Champions League 2018-2019

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω χριστό, και μάλιστα αμφιβάλλω αν οι 20 δημοσιεύσεις μου εδώ χρήζουν αναπαραγωγής.

Αλλά καθώς το θέμα είναι άλλο από ότι έχω καταλάβει από το πρώτο μου ποστ, μπορώ να γράφω/διαβάζω το rocking ή όχι;

Γραφε και διαβαζε σε οποιο φορουμ θες, απλα μην μπερδευεις αυτα που παιρνεις γιατι ξεχνας τα ακκαουντς σου

Ποιος πλακωνεται απλα δεν καταλαβα. Απο το πρωτο μου ποστ εδω αρχισε το αστειακι και ξαφνου γραφεται ο Logan για να πει αυτα τα σοβαρα που εχει να πει και να πλακωθει. Δε θα μας τρελανετε :slight_smile:

Κανενας, για αλλον λεω.

Τα ναρκωτικα κοψτε μερικοι και ολα καλα θα πανε.

Δεν παιρνω ναρκωτικα. Ουτε θυμαμαι να σου εδωσα τετοιο δικαιωμα.

Δεν ειναι καθολου προφανες οτι εισαι τρολλ.

Για τον unholy λεω, να κοψει ή να αλλαξει αυτα που παιρνει γιατι μπερδευει τα ακκαουντς του. Εσυ ολα καλα, δεν ξερεις ποιος ειναι ο unholy, μην αγχωνεσαι.

Μαλιστα. Ευχαριστουμε για το input, ειρηνιστη φιλε που γραφτηκες για αυτη την κουβεντα σε νημα για το Champions League. Θα τα μεταφερω στον κολλητο Unholy!

Ανεφερα οτι τον τελευταιο καιρο οντως κυριαρχει η ομαδα αλλα και οτι καταφερε να παρει μιση ντουζινα πρωταθληματα απεναντι στην πιο ισχυρη ομαδα του πλανητη Milan, την περιοδο 1990-2009 αλλα και σε μια παμπλουτη Inter που παρεμενε παντα top 10 ομαδα εκεινο τον καιρο.

Η Juve βαση μελετης ευρωπαικων αποτελεσματων απο την IFFHS, ανακυρηχθηκε ως η 2η μεγαλυτερη ποδοσφαιρικη δυναμη για τον 20ο αιωνα. Βαση αποτελεσματων και ποδοσφαιρικων πορειων, οχι ψηφοφοριας…

Τα τελευταια 15 χρονια εχει κατακτησει καμια 10αρια πρωταθληματα, εχει 12 προκρισεις σε knock out παιχνιδια (εναντι 8 της liverpool), οντας απο τις πιο δυσκολοκαταβλητες ομαδες σε αυτη τη φαση (2 στα 2 απεναντι σε Barcelona, παραλιγο 4 στα 4 με Real κτλ) και εχει παιξει 3 τελικους CL, χωρις μαλιστα να βρισκεται ουτε στο top 8 budget (φετος ουτε στο top 10). Εχει φυσικα και πολλες αποτυχιες…

Κανεις σωας τας φρενας ποδοσφαιροφιλος δεν μπορει να ισχυριστει οτι η ομαδα του γλενταει την Juventus… Γλεντι ηταν αυτο που εκανε μεχρι προσφατως η Real στην Atletico, η 7αρα που εριξε η Bayern στη Barcelona με την τελευταια να κανει καθυστερησεις για να μην φαει 8ο, η 4αρα της Milan στη Barcelona μετα τις δηλωσεις για χαρωπη φιεστα της 2ης προτου αρχισει ο αγωνας…

Juve, Real (τα τελευταια 3 CL παντως νομιμοποιησαν το VAR), Bayern, Milan (με μια 10ετη αποχη) και United ανηκουν σε μια ξεχωριστη κατηγορια ομαδων, που στο περασμα των χρονων ηταν και ειναι παντα εκει, ολες σχεδον τις δεκαετιες…

Η Liverpool φυσικα δεν ανηκει εκει γιατι τα 30 χρονια ανυπαρξιας δεν ειναι καραμελα, ειναι πραγματικοτητα…
Συμφωνω οτι η ιδια η ομαδα ευθυνεται για το οτι εχει καταντησει ανεκδοτο, με επι το πλειστον κακιστες, οπως αποδειχτηκαν, επιλογες. Το budget ηταν, ειναι και θα ειναι υψηλοτατο (Top 10 τα τελευταια 25 χρονια). Οταν το πηρε η Leicester, το budget της ηταν δεν ηταν στο top 25.

Επισης, δεν απαιτειται να εισαι μεγας μυστης για να συνειδητοποιησεις οτι διαρκεια>αθροισμα τιτλων CL.
Δεν ειναι μεγαλυτερη ομαδα π.χ. η Nottingham Forest απο τις Chelsea, Arsenal κτλ.

Θα συμφωνησω επισης ευκολα οτι η Premier League απο το 2005 και μετα ειναι ανωτερη απο την Serie A. Φετος η Juve ξεμπερδεψε γρηγορα ενω περσι ο τιτλος κριθηκε στην προτελευταια αγωνιστικη, ενω το ακριβως αντιθετο συνεβη περσι και φετος στην Premier League.

Απο το 90 εως το 2005 ομως η Serie A ηταν πολυ πιο δυσκολη και ανταγωνιστικη με 7 διαφορετικες ομαδες να στεφθονται πρωταθλητριες, με 4 ομαδες στην Premier League στο ιδιο διαστημα.
Παντως, οσο ευκολα μπορει να χασεις βαθμους απο τη Leicester αλλο τοσο μπορει και απο τη Lazio.

Δικαιολογιες τυπου Ρωσοι, μπαλαρα Arsenal κτλ. φανταζουν ως αποδοχη της μικροτητας του club και μεταξυ σοβαρου και αστειου, ξαναλεω οτι η μεγαλυτερη επιτυχια της Liverpool τα τελευταια 30 χρονια ηταν οτι εκνευρισε την Milan το 2005 (ισως ο καλυτερος τελικος για τον ουδετερο).

Δεν εζησα ουτε την προεδρεια της Thatcher, ουτε την τραγωδια του Heysel αλλα χρησιμοποιεις την χειροτερη, απο πλευρας θυματων, μερα για την οικογενεια της Juve για να δικαιολογησεις το πως κατεντησες Αστραχαν.
Δεν το βρισκω συνετο.

Απο το 90 ως το 2005 να ηταν ανωτερη η Serie A ειναι λιγο δυσκολο γιατι ποτε δεν νομιζω να ηταν ποτε. Καραμελα το εχετε κανει γιατι κρινεις απο του τιτλους και οχι το συνολικο εργο .

Καμια δικαιολογια ειπα σε αυτα που εγραψα πριν οτι πανω απο ολα την ευθυνη την εχει η Liverpool αυτα που σου ειπα πιο πανω ειναι πραγματικοτητα θες δεν θες στην εποχη που η United ειχε ομαδαρα και επαιρνε πρωταθληματα (Με οποιον τροπο και αν τα επαιρνε) την εποχη που χτυπαγε τους τιτλους δηλαδη . Με τη τοτε κοντρα Αρσεναλ -United παιχνιδια που εκριναν τιτλο αληθινα πραγματα αυτα οχι δικαιολογιες .

Σε γλεντανε οχι με τη εννοια που νομιζεις εσυ 7-0 αλλα με την εννοι οτι καθε χρονο δινεις τοσο πολλα λεφτα για να κανεις στο τελος ενα τιποτα. Μονο να παρεις πρωταθλημα ξερεις στην Ιταλια . Εκει βλεπεις εισαι κρατος και τα παιρνεις ετσι αληθινα γεγονοτα και αυτα…

Και μιας που προσπαθησες να φτιαξεις ομαδα με ολα αυτα τα λεφτα παλι ποδοσφαιρο δεν παιζεις… δεν προσφερεις τιποτα τουλαχιστον καποτε εβλεπες μπαλα απο την Juventus τωρα τιποτα. Μπαλα παιζει ο Ajax η Liverpool η Barcelona κ.α.

5 στο μεν, 5 στο δε.

Με ποιο άλλο νικ είσαι γνωστός;

Το πιο “βάλε ονοματεπώνυμο και τη φάτσα σου γιατί με fake δε μιλάω” forum στη γη. Τρελά γούστα.

Χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, το παιδί έγραψε 60 γραμμές για να του απαντήσετε “είσαι fake”, τι φάση εδώ μέσα; Γιατί δεν τους κάνετε ban όσους έχουν επιχείρημα στην κουβέντα να ησυχάσετε να μη σας ενοχλούμε;

1 Like

Δεν εχεις κι αδικο…
Το εγραψα αλλωστε και πιο πανω, οτι φετος η Juve μονο θεαμα δεν προσεφερε…

Κατα τα αλλα, θα συμφωνησω οτι τα τελευταια 30 χρονια που βλεπω μπαλα (ο τελικος Red Star Belgrade - Marseille ηταν το 1ο μου συνειδητοποιημενο ποδοσφαιρικο υπερθεαμα), με βαση τα στοιχεια που διαβαζω, εχω δωσει 7 δραχμες κι εχεις δωσει 10.

Εχω παρει 3 ευρωπαικους τιτλους, εχεις παρει 2…
Εχω παιξει 9 ευρωπαικους τελικους, εχεις παιξει 5 (Να σε προλαβω σ’αυτο το σημειο λεγοντας σου οτι προτιμω να παιζω τελικους κι ας τους χανω, παρα να μην ειμαι καν στη διοργανωση)…

Εχω κερδισει 13 πρωταθληματα και 6 κυπελλα, εχεις κερδισεις 0 πρωταθληματα και 7 κυπελλλα σε 2 διαφορετικες διοργανωσεις…

Οι αριθμοι δεν θα ελεγαν τιποτα απο μονοι τους, αν δεν ειχα διαρκεια και συνεπεια (π.χ. 13 πρωταθληματα σε 50 χρονια).

Καλά κάνει και είναι υποψιασμένος. Υπάρχουν fake προφίλ εδώ μέσα από κάποιους μόνο για να γράψουν την παπαριά τους και να προκαλέσουν.

Εδώ ο άλλος έκανε προφίλ πριν 15 μέρες με φάτσα ποδοσφαιριστή και για nickname έβαλε LeoMatosPenis. Σε φόρουμ που ασχολείται με τη ροκ μουσική έτσι;

Άτομα χωρίς ζωή…

Ναι καμάρι μου, απλά ίσως αν δοκιμάσει ο κάθε “υποψιασμένος” να προχωρά τη συζήτηση αντί να κάνει “εικασίες” σε ontopic δημοσιεύσεις, να προχωρήσει καλύτερα το πράγμα. Λέω εγώ τώρα.

Ουκ ολίγες φορές βλέπεις ένα σοβαρό ποστ και απάντηση από κάποιον “υποψιασμένο” που βαριέται “τράβα από εδώ ρε φέηκ” (παράδειγμα τα από πάνω σε άτομα που δεν προκάλεσαν).

Όπως και να έχει, αν σας ενοχλεί υπάρχει το Facebook, φάτσα, όνομα, κ.λπ. Στην τελική αν ο άλλος είναι όντως ο Clairvoyant, o Unholy, o MumRa, τι κερδίζει ο ντετέκτιβ που το βρήκε πέρα απ’ το ότι γαμάει ο ίδιος τη συζήτηση;

Sorry μαν αλλα δεν υπαρχει κανενα ποστ μου στο τοπικ (ή σε αλλο τοπικ στο φορουμ) που να “σπαει πουτσους”, και οι μονες απαντησεις που θα προτιμουσα να μην ειχα κανει καν ποτε ας πουμε, προκαλουνται απο ενα σωρο οφφ τοπικ και κακεντρεχη ποστ.

Ον τοπικ, ακυρη η συγκριση Ιταλιας - Αγγλιας σε ποδοσφαιρο γενικοτερα, ειναι δυο διαφορετικες σχολες με αρκετα μεγαλη επιτυχια και οι δυο, και ο καθενας εχει το δικαιωμα να προτιμαει οποια σχολη θελει. Και οποιος θελει μπορει να γραφει μανιφεστα για το οτι το αγγλικο ποδοσφαιρο ειναι “ανωτερο” αν θελει, δε θυμαμαι να εχουν απαγορευτει στο φορουμ οι ψευδαισθησεις.

Απο κει και περα η πληρης ταυτιση με οποιαδηποτε ομαδα ειναι αρρωστη. Το να πρεπει να δικαιολογηθει ας πουμε ενας φαν της Γιουβεντους επειδη η επισημη ιστοσελιδα της ομαδας τους θεωρει πρωταθλητες για το 2005 και το 2006, ειναι τουλαχιστον γελοιο. Καποιοι απο εμας γουσταρουμε την Α ομαδα, την Β, την Γ, και δε μας καιγεται καρφακι για το τι κανει η διοικηση και τι εχει στην ιστοσελιδα της, απλα θελουμε να βλεπουμε ωραια μπαλα.

Η Γιουβεντους εχει παιξει μια απο τις καλυτερες μπαλες στην δεκαετια που διανυουμε, μαζι με αλλες 4-5 ομαδες. Ενας φαν της Λιβερπουλ μπορει πιθανοτατα να ισχυριστει το ιδιο για τα τελευταια 5 χρονια. Αυτος ο διαγωνισμος μεγαλυτερου ηλεκτρονικου πεους ειναι πληρως ανουσιος. Σε ενα καφενειο σε κανα ορεινο χωριο ισως να εχει την πλακα του, ξερω γω. Εκει μιλαει ο κοσμος με ορους οπως “losers” κτλ. Εδω ειναι απλα αστεια μια τετοια κουβεντα.

Η προτιμηση μου ειναι Αγιαξ - Μπαρτσελονα για τον τελικο γιατι πιστευω οτι εχουν παιξει την καλυτερη μπαλα φετος με διαφορα απο τις υπολοιπες. Η Τοτεναμ εχει χρυση ευκαιρια να παει τελικο απο το πουθενα, αν και ηθελε τεραστια προσπαθεια και ποιοτητα (και αρκετη δοση τυχης) για να αποκλεισει την Μαν Σιτι. Η Λιβερπουλ αφου ειδε το χαρο με τα ματια της στον ομιλο (που για μενα επρεπε να ειχε αποκλειστει απο Ναπολι με βαση την εικονα των ομαδων), σοβαρευτηκε και βρισκεται πανδικαια στα ημιτελικα (με τυχη και στις κληρωσεις). Το Μπαρτσελονα - Λιβερπουλ ειναι κατα μια εννοια ο πραγματικος τελικος νομιζω, αλλα θα μου αρεσε πολυ να διαψευστω και το τροπαιο να το παρει ο νικητης του αλλου ζευγαριου.

http://www.zlatanibrahimovic.com/the_career/the_trophies
https://en.alessandrodelpiero.com/profile/palmares.html

1 Like

αυτα τα 2 ειναι μονο,κατα τ αλλα ειναι πεντακαθαρο το πρωταθλημα:joy::joy::joy:

Λιγο παραδοξο το παραπανω, μιας κ η united πχ προ 1992 ειχε να δει πρωταθλημα 25 περιπου χρονια + ουτε πορειες σε Ευρωπη είχε, αντιθέτως έφαγε και εναν υποβιβασμο το 1974 ενω η τροπαιοθηκη περιοριστηκε σε 4 νομιζω FA cups - μπορει κ 3, δεν θυμαμαι-.
Και ακομα πιο πριν δλδ ιστορικα να το δει κανεις -κ καθαρα απο θεμα πρωταθλητισμου ή διάρκειας-, πριν τα Μωρα, τα πρωτα 50 χρονια του αιωνα η φαση ηταν υποβιβασμοι, πτωχευσεις κ μετριότητα στα πάντα. Τα ουσιαστικα αξιόλογα χρονια ηταν μια απο το ‘50 εως το ‘67 οπου πηρε κ 5 μόνο πρωταθληματα και ένα κύπελλο πρωταθλητριων + από την άλλη από το '92-2012…
Και υποστηριζω φανατικα United, απο τελη ‘80 που θυμαμαι τον εαυτο μου… οπότε αν περιορίσουμε την ιστορία ενός συλλόγου στα τελευταία 30 χρόνια for reasons + κρατήσουμε μόνο την τροπαιοθήκη ή το πόσες φορές πλασαρίστηκε 2άδα και βγάλουμε τελείως εκτός το αν έπαιζε και καλή μπάλα αυτό το διάστημα και όλο το impact που άφησε στο άθλημα -και σε αθλητικά πλαίσια και κοινωνικά-, ναι υποθέτω με αυτή τη λογική η Λίβερπουλ είναι ανύπαρκτη…

1 Like

To ότι η Λίβερπουλ που στην κακή της 30ετία έχει ένα CH.L, 2 Super Cup και ένα UEFA είναι ο Αστραχάν της Ευρώπης και η Γιούβε που έχει σε όλη την ιστορία της ένα CH.L παραπάνω (από την κακή 30ετία έτσι; όχι γενικά), και τα ίδια super cup είναι “european royalty” που θα έλεγαν και οι φίλοι μας οι scousers με ξεπερνάει.

Και η Μίλαν πριν την έλευση Μπερλουσκόνι είναι μία 20ετία ξηρασίας (με 2 υποβιβασμούς) και η Γιουνάιτεντ μετά τα μωρά του Busby έκανε 30 χρόνια να πάρει πρωταθλητριών και 26 πρωτάθλημα.

Η Μπαρτσελόνα διάολε μέσα σε 30 χρόνια πήρε 2 τίτλους στην Ισπανία και τα πρώτα της Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, super cup κλπ ήταν από το 1990 και έπειτα.

Αν απομονώνεις 20ετίες και 30ετίες, μπορείς να βγάλεις τη Μπαρτσελόνα Καστοριά της Ευρώπης.

6 Likes

Και τη Ρεάλ. 32 χρόνια έκανε να πάρει το Πρωταθλητριών από το '66 στο '98.

2 Likes