Μεσσι αλλα δεν θα καθομαι να μειωνω τον εναν ή τον αλλον για χαζους λογους

1 Like

Ωραια, δε διαφωνω σε κατι απο οσα λες. Τον Κριστιανο τον αντιπαθω λιγακι για προφανεις λογους, τους οποιους ολοι ξερουμε. Δεν ειμαι hater ομως. Δεν θελω να χανει οποτε παιζει, ουτε με ενδιαφερει ποσα τροπαια θα παρει και τι θα κανει σητν καριερα του. Τυχαινει να στηριζω συχνα την ομαδα που ειναι αντιπαλη του, γιατι θα μου αρεσε να το παρει η Ατλετικο ως το αουτσαηντερ, και η Γιουβεντους ειναι η ομαδα μου. Αλλα αν επαιζε στον τελικο Ρεαλ εναντιον οποιασδηποτε Αγγλικης για παραδειγμα, ή Ρεαλ απεναντι στην Ιντερ, θα τον στηριζα και μαλιστα με παθος.

Φετος λεω οτι πηρε το τροπαιο με τα ψεμματα, γιατι τον παρακολουθησα σε παμπολλα παιχνιδια, και ο ρολος του πλεον στη Ρεαλ ειναι κυριολεκτικα σχεδον (με αρκετη δοση υπερβολης φυσικα) αυτο που λεγαμε περιπτερακι οταν παιζαμε στο σχολειο της γειτονιας. Και καλα κανει ,γιατι το κανει εξαιρετικα αυτο το πραγμα. Απλα σε συγκριση με τον Ροναλντο πριν 5 χρονια ή με τον Μεσσι σε οποιαδηποτε φαση της καριερας του, χανει και μαλιστα πολυ. Δεν τον μειωνω, κουβεντα κανουμε. Για μενα δηλαδη μακαρι δηλαδη να ειχε παρει 3 τροπαια με τη Ρεαλ το 2010, το 2012 και το 2013, παρα τα 3 που πηρε, ασχετα με το αν τα αξιζε ή οχι. Απλα τωρα η Ρεαλ εχει πολυ καλυτερη ομαδα απο οτι ειχε εκεινες τις χρονιες, και φυσικα φαινεται και ο ιδιος περισσοτερο.

Το οτι ειναι 32 χρονων ειναι και κατα μεγαλο ποσοστο ο λογος για τον οποιον εχει αυτον το ρολο πλεον στη Ρεαλ. Δε θα γινοταν να παιζει 60 ματς το χρονο και να οργωνει ολη την πτερυγα οπως εκανε παλιοτερα. Απλα η φαση με το “εβαλε 10 γκολ σε αυτες τις ομαδες αρα υπεργαμαει” μου φαινεται αστεια, σορρυ.

Αυτη την χαζομαρα μην την ξαναπεις, σε γειωσαμε την προηγουμενη φορα. Δεν προκυπτει απο πουθενα αυτη η δηλωση. Δηλαδη οκ δε θα σου απαγορεψω να το πιστευεις αν θελεις, αλλα ξερω γω, σε εχω για παραπανω απο το να πιστευεις εντελως ακυρα πραγματα, ασχετα με το αν διαφωνουν τα γουστα μας.

Γειώσαμε αυτό με το 88 και τις 4 μπάλες συγκεκριμένα. “Εντελώς άκυρα” δεν είναι, γιατί ο Μπουφόν έχει δώσει κάποιες λαβές.

Αν εισαι δημοσιογραφεις και θελεις να κανουν κλικ στα αρθρα σου…ναι, τοτε εχει δωσει λαβες :joy:

Μπα, βασικά υπήρξε καραμπόλα και η επίθεση ξεκίνησε ανορθόδοξα αλλά οκ, κλαιν …
Επίσης δε ‘‘γειώσατε’’ κανέναν (lol, ‘‘γειώνω σε φορουμ’’ 30+ ετών, nice) ποτέ ή με μπερδεύεις με άλλον…αλλά φευ, κάτι καλύτερο δε περίμενα, οπότε κλαιν και πάλι…

όπως και να έχει, για τον Μπουφόν -οφτοπικ λίγο, τουλάχιστον για όποιον ενδιαφέρεται να κάνει διάλογο- έχουν υπάρξει μεμονωμένα περιστατικά όπως το σκηνικό το σκηνικό στη Πολωνία το '10(?νομίζω), το ματς με την Ροβερς του ουεφα το '10 επίσης κτλ αλλά το βασικότερο όλων είναι το προφανές :stuck_out_tongue: ,ότι όταν υπάρχει τέτοια φημολογία επί σειρά ετών, πολύ απλά βγαίνεις δημόσια και το γειώνεις…
εφόσον το αφήνει να συντηρηθεί, ε δίνεις λαβή και πάτημα για οποιαδήποτε εικασια… και εφόσων η εικασία αυτή υπονοεί φασιστική ιδεολογία, σκατά στα μούτρα του :stuck_out_tongue: .
Επίσης αυτό με το 88 και εμένα μου φάνηκε πολύ τραβηγμένο btw :stuck_out_tongue: εδώ αγαπάμε μπάντες όπως οι Μότορχεντ που σκάγαν στη σκηνή με τζάκετ ΣΣ, νταξ, λίγο οι θεωρίες συνωμοσίας ξεφεύγουν ώρες ώρες…
αδιασειστα στοιχεία δεν υπάρχουν overall αλλά ενδείξεις σίγουρα…

πολύ καλός τερματοφύλακας ανέκαθεν -χωρίς να ήμουν βέβαια και φαν ποτέ καθώς ήμουν φίλος άλλων τερματοφυλάκων- και ηγετικής μορφή/από τους τελευταίους αν όχι ο τελευταίος-μετά τον τότι- ποδοσφαιριστές μιας άλλης - καλύτερης :stuck_out_tongue: -εποχής, αλλά απειροελάχιστος άνθρωπος αν ισχύουν τα παραπάνω (τα οποία προσωπικά αντεύχομαι να ισχύουν καθώς δεν μου αρέσει ανθρώπους που τους εκτιμώ πχ ποδοσφαιρικά εδω, να φεύγουν έτσι άπατοι συννειδησιακά + οκ, ένας φασίστας παραπάνω παραμένει ένας φασίστας παραπάνω δλδ πρόβλημα)…και on the bottom line δε βρίσκω, σαν άνθρωπος 30 ετών ειδικά, τον λόγο να προσπαθήσω να βρώ λόγους για να υπερασπιστώ τον οποιοδήποτε αναφορικά με το ποιόν του :stuck_out_tongue: ούτε ξάδερφός μου είναι, ούτε είμαι και 7 χρονών να μου έλεγε κανείς ‘‘ο τάδε τρώει σκατά’’ και να εκνευριστώ :stuck_out_tongue: ,jez…

οφτοπικ για μπουφον τέλος

στα του ματς, εκείνη τη στιγμή πρέπει να είχα σηκωθεί για τουαλέτα or something και έχασα το σκηνικό με το ράμος και την αποβολή, το οποίο είδα χτές… σιχαμένος παίκτης, άλλη μια απόδειξη ότι σήμερα δεν υπάρχουν 'Αντρες :stuck_out_tongue: στη μπάλα όπως κάποτε πχ οι Κην, Βιειρά, Πουγιόρ, Ιέρο, Μαλντίνι και σια, που ήταν σχεδόν απίθανο να καταφύγουν σε τέτοια καραγκιοζιλίκια, όντας και αρχηγοί στις ομάδες τους για να κερδίζουν αποβολές… μαζί με τον καρκίνο τον Πέπε, ότι χειρότερο… καλά του τάπε ο Ρίο αλλά δυστυχώς αυτά τα τσουτσέκια μένουν σήμερα…

αλλά ναι, η κύρια ικανοποίηση για μένα προχτές όπως είπε και ο drenie, ήταν για τον Ζιντάν :slight_smile: …παραμένει αξιοπρεπέστατος, συμπαθέστατος και έχει καταφέρει να μετατρέψει τη Ρεάλ ξανά σε Ομάδα, πρώτη φορά νομίζω μετά την μεγάλη Ρεάλ των αρχών του 2000 και να αρχίσει να αφήνει πίσω αυτή την εικόνα του θίασου ακριβοπληρωμένων πιτσιρικάδων που έπαιζε ο καθένας για τον εαυτό του, λίγο λιγότερο από μια δεκαετία σχεδόν τώρα… και όντας για μένα προσωπικά ότι καλύτερο έχω δεί στα γήπεδα τα χρόνια που παρακολουθώ μπάλα μέχρι και σήμερα, χαίρομαι 2 φορές ακόμα να τον βλέπω να κοουτσάρει καλά και να κερδίζει και κούπες ακόμα…

1 Like

Τέτοιοι “άντρες”, να λείπουν.

1 Like