Champions League 2023-24

Ρε μλκ Νόιερ…

1 Like

Θα ήθελα να ήξερα ο Αντσελότι τι σκέφτεται κάθε φορά που γίνεται το ίδιο πράγμα. Έτσι, από απορία.

Επειδή δεν ξέρει κανείς τι ισχύει πια, στα της ΟΥΕΦΑ οι επόπτες δεν έχουν οδηγία να εξελιχθεί η φάση και μετά να σηκώσουν τη σημαία? Και στο 2-1 και στη φάση του Ντε Λιχτ σηκώθηκε και σφύριξε σε 2 δευτερόλεπτα

Επειδη εβλεπα στην τηλεοραση τους μπαμπαδες καθε ομαδας του Τσ Λ, τελικα αποφασισαμε αν η Μπαρτσελονα ηταν καλυτερη το 2011 ή το 2014; Ή πρεπει πρωτα να ψαξουμε για φαντασματα σε σημαιακια και σε δευτερολεπτα;

Παροτι θα ειναι ωραια ιστορια να παρει η Ντορτ (ο Ροις βασικα) το τροπαιο, καθως και ακομη καλυτερη ιστορια το να το παρει εκει που το εχασε (δικαια) την προηγουμενη χρονια, νομιζω οτι ολοι λιγο πολυ ξερουμε την καταληξη αυτης της σεζον.

1 Like

Ο μύθος λέει, κάπου στο 80’ κοιτάει τον πάγκο και κάνει στον Χοσέ-Λου, σήκω παληκάρι μου να το γυρίσεις το γαμίδι.

1 Like

Ό,τι ομάδα κι αν υποστηρίζει κάνεις, όσα σημαιάκια κι αν σηκωθούν, όσες ανατροπές κι αν κάνει από το 96 και μετά, όσες μανάδες να γαμάει στο Τσάμπιονς Λιγκ η Ρεάλ, ακόμα κι αν φτάσει 250 τρόπαια όταν ο επόμενος θα έχει με το ζόρι 10, η αδιαμφισβήτητη αλήθεια είναι πως η καλύτερη ομάδα που έχει παίξει ποτέ μπάλα είναι η Μπαρτσελόνα του 08-12, ο καλύτερος ποδοσφαιριστής που έχει υπάρξει ποτέ είναι ο Μέσι, και ο καλύτερος προπονητής της ιστορίας είναι αυτός που έφτιαξε αυτή την ομάδα και όλα αυτά είναι εύκολα προσβάσιμα να τα δει καθένας με υλικό που καλύπτει 30000 ώρες και όχι αφηγήσεις των Καισαρων μιας άλλης εποχής (βσκ του πατέρα του), ασπρόμαυρα πίξελ ή ιστορικές εφημερίδες.

Χάρισμά σας οι τίτλοι, το ποδόσφαιρο είναι λαϊκό άθλημα

4 Likes

Πλέον έχω αρχίσει να πιστεύω στο παραφυσκό με αυτά που βλέπω από τους Ισπανούς όλα αυτά τα χρόνια.
Δεν εξηγείται με την λογική αυτό το πράγμα.

Έχουμε περάσει όντως λίγο στο μεταφυσικό, αλλά από το 75 και μετά φαινόταν απολύτως σκασμένη η Μπάγερν και στο 1-1 ήταν προφανές πως τερμάτισαν. Αν πήγαινε παράταση, μάλλον θα έτρωγαν κι άλλα δηλαδή.

Ρε μλκ Νόιερ…

Η μία στις χίλιες που το meme “κοουτς να βάλω ένα να ισοφαρίσουμε ή δύο να το γυρίσουμε?” βγήκε αληθινό. Χοσελου the killer

Α ναι ξέχασα, mes que un club και πότε δεν θα βάλουμε διαφήμιση στη φανέλα μας και puta Madrid. Λείπει το against modern football, πολύ κρίμα.

Όλα καλά, προχωράμε.

1 Like

Γιατι δε βγαίνει ο Δούρος στο τηλέφωνο κύρια Σταλη μου;

Βλέπω μπάλα 25 χρόνια πάνω κάτω, ας πάρει η Ρεάλ κάθε τίτλο που υπάρχει από εδώ και πέρα, αυτό που είδαν τα μάτια μου εκείνη την τετραετία που σε κάθε ματς αμύνονταν μαζικά όλοι για να μην φάνε 5 γκολ, και κατέληγε να παίζει ολόκληρη Ρεάλ με Πέπε και Λασανα Ντιαρά (το 10αρι της ε.) αμυντικά χαφ και σύστημα 6-3-1 για να μην ταπεινωθεί σε ημιτελικό Τσάμπιονς Λιγκ, δεν έχει να κάνει με mes que un club, ούτε against modern football, αλλά αν σου αρέσει το ποδόσφαιρο σαν παιχνίδι.

Το οποίο και btw, έτσι είσαι καλύτερος σε ημιτελικό Τσαμπιονς Λιγκ, όχι αν έχεις φάει τριμπαλο στο πρώτο παιχνίδι.

1 Like

Ρεαλ με Αντεμπαγιoρ τoτε εν τo μεταξυ. Καλτιλα μεγαλη :sweat_smile:

Η απάντηση μου ήταν για αυτό που εγραψες.

Θυμήθηκα ότι ο Μεσι και ο Ινιεστα δεν νοιάζονταν για τίτλους, αλλά έπαιζαν για μια πορτοκαλάδα, για τη φανέλα, για τη χαρά του παιχνιδιού και συγκινήθηκα νυχτιάτικα.

Κριμα που ο βλαξ Ανσελοτι έχει πάει σε τελικούς με 20 διαφορετικούς τρόπους. Αφού στο ποδόσφαιρο υπάρχει μόνο μία συνταγή.

2 Likes

Πήγε Γενάρη στη Ρεάλ, έβαλε 5 γκολ σύνολο, τα 2 σε εμάς στο 4-0 στους 8, τον πήραμε το καλοκαίρι :handshake:

Σωστά, καλύτερος ήταν αυτός που έφαγε το τετράμπαλο, προχωράμε. Ευτυχώς στα μαθηματικά είσαι δυνατός :stuck_out_tongue:

1 Like

Εγω απλα θα αλλαζα το διαστημα που εβαλες μονο ως 2008 - 2012 και θα προσεθετα και την τριετια 2014 - 2017 που ειχαμε την τριαδα Messi, Suarez, Neymar. Ισαξια φανταστικες και εντυπωσιακες ομαδες και οι δυο.

Δε με νοιάζει για τι νοιάζεται ο Λίο και ο Ινιέστα, με νοιάζει το τι κάνω εγώ. Αυτό που είδαν τα ματάκια μου τότε δεν επαναλαμβάνεται, εδώ έκανε κοτζάμ βασίλισσα να παίζει μες στην περιοχή της για να μην ξαναφάει 6 μπαλάκια.

Τελικούς πάνε πολλές ομάδες, καλύτερη ομάδα έβερ είναι μόνο μία.

Τεσπα βαρέθηκα, το ματσάκι σήμερα το έχασε ο Τουχελ, δε βγάζεις τους καλύτερους σου παίχτες στο 85 όταν παίζει να έχεις παράταση, κι ας είναι σκασμένοι. Χάρη αγόρι μου, γυρνά πίσω σπίτι σου, δεν πρόκειται να πάρεις τίτλους εκεί, έλα να σου φτιάξουμε άγαλμα.

Α, ας απαντήσω και σε αυτό, το συνολικό σκορ ήταν 4-3, η μία έφαγε τρίμπαλο και η άλλη τετράμπαλο, πράγμα που μάλλον σημαίνει πως τη μια μέρα ήταν πολύ καλή η μία και την άλλη η άλλη. Έλα όμως που δεν ήταν αλήθεια αυτό, γιατί στο τετράμπαλο, μπορούσε άνετα η Μπάρτσα να ήταν μπροστά με 2 γκολ στο ημίχρονο. Με δυο διαφορετικά σουτ ξέρω γω, το σκορ μπορεί να κατέληγε 3-7, αλλά έτσι είναι η μπάλα. Ξαναδές και τα δύο ματς ή έστω τα στιγμιότυπα και μετά έλα πες μου ότι η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη.

Τρεις λαλούν… Καληνύχτα, τα ξαναλέμε σε 3 εβδομάδες, μη διακόψω άλλο την ανάλυση της Μπαρτσελονα του 2008, τόσο ταιριαστή στο αποψινό ποδοσφαιρικό βράδυ :kissing_heart:

1 Like

Έτσι είναι. Τραγική απόφαση το να βγάλει τον Κέην, του οποίου ήταν το μισό γκολ με την εκπληκτική μπαλιά που έβγαλε. Ο τύπος είναι εννιάρι και δεκάρι μαζί, δεν τον βγάζεις λίγο πριν το τέλος όταν παίζεις με τη Ρεάλ εκεί μέσα και το ματς είναι στην κόψη.

Ναι ρε, έχεις δίκιο, ο Ντεμπελέ έφταιγε, εγώ πρέπει να ξαναδώ τα ματς κι εσύ τα θυμάσαι μια χαρά. Το 3-0 ήταν αλήθεια, αλλά το 4-0 δεν ήταν αλήθεια γιατί μπορούσε να είναι 0-2 στο ημίχρονο, εντάξει, το καταλάβαμε. Έφαγε 4-0 η Μπάρτσα χωρίς να παίζουν Σαλάχ και Φιρμίνο, αλλά έφταιγε ο Ντεμπελέ :joy:

Σήμερα τα είπαμε, ο Τούχελ έδωσε το ΤσΛ στη Ρεάλ. Ας του κάνουν ένα άγαλμα.

1 Like