Champions League 2022-2023

Ειδα το ριπλει 3 φορες. Δεν γινεται να πηδηξεις οταν σε κραταει ο αλλος στο εδαφος. Αν ο Γκαρντιολ δεν εκανε φαουλ, τοτε γιατι ειχε τα δυο χερια του στο σωμα του Ντιας? Σε παρακαλω, ειμαι πολλα πραγματα, αλλα τυφλος δεν ειμαι. Ξεκαθαρη κινηση πουταναζιου αμυντικου που εχει συνηθισει να παιζει με τα χερια μπαλα κι οχι με τα ποδια, και δεν τιμωρειται γι αυτο. Αυτα πρεπει να τα σφυριζουν φαουλ μεχρι να σβησει ο ηλιος. Παιξτε μπαλα με τα ποδια αν ειστε μαγκες, οχι με τα χερια.

Γιατί είχε κάνει το άλμα ρε συ και ο άλλος έμεινε κάτω. Δεν τον καβάλησε για να κάνει το άλμα, πήδηξε ο άλλος έμεινε κάτω και κόλλησε πάνω του και αναγκαστικά τα χέρια του πήγαν στο σώμα του Dias (αφού πήδηξε 1 μέτρο ξέρω γω). Τεσπα, εμένα μου φαίνεται καθαρό από κακή εκτίμηση του τέρμα και του Dias.

Στο ματς η Σίτι πάντως απλά έκανε τεράστια βουτιά στο 2ο ημίχρονο και δε βγήκε να παίξει καθόλου. Ανέβηκε η Λειψία σίγουρα, αλλά απλά άραξαν για τον επαναληπτικό. Βαρετό ματς

Ενταξει κλαιω λιγακι, οντως μου λες οτι τα δυο χερια του Γκαρντιολ ΕΤΥΧΕ να πανε στους δυο ωμους του Ντιας και να τον εμποδισουν απο το να πηδηξει επειδη αργησε να πηδηξει ο Ντιας? Ναι ρε γμτ, τρελη συμπτωση πρεπει να ηταν. Τεσπα οκ.

Σκατενιο ματς ηταν απο το 1ο εως το τελευταιο δευτερολεπτο. Η Μαντσεστερ Σιτι και το ποδοσφαιρο του Γκουαρντιολα ειναι ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ οταν δεν υπαρχουν παικτες με flair και playmakers με παγκοσμια κλαση, να παρουν κανα ρισκο και να δουμε λιγη μπαλιτσα. Το τικι τακα της Μπαρτσελονα ηταν μαγικο λογω του Μεσσι που ηταν ο παραγοντας Χ στην ομαδα. Το τικι τακα της Ισπανιας που ειχε τον ιδιο κορμο, ηταν εν δυναμει ενα απο τα χειροτερα πραγματα που μπορει να δει κανεις στην τηλεοραση. Το τικι τακα της Μπαγερν ηταν κατι ενδιαμεσο, με εκλαμψεις λογω ποιοτητας ποδοσφαιριστων, αλλα συνολικα επισης πολυ βαρετο.

Το τικι τακα της Μαντσεστερ Σιτι ειναι χειροτερο απο ολα αυτα οταν δεν παιζουν οι Ντε Μπροινε και Φιλ Φοντεν, και απο την στιγμη που εφυγαν παικτες ποιοτητας οπως αυτη των David Silva, Gabriel Jesus (τι παιχταρας θεε μου), Αγκουερο και ακομα και Κανσελο (ή Ληροη Σανε πριν 3 χρονια). Πλεον ειναι μια ομαδα χωρις φαντασια, με γιομες για το κεφαλι ή το ποδι του Χααλαντ. Ενα κολπο που επιασε για λιγους μηνες απεναντι στα ταγαρια της Αγγλιας, αλλα δε θα πιανει παντα. Ματς σαν κι αυτο, δινουν βαση στο γιατι μερικοι βαριουνται αφορητα την μπαλα που παιζει ο Γκουαρντιολα παντως. Κατι Τζακ Γκρηλις και αλλους τυχαρπαστους στο κεντρο σημερα, τους βαριεμαι μεχρι αηδιας. Οτι εκανε ο Μαρεζ ηταν η Σιτι.

Καθαρό γκολ. Όλα αυτά γίνονται σε τόσο ελάχιστο χρόνο που ο Ντίας δεν πρόλαβε ούτε να σκεφτεί να πάει να πάρει φάουλ και από τη στιγμή που ο Γκβάρντιολ σηκώθηκε με τέτοια δύναμη, δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Η φάση κρατάει 1 δευτερόλεπτο και τα ριπλέι 2 λεπτά. Σιγά μη δεν πήδηξε επειδή τον κράτησε ο άλλος, λες και μπορείς να κάνεις 100 πράγματα ταυτόχρονα, ο Γκβάρντιολ εστίασε στο να πηδήξει όσο πιο ψηλά και δυνατά μπορεί και αυτό ακριβώς έκανε, από εκεί και πέρα, έβαλε μέσα στο τέρμα τους πάντες. Οχι γκολ, γκολαρα ηταν.

Επίσης, πόσο ζουμί έχει ακόμα αυτή η υπερπαικτούρα που λέγεται Μόντριτς; Δύο γκολ ήταν σχεδόν δικά του, το τρίτο (η κεφαλιά) και το πέμπτο. Το σπριντ που κάνει στο κέντρο πριν το πέμπτο γκολ, είναι σπριντ εικοσάχρονου. Τεράστιος παίχτης.

3 Likes

Επειδή και εγώ τώρα είδα τα στιγμιότυπα, καθαρό γκολ μου φάνηκε. Ο Γκβάρντιολ είχε ήδη φτάσει στον θεό όταν έβαλε χέρια στον Ντίας, ο οποίος έκανε πίσω βήματα ακόμα και προσπάθησε να κερδίσει το φάουλ όταν ένιωσε επαφή. Εμφανώς έκανε νωρίτερα το άλμα και πήγε σε πρώτο χρόνο στην μπάλα, τον έχασε παντελώς ο Ντίας.

Νομίζω το φετινό τσου λου είναι πολύ αμφίρροπο. Οι παραδοσιακές δυνάμεις δεν είναι στα πολύ καλά τους, οι “νεόπλουτοι” δεν γεμίζουν το μάτι. Μόνο η Ρεάλ έχει αβάντζο καθώς έχει διατηρήσει έναν ποιοτικό κορμό και φυσικά έχει το know how, αλλά με τίποτα δεν μοιάζει φόβητρο (η εμφανισάρα στο Ανφιλντ δεν θεωρώ πως είναι 100% ενδεικτική).

Ωραια κλοπη στην Αγγλια.

Απαραδεκτη αποφαση να επαναληφθει η εκτελεση πεναλτι που εχασε ο Χαβερτζ, την στιγμη που οι παικτες της Τσελσι εχουν μπει στην περιοχη πιο γρηγορα απο τους παικτες της Ντορτμουντ.

Γκολαρα παρανομη, προχωραμε. Κρατησε και με τα δυο χερια και συγκεκριμενα με τους αγκωνες τον αντιπαλο του στο εδαφος και τον χρησιμοποιησε ως σκαμπο. Δεν χρειαζομαστε ριπλει για να το δουμε αυτο, ουτε παιζει ρολο το χρονικο διαστημα στο οποιο εκανε φαουλαρα πεντακαθαρη ο Γκβαρντιολ. Δεε πα να εκανε φαουλ και για ενα νανοδευτερολεπτο.

Απανταω μετα απο 2 βδομαδες γιατι μπορω. Ευχομαι να κερδιζει η Λιβερπουλ 0-3 μεσα στην Μαδριτη και να βαλει πανομοιοτυπο γκολ με τον Γκβαρντιολ ο Μπενζεμα, για να γινεις Ναντια Κομανετσι πιο γρηγορα κι απο τον χρονο που χρειαστηκε να πηδηξει ο Γκβαρντιολ.

Gx7649704_download-10-.jfif.cvrt

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δωθηκε επαναληψη

Γιατί, λέει, μπήκε πιο γρήγορα στην περιοχή ο παίχτης της Μπορούσια που τελικά έδιωξε τη μπάλα. Παίχτης της Τσέλσι μπήκε ακόμα πιο γρήγορα, άσε που ο Χάβερτς έκανε καθυστέρηση καθώς έτρεχε και οι παίχτες ξεκινάνε να κινούνται μαζί με τον εκτελεστή, χωρίς να υπολογίζουν αν θα κάνει τσαλίμι. Μαλακίες, σάπια επανάληψη.

2 Likes

Με αυτο εννοεις οτι μπηκε πιο γρηγορα απο οτι επρεπε, οχι απο παικτες της Τσελσι, ετσι? Γιατι οντως, οπως γραφεις, μπηκαν 2-3 παικτες της Τσελσι πριν απο τους παικτες της Μπορουσια.

Σαπια επαναληψη, σαπιο ματς, σαπια ατμοσφαιρα, σαπια ομαδα, ολα σαπια στο Σταμφορντ Μπριτζ. Καπως ετσι βγαινουν καθε χρονο που αποκλειονται και γκρινιαζουν για 7 πεναλτι που δεν τους δοθηκαν κι αλλα τετοια γραφικα, τωρα θα αρχισουν να φωναζουν και για επαναληψεις αν χανουν τα πεναλτι!

Μια χαρά σωστότατη ήταν η επανάληψη, ο κανονισμός λέει προτού ακουμπήσει το πόδι του εκτελεστή την μπάλα, όλοι πρέπει να είναι έξω.

Τα τσαλιμακια και μένα δε μου αρέσουν στα πέναλτι, αλλά είναι κι αυτά μια χαρά μες στον κανονισμό. Κι αυτό γιατί όταν πας προς την μπάλα να σουτάρεις, δεν μπορείς να πεις είναι φάουλ το ποσό γρήγορα προχωράς. Άλλος κάνει τζοκινγκ, άλλος κάνει σπρίντ, άλλος πάει περπατητός και άλλος πάει διακοπτόμενα.

Το μόνο που απαγορεύεται είναι όταν είναι έτοιμοι να σουτάρουν και σταματήσουν στον αέρα στο πόδι στήριξης, για να μην έχει εμφανέστατο πλεονέκτημα ο εκτελεστής κοιτώντας που πάει ο τέρμας.

Μην ξανακλαψεις για το πεναλτυ στον τελικο του 2019, λοιπον.

Θα κλαίω όσο θέλω, κοίτα να δεις τι μπουλινγκ κάνουν οι οπαδοί πάμπλουτων ομάδων επειδή κάποια άλλη ομάδα τόλμησε να διεκδικήσει κάτι.

Κάλπικο πέναλτι στο 2’, άμυνα τα υπόλοιπα 70’ με 38% κατοχή και ένα γκολ στα χασομερια απ’ την αρμάδα του Κλοπ.

Να σας δίνουμε απ’ την αρχή τα τρόπαια παιδιά αν είναι έτσι, να παίζετε μόνοι σας με τα λεφτά σας.

Σταθερή πηγή γέλιου το τσίρκο της Παρί, ούτε μια επίθεση δεν μπορούσαν να φτιάξουν.

Σπουδαίο ματς και από Ντε Λιχτ-Ουπαμεκανο-Γκορετσκα στα μετόπισθεν. Αφού έκοψαν ή έστω περιόρισαν σημαντικά τις πρωτοβουλίες των Μέσσι και Εμπαπέ, το ματς φάνηκε πως γέρνει εύκολα προς τους Γερμανούς.

Καμια ομαδα δεν το βρισκει ευκολο να φτιαξει καλες επιθεσεις απεναντι στην Μπαγερν, γιατι μιλαμε για ομαδαρα με στιβαρη αμυνα και τρελη πειθαρχια. Η επιθεση της Παρι ειναι φωτια γενικα φετος, και εχουμε δει φανταστικους συνδυασμους. Λογικο να περασει η Μπαγερν σε αυτο το ζευγαρι. Της ελειψε κι ο Νεημαρ της Παρι, ο οποιος οσο κραξιμο κι αν φαει λογω καραγκιοζιλικιων που κανει ενιοτε, ειναι παιχταρας, και απο τους πιο ταλαντουχους Βραζιλιανους που εχουν υπαρξει.

Λίγο που το χάζευα στη δίπλα οθόνη το πρώτο ημίχρονο, έφαγε πολύ ξύλο ο Μέσι πάντως. Το δεύτερο δεν το είδα.

Τότεναμ - Μίλαν, χαλαρά από τα χειρότερα ματς που έχω δει ποτέ, δεν ήταν δύο από τις καλύτερες 16 ομάδες αυτές.

Αν υπήρχε έστω ένα υποτυπώδες ποδοσφαιρικό πλάνο σε αυτό που είδα, μπορεί και να συμφωνούσα. Αλλά όχι, όλη η Παρί στηρίχτηκε είτε Α)στο να δίνει την μπάλα στον Μέσσι περιμένοντας κάποιο θαύμα είτε Β)μπαλιά τυφλά στον χώρο ευελπιστόντας να προλάβει ο Εμπαπέ που είναι γρήγορος. Όταν έχεις επενδύσει τόσα φράγκα και βλέπεις μια ομάδα με αστέρια αλλά και αξιόπιστες μονάδες να παίζει χωρίς αρχή-μέση-τέλος και όταν ζορίζουν τα πράγματα και αποδεικνύεσαι και πάλι ανεπαρκής, δεν σου φταίει κανείς αν σε χαρακτηρίσει τσίρκο.

@nnnkkk Δεν τον άφησε να αναπνεύσει ο Γκορέτσκα. Επέτρεψε και το physical game ο ρεφ, ο Λέο δεν είναι πλέον 20 χρονών, βοήθειες δεν είχε, μοιραία δεν απέδωσε. Δεν θα έλεγα πάντως πως έπαιξε αντιαθλητικά η Μπάγερν.

Η Μπάγερν θεωρώ έχει την καλύτερη άμυνα στην Ευρώπη φέτος. Για την Παρί τι να πω; Ομάδα γεμάτη αστέρες αλλά κακώς χτισμένη.

Δεν έχω εικόνα του άλλου ζευγαριού αλλά με 1-0 συνολικό σκορ πολύ μπλαζέ ζευγάρι φάνηκε. Μέτρια η Μίλαν πιστεύω θα είναι εύκολη λεία στους 8

Συμφωνω. Απο την αλλη, σκληρο καρυδι πιστευω θα προκυψει η Μπενφικα, θα πουλησει ακριβα το τομαρι της. Με βασικο και πολυ καλο τον Βλαχοδημο.

Μπενφικα παιζει πολυ ωραια μπαλα μεχρι στιγμης,να δουμε που θα φτάσει