Champions League 2018-2019

Τι να πω φιλε μου, εγω παλι θα δισταζα να κανω ντου σε μια ποδοσφαιροσυζητηση με τιτλους Super Cup, Intertoto και Μις Πελοποννησος…

Το να ξοδευει πολυ λιγοτερα απ’ οσα παραγει για 27 χρονια, ειναι νοοτροπια you’ll never walk alone πρωταθλητη η μεσοκοπου Σκωτσεζου Skroutz…? Liverpool εισαι, οχι Αποελ…

Οταν σου εγραψα οτι θα’ θελα και εγω ο καρμοιρης να δω κατι πανω σ’αυτα που μιλαμε, νομιζα οτι εγινα αντιληπτος πως θα ηθελα, αν ειναι δυνατον, να δω καποιες αποδειξεις που να αναιρουν πανω κατω τα λεγομενα μου (που προφανως δεν ισχυουν ουτε κατα προσεγγιση) και στηριζουν οσα λες…

Παρεπεμψα σε αρθρα, εταιρειες, πινακες, λιστες, site και αριθμους, τιποτα δικο μου…
Να δω και εγω και ολοι οσοι διαβαζουν ρε παιδι μου που τις στηριζουμε τις μπουρδες μας…

Στο νησι ζεις, με το αθλημα ασχολεισαι, δεν μπορει να εχεις κανει back up στη μνημη σου 30 ετη Αγγλικης ποδοσφαιρικης, οικονομικης ιστοριας.

Επισης μου λες, αν θες, αν ειναι η Liverpool η ομαδα που υποστηριζεις…

Ρε φίλε, όσο κι αν μου αρέσει ο διάλογος κάνουμε κύκλους στην κουβέντα.
Καταλαβαίνεις ότι αυτό στο οποίο διαφώνησα ήταν το ότι έγραψες ότι η Λίβερπουλ έχει εδώ και 30 χρόνια ένα από τα 10 μεγαλύτερα μπάτζετ στην Ευρώπη;
Ορίστε το ποστ για να φρεσκάρεις τη μνήμη που ήταν η ένσταση μου.

Το άλλαξες στην πορεία αυτό περι budget, δεν έχω άλλη διαφωνία με αυτό που έγραψες. Είδες πουθενά να γράφω καλά κάνει που επί 25 χρόνια ότι καλό είχε το πούλησε; Στο αμέσως προηγούμενο ποστ μου έγραψα πως αντί να ενισχύσει την ομάδα μετά το χαμένο πρωτάθλημα, αυτή πούλησε τον Σουάρες.

Οι παραπομπές που έκανες είναι πράγματα τα οποία σχολιάζουμε (αρκεί να τις ερμηνεύουμε και σωστά). Μπορείς να δεις τις μεταγραφές της Λίβερπουλ και όποιας άλλης ομάδας θες στο transfermarkt. Oρίστε και με φθίνουσα σειρά βάση ποσού.
https://www.transfermarkt.co.uk/fc-liverpool/transferrekorde/verein/31

Έχει αντίστοιχο τοπικ για τη Λίβερπουλ, μπορούμε να συνεχίσουμε εκεί την κουβέντα μας (και να σου λυθεί και η απορία για το αν υποστηρίζω τη Λίβερπουλ στο νησί).

Λες να ηθελε να τον πουλησει; Απλα δενν μπορουσε να τον κρατησει, οπως εγινε και με τον Κοουτινιο.

Ας πούμε πιο σωστά πως δεν τον αντικατέστησε (εκτός αν θεωρούμε τον Balloteli που ήρθε 1.5 μήνα μετά ως αντικαταστάτη :joy: )

Αντίθετα με τον Κουτίνιο είχε ήδη πάρει Salah και Ox (έβαλε και μια βαρβάτη ρήτρα στη Μπάρτσα όπως αποκαλύφθηκε πρόσφατα), έφερε και φέτος το καλοκαίρι, γενικά δεν πέταξε λευκή πετσέτα.

Δεν αισθανομαι οτι εκανα κανενα κυκλο φιλε και τουλαχιστον εμαθα και το transfermarkt (θα το μελετησω).

Οσο για το αν τα γυρισα στην πορεια περι budget, σε ολα αυτα τα revenue, income, budget το φτωχο μου μυαλο νομιζε οτι διεκρινε “φως στο Ανφιλντ”.

Το συνεχιζουμε αλλη φορα.

1 Like

Για να διευκρινισω, εγω δεν κατακρινω ουτε υπερασπιζομαι καμια ομαδα στο θεμα των μεταγραφων, ουτε θεωρω πως η Λιβερπουλ δεν πηρε πρωταθλημα επειδη δεν εχωσε οσα λεφτα οσα εχωσαν αλλες ομαδες, και το θεωρω πολυ ακυρο επιχειρημα.

Πριν τον ερχομο των Αμπραμοβιτς και Σια στην Πρεμιερ Λιγκ, δεν ειχαμε την δημιουργια σουπερ ομαδων οπως εχουμε τωρα (με Τσελσι και Μαν Σιτι στην πρωτοκαθεδρια). Ολες οι υπολοιπες ομαδες του big 6 δημιουργηθηκαν πολυ πιο οργανικα, και ειναι αστειο να βαζει καποιος Αρσεναλ και Μαν Γιου στην ιδια κατηγορια με τις δυο αποπανω.

Μιληστε ομως για Τσαμπιονς Λιγκ καλυτερα, κανεις δε νοιαστηκε για το ποσα χρονια εχει να παρει πρωταθλημα η Λιβερπουλ πλεον, ας φτασει και τα 65 αν γινεται :stuck_out_tongue:

Με τα λεφτά του Κοουτίνιο πήρε Φαν Ντάϊκ και Άλισον.

1 Like

Χρησιμο site το transfermarkt…

Τελικα την περιοδο 1990-1995 η Liverpool βλεπω ηταν η 2η πιο σπαταλη ομαδα στην Αγγλια (7η στην Ευρωπη).

https://www.transfermarkt.co.uk/premier-league/einnahmenausgaben/wettbewerb/GB1/plus/0?ids=a&sa=&saison_id=1990&saison_id_bis=1994&nat=&pos=&altersklasse=&w_s=&leihe=&intern=0

Μια απο τα ιδια παλι την περιοδο 1996-2000 (10η στην Ευρωπη)…

https://www.transfermarkt.co.uk/premier-league/einnahmenausgaben/wettbewerb/GB1/plus/0?ids=a&sa=&saison_id=1995&saison_id_bis=1999&nat=&pos=&altersklasse=&w_s=&leihe=&intern=0

Γενικα ολη τη δεκαετια 1990-2000 (8η στην Ευρωπη)…

https://www.transfermarkt.co.uk/premier-league/einnahmenausgaben/wettbewerb/GB1/plus/0?ids=a&sa=&saison_id=1990&saison_id_bis=1999&nat=&pos=&altersklasse=&w_s=&leihe=&intern=0

Απο τα 5 μεγαλα πρωταθληματα που τσεκαρα, μονο 7 ομαδες σκασανε παραπανω λεφτα απο τη Liverpool τη δεκαετια 1990-2000 και δεν ειδα να αλλαζει και κατι οσο ερχομασταν προς τα εδω:

Σε Αγγλια και Ευρωπη αντιστοιχα (δεν βαζω αλλα link, ελεγχεται ευκολα αλλαζοντας χρονολογιες και top 5 πρωταθληματα):

3η και 11η το 2001-2005,
4η και 6η το 2006-2010,
3η και 5η το 2011-2015,
4η και 7η το 2016-2019,
5η και 10η το 2001-2010,
4η και 7η το 2011-2019.

Τελικα βλεπω η ομαδα ηταν με τα μπουνια top 10 budget στην Ευρωπη απο 1990-2019, ελπιζω ομως να το ερμηνευσα σωστα το site.

Εξαρτάται από την περίοδο που επιλέγεις βέβαια. Εγώ έβαλα σεζόν 1992-1999 (την επόμενη του πρωταθλήματος δηλαδή μέχρι το τέλος της δεκαετίας) και είναι …8η στην Αγγλία πίσω από Νιουκαστλ, Μπλακμπερν, Έβερτον, Βίλα κοκ

https://www.transfermarkt.co.uk/premier-league/einnahmenausgaben/wettbewerb/GB1/plus/0?ids=a&sa=&saison_id=1992&saison_id_bis=1998&nat=&pos=&altersklasse=&w_s=&leihe=&intern=0

Νομιζω ημουν κατατοπιστικος, παραθετοντας στρογγυλα εξι 5ετιες και τρεις 10ετιες και η επομενη του πρωταθληματος ηταν η season 1990-1991…

Στα Link που εδωσα, κατα σειρα, για να χασει τη θεση της απο το top 5, χρειαζονται 10, 20 και 30 εκατομ. λιρες αντιστοιχα.
Στο link που κοζαρες εσυ (αρχιζοντας και απο το 1992, αφηνοντας εξω την season 1999-2000), χρειαζονται 3 μολις εκατομ. για να μπει πενταδα…

Ας μην συμπεριφερθουμε στο topic λες και ειναι ο κυβος του Rubick, κανοντας 10000 χρονικες αλχημειες…

Μην καταληξουμε στο τελος να ψαχνουμε ποσα εβγαζε ο Peter Crouch την ωρα και τι κοινωνικοοικονομικο αντικτυπο ειχε στην ομαδα το look του Djibril Cisse…

Σιγουρα θα υπηρξαν και καποια μεμονωμενα 12ωρα, τα τελευταια 30 χρονια, που η Δοξα Δραμας ξανοιχτηκε περισσοτερο (ταιζοντας ισως τα αδεσποτα σκυλια εξω απο το γηπεδο της) απο τη Liverpool .

Αν υπαρχει, μη φιλαθλος της Liverpool (γενικα ουδετερος), που υστερα απ’ολα τα προαναφερθεν αισθανεται οτι γραφω ανυποστατα περι budget, θα το παραδεχτω οτι με εχει ξεβρασει το κυμα και θα πιω 1 χαμομηλι.

Να σε ικανοποιήσω λοιπόν, να βάλω το λινκ για τις περιόδους 90-99 που ήταν οριακά …5η πίσω από Βίλα, Μπλάκμπερν (είπαμε, Αστραχαν η Λίβερπουλ) και πιο κοντά στον 8ο παρά την 4η Γιουνάιτεντ.

Εξ’ αρχής έκανα αναφορά στη δεκαετία του 90.

Αν θες να πιστεύεις λοιπόν πως η Λίβερπουλ στα 90s ξόδευε πακτωλούς και η Μπλάκμπερν πήρε πρωτάθλημα με καλές ακαδημίες λ.χ., δικαίωμα σου. Η Τσέλσι ήταν από 14η μέχρι 6η ξαναλέω με 2 σεζόν πιο ψηλά. 2 σερί χρονιές έριξε ο Αμπράμοβιτς από 160 εκατομμύρια, και τις 2 πήρε πρωτάθλημα.

Αλλά επειδή κουράσαμε, και για να επαναφέρω την κουβέντα στο CH.L. προτιμώ λοιπόν να θεωρούν τη Λίβερπουλ ανύπαρκτη σε μία περίοδο που πήρε 11 τίτλους, ένας εκ των οποίων ο κορυφαίος, στον κορυφαίο μάλλον τελικό της ιστορίας παρά να βλέπω δημιουργήματα τύπου Παρί, Σίτι και τη φετινή Γιουβέντους να το παίρνουν από το Φλεβάρη στη χώρα τους και το CH.L. να τους στέλνει για πρόωρες διακοπές.

Ειχες δικιο τελικα.
Οχι επειδη συμφωνω μ’αυτα που λες…

Εκανα μια αναζητηση στο Forum τον αθεοφοβο συνδυασμο φρασης: ‘‘ΕΧΕΙΣ/ΕΙΧΕΣ ΔΙΚΙΟ’’
Σκιαχτηκα με το θεαμα! 40 μολις αποτελεσματα σε ενα forum που κανει πρωταθλητισμο απο το 2004 και ολα ηταν σε στυλ ‘‘εχεις δικιο τελικα ΚΑΤΙΝΑ/MAIDEN69, το Κωνσταντινου και Ελενης εχει πια κουρασει’’ η ''ειχες δικιο τελικα ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ/VIRGINSLASHER, παιζουν καλα οι AC/DC…

Ορμωμενος απο τα θαρραλεα ψυχικα διδαγματα του αγαπημενου μου κινηματογραφικου ηρωα (https://www.youtube.com/watch?v=l8IkbCeZ9to), αποφασισα να διασχισω απατητα, γλιστερα μονοπατια και να αψηφισω ιερα ταμπου και αλλα πανααρχαια πνευματα του κακου και να βροντοφωναξω: Εχεις δικιο τελικα, τα CL 2005 και 2007 θυμιζουν παρα πολυ την υποθεση του Rocky 3…

Αντιο και ευχαριστω για τα ψαρια.

1 Like

Έλα ρε γαμώτο, ούτε αυτό;

%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE2

4 Likes

να παιζεις τοσο ανταγωνιστικα εκει μεσα και να τρως για πλακα 3. Απελπιστικο

Βρε μλκ Ντεμπελε…

Η μπαλα ειναι πορνη,αντι να κανεις το 1-1 γινεται 2-0 με μπιλιαρδο ενω η Μπάρτσα εχει να κανει σουτ απ το 20

Αν και εκανε μερικα λαθη λογω της σχεδον ασταματητης πιεσης της λιβερπουλ, ο μπουσκετς ηταν μια οαση. Σε τετοια παιχνιδια φαινεται ο ρολος του και το τι παιχταρας ειναι

Για μενα το παιχνιδι το πηρε ο Βαλβερδε…

Θα μπορουσε να εχει γινει το 2-0 σε πολλες αντεπιθεσεις στις οποιες ειτε ο Μεσσι ειτε ο Σουαρεζ εκαναν λαθος στο τελευταιο δευτερολεπτο. Αντιθετα, δεν ειμαι σιγουρος οτι συμφωνω με την τακτικη του Κλοπ να πιεσει τοσο ψηλα, χωρις φυσικα να ειμαι προπονητης, απλα οσες ομαδες το εχουν κανει αυτο, εφυγαν με 3-4 γκολ. Απλα η Λιβερπουλ προφανως ειναι απο τις καλυτερες ομαδες της Ευρωπης, και ετσι ασκησε την πιεση της πολυ αποτελεσματικα μεχρι το 2-0.

Καλα μετα το 3-0 απλα κατερρευσαν, θα μπορουσε να εχει γινει 5-0… Οχι πως θα επρεπε να νιωθει τυχερη η Λιβερπουλ φυσικα. Απιστευτο το δοκαρι του Σαλαχ, θα ειχε αλλαξει ολοκληρη την ρεβανς. Τωρα ειναι παρα πολυ δυσκολα τα πραγματα.

Ολα στραβα σημερα. Υπαρχουν και τετοιες νυχτες, δυστυχως.

Καμια μπαλα δεν πορνη δεν επαιξε οπως επρεπε και ηρθε το αναμενο αποτελεσμα πιεζεις τοσο ψηλα λογικα να δενχτεις γκολ Barcelona ειναι. Καμια αναπτυξη παιχνιδιου σεντρες και αγιος ο θεος ετσι δεν κανουμε δουλεια ποτε, Σαλαχ εκει που χανει το γκολ ειναι απαραδεκτος πραγματικα,γκομεζ τον βαζει μεσα μετα απο τοσους μηνες που ηταν εκτος… δεν μπορω καταλαβω την λογικη του Γερμανου. Τα σεναρια προκρισης ειναι ονειρα φαντασιας πλεον