Champions League 2020-21

Tον Τιάγκο γιατί τον αφήσανε? Η Μπάγερν είναι μεγάλη ομάδα, αλλά δεν παίζει στο καλύτερο πρωτάθλημα του κόσμου. Λογικό μου φαίνεται να θέλει να φύγει ο Λέβα και λογικό μου φαίνεται να μην τον πολυνοιάξει και αν μείνει εν τέλει. Δηλαδή ο Χάλαντ αν συνεχίσει έτσι, σε 2-3 χρόνια θα πει “Ας κάτσω στην Ντόρτμουντ”?

Ναι δεν είχε άδικο ο Βιδάλ όταν το είπε, Μπάρτσα-Μπάγερν έπαιζε, άλλο που η Μπάρτσα έπαιξε σαν ομάδα της Μπουντεσλίγκα. Ο άλλος είπε στον Kane μαλακίες και έφαγε 7 στο κεφάλι. Ελπίζω να συνεχίσει η Τότεναμ να μοιράζει 7αρες, εμένα θα συνεχίσει να μη μου αρέσει αυτό το πράγμα, αλλά εσύ θα αναγκαστείς να παραδεχτείς ότι μάλλον το Μουρίνιο δεν τον ξεπέρασε το ποδόσφαιρο :stuck_out_tongue:

Αυτό κι αν είναι στατιστικό ε?

Εν έτει 2020 ο Λεβαντόσφκι είναι καλύτερος και απ’τον βραζιλιάνο Ρονάλντο, ποιο είναι το point εδώ? Καλά άσε είδα σήμερα την προπόνηση της Ίντερ, την 4/10/2020 ο Lukaku ήταν ο καλύτερος επιθετικός που έχει υπάρξει ποτέ.

Πάλι με 2 ώρες ύπνο είσαι? :stuck_out_tongue: Δεν έβαλα το Μέσσι ως σέντερ φορ, ανέφερα ως παράδειγμα το Μέσσι και τα μουντιάλ ότι μια διοργάνωση καλή ή κακή δεν κάνει τη διαφορά. Τα άλλα που λες, έχουν να κάνουν με την ομάδα, όχι τον παίχτη.

Δεν ειναι. Ειναι δηλωση για το ποιος ηταν/ειναι καλυτερος. Εσυ μου εβαλες τα 14 χρονια ως metric, λες και μιλησαμε για μακροβιοτητα.

Με ειρωνεια δεν παμε πουθενα. Και ο Λουκακου ειναι παλτο απο τα λιγα. Σχολιαζουμε το αρθρο στο οποιο ο Χααλαντ αναφερει ποιοι σεντερ φορ ειναι αυτην την στιγμη οι καλυτεροι στον κοσμο. Οχι ποιοι ηταν το 2012. Οχι ποιοι ηταν τα τελευταια 14 χρονια. Οχι ποιοι ηταν το 2017. Αλλα ποιοι ειναι τωρα.

Οχι, εχω κοιμηθει σαν ανθρωπος. Ξερω τι ανεφερες, απλα σου λεω πως δεν μιλησα πουθενα για το ποιος εχει κατακτησει περισσοτερους τιτλους, ενω στην περιπτωση του Κριστιανο ειναι ενα ενδεικτικο αυτο που εγραψα το ποσες μπαλες παιρνει. Κι εγω αμα με βαλεις στην Γιουβεντους και μου βγαλεις 30 μπαλιες στα ποδια μου μπορει να βαλω και 3 γκολ, και τι να λεει.

Γιατί θα τον χάνανε του χρόνου τσάμπα. Ούτε η Ρεάλ παίζει στο καλύτερο πρωτάθλημα του κόσμου, ο Λεβαντόφσκι πιστεύω ότι ήθελε να πάει εκεί για να πάρει το ΤσΛ. Έμεινε, το πήρε φέτος, όλα καλά. Ο Χάαλαντ σε παλιότερες εποχές από Ντόρτμουντ θα πήγαινε ή Μπάγερν, ή εξωτερικό. Τώρα που η Ντόρτμουντ έχει πει ότι δεν πουλάει παίχτες στη Μπάγερν, όταν φύγει θα είναι για μεγάλη ομάδα του εξωτερικού. Για να πάρει το ΤσΛ δηλαδή.

Είτε είχε δίκιο είτε άδικο ο Βιδάλ, που είχε άδικο ακόμα και πριν από αυτό το αποτέλεσμα, τους περιέπαιξε. Για τον Μουρίνιο εδώ θα είμαστε, να δούμε τι θα χτίσει στην Τότεναμ και τι θα αφήσει πίσω του.

Βρες μου οποιοδήποτε πλαίσιο σύγκρισης που θεωρείς εσύ ότι μπορούμε να συγκρίνουμε δύο σέντερ φορ και θα σου αποδείξω πως εν έτει 2020 ο Κριστιάνο είναι το καλύτερο σέντερ φορ που υπάρχει.

Δε νομίζω ότι αυτός είναι ο βασικότερος λόγος για να φύγεις απ’τη Μπουντεσλίγκα. Το Ισπανικό ακόμη και τώρα είναι το πρωτάθλημα που παίζεται το καλύτερο ποδόσφαιρο, με διαφορά κιόλας και ακολουθεί η Πρέμιερ.

Πως τους περιέπαιξε στην Μπάγερν? Νομίζω πως όλες τις υπόλοιπες ομάδες της Μπουντεσλίγκα περιέπαιξε με αυτό το σχόλιο… Και δεν είχε άδικο να το ισχυριστεί, αλλά έκανε λάθος.

Δε θα σου βρω, γιατι αυτο ακριβως που γραφεις ειναι textbook αποδειξη οτι εχεις confirmation bias, κατι που φυσικα ηξερα εξαρχης.

Όχι απλώς όλα τα συγκρίσιμα μεγέθη κλίνουν συντριπτικα προς τον Κριστιάνο. Τα υπόλοιπα είναι στην υποκειμενική κρίση του καθενός.

Ολα? Εισαι σιγουρος?

Σου διευκρινιζω οτι εσυ το πας παλι στα metrics, μην με κατηγορησεις οτι αναφερω στατιστικα μετα ε.

Ο Lewa ειχε 15 γκολ και 5 ασιστ στο Champions League σε 10 εμφανισεις την χρονια που τελειωσε σχετικα προσφατα. Σε 31 αγωνες εβαλε 34 γκολ και μοιρασε 4 ασιστ στην Γερμανια, το οποιο σημαινει συνολικα (βαζω και κυπελλο) 55 (πενηνταπεντε ολογραφως) γκολ σε 47 εμφανισεις με 8.13 rating στην Bundesliga και 9.03 rating στο Champions League. Επισης 2 κερδισμενες αερομαχιες ανα αγωνα στην Γερμανια και 2.8 στην Ευρωπη. Χρειαστηκε 4.5 σουτ για καθε γκολ στην Γερμανια και 5.2 σουτ για καθε γκολ στην Ευρωπη.

https://www.whoscored.com/Players/29400/History/Robert-Lewandowski

Ο Κριστιανο σκοραρε 4 φορες σε 8 ματς στην Ευρωπη (ΜΗΔΕΝ ασιστ) , και αλλες 31 φορες σε 33 αγωνες στην Ιταλια (με 5 ασιστ). Χρειαστηκε 6.3 σουτ για καθε γκολ στην Ιταλια και 5 σουτ για καθε γκολ στην Ευρωπη, ενω οι αερομαχιες που κερδισε ηταν αντιστοιχα 1.2 και 1.0, ενω αντιστοιχα τα ratings του ηταν 7.82 και 7.26 (το δευτερο νουμερο ειναι αυτο στο οποιο ο αλλος πηρε 9.03, για να ειναι ξεκαθαρο). Τα νουμερα του ειναι παρεμφερη (ελαχιστα καλυτερα) κατα την σεζον 2018-2019.

https://www.whoscored.com/Players/5583/History/Cristiano-Ronaldo

Περιμενω αποδειξη με συγκρισιμα μεγεθη του οτι ο Κριστιανο ειναι καλυτερος σεντερ φορ απο τον Λεβαντοφσκι. Και δεν εχω βαλει καν τα πεναλτι στην κουβεντα, απλα για να εχει λιγο ενδιαφερον.

ΥΓ. Ο Κριστιανο εχει συστηματικα μεγαλυτερη ακριβεια στις πασες με 80-85% εναντι 75-80% του Λεβα. Ειναι ευκολο να εχεις υψηλα ποσοστα στις πασες οταν δινεις καμια δεκαρια πασες ανα αγωνα βεβαια.

Η χρονιά είναι 20/21, όχι 19/20.

Θελεις να σου βγαλω στατιστικα για 4 αγωνες δηλαδη και να συγκρινουμε? Γιατι , για να στριφογυρισουν στον ταφο τους ολοι οι μαθηματικοι της ιστοριας στον κοσμο?

1 Like

Όχι, αλλά εσύ επέμενες ότι ο Λέβα είναι καλύτερος, επειδή έκανε καλύτερη χρονιά πέρυσι. Αν ανατρέξεις όλα μου τα ποστ θα δεις ότι δε διαφώνησα με αυτό, αλλά αυτό δεν τον κάνει τον καλύτερο επιθετικό για τώρα που μιλάμε, ειδικά από τη στιγμή που ο Κριστιάνο δεν έκανε κακή χρονιά.

@nnnkkk δες λιγο ενα σεμιναριο που παρεδωσε ο καλυτερος σεντερ φορ του κοσμου αυτην την στιγμη. Δωσε εμφαση σε κοντρολ, σε κινηση, στο ποσα σουτ και κεφαλιες ειχε on target, και ενταξει μπορεις να μετρησεις και καπως το οτι εβαλε και τα 4 γκολ της ομαδας του σε ματς που ηταν στην κοψη, και οχι σε κανενα 9-2 ή 7-3 ξερω γω. Αρκει μονο το 2-0 btw για την δηλωση αυτη,

1 Like

Άρα δεν μπορείς να κρίνεις από τέσσερα παιχνίδια αλλά μπορείς από ένα? Θέλω στο χθεσινό Γιουβέντους - Νάπολι να πιστώσουν τα γκολ στον Κριστιάνο, χωρίς καν να παίξει έκανε χατ τρικ και πήρε το ματσάκι μόνος του.

Μλκ μακάρι να γίνει αυτό :sweat_smile:

1 Like

Δεν εκρινα από ένα παιχνίδι, απλά σου είπα να δεις πως είναι ένα σεμινάριο σέντερ φορ. Το είδες?

Δεν θα πιστωθεί κανένα γκολ ο γελοίος, εκτός κι αν πουν ότι μπήκαν και τα 3 με πεναλτι

Η μαφία που δε θέλει το Λεβαντόφσκι έχει κάνει restricted το video στην Ελλάδα

1 Like

Αρα μου απαντησες με ειρωνεια χωρις καν να δεις το βιντεακι?

Εξωφρενικο να θεωρει κανεις τον Κριστιανο καλυτερο σεντερ φορ απο τον Λεβαντοφσκι την δεδομενη χρονικη στιγμη. Starstruck λεγεται. Καλο θα ηταν να παραδεχθουμε ολοι οτι ο Κριστιανο δεν ειναι πλεον ο πιο επικινδυνος παικτης στον πλανητη σε αυτην την θεση, ωστε να προχωρησουμε με τις ζωες μας. Και καποια στιγμη δε θα ειναι ουτε ο Μεσσι, ο χρονος ειναι αμειλικτος με ολους.

Μου δείχνεις ένα βίντεο του Λεβαντόφσκι λέγοντας “δες λιγο ενα σεμιναριο που παρεδωσε ο καλυτερος σεντερ φορ του κοσμου αυτην την στιγμη” λες και είπα πως δεν είναι φοβερό σέντερ φορ. Δεν καταλαβαίνω πως βοηθάει στη σύγκριση μεταξύ των 2 που κάναμε προχθές. Ειρωνία είναι να μην καταλαβαίνεις πως βάζεις ένα βιντεάκι προχθεσινό σαν επιπλέον επιχείρημα, αλλά όταν σου λέω να δούμε τα 4 φετινά ματς να το απορρίπτεις γιατί δε γίνεται να κάνεις σύγκριση :stuck_out_tongue:

Κι εγω σου ειπα να τσεκαρεις τα 50 ματς που επαιξαν περυσι και οι δυο, οχι τα 4 στην αρχη του πρωταθληματος. Ακομα κι ετσι, καλυτερος Λεβα, τι να γινει. Και φετος, και περυσι, και λογικα και του χρονου. Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι ειναι δυσκολο να παραδεχθεις οτι δεν ειναι καλυτερος ο Κριστιανο? Με ολα τα metrics που με ρωτησες. Εσυ εθεσες τα δεδομενα. Στα παρουσιασα. Απλα γραψτο. Ο Λεβαντοφσκι ειναι αυτην την στιγμη καλυτερος. Δε θα σε κρινω.

Γιατί απλά έκανε μια καλύτερη χρονιά απ’τον Κριστιάνο, χωρίς ο Κριστιάνο να κάνει κακή χρονιά. Έχεις ένα παίχτη που κάνει χρονιές Α και έκανε μία ΑΑΑ, και από την άλλη έναν παίχτη που κάνει χρονιές ΑΑΑ και έκανε μια χρονιά ΑΑ.