Champions League 2023-24

Ποιο είδες;

Εγώ προσωπικά βρίζω συνέχεια, γιατί είναι απλά λέξεις. Δε θα σου πω γαμώ το σπίτι σου, αλλά αν μου το πεις ενώ παίζουμε μπάλα δε θα με απασχολήσει καθόλου, θα γυρίσω να απαντήσω κατάλληλα (όπως στο παράδειγμα που είπα πριν) και θα συνεχίσω τη ζωή μου. Όπως λένε και πολλές ψυχές αλλά εγώ έτσι πορεύομαι, οι πράξεις μετράνε, στα παπάκια μου τι σκέφτεται ότι μπορούν να κάνουν στο σπίτι μου οι άλλοι.

Για να σε βοηθήσω, προσπάθησε να θυμηθείς αν ποτέ δε “σεβάστηκα” το συνομιλητή μου όσες φορές συναναστραφήκαμε εμείς μεταξύ μας ή και γενικά. Άς πούμε για εμένα είναι απείρως χειρότερο το passive aggressive και όταν θέλεις να συναναστραφείς με κάποιον, να μην του απευθύνεις το λόγο για να πεις ακριβώς αυτό που έχεις να πεις και να το λες έμμεσα (“που λέει και μία ψυχή”), αλλά για ν-οστη φορά, δε με απασχολεί ο καθένας κάνει ό,τι θέλει γενικά στη ζωή του. Πάντως βασικός κανόνας που διαχωρίζει τους ανθρώπους από τα ζώα για μένα είναι πως, αν θέλει κάποιος να προσβληθεί, θα προσβληθεί και θα βρει χίλιους τρόπους για να το υποστηρίξει.

Όλα καλά

1 Like

Γιατί; Λέξεις είναι, στο κάτω-κάτω. Και να μου το πεις, αν πάω να το μεταφράσω σε πράξεις θα σε φανταστώ να μπαίνεις κρυφά στο σπίτι μου και να τον χώνεις σε καμιά πρίζα.

1 Like

Γιατί δε ζω μόνος μου στον κόσμο και καταλαβαίνω ότι τα όρια του άλλου είναι διαφορετικά από τα δικά μου. Λέγεται να είσαι μέρος μιας κοινωνίας :stuck_out_tongue:

1 Like

Αρσεναλ-Μπραιτον

Δεν ξερω τι καταλαβες, καπου παρεξηγησες. Το “που λεει μια ψυχη” ηταν για την εκφραση (“στα παπακια μου”, την χρησιμοποιεις συχνα και εχει πλακα) και τπτ περισσοτερο.

Κατα τ’ αλλα, εκανα εξοδο απο την περιοχη πριν χρονια και κλωτσησα κατα λαθος τον αντιπαλο οταν πηγα να διωξω τη μπαλα, του ζητησα συγγνωμη στο ημιχρονο και μου ειπε γαμω τη μανα μου. Κλαιν, πηγα αποδυτηρια και ακουσα τις οδηγιες του κοουτς. Νικησαμε btw. Αν για καθε μλκ στο γηπεδο καθομουν να ασχολουμαι, θα επαιζα μπαλα μια φορα καθε δυο μηνες λογω αποβολων.

Ακριβώς αυτό. Γέλασα με το παράδειγμα με την πριζα :smiley:

Εξακολουθω να πιστευω οτι θελουν ψυχιατρο τα ζωα που παιζουν μπαλα κι αποδιδουν στους 200 παλμους τις βρισιες σε ανθρωπους που δεν ξερουν. Αλλο το trash talking, αλλο η εξυβριση. Ποσο μαλλον μανες, σπιτια κλπ. Ας εχει παρει ο Κονσεϊσαο οσες κοκκινες θελει, δεν τον υποστηριζω. Αλλα δεν υποστηριζω και οποιον τον βριζει. Ποσο μαλλον αν ο καποιος εχει κερδισει το ματς.

Υ.Γ.: Μολις θυμηθηκα προσφατο παιχνιδι που επαιξα, με πολλους τσαμπουκαδες και μια αποβολη για καθε ομαδα. Πετυχαινω τον σεντερ φορ τους (δεν τον ηξερα) μετα τη ληξη, καθως πηγαιναμε αποδυτηρια, του λεω “κριμα, ηταν ωραιο ματς και το χαλσαν οι δυο μλκς μας”. Η απαντηση του ηταν “στο τελος θα παρουμε το πρωταθλημα εμεις”. Αλλα αντ’ αλλων. Του ειπα οκ (passive aggressive; μπορεί :smiley:), τα λεμε. Δεν μπορω να συζηταω με στοκους.

2 Likes

Εκεί ήθελε γονατιά στην επόμενο έξοδο :stuck_out_tongue: Προφανώς (ελπίζω ότι) δε συμβαίνουν αυτά σε καθημερινό επίπεδο, γιατί σημαίνει ότι οι άνθρωποι που συναναστρέφεσαι είναι ούγκανοι. Θέλω να πω ότι αν μου έλεγες άντε γαμήσου ενώ παίζαμε μπάλα, θα ήταν στο πλαίσιο του παιχνιδιού μεταξύ μας, τώρα αν πας να παίζεις με άκυρους, που είναι όπως το λες βγάζουν τα προβλήματά τους έτσι, είναι δικό σου πρόβλημα :stuck_out_tongue: εγώ σταμάτησα να παίζω μπάλα γιατί δεν ήθελα να σπάσω το πόδι μου επειδή ο άλλος είναι ημίτρελος και θα μου κάνει τάκλιν πχ απ’το πουθενά. Αλλά σε επαγγελματικό επίπεδο, το καταλαβαίνω να κατεβαίνουν παναγίες κάποιες φορές, it is what it is, ο άλλος πήρε μουντιάλ έτσι ε :stuck_out_tongue:

Αυτό, δεν ξέρω ίσως να είμαι εντελώς privileged γιατί συναναστρέφομαι με άτομα που θέλω μόνο, σιγά τώρα μην πάω να παίξω μπάλα και ασχοληθώ με το τι θα πει το σέντερ φορ της Χαβαλένθια :stuck_out_tongue:

3 Likes

Παντως o εν λoγω πρoπoνητης εχει κατηγoρισει Τoυχελ και Γκoυαρντιoλα μετα απo ηττες στo τσoυ λoυ oτι τoν εχoυν πρoσβαλλει κλπ. Ειπα και πριν oτι ειναι μη απoδεκτo να τoυ βριζει την oικoγενεια ενας συναδελφoς αλλα oλως τυχαιως 3 φoρες μεσα σε λιγα χρoνια καπoιoς τoν πρoσεβαλε μετα απo ηττα στo τσoυ λoυ και επησης απo παγκo Αγγλικης oμαδας.

Πoλλες συμπτωσεις μαζευτηκαν και νoμιζω τζαμπα τo συζηταμε.

2 Likes

Παντα για μπαλα μιλουσα, οχι για καθημερινη ζωη. Εκει ειναι αλλο λεβελ προφανως.

Επισης, προσπαθησα να κρατησω αυτο το οφ τοπικ οσο πιο ον τοπικ γινεται. Δλδ, εννοω οτι αφορμη ηταν το αν ο (καθε) Αρτετα εχει “δικαιωμα” να βρισει τον (καθε) Κονσεϊσαο. Ναι, βριζονται στα γηπεδα. Ναι, πηρε Μουντιαλ ο αλλος με αυτον τον τροπο. Αλλα ειναι λογικο; Διοτι παντα το προσχημα σε αυτο ειναι οτι “αυτα γινονται στη μπαλα”. Οχι ρε μλκ, απλως δεν εισαι αρκετα καλος (νταξ, δεν ειναι κανονας) και προσπαθεις να χαλασεις το κεφαλι του αλλου. Πιανει; Ναι. Σε κανει καλυτερο απο τον αλλον; Οχι. Εχεις ενα τροπαιο στο παλμαρε σου και λες “στα παπακια μου τζονκυρ, εγω το σηκωσα”; Ναι. Με νοιαζει; Οχι. Η ζωη συνεχιζεται.

Φυσικα υπαρχει διαβαθμιση. Το “αντε γαμησου” ειναι οκ. Το γαμω τη μανα σου οχι. Αυτο ηθελα να πω. Για τους ημιτρελους που σπανε ποδια εχω αλλες ιστοριες. Τα γηπεδα ειναι γεματα απο αυτους.

Σιγουρα. Tο σποιλερ παραπανω αποδεικνυει οτι συμφωνω μαζι σου :smiley:

4 Likes

Μη μωρέ.

Η αποπανω συζήτηση είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες στο τοπικ, και αν το σκεφτούμε λίγο καλύτερα θα δούμε ότι όλοι λίγο πολύ στην ίδια σελίδα είμαστε , απλά για κάποια θέματα σε άλλες προτάσεις της ίδιας σελίδας :stuck_out_tongue_closed_eyes:

@nnnkkk έκλαψα με Χαβαλενθια, πόσο κλασικό… Μαζί με το Μπαρτσελιωμα και το Γιουβετσους. Απορώ ποιοι γουστάρουν να παίζουν σε ομάδες με τέτοια ονόματα. Ίσως αυτοί που βρίζουν μάνες (!)

Το λέω αυτό και έπαιζα σε ομάδα με όνομα “3-5 Πηγάδια 1860” εν τω μεταξύ (δεν διάλεξα εγώ το όνομα)

2 Likes

Σόρι που θα πεταχτώ ως - προσωρινά - ανυπόληπτος / ανύπαρκτος στον αγγλικό και ευρωπαϊκό ποδοσφαιρικό χάρτη, αλλά νομίζω ότι δεν έχει τονιστεί αρκετά σε αυτή τη συζήτηση το εξής καίριο στοιχείο: Σε τέτοιες περιπτώσεις παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο η αξιοπιστία, η φερεγγυότητα και η εν γένει έξωθεν καλή μαρτυρία αυτού που καταγγέλλει κάτι. Εν προκειμένω μιλάμε για τον Κονσεϊσάο. Μόνο εγώ είδα και άκουσα τι παίχτηκε και με τη μία σκέφτηκα “έλα μωρέ τώρα με τον καραγκιόζη”;

Και δεν χρειάζεται καν να πω πόσο “συμπαθώ” την Άρσεναλ, έτσι;

1 Like

Μπoχα Τζoυνιoρς και Πιαστoν Βιλα νoμιζω ειναι τα πιo τσιζι πoυ εχω ακoυσει.

1 Like

Ας παίζουν μεταξύ τους, λοιπόν, να σπάνε ο ένας τα πόδια του άλλου.

Η γρήγορη ισοφάριση της Ατλέτικο ήταν ότι έπρεπε για να γίνει το τζέρτζελο που θέλουμε.

Τι ωραίο γήπεδο το Μετροπολιτάνο

3 Likes

Η Ατλετικο των προηγουμενων λιγων χρονων μου ηταν αρκετα αντιπαθης (αν και φυσικα παντοτε την στηριζα απεναντι σε Real ή αλλες πιο αντιπαθεις ομαδες απο αυτην), αλλα φετος παιζει αρκετα ωραια μπαλιτσα, και ο Γκρηζμαν ειναι λατρεια (με πολλες ομορφες γκολαρες τα τελευταια 2-3 χρονια). Οποτε ειδικα απεναντι στην Ιντερ την στηριζω πανευκολα.

Γελάω με τον λόγο που ακυρώθηκε το γκολ της Ντόρτμουντ

https://x.com/aerialthreat/status/1768003315990683899?s=46&t=grxJWTsT8tTkFaEpmnxXlw

2 Likes

Για πες, εβλεπα το αλλο.

32132

Φανταστικος παραλληλισμος φωτογραφιων, αλλα επισης εκλαψα λιγο με αυτο το σχολιο

1 Like

Οφσάιντ υποτίθεται, αλλά άμα δεις τη γραμμή, ήταν εκτεθειμένο μόνο το μπράτσο… “Ώμος”, λέει… Γελάει ο κόσμος…

Δεν έγινε αδικία εκεί τελικά, το έβαλε το 2ο η Μπορούσια στις καθυστερήσεις και γεια σας.

1 Like

Α καλα, δυστυχως ετσι οπως εχουν αλλαξει τον κανονισμο, αυτο ειναι αρκετα στανταρ λογος ακυρωσης γκολ, εχει γινει πολλες φορες. Για μενα ειναι τραγικο το να σφυριζεται offside ενα χερι ή ενα ποδι, θα επρεπε να μετραει ο κορμος του σωματος, αλλα τελος παντων, προφανως αυτοι ετσι αποφασισαν. Η ερωτηση θα επρεπε να ειναι “ποτε ακριβως αποκταει πλεονεκτημα ο επιθετικος”, και δε νομιζω οτι γινεται κατι τετοιο. Τεσπα, οκ, και να μην ειχε κανει το 2-0 παλι περνουσε ευτυχως η Μπορουσια.