Champions League 2023-24

Γύρνα πλευρό τώρα :joy:

2 Likes

Διήμερο ονείρωξη!

Αντίο στους πουθενάδες του Manchester, έξω και οι ανύπαρκτοι της Μαδρίτης, έξω και οι γαύροι της Ισπανίας.

Τι ωραία!

2 Likes

Τα πέναλτι είναι τύχη και ψυχολογία. Τα 120 λεπτά είναι cojones. Καληνύχτα.

Εν τo μεταξυ oτι μεταγραφη εμπειρoυ παιχτη καναμε τα τελευταια χρoνια ηταν τελειωμενoυ. Απ τoν Λιχσταινερ μεχρι τoν Γoυιλιαν και τoν Λoυιζ :stuck_out_tongue: .

Για την ρεαλ τα ειπαμε εκτενως με Λειψια τωρα με Σιτι περναει δικαια στα ημιτελικα.

Το γύρισε όμως ενώ βάραγε δεύτερη και έμεινε και πίσω η Ρεάλ, στατιστικά αυτό δε συμβαίνει σχεδόν ποτέ, τους το δίνω. Η Σίτυ στο δεύτερο ημίχρονο τους είχε κλείσει πάρα πολύ και δεν εκβίαζε προσπάθειες παρ’ όλο που δεν έβρισκε διαδρόμους. Αντέξανε, έφαγαν μόνο ένα γκολ.

Απίθανο το βλέπω, αλλά μακάρι να το πάρει η Μπορούσια.

1 Like

Έφτασα να υποστηρίξω Σίτυ που δεν χωνεύω τους Άγγλους καθόλου… ο Ολυμπιακός ήταν πιο θαρραλέος εκεί μέσα.

Ρε τέλειωσε σου λέω. Τίμιες προσπάθειες ως τους 8/16 του CL, δευτερότριτοι στο πρωτάθλημα χάνοντας την κούπα για 5-6 βαθμούς, “κρίμα και τα πηγαίναμε καλά φέτος”, εντεκάδες με ταλέντα και 1-2 μόνιμους τραυματίες, το παραδάκι να πέφτει από την Ευρώπη κι όλα καλά. Δεν θέλει να σκάμε, είναι προδιαγεγραμμένο το μέλλον. Ωραία μπάλα, κανά κυπελλάκι και καλή καρδιά.

Μια χαρα ξυπνιος ειμαι, απλα δεν εχω αντι-μπαρτσελονικο μισος οπως αλλοι :stuck_out_tongue:

Θα με βγαλετε και τρελο στο τελος εδω μεσα, με οποιον εχω συζητησει για το ματσακι εκτος rocking.gr εχει πει οτι τα σφυριγματα ηταν ξεκαθαρα υπερ της Παρι χθες, αλλα φανταζομαι οτι λεμε εδω μεσα εχει μεγαλυτερη ισχυ.

Οι φανς της Λιβερπουλ και της Αρσεναλ παντως ειχαν πολυ μεγαλο κινητρο να στηριζουν Σιτι, καθως μετα τον αποκλεισμο της απο το Champions League ειναι ακομα μεγαλυτερο φαβορι για την Premier League.

Γενικα δεν θελει να σκαμε για μπαλα νομιζω :slightly_smiling_face:
Ειναι απο τα ομορφα δευτεροτριτα πραγματα στην ζωη, μεχρι εκει.

Προσωπικα πλεον φουλ για Μπαγερν - Μπορουσια τελικο ειμαι.
Με νικητη Μπορουσια κατα προτιμηση, αλλα δε με χαλαει να παρει ο Κεην τιτλο.
Και πολλοι αλλοι παικταραδες της Μπαγερν δηλαδη.

Μπα εμένα δε με νοιάζει τι θα γίνει εκεί… Ο πάτος που έχει η Ρεάλ στα παιχνίδια που δεν αξίζει να πάρει τπτ δεν παίζεται

1 Like

Φετος τεραστια αληθεια και σε Ευρωπη και σε Ισπανια.

Προπερσι ομως ηταν φανταστικη ομαδα που γυρισε ματς απεναντι σε παντοδυναμες ομαδες κυριολεκτικα σε καθε γυρο του Champions League και θα ηταν αμαρτια να το χασει (κατα σειρα Παρι, Τσελσι, Σιτι και στον τελικο Λιβερπουλ).

Και περυσι πηρε αυτο που της αξιζε :stuck_out_tongue:

  • τυφλο

Μεγαλυτερη ισχυ εχουν αυτα που βλεπουν τα ματια μας. Αν εσυ ειδες “μουφα πεναλτυ”, “αυστηρη κοκκινη”, “διαιτητη 100% βαλτο” κλπ., περαστικα, χρειαζεσαι οφθαλμιατρο :stuck_out_tongue: Αν και αυτοι με τους οποιους τα συζητησες το βλεπουν ετσι, ο οφθαλμιατρος θα τριβει τα χερια του :stuck_out_tongue:

2 Likes

Δεν το έγραψα για καλο/κακό. Εννοώ ότι εύκολα το έπαιρνε η Σίτι στα πέναλτι, διότι όλα κρίνονται σε ένα δευτερολεπτο. Μια κλωτσιά, μια απόφαση της τελευταίας στιγμής.

Στο υπόλοιπο ματς η ρεαλ έπαιξε όπως μπορούσε. Πίσω και προσπάθεια για κόντρα. Δεν βγήκε γιατί η Σίτι είναι σπουδαία ομάδα. Αλλά ό,τι είπα: cojones. Με πάτους γλιτώνεις σε ένα, δύο ματς. Όχι όλα.

Ακομα κι ο Πραουλερ καλυτερα θα απαντουσε. Ενταξει, ειπαμε, οτι πεις.

Τυφλοι οποιοι δεν συμφωνουν μαζι σας λεμε, ολα καλα.

Ο ενας παντως ειναι οπαδος Λιβερπουλ. Ακομα κι αυτος ειπε οτι η Μπαρτσελονα σφαγιαστηκε.
Τυφλος θα ειναι κι αυτος.

Ρε Yankee ( :upside_down_face: ) oταν κανει δηλωσεις o Γκoυντoγκαν και βγαζει στην σεντρα τoν Αραoυχo στα ισα ενω δεν μιλαει για σφαγη νoμιζω φτανει και περισσευει. Πρoς τιμη τoυ δεν ειπε oυτε για την επιμαχη φαση πoυ κατ εμε ειναι πεναλτι γτ ξερει oτι δεν τoυ εφταιξε η διαιτησια.

3 Likes

Ολα καλα, ειχα ξεχασει πως απαγορευεται να διαφωνουμε εδω μεσα για τετοια θεματα. Αφου δεν ειπε για διαιτησια ο Γκουντογαν, τοτε σιγουρα η διαιτησια ηταν αψεγαδιαστη. Δε θα ξανακανω το λαθος να υποθεσω οτι εδω μεσα γινεται διαλογος χωρις προσωπικες επιθεσεις. Ξεχναω αρκετες φορες πως δεν γινεται.

Δεν ειπα πoυθενα oτι απαγoρευεται. Εγω λεω oτι ενας εκ των πρωταγωνιστων τoυ αγωνα δεν εδωσε σημασια σε oλα αυτα ασχετως τoυ τι λες εσυ, εγω η o καθενας. Η γνωμη ειναι γνωμη και παντα να εκφραζεται αλλα μηπως εχει μεγαλυτερη βαρυτητα τι λεει καπoιoς πoυ τo εζησε απo μεσα; Και μαλιστα απ την πλευρα των υπoτιθεται αδικημενων.

1 Like

Ειχα γραψει απαντηση και σε αυτο, αλλα την εσβησα γιατι απλα δεν εχει κανενα νοημα :slightly_smiling_face: Προχωραμε, στα ημιτελικα ελπιζω να εχω ανακτησει την οραση μου. Κι εγω κι οι φιλοι μου και οι σχολιαστες στο αμερικανικο καναλι και καμποσες χιλιαδες στα social media, ολοι τυφλοι!

Εγώ πάντως όπως είδα τις φάσεις στο Μπάρτσα - Παρί, ήταν και οι 2 φάσεις πέναλτι. Καλώς το έδωσε υπέρ της Παρί και κακώς δεν το έδωσε υπέρ της Μπαρτσελόνα. Δύσκολη φάση για το διαιτητή και πανευκολη για το var.

Εγώ πάντως δεν είπα κανένα τυφλό οπότε κάνω τον Κινέζο.:stuck_out_tongue:

Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι και τρομερό επιχείρημα ότι σου είπανε 5 άτομα ότι δεν ήταν πέναλτι ε; Και εμένα μου είπαν αρκετοί μεταξύ αυτών και ο κολλητός μου που είναι φολα αντιρεαλ πως ήταν καθαρό πέναλτι. Όπως είπαμε ο καθένας έχει την γνώμη του.

Επίσης όταν λέω υποτίθεται αδικημένοι δεν το λέω για μπιχτη. Το λέω με την άποψη ότι βγήκε και το είπε παίχτης της Μπαρτσελόνα και όχι ο Εμπαπε ξέρω γω. Εγώ θα συμφωνήσω μαζί του σε γενικές γραμμές γιατί βλέπω 100% κόκκινη εκεί και μεγάλη βλακεία του Αραούχο. Στο πέναλτι είναι 80-20, δεν είμαι απόλυτος αλλά βλέπω πιο πολύ τον Κανσελο να κάνει ένα ηλίθιο μαρκάρισμα με τις τάπες στο πέλμα του Ντεμπελε παρά να το κερδίζει ο Γάλλος. Αυτό μας αφήνει με την φάση του Γκουντογκαν που ναι θεωρώ πως έχει κάνει λάθος ο ρεφερι.

Αψεγάδιαστος διαιτητής δεν είναι κανένας ακόμα και σε ματς με θεωρητικά καλή διαιτησία. Εδώ ακόμα και λάθη να έκανε θεωρώ δεν είναι τόσο τρανταχτά και δεν θα έλεγα σφαγή με τπτ. Γενικά νομίζω χρησιμοποιούμε εύκολα την λέξη αυτή στην Ελλάδα γιατί είμαστε των άκρων μια ζωή. Σφαγή για μένα είναι όντως το 6-1 και το λέω δίχως ίχνος πόνου. Σε εκείνο το ματς εκτός από τα μακροβουτια του Σουάρεζ δεν δίνεται και καθαρό πέναλτι στον Καβανι πράγμα που παραδέχεται και ο Μασερανο ο παίχτης δηλαδή που έκανε το μαρκάρισμα.

Αντικειμενικός πάντα δεν είμαι αλλά ξέρω με σιγουριά ότι δεν με “πονάει” κανένα ματς και καμιά ομάδα. Όπως είπες και εσύ δεν πρέπει να μας χαλάει το ποδόσφαιρο αλλά να το απολαμβάνουμε.

Και τέλος χωρίς να θέλω να στην πέσω (κουβέντα κάνουμε) αλλά κανείς αυτό που κατηγορείς και γράφεις με Μπλαουγκράνα γυαλιά. Ένα απλό παράδειγμα είναι ότι λες για τραγική κόκκινη στον Τσάβι και ότι κάνει ότι κάθε προπονητής ενώ χθες έκανε σαν κακομαθημένο που δεν του πήραν παγωτό και κλωτσούσε ότι έβρισκε μπροστά του.

Τεσπά το συμπέρασμα που θέλω να βγάλω εν τέλει πως έχουμε ήδη καταναλώσει παραπάνω φαιά ουσία απ’ όσο πρέπει. Μάλλον δεν θα συμφωνήσουμε ποτε και είμαι οκ με αυτό αλλά νομίζω ότι πάει τζάμπα το τοπικ γιατί έγιναν ενδιαφέροντα πράγματα στους 8 που μπορούμε να συζητήσουμε αντί για την διαιτησία.

Αυτά πάω να κλάψω με την λουζεριλα της ομάδας μου :sweat_smile:

3 Likes

Μπορουμε να συζητησουμε μονο αν συμφωνουμε σε ολα, αλλιως ενας απο τους δυο πρεπει να ειναι τυφλος, κι ενα σωρο αλλα. Εγω δε μιλησα για πονο και αλλα τετοια, ολα αυτα ειπωθηκαν απο αλλους. Γενικα πολλα καφενειακα ειπωθηκαν, αλλα ειπαμε, ολα καλα. Σορρυ που εγραψες τοσα πολλα, ειλικρινα δεν χρειαζοταν, δεν εχω κανενα μπηφ αλλωστε μαζι σου. Το οτι μου ειπανε 5 ατομα οτι δεν ηταν πεναλτι δεν ηταν επιχειρημα για το αν ηταν οντως “αντικειμενικα” πεναλτι ή οχι, αλλα για την πραγματικα σουρρεαλ αντιμετωπιση εδω μεσα που ειτε συμφωνεις με καποιους ειτε εισαι τυφλος. Προφανως για να το ειδαν κι αλλοι οπως εγω, δεν ηταν μια καθαρη φαση για ολους. Για μενα ειναι καθαρο νον-κωλ. Για αλλους ειναι καθαρο πεναλτι. Για αλλους 80-20. The rest is just confetti, οπως λεει κι η Βικτορια Πεντρετι (εκανα και ριμα αθελα μου).

Μιας και μπηκες στον κοπο, θα σου πω οτι ο Γκουντογαν ειτε θεωρει οτι η ομαδα του αδικηθηκε ειτε οχι, δε θα ελεγε ποτε οτι αδικηθηκε στα μιντια. Και καλα κανει ως επαγγελματιας ποδοσφαιριστης. Κι εγω αν ημουν επαγγελματιας αθλητης πιστευω οτι δε θα μιλουσα ποτε για την διαιτησια. Εδω το εχω κοψει να μιλαω στους διαιτητες στις recreational leagues που παιζω μπαλιτσα. Δεν εχει νοημα. Δεν κερδιζει κανενας τιποτα.

1 Like