Champions League 2021-2022

Οταν και οι δυο σου ομαδες εχουν αποκλειστει, επομενο ειναι να ασχολεισαι με τους αντιπαλους. Το οτι ασχολεισαι πιο πολυ με τους αντιπαλους, δειχνει οτι κατι παει λαθος με σενα :stuck_out_tongue:, pun intended.

Πιστευεις η δηλωση του Κλοπ ηταν χειροτερη απο του Γκουαρντιολα που κλαιγοταν οτι ολοι στην Αγγλια ηθελαν να παρει το πρωταθλημα η Λιβερπουλ :joy:; Το οποιο ειναι και μια μαλακια και μιση; Ειχε παει να τη βγει και σε εναν δημοσιογραφο που κατι τον ρωτησε και αποδειχτηκε οτι ηταν Γιουναϊτεντ :joy:

Η δήλωση του Κλοπ είναι το ίδιο άστοχη με του Πεπ, οπότε περιμένουμε ανάλογο 50λεπτο podcast από τον Θέμη τον Καίσαρη, μπορεί να το κάνει στην επιστροφή του ROAD TRIP TO PARIS.

Ο Bale καλά κάνει και κάθεται στο συμβόλαιό του, κι εγώ θα καθόμουν και κάθε ορθολογικός άνθρωπος πιστεύω. Ας τον αξιοποιούσαν καλύτερα οι προπονητές του ή ας του έδινε αποζημίωση η διοίκηση για να μείνει ελεύθερος. Το “χρέος” του στην ομάδα (2 τσ.λ. και 1 κύπελλο) το έχει κάνει πάντως.

3 Likes

:joy:

4 Likes

Ηρεμία, υπάρχουν και χειρότερα.

Αρχικά ποια είναι αυτή;

Και σε κάτι λίγο πιο σοβαρό: Κόσμος που είχε ταξιδέψει στο Παρίσι και είχε εισιτήρια για το ματς στην κατοχή του έμεινε απ’ έξω επειδή κάποιοι είχαν μπει μέσα στο γήπεδο με πλαστά εισιτήρια και κάποιοι άλλοι με ντου.

Κι εγώ που νόμιζα ότι η Ελλάδα είναι η ανοργάνωτη, υπο-ανάπτυκη και λοιποί επιθετικοι προσδιορισμοί και οι άλλοι στα εξωτερικά είναι τέρατα οργάνωσης, πρότυπα μιμήσεως και πάει λέγοντας …

(Από το ντου που έγινε από εκατοντάδες οπαδούς της Λίβερπουλ που μπήκαν τζαμπέ στο στάδιο)

Βασικά την τραγουδιάρα δεν την έδειχναν στην αρχή καθόλου, καμερα πίσω από το τέρμα βλεπαμε :smile:

Δεν ήμουν στο Παρίσι, αλλά δεν θα εκπλαγώ καθόλου αν η ασφάλεια του γηπέδου έχει παίξει το ρόλο της για όσα συνέβησαν πριν την έναρξη. Αυτό που δεν μπορώ να αναλογιστώ (επειδή όπως είπα, δεν ήμουν εκεί) είναι πώς και αν μπορεί να έχουν βάλει κόσμο στα ηλεκτρονικά τουρνικέ, με το ανάλογο αντίτιμο φυσικά. Δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση αν υπήρξε πρόσβαση σε κάποια παρτίδα εισιτηρίων όπου αντιγράφηκαν τα barcodes/qr και βγήκαν στην αγορά.

“Πλαστά” εισιτήρια φέρονται να είχαν οι φίλοι του Ρόμπερτσον, όμως σίγουρα θα υπήρχαν και τέτοια. Πάντοτε υπήρχαν, έγινε και στην Αθήνα το 2007. Απλώς τότε περνούσες χωρίς ηλεκτρονικά τουρνικέ, ενώ τώρα αν δεν διαβάσει το εισιτήριο, παίζει να βρεθείς και μπλεγμένος.

Edit: στην περίπτωση του Ρόμπερτσον, η λέξη που χρησιμοποιεί είναι fake. Αν η αστυνομία/ασφάλεια ΔΕΝ γνωρίζει ότι ένα barcode σκαναρίστηκε από μη-νόμιμο κάτοχο νωρίτερα, τότε μου φαίνεται λογικό να τα αποκαλεί fake. Αν είχε όμως δυνατότητα διασταύρωσης, τότε μάλλον εννοούν “πλαστά”.

Τεράστιος σεβασμός στον Καρλετο, που το σήκωσε με μια ομάδα που ήταν αουτσάιντερ τουλάχιστον σε 2 γύρους και στον τελικό. Σίγουρα ο πιο versatile προπονητης κορυφαίου επιπέδου. Ο Κλοπ έχει τελειοποιήσει το gegen press, o Pep το τικι τάκα, ο Μουρίνιο το τοπ αντιποδοσφαιρο, ο Καρλετο έχει κάνει ομάδες που έπαιξαν μπαλαρα στα χνάρια του total football (βλ Μίλαν με Πιρλο, Ζέεντορφ, Σεβα, Πίπο) μπορεί να παίξει και τοπ άμυνα.

Η Λίβερπουλ έχει δείξει ότι έχει θέμα με κλειστές άμυνες (τέτοιου επιπέδου). Φυσικά πίεσε εξαιρετικά ψηλά, φυσικά έκανε πολλές φάσεις, και 2-3 κλασικές ευκαιρίες που μπορούσαν να της δώσουν την κούπα. Κι αυτή δεν έπαιξε το γνωστό της παιχνίδι, πρόσεξε πολύ στο να μην περνάει η μπάλα πολύ από τα πόδια του Μοντριτς (και το κατάφερε).

Δεν είδαμε φοβερό τελικό (σίγουρα μέτρησε και η καθυστέρηση) αλλά το πήρε δίκαια η Ρεάλ, η κορυφαία ομάδα του θεσμού.

7 Likes

Εδω για φετος!