Champions League 2018-2019

Επισης απο Αγγλια η Τσελσι πηρε πρωταθλημα το 05 μετα απο 50 χρονια . Η Αρσεναλ 15 χρονια τωρα δεν εχει δει πρωταθλημα

Παιδια (Lupin, Alejandro) κατ’αρχην ευχαριστω που μου απαντατε με επιχειρηματα και οχι με εγκεφαλικες κλανιες.

Η Milan εχει πορειες και πρωταθληματα τις δεκαετιες του 50, 60, 70, 80, 90, 00 και 10…
Τωρα αν μου πειτε “τι μπουρδες καθεσαι και μας γραφεις ρε λουκουμα, που ηταν η Milan απο το 1910 εως το 1950”, τοτε δεν θα το συνεχισω…

Η United, εχεις δικιο, απο το 1967 ως το 1992 απειχε απο πρωταθλημα…
Ηταν σε θεση να το διεκδικησει αυτα τα χρονια? Αν αγναντευε την προοπτικη των αλλων με κυαλια, πως θα μπορουσε αλλωστε…
Ρωταω να μαθω γιατι πραγματικα δεν το γνωριζω.

Αυτο που συμβαινει με τη Liverpool δεν εχει προηγουμενο!
Δεν νοειται ομαδα με budget top 10 στην Ευρωπη τα τελευταια 25 χρονια (ενδεχομενως και 30, δεν βρηκα στοιχεια για την περιοδο 1990-1995) να μην μπορει να κανει εστω μια φορα αυτο που εκανε η Leicester και η Blackburn…

Για την εχχωρια πορεια την αποκαλεσα κοροιδευτικα Αστραχαν…
Ειλικρινα και 60 Super Cup να ειχε η Juventus, δεν θα το εβαζα στη συζητηση.
Ο θεσμος αυτος ειναι αυτος που ειναι: Ενα Αυγουστιατικο ματς, λιγες βδομαδες μετα την παραλια και τα beach bar.

Δεν απομονωνω κακοπροαιρετα τα τελευταια 30 χρονια…
Εικαζω οτι οι περισσοτεροι απο εμας τελη 1980-αρχες 1990 πεσαμε στη πρεζα, εμ στη μπαλα ηθελα να πω…!
Δεν εχει νοημα να μανουριαζουμε για εποχες που δεν ζησαμε, προστρεχουμε στην εγκυκλοπαιδεια και συμπηρωνουμε την γενικοτερη εικονα.

Μπαινουμε αισιως στην 4η δεκαετια Liverpoolικης ξηρασιας και οταν με το καλο τα καταφερει, θα αξιζει να ταξιδεψουμε στη πολη μονο και μονο για τη φιεστα.

Σορρυ, με Τσουκαλα που μισεί Γιουβέντους χωρίς λόγο δεν μιλάω. Κατσε κάνε το κομμάτι σου μαζί με τον άλλον. Τα βρίσκετε μεταξύ σας άλλωστε. You’ll never walk alone

Σε καμία περίπτωση δεν είχε η Λίβερπουλ top-10 budget στην Ευρώπη τα τελευταία 25-30 χρόνια. Η καλή ομάδα των mid/late-90s για παράδειγμα με McManaman, Fowler, Owen, Redknapp, Collymore ήταν προϊόν ακαδημιών (με εξαίρεση τον τελευταίο). Από το 95 μέχρι τις αρχες των 00’s (με προσθήκες Gerrard, Murphy, Hamman, Riise κλπ) ήταν πάντα σε θέσεις contender (πλην 1-2 σεζον) αλλά έπεσε πάνω στην καλύτερη Άρσεναλ και ίσως την καλύτερη United της ιστορίας. Τα λεφτά που ξόδευε σε σχέση με τις δύο αυτές ομάδες (πριν η Άρσεναλ αλλάξει μεταγραφική πολιτική δηλαδή) ήταν ένα κλάσμα του μπάτζετ των άλλων 2.

Πάντα έφερνε ένα παίκτη με αρκετά χρήματα (Collymore, Heskey, Torres) αλλά πουλούσε και ακριβά με αποτέλεσμα να μην ξοδεύει όσο οι υπόλοιποι.

Το ίδιο και στα Mid/late 00s που πάλι είχε εξαιρετική ομάδα (Gerrard, Torres, Xabi Alonso, Mascherano, Kuyt κλπ κλπ) που έπεσε πάνω στα δις του Αμπράμοβιτς και την United του Ruud, Cristiano κλπ που επίσης ξόδευε.

Άρα σίγουρα δεν ήταν κομπάρσος, ίσα-ίσα που στα μισά χρόνια της ξηρασίας της ήταν σε θέσεις που την έβγαζαν στο CH.L. Το ότι το πήρε η Λεστερ, η Μπλακμπερν, έκαναν καλές χρονιές η Ληντς ή η Νιουκαστλ για ένα φεγγάρι δε λέει και πολλά από τη στιγμή που στην πορεία αφανίστηκαν.

Η Λίβερπουλ είναι δεύτερη (πλέον) σε πρωταθλήματα αλλά τείνουμε να υπερβάλλουμε στο τι έχει κάνει τα τελευταία 30 χρόνια στα οποία πήρε καμία 10αριά τίτλους -οι μισοί εκ των οποίων Ευρωπαϊκοί.

Απλά το τόπικ είναι CH.L και νομίζω πως η περσινή χρονιά είναι ένα καλό παράδειγμα στο τι φανέλα έχει. Ρεκόρ έκανε η Σίτι στην Αγγλία και στο CH.L. την απέκλεισε σβηστά σχεδόν. Και φέτος ακόμα, αν χάσει το πρωτάθλημα και μαζέψει 97 βαθμούς τι θα πούμε πως είναι Αστραχάν; Την ώρα που οι 97 βαθμοί έδιναν πρωτάθλημα όλα τα χρόνια πλην του περσινού;

3 Likes

Οπως σου ειπα και πιο πανω τα λαθη αρχικα ειναι της Liverpool για εμενα παντα θα φταει ο κακος της εαυτο της και φετος αν τυχον δεν το παρει παλι η Liverpool θα φταει ουτε διατησιες ουτε τιποτα. Υπαρχει ομως ενα μεγαλο αλλα που οπως ειπε και πιο πανω ο Alejandro πλην των 90ς που οι παιχτες ηταν απο τις ακαδημιες υστερα ποτε δεν ειχε τοπ 10 budget στην Ευρωπη εφτασε το 10 να τερματιζει στην PL 7η θεση .Υπηρχαν χρονιες που δεν εβγαινε Ευρωπη ουτε καν Europa . Γιατι επεσε στην εποχη της United της Arsenal και της Chelsea. Να θυμωσω οτι οταν καποιο μεγαλο ονομα ηθελα να παει στην United πηγαινε πολυ πιο ευκολα απο οτι στην Liverpool που επρεπε να σκασει αρκετα λεφτα για να φερει ενα μεγαλο ονομα … Απο την εποχη του Κλοπ και μετα ειναι σε φαση που μπορει και διεκδιδει οτι μπορει στην προκειμενη φαση πρωταθλημα και CL. Περσι πηγε τελικο και εχασε και φετος βρησκεται 4αδα . Στο πρωταθλημα ειναι πισω με ενα βαθμο απο την ‘’ Διαστημικη City’’ και εσυ χαρακτιριζεις αυτη την ομαδα Αστραχαν…

Τα τελευταια 25 χρονια η Liverpool ειναι top 10 (budget η revenue πειτε το οπως θελετε) ομαδα.
Τις πηγες μου τις αντλω απο το Deloitte Football Money League και δεν τις οραματιζομαι πινοντας peyote στη βεραντα (δεν βρηκα στοιχεια για την περιοδο 1990-1995).
Ψαξτο…

Επισης απο το 1992-2017 ξοδεψε 1 δις 285 εκατομ λιρες (40 εκατομ λιγοτερα απο United και 455 εκατομ περισσοτερα απο Arsenal).

Blackburn, Leicester, Lazio (ειχε ριξει αρκετο χρημα, ο Moratti ομως περισσοτερα), Sampdoria, Roma, Deportivo, Valencia, Stuttgart, Kaiserslautern, Wolfsburg ολες ειχαν να αντιμετωπισουν δυνατοτερους και οικονομικα πιο ευρωστους αντιπαλους.

Η Liverpool τα τελευταια 30 χρονια εχει παρει 1 CL, 1 EL και 7 κυπελλα σε 2 διαφορετικες οργανωσεις κυπελλου…

Αναθεμα κι αν μπορει να χαρακτηριστει Αστραχαν λογω ενδεχομενης φετινης αποτυχιας… Παει πιο πισω η δουλεια.

revenue είναι τα έσοδα, budget μιλάμε για αγωνιστικό όπερ σημαίνει συμβόλαια, μεταγραφές κ.ο.κ. Σε έσοδα θα είναι πάντα στο τοπ-10 γιατί είναι μέσα στα 5-6 πιο δημοφιλή κλαμπ στον πλανήτη. Επόμενο είναι. Και η Arsenal είναι τοπ-10 σε έσοδα.

Τα έξοδα 25ετίας είναι αυτό που θα λέγαμε με στατιστικούς όρους skewed λόγο των τελευταίων ετών που οι μεταγραφές ξέφυγαν. Αλλά και πάλι είναι η μία όψη. Πήρε πχ με 150 εκατομμύρια VVD και Alison, τσέπωσε όμως και 100 για τον Κουτίνιο. Ξαναλέω όμως, όταν τώρα η μεταγραφή από το πάνω ράφι είναι 9ψήφια, προφανώς εφόσον ξοδεύει τα τελευταία 2 χρόνια θα φαίνεται ψηλά. Θυμίζω απλά ότι o Shearer ήταν κάποτε μεταγραφή-ρεκόρ με 21 εκ. Στην εποχή που αναφέρεις. Τον Τόρες τον πήρε με 20 και τον έδωσε 50.

Δεν είναι συγκρίσιμα τα ποσά γιατί ξαναλέω όταν αθροίζεις 25 χρόνια, τα τελευταία 2-3 καταλαμβάνουν το 30-40%. Το σωστό είναι να δεις τι ξόδευε το 1997 λ.χ. για μεταγραφές και συμβόλαια σε σχέση με τη Νιουκαστλ, την Αρσεναλ κλπ, τι ξόδευε σε σχέση με τη Λάτσιο και την Ιντερ κοκ. Η Λιβερπουλ μόνο την τελευταία 3ετια έχει τοπ-10 μπάτζετ στην Ευρώπη.

Φιλε μου με ολο το σεβασμο, σε οραματιζομαι και ετοιμο να διασχισεις πεδιαδα απο αλατι, με πληγες στα ποδια και Ιουλιο μηνα προκειμενου να δικαιολογησεις τα ποδοσφαιρικα αδικαιολογητα…

Η αληθεια ειναι οτι με τα οικονομικα δεν εχω και την καλυτερη σχεση (ελαιοχρωματιστης ειμαι στο επαγγελμα) και οταν παραθετω στοιχεια, ουσιαστικα κανω copy paste απο το Deloitte Football Money League.

Εκει διαβασα οτι εχει ξοδεψει μισο δις παραπανω απο την Arsenal την περιοδο 1992-2017, βρισκομενη στη 4η θεση της σχετικης λιστας, με τις υπολοιπες 4 πρωτες (μειον Liverpool) να εχουν κατακτησει το πρωταθλημα εντος αυτου του χρονικου πλαισιου.

Εκει διαβασα π.χ. οτι την χρονια του 2002 ηταν η 6η οικονομικη δυναμη στην Ευρωπη, με τις υπολοιπες 9 ομαδες να εχουν κατακτησει το πρωταθλημα σε μια ακτινα 3 ετων, προγενεστερα η μεταγενεστερα του ετους αυτου. Το ιδιο συμβαινει και το 1997, το 2006, το 2015, τα τελευταια 25 χρονια τελοσπαντων…

Γιατι η απολυτη πλειοψηφια των top 10 ομαδων που εμφανιζονται σταθερα στις ετησιες, οικονομικες αυτες λιστες, περι του income τα τελευταια 25 χρονια, κατακτουν πρωταθληματα εκτος της Liverpool (Η Lazio εμφανιζεται στην 11η θεση το 1998 και ολως τυχαιως το σηκωσε το 1999)…?

Αν αυτα τα βρισκετε φυσιολογικα για μια ομαδα του οικονομικου μεγεθους της Liverpool, τοτε τα ανακαλω ολα και να ευχηθω παντα τετοια με αναλογες επιτυχιες…

Σου ξαναγράφω λοιπόν ότι το “6η οικονομική δύναμη” έχει να κάνει με τα έσοδα που είχε (και θα έχει, είναι μία από 5-6 δημοφιλέστερα κλαμπ στον πλανήτη. Και 12η να είναι θα πουλάει φανέλες στην Ταϋλάνδη.

Το τι δαπανά είναι αυτό που ενδιαφέρει λοιπόν.

Πάμε εκεί. Σου ξαναλέω πως όταν βάζεις μια 25ετία με την ακριβότερη μεταγραφή το 1992 να κοστίζει 13 εκατομμύρια (του Λεντίνι στη Μίλαν) και το 2018 να κοστίζει 222 εκατομμύρια, καταλαβαίνεις ότι τα μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα. Όποιες ομάδες ξοδεύουν πιο πολύ τα τελευταία 4-5 χρόνια, αυτές θα είναι και πιο ψηλά στη λίστα, όχι απλά των 25, αλλά των 125 ετών, για να γίνει και ακόμα πιο εντυπωσιακό. Φαντάζομαι πχ πως η Παρί θα είναι στη λίστα με τα κλαμπ που ξόδεψαν πιο πολλά τα τελευταία 100 χρόνια και ας ιδρύθηκε το 1970. Μόνο τον Μπαπέ και το Νεϋμάρ να βάλεις, αρκεί.

Και για του λόγου το αληθές, στο τοπ-50 δε βρίσκεται κανείς από τα 90s και το 80% είναι μεταγραφές της τελευταίας 5ετίας. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_expensive_association_football_transfers

Για να καταλάβεις τι ξόδευε η Λίβερπουλ, όλη τη δεκαετία του 90 οι μόνες μεταγραφές που ξεπέρασαν τα 5 εκ. λίρες ήταν του Stan Collymore και του Heskey. H Άρσεναλ ξόδευε χοντρά στα 90s με Μπέργκαμπ, Ανρι, Overmars, Platt, Κanu, Suker, Vieira. Μην τρελαθούμε… Ξόδευε και έπαιρνε κούπες. Η United το ίδιο, Σταμ, Μπαρτέζ, Ruud, Rio Ferdinard, York, Andy Cole, Roy Keane. Ακόμα και η Νιουκαστλ με Σιρερ, Ασπρίγια, το μακαρίτη το Danny Speed, Goma, Hamman, Pistone κοκ πιο πολλά ξόδευε από τη Λίβερπουλ στα 90s.

Κάνεις μία λάθος ανάγνωση ενός στατιστικού που επηρεάζεται από την τελευταία 3ετία. Η Λίβερπουλ έχει 3 από τις πιο ακριβές μεταγραφές της ιστορίας, και οι 3 είναι τον τελευταία χρόνο. Ο VVD φερ’ ειπείν κάνει όσο όλοι οι παίκτες της Man U που ανέφερα παραπάνω. Σημαίνει αυτό πως ξόδευε η Λίβερπουλ επί 25 χρόνια παραπάνω από τη United; Προφανώς και όχι. Ούτε τα μισά δεν ξόδευε στα 90s.

Εχετε ξεφυγει σε αυτο το τοπικ βλεπω. Φουκαριαρα και φτωχη η Λιβερπουλ βλεπω, δεν πηρε τιτλους γιατι δεν εκανε μεταγραφες και δεν ειχε ροστερ. Μιλαν Μπαρος, Σουαρεζ κτλ τους ξεχασαμε ολους τα τελευταια 30 χρονια.

Τον πηρε 20, τον πουλησε 80. Ασε εσυ τη Λιβερπουλ βρε Τακη.

Δε με ενδιαφέρουν προσωπικά τα λεφτά και τα μπατζετ. Και από την αρμάδα των παικτών που ανέφερε ο Αλεχαντρο ως μεταγραφές των άλλων ομάδων της Premier League, πολλοί ήταν φτηνοί ή μέτριοι, aka καλές αγορές. Για κάθε Andy. Cole και York (αστρονομικοι παίκτες ε? λολ) που αγόρασε η Μαν Γιου, έβγαλε 5 παίκτες επιπέδου Giggs, Scholes κτλ από την Ακαδημία της. Η Άρσεναλ έπαιξε βενγκερικο ποδόσφαιρο που χαρακτήρισε ολόκληρη δεκαετία στην Αγγλία. Η Λεστερ πήρε πρωτάθλημα από το πουθενά. Τα ίδια κι η Μπλακμπερν. Η πλήρης ισοπέδωση τύπου “οποιος έχωσε λεφτά πήρε και πρωτάθληματα” είναι υπερβολική.

Αλλά είπαμε, στον οπαδό ό,τι καλό κάνουν οι άλλες ομάδες είναι αθέμιτο, κλοπή, κωλοφαρδια ή εύνοια των θεών, ενώ ότι κάνει η ομάδα του είναι θρίαμβος, μυθικό, θρυλικό, φανέλα και απόλυτα δίκαιο. Και αντίστοιχα, ότι αποτυχία έχουν οι άλλες ομάδες είναι φυσιολογική και αναμενόμενη, ενώ η αποτυχία της ομάδας του είναι πάντα έλλειψη μπατζετ, αδικία, ατυχία, πουστιά, παράγκα κτλ. Και αυτό εφαρμόζεται για κάθε οπαδό.

1 Like

Εχω τα θεματακια μου αλλα δεν ειμαι και τελειως μπουφος…
Καταλαβαινω τι μου λες…

Η Pari φυσικα και εμφανιζεται στους οικονομικους αυτους πινακες απο 2013-2019…
Ειχε αντικτυπο λες στο πρωταθλημα της…?
Απο το 1996-2013, που ουτε με ταμα στον Αγιο Φανουριο δεν την βρισκεις στις λιστες και το γηπεδο της γεμιζε μονο σε καμια περιοδεια AC/DC, τι ακριβως πετυχαινε εγχωρια…?
Συμπτωση?

Η Liverpool, ξαναλεω, βρισκεται σταθερα top 10 τα τελευταια 25 χρονια και το μονο που εχει καταφερει, ειναι οι εταιρειες να στοιχηματιζουν ποιος θα πρωτογλιστρησει στο τελος…

Η United εχει ξοδεψει σε μεταγραφες, την περιοδο 1992-2017, 1,325 δις λιρες (Martial, Di Maria, Lukaku και Pogba αγγιζουν καμια 300αρα εκατομ. euro μονοι τους και αποκτηθηκαν 2015-2017)
Η Liverpool για την ιδια περιοδο εχει σκασει 1, 285 δις λιρες (Alisson και Van Dijk αποκτηθηκαν το 2018!)…

Προσπαθησα να ξαναβρω (μεταγραφες Premier League), για να το δεις, οικονομικο παραρτημα μεσω Deloitte Football Money League αλλα θα σπαταλησω ξανα πολυ χρονο μεσα σ’αυτον τον κυκεωνα πληροφοριων (οποιος εχει χρονο, ας κανει την καλη)…

Το βρηκα ευκολα, κλεμμενο προφανως απο Deloite, σε αγγλικη tabloid εφημεριδα (Daily Star, μονο top 10 δυστυχως και οχι top 20 οπως Deloite, σε περιπτωση που ενδιαφεροσουν να δεις που πλασαρονται Blackburn και Leicester).

Σημασια εχει και τι εχει εισπαρξει ο καθενας ομως ρε. Η Γιουναϊτεντ εχει πουλησει μονο τον Ροναλντο, η Λιβερπουλ εχει πουλησει εναν σωρο παιχτες γιατι της τους επαιρναν οι πιο επιτυχημενες ομαδες. Ολο αυτο ειναι και λιγο φαυλος κυκλος. 150+ εκατομμυρια ο Κοουτινιο, αν ειναι δυνατον.

Ξεφύγαμε λιγάκι αλλά νομίζω πως ο @QuintomScenario βρήκε κατευθείαν νεύρο. Δεν ήταν/είναι μόνο τι ξοδεύουν οι ομάδες, αλλά το πως δουλεύουν γενικά στο θέμα μεταγραφές. H Τοτεναμ νομίζω πως είναι το καλύτερο παράδειγμα. Φέτος δεν έκανε ούτε μία μεταγραφή.

Στα 90s η Λίβερπουλ δεν ξόδευε και σε 1-2 περιπτώσεις που το έκανε, το έκανε αποτυχημένα (βλ. Heskey). Η Άρσεναλ ξόδευε και πολλά (και ας είναι χαμηλά στη λίστα της Star που ανέβασες γιατί ξαναλέω, τα πολλά στα 90s ήταν 10 εκατομμύρια για να πάρεις ένα Μπέργκαμπ και τώρα τα διπλάσια τα έδωσε για το δεύτερο τερματοφύλακα της) το και κατά βάση επιτυχημένα . Η Λίβερπουλ των 90s ήταν κάτι ανάλογο της τωρινής Άρσεναλ που δεν κάνει μεταγραφές αλλά κάπου κάπου ανοίγει την κάνουλα και πάει και ξοδεύει 200 εκ. λίρες για τους Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ, Τσάκα και Μουστάφι.

Είχε μία καλή μαγιά από τις ακαδημίες της (Φάουλερ, Όουεν, Μάκκα, Ρεντναπ, Κάραχερ) τους οποίους δεν αξιώθηκε να πλαισιώσει με ένα Ρόι Κιν λ.χ. (όπως έκανε η Man U στοχευμένα γιατί πριν το 97 ούτε και αυτή ξόδευε). Yπήρχαν εποχές που η Νιούκαστλ και η Ληντς την άφηναν αρκετά πίσω σε μπάτζετ. Εκεί είναι η ένσταση μου ότι λες πως σε όλη την περίοδο 1992-2017 η Λίβερπουλ είχε τοπ-10 μπάτζετ στην Ευρώπη ενώ δεν είχε ούτε καν τοπ-5 στην Αγγλία για μια σχεδόν δεκαετία.

Φιλε μου δεν ενιστασαι απεναντι σε μενα αλλα απεναντι σε αρμοδιους οικονομικους αναλυτες, απο τους οποιους κλεβω οτι φερνει σε ψηφιο…

Εγραψα οτι η Liverpool ειναι top 10 ομαδα εσοδων τα τελευταια σχεδον 25 χρονια και αντλω τα στοιχεια μου και απο εδω (καταφερα και βρηκα προχειρα καποιες ετησιες οικονομικες λιστες μεσω wikipedia):

Το εγραψα νωριτερα: Δεν ξερω που βολοδερνε απο 1990-1995 σε Ευρωπαικο επιπεδο…
Δεν εχω ιδεα και δεν μπορω να σου πεταξω 2-3 ονοματα η να επικαλεστω 2-3 εξαμηνα (με πηγη εμενα) τα τελευταια 25 ετη και να περιμενω την λυτρωτικη παραδοχη σε μια γαματη διαφωνια…

Οι λιστες ειναι γεματο πρωταθλητες μεσ’την 30ετια, εκτος Liverpool.
Τωρα για κανα-δυο ομαδες που εμφανιζονται απο 1-2 φορες στο top 10, βγαλε τα συμπερασματα σου.

Ολες πουλαγανε, ολες ξοδευανε, ολες βγαζανε χρηματα και ολες καποια στιγμη γινοντουσαν πρωταθλητριες μεσα στο 1/3 του αιωνα, εκτος απο μια…

Βγαζεις top χρηματα ρε μπουρδελο τα τελευταια 25 χρονια, χτυπα 1 γαμημενο πρωταθλημα, ευχαριστησε με κατι ουσιαστικο επιτελους τους οπαδους σου περα απο το Μπαρμπαγιωργικο CL 2005, παρτο φετος, τελειωσες με +7 πρωταθλητης χειμωνα, βουλωσε τους ολους και μενα τον μαλακα μαζι.

Βλεπω το ρόστερ που πηρε η Λίβερπουλ το τσουλου ,κλαμα

Kαπου ειδα το Μιλαν Μπαρος,3 επιθετικοι εκαναν παταγο στα 00s,ο Ετο,Ο Σεβτσενκο κ Ο Μιλαν μπαρος

1 Like

Ενίσταμαι στο πως ερμήνευσες τα στοιχεία. Στην Αγγλία δουλεύω, τα νούμερα αυτά είναι η δουλειά μου πίστεψε με το ξέρω το αντικείμενο.

Η αρχική μου ένσταση ήταν αυτή

που προφανώς δεν ισχύει ούτε κατά προσέγγιση, σου εξήγησα ότι στα 90s δεν είχε ούτε καν τοπ-5 budget στην Αγγλία σε πολλές περιπτώσεις και αν διατηρήθηκε ψηλά ήταν γιατί έβγαλε καλούς παίκτες από τις ακαδημίες της (είπαμε, Fowler, Owen, McManaman, Redknapp, Gerrard, Carragher). Νομίζω πως το ξεκαθαρίσαμε για να μην κάνουμε κύκλους, η Deloitte κάνει λίστες βάση εσόδων, όχι μπάτζετ (θα επανέλθω παρακάτω).

Η δεύτερη μου ένσταση ήταν πιο “μαθηματική” ότι αθροίζεις 25 χρόνια στα οποία τα τελευταία 5 έχουν πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα. Η Άρσεναλ δηλαδή που ήταν Νο.1 σε κόστος μεταγραφών στα 90s στην Αγγλία είναι μετά βίας 6η στη λίστα των Αγγλικών ομάδων γιατί πολύ απλά τα τελευταία χρόνια δεν ξοδεύει λεφτά (και αντίστοιχα δεν έχει πολλές διακρίσεις).

Σε αυτό

δεν έχω την παραμικρή ένσταση, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ήταν άλλωστε το επιχείρημα μου εξ’ αρχής. Ότι ενώ είχε και θα έχει πάντα πολλά έσοδα, δεν έκανε μεταγραφές. Ή όταν έκανε, δεν είχε τον παραμικρό προγραμματισμό (πήρε 50 εκ. από τον Τόρες και δεν είχε κάνει πρόβλεψη να βρει αντικαταστάση με αποτέλεσμα να δώσει 40 σχεδόν για τον Κάρολ, έτσι γιατί η Newcastle ήξερε ότι κάθεται πάνω σε 50 εκατομμύρια και ήταν η τελευταία μέρα των μεταγραφών).

To ότι μέσα σε αυτά τα χρόνια πήρε 4 ευρωπαϊκά (σόρι αλλά τα Super Cup είναι τίτλος με βάρος γιατί για να παίξεις τον Αύγουστο στο Μονακό πρέπει να έχει σηκώσει μαστραπά) λέει πολλά για τη φανέλα της. Όπως αντίστοιχα λέει πολλά για τη φανέλα της Σίτι, της Παρί, της Γιούβε κοκ.

Φιλε μου εγω σε πιστευω οτι ασχολεισαι με οικονομικα, εσυ με πιστευεις οτι μεχρι και σημερα πιστευα οτι εσοδα και budget βρισκοντουσαν σε αμεση συναρτηση μεταξυ τους…?

Με πιστευεις που δυσκολευομαι να απορριψω συμπτωσεις 25 ετων, που τις βλεπω και τις διαβαζω και δεν ασπαζομαι σε χρονο dt διακηρυξεις διαδικτυακων συνομιλητων μου (debate σε οικονομικα στοιχεια κανουμε, δεν θα εβλαπτε να δω και εγω ο καρμοιρης κατι)…?

Ειναι δικαιο για τους οπαδους της Liverpool να εφησυχαζουν με Αυγουστιατικους τιτλους μετα απο latin beach parties και Charity Cups 30 χρονια τωρα?

Αν μια ομαδα εχει ξεμεινει απο δικαιολογιες, πιστευεις οτι αυτη θα μπορουσε να ειναι η Liverpool…?

Πανω απ’ολα, με ολο το σεβασμο, δεν αισθανομαι οτι σε ενοχλω και οτι καθυστερω την ομαλη εξελιξη αυτου του topic, αλλα υποστηριζεις Liverpool στην Premier η γενικως…?

Τα έσοδα και τα έξοδα μπορεί να είναι σε συνάρτηση μεταξύ τους αλλά δεν είναι και απαραίτητο. Η Σίτι ξοδεύει πολύ πάνω από τα έσοδα της, όπως και η Παρί. Η Λίβερπουλ για χρόνια ξόδευε (πολύ) κάτω από τα έσοδα της. Τα τελευταία 3 χρόνια δεν το κάνει. Ξοδεύει πολλά.

Για τη δεύτερη παράγραφο σου δεν καταλαβαίνω ποια είναι η ένσταση ακριβώς. Δε είπα ποτέ ότι το μοντέλο της Λίβερπουλ, ειδικά στη δεκαετία του 90 ήταν επιτυχημένο. Ίσα-ίσα που είπα ότι η United ήταν σε ανάλογη κατάσταση (καλό έμψυχο δυναμικό από τις ακαδημίες) αλλά έκανε κάποιες στοχευμένες προσθήκες (π.χ. τον Ρόι Κιν με πολλά λεφτά και τον Καντονά με λίγα) και έχτισε τη δυναστεία της. Η Άρσεναλ με ένα καλό προπονητή και πολλά λεφτά σε μεταγραφές επίσης έφτασε να κυριαρχεί στο νησί.

Προφανώς λοιπόν δεν είναι σύμπτωση ότι δεν έχει πρωτάθλημα από το 1991. Τώρα που δουλεύει σωστά το διεκδικεί. Πάλι δεν είναι σύμπτωση. Και προφανώς δεν αντικαθιστά ένα Super Cup ένα πρωτάθλημα, αλλά από την άλλη δε γίνεται να σβήνουμε ότι άλλο πέτυχε σε αυτό το διάστημα (με κορυφαίο φυσικά το πιο μάγκικο CH.L όλων των εποχών).

Ας ήταν μάγκες οι ιδιοκτήτες της όταν γλίστρησε ο Gerrard, αντί να πουλήσουν τον Σουάρες να έφερναν άλλον ένα. Όπως έκαναν φέτος με λίγα λόγια. To ότι δεν πήρε πρωταθλήματα είναι ευθύνη του κλαμπ, κάτι που το αναγνωρίζουν όλοι.

1 Like