Champions League 2018-2019

Τελικά τι παίζει με το ακυρωθέν γκολ της City; Ο κανονισμός τι λέει;

Offside itan

Offside is one of the laws of association football, codified in Law 11 of the Laws of the Game. The law states that a player is in an offside position if any of their body parts, except the hands and arms, are in the opponents’ half of the pitch, and closer to the opponents’ goal line than both the ball and the second-last opponent (the last opponent is usually, but not necessarily, the goalkeeper). In simple terms players have to be behind the defenders at the point the ball is released [1]

Being in an offside position is not an offence in itself, but a player so positioned when the ball is played by a teammate can be judged guilty of an offside offence if they become “involved in active play”, “interfere with an opponent”, or “gain an advantage” by being in that position.

Το θέμα εδώ είναι η ερμηνεία του when the ball is played by a teammate.
Δεν είμαι City, ούτε Tottenham. Πληροφοριακά ρωτάω.

Αν η μπάλα δεν έβρισκε στον παίχτη της Σίτυ από το γύρισμα του Έρικσεν (δε θυμάμαι ποιος ήταν), δε θα έφτανε στον Αγουέρο. Οφσάϊντ, δίκαια ακυρώθηκε.

1 Like

Φανταστείτε πάντως να είσασταν οπαδός την Σίτυ…τέτοιο κρύο ντουζ στο τέλος, από τον παράδεισο στην κόλαση σε λίγα δευτερόλεπτα.
Δίκαια ακυρώθηκε το γκολ και ας έλεγε τα δικά του ο σπίκερ.

Η λογική στα χαρτια λέει Μπάρτσα, ειναι η καλύτερη ομάδα, αλλά δεν θα το σηκώσει αυτή. Ή Λίβερπουλ ή Αγιαξ.

2 Likes

Γιατί να μην το σηκώσει; (αν και όλους τους συμπαθώ στην 4δα).
Όλα θα κριθούν για μένα στο αν η Λίβερπουλ αντέξει στην πίεση του Κάμπ Νου. Αν καταφέρει να αποφύγει μια ήττα με 2-0 ή 3-0 τότε ναι.

Αλλοι γελανε με το γεγονος οτι απο τοτε που γεννηθηκες, δεν εχεις απολαυσει ουτε ενα πρωταθλημα…!
Μεχρι και η Lester πηρε ενα…
30 χρονια τωρα μονο την ελεημοσυνη της Milan εχετε να θυμαστε!
Εσυ και ο Unholy καλα κανετε και αντιπαθειτε την Γιουβεντους αλλα μην την συγκρινετε με το μπακαλικο…

(Ο Unholy πρεπει να ειμαι εγω - δεν αντιπαθω τη Γιουβεντους, ισα ισα “συμπαθω” ιστορικα τοσο την ομαδα οσο και την παικτικοτητα (!) του Κριστιανο). Ειρωνευομαστε τον αφορισμο των υπολοιπων.

Γενικα αποφευγω να συμμετεχω σε διαμαχες μεταξυ μπαρτσελονεων η ναπολιτανων απ τα πετραλωνα!

Συγνωμη φιλε αν σε προσβαλα με το Unholy… Ειλικρινα δεν εχω καταλαβει αν ειναι καποιο inside joke, ουτε παρακολουθουσα το Forum τα τελευταια χρονια…

Θα με προσεβαλλες αν ηξερα τι στον πουτσο :stuck_out_tongue:

Αλλα δεν εχω θεμα με ομαδες, συμπαθω τη Λιβερπουλ, τη Γιουβεντους, την Μπαρτσελονα, τη Ρεαλ, τον Αγιαξ, τη Μαντσεστερ, αρκει να δινουν θεαμα. Απο την Αθηνα ειμαι, τι λογος μου πεφτει.

Την πιο υγιη σχεση με το αθλημα εχεις…
Δυστυχως φετος η Γιουβεντους μονο θεαμα δεν προσεφερε…
Αυτο που συμβαινει παντως με ομαδες τυπου City, PSG ειναι ανηκουστο…
Ενα δις το χρονο για να φτασουν μεχρι εκει που κι ο βαζελος πηγε κανα-δυο φορες (τετραδα)…

1 Like

Στημενα πρωταθληματα δε θελει η Λίβερπουλ,γελαμε με το ιταλικο κ τα ταμπανια που πεφτουν αργοτερα εχοντας δαπανησει δις.καλα να συγκρινουμε το ιταλικο με το αγγλικο πρωταθλημα ειναι ακομα πιο αστειο

Οραματιστηκες ΑγγλοΙταλικο μετωπο…?

Περισσοτερη ωρα γελας παρα σκεφτεσαι νομιζω…
Στημενα πρωταθληματα δεν θελει κανενας, ουτε κι ο μεσος υγιης φιλαθλος της Juve…

Καλα κανανε και τιμωρησανε τη διοικηση για τους τιτλους του 2005, 2006.

Το θεμα ειναι οτι περα απο την κυριαρχια της τον τελευταιο καιρο, καταφερε και πανηγυρισε και μιση ντουζινα πρωταθληματα τις δεκαετιες του 90 και 00, με αντιπαλους την Inter του Moratti και την πιο επιτυχημενη, ευρωπαικα, ομαδα της περιοδου 1990-2009, Milan (8 τελικους - 5 κατακτησεις).

Εσυ 30 χρονια τωρα, με ισαξιο+ budget, παλευεις να παρεις βαθμο απο τη Newcastle και να καταφερεις αυτο που εκανε εστω μια φορα η Blackburn, η Roma, η Deportivo και η Kaiserlautern.

Μην μπλεκεις την Juve με τον Αστραχαν της Ευρωπης.

1 Like

Τα πρωταθλήματα 2005 και 2006 είναι κανονικά αναρτημένα στη σελίδα της Γιουβέντους.

Τελευταία φορά που σε ταΐζω.

1 Like

Κ εγω παραιτουμαι,ας βγαλει αλλος το φιδι απ την τρύπα

Τυπε, ειμαι φιλαθλος της Juve, οχι εκπροσωπος τυπου στο official site τους…

Εγω και αλλοι, μεσης νοημοσυνης, φιλαθλοι της ομαδας δεν αναγνωριζουμε τους διαπλεκομενους τιτλους του 2005 και 2006 για τους οποιους σωστα επεσε στη serie B, εχασε χρηματα και εκανε και 2-3 χρονια για να επανελθει.

Αν οι νομικοι σφιγγοκωλαριοι της Juventus αναγνωριζουν αυτους τους 2 τιτλους, δεν αναιρουνται αυτοματως οι προηγουμενοι η οι μεθεπομενοι. Ουτε εγω και οι ομοιοι μου θα σταματησουμε να ασχολουμαστε με την ομαδα.

Ο ενας γελαει συνεχως μονος του και ο αλλος μου εκανε την τιμη, για 1η και τελευταια φορα, να μου απαντησει γραφωντας ενα τιποτα.

2 Likes

Όταν κάθεσαι και γράφεις στο τσατ του ηαρ για όσα γράφεις εδώ και πλακώνεστε με τον Φιξερ και εκεί και εδώ και σπάτε πούτσους, μετά μην κάνεις τον χαζό και “τι στον πούτσο, μάλλον εγώ είμαι ο ανχόλη” γιατί είναι ελαφρώς ηλίθιο.

Με αντιπαλους την ιντερ και την μιλαν? Αληθεια τωρα το λες αυτο προσπαθεις να αποδειξεις τα τευλεταια χρονια οτι εισαι μεγαλη ομαδα σκας τρελα ποσα σε μεταγραφες και στο τελος δεν κανεις τιποτα. Μονο για πρωταθλημα τιποτα αλλο γιατι εξω σε γλεντανε αυτη ειναι αληθεια. Οσο για την Liverpool βαλτα κατω και δες τα τι εχει γινει με κομμενη τη ευρωπη αν θυμασαι + επιπλεον ενας χρονος για την Liverpool με πολλα παρατραγουδα στο cl. Οσο για την καραμελα τα 30 χρονια πρωτα απο ολα φταιει η liverpool με budget κατωτερο τηνς ιστοριας της και με προπονητες οχι και πολυ καλους και με λαθη της δοικησης . Ετυχε να πεσει στην United που τοτε εκανες πορεις στην Eυρωπη στην Τσελσι με τα εκκατομυρια του Ρωσου στην Αρσεναλ που μαζι με τη United επαιξαν τη καλυτερη μπαλα τα τελευταια χρονια στην Premier . Στην Αγγλια ειτε παιξεις με την Λεστερ ειτε με την City πασχιζεις να παρεις βαθμο δυστηχως δεν ειναι ουτε Ιταλια ουτε Ελλαδα ουτε Γαλλια

1 Like