Chris Cornell - Scream

α και όντως δεν την παλεύει στο σπουνμαν αν και δεν νομίζω να το πάλευαν και πολλοί. αλλά τον αγαπάμε τον χοντρούλη

Eγώ δε ξεκίνησα τίποτα, καταρχάς. Άλλο πως το εκλαμβάνεις εσύ. Να φανταστείς,ούτε καν είμαι φαν του Κορνέλ, απλά έχω άλμπουμ των Soundgarden κι ένα των Αudioslave, και μου άρεσε η μουσική του.

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι ως αυτονόητους χαρακτηρισμούς.

Φαντάσου ένα σκηνικό. Είσαι σε ένα λάιβ, οπουδήποτε, και η μπάντα παίζει μια διασκευή από ένα καλλιτέχνη, ας τον πούμε Α. Και ακριβώς πριν αρχίσει το κομμάτι, ο τραγουδιστής λέει στον κόσμο “Γαμώ τον Α”. Όλως τυχαίως ξέρεις ότι ο Α έχει γράψει τους στίχους, τη μουσική κι έχει τραγουδήσει το τραγούδι που πρόκειται να εκτελεστεί. Τι θα έλεγες γι’ αυτό? Α, ωραία, πάμε παρακάτω? Θα έκανες την πάπια?

Οι κρετινίστικες και υποκριτικές συμπεριφορές σαν κι αυτή πρέπει απ’ οποιοδήποτε μεριά να στηλιτεύονται.

Αρκετά με το κάθε τσουτσέκι που μπορεί να το παίζει παντογνώστης και κριτής των πάντων.

Και πάρα πολύ λίγα του έσουρα.

ε ενταξει για το στυλ του δεν ειναι ασχημο

δεν νομίζω πως λέει fuck, αλλά half Cornell αν δεν κάνω λάθος.
επίσης, όσο και να έχει αλλάξει νομίζω πως ο Cornell δεν είχε ποτέ προσωπικό πρόβλημα με κανέναν, ίσα ίσα το αντίθετο.

και ότι κάνει τώρα ο Cornell δεν αναιρεί τα όσα έχει κάνει στο παρελθόν.
τα οποία απλά στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν αγγίζονται καν.
άντε μη βγάλω τον fanboy από μέσα μου…

πάντως, το έχω ακούσει και άπο άλλους το Spoonman, τόσο σκατά δεν το είπε κανένας…
ο Morello έχει παίξει με όλους τους Soundgarden πάντως…

Και γω έτσι νομίζω.
To fuck Cornell ακούγεται από κάποιον από τους οπαδούς από κάτω.

Καλό είναι γενικά οι χαρακτηρισμοί να αποφεύγονται. Από όλους.

Και τόση ώρα μιλάμε για τον άλμπουμ του τύπου που δήλωσε πως δεν του προκαλεί έκπληξη η αντίδραση του κόσμου, παρ’ όλα αυτά ο ίδιος νιώθει ενθουσιασμένος και υπερήφανος που τόλμησε μια τέτοια αλλαγή. “Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία fans δεν το συμπάθησαν το άλμπουμ γιατί είναι φανατικοί οπαδοί του ήχου των Soundgarden. Εγώ πάντως το ‘Scream’ το έχω ακούσει περισσότερες φορές απ’ οποιοδήποτε άλλο άλμπουμ έχω βγάλει στο παρελθόν. Σαν τραγουδοποιός και καλλιτέχνης, κάνω αυτό που με ευχαριστεί” εξηγεί.

Πηγή: Avopolis.gr

Καταλαβαίνω ότι οι δηλώσεις αυτές γίνονται στα πλαίσια προώθησης του δίσκου αλλά δεν παύουν να είναι σπαστικές.

Ο διάσημος τραγουδιστής Chris Cornell και η Ελληνίδα σύζυγος του Βίκυ Καραγιάννη, διάλεξαν την Άννα Βίσση και τον τραγουδιστή του συγκροτήματος Linkin Park, Chester Bennington να βαφτίσουν τον μικρό τους σε μια απλή και κλειστή τελετή στο Λος Άντζελες!

Το όνομα του 3χρονου μικρού, είναι Κρίστοφερ Νικόλας (από τον μπαμπά του Κρις και τον αδελφό της Ελληνίδας συζύγου του, Βί*κυς Καραγιάννη). Το μυστήριο έγινε στον Ορθόδοξο Ιερό Ναό της Αγίας Σοφίας στο Λος Άντζελες και όπως δήλωσε και η μητέρα του παιδιού, θέλει το παιδί να μεγαλώσει με τα ελληνικά έθιμα, κάτι που βρίσκει σύμφωνο και τον πατέρα Cornell!

Ο διάσημος τραγουδιστής σε περασμένη συνέντευξη του είχε δηλώσει πως ψάχνει να αγοράσει ένα σπίτι στο Κολωνάκι! Έχουν άλλωστε περιουσία στην Αθήνα λόγω της συζήγου του και σκοπεύει να χτίσει ένα σπίτι στην Ελλάδα. Έως τότε, έχει κανονίσει να ερθει για διακοπές το Καλοκαίρι στη Μύκονο. Θα δώσει μάλιστα και μία συναυλία στην Αθήνα για την προώθηση του νέου του album “Scream” που έβγαλε σεσυνεργασία με τον Timbaland!

Eιμαι προθυμος να στησω ονλαην καταστημα με μπλουζακια “Why Chris?”

το σκέφτομαι να πάω ακόμα και αν τραγουδήσει στα πλαίσια επίδειξης του Κωστέτσου…

λέτε στη συναυλία των LP o Chester να φωνάξει την κουμπάρα? :lol::lol::lol:

Ετσι οπως παμε, φιξτ :frowning:

Χωρίς να θέλω να θίξω τα γούστα κανενός:

  • Σταματήστε να είστε κολλημένοι με το παρελθόν. Πάει πέρασε, πέταξε το grunge. Δεν μπορείτε σήμερα το 2009 να συγκρίνεται την μουσική με την δεκαετία του 90, 80 ή ακόμα του 70. Ο Layne Stanley, ο Curt Cobain πέθαναν. Δεν περιμένω την αναγέννηση των Soundgarden και των Pearl jam. Θα ήταν μεγάλη απογοήτευση εάν ο δίσκος θύμιζε το Superunknown.

  • Ο Chris Cornell δείχνει ότι έχει πραγματικά σπουδαία φωνή. Ακριβώς γιατί πειραματίζεται και δίνει τεράστιο ενδιαφέρον σε τραγούδια που μειονεκτούν στιχουργικά και όχι μόνο. Μακάρι να ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ, να τολμούσαν άλλοι rockers να έβγαζαν τέτοιο δίσκο.

  • Η έλλειψη καθαριστικών riffs δεν σημαίνει οτι ο δίσκος είναι πατάτα. Ούτε και το γεγονός ότι δεν υπάρχουν σόλο. Είναι ένας καλός POP δίσκος.

  • Το “Scream” ακούγεται περισσότερο από μία-δύο φορές. Περισότερο από το “Carry On” και το “Euphoria Morning” που απλά αναμασάνε το παρελθόν και είναι πραγματικά αδιάφορα σε σχέση με το SUPERUNKNOWN.

  • Ποια η σχέση του Cornell με την Britney και Beyonce. Απολύτως ΚΑΜΙΑ!

  • Οι Pearl jam και ο Vedder βγάζουν ακόμα μουσική??? Αυτοί δεν είναι αλήθεια με το Vitalogy, VS, Ten, No code??

  • Το αβοκάντο τι σημαίνει??

-ποιός είναι κολλημένος με το grunge? ποιός ζήτησε από τον Cornell να ακουστεί σαν το Superunknown. Ίσα ίσα που σχεδόν όλοι συμφωνούν ότι ένα reunion των Soundgarden θα ήταν μάλλον άστοχο.

  • αν περίμενε κανείς το Scream για να καταλαβει ότι ο Cornell έχει σπουδαία φωνή, τότε μάλλον τον έμαθε από τον Timberland ή από κάποιο promotion.

  • Την αναγέννηση των Pearl Jam ματαίως την περιμένεις. Να αναγεννηθούν από τι? Κουφαίοι ήταν πάντα.

  • Ο δίσκος είναι pop, για pop έχει κάποια καλά σημεία, αλλά έχει και κάποια που είναι ΚΙΤΣ ακόμα και για ποπ, που είναι τσιχλόφουσκες, τραγούδια που δεν θα έπρεπε να έχουν θέση δίπλα σε αυτά που έχει γράψει. Όχι ο Cornell δεν έγραφε ποτέ μουσική και στίχους για χαζογκομενίτσες.

  • Το Carry On είναι μέτριο, αλλά τα 3-4 καλά του τραγούδια ουτε που τα φαντάζεται στο Scream. Από την άλλη το Euphoria Morning είναι απλά εκπληκτικός ακουστικός δίσκος, δεν αναμασάει τίποτα.

  • Με τη Beyonce μπορεί να κάνει παρέα, της έγραψε και τραγούδι, έχουν και τον ίδιο παραγωγό. Με τη Britney ακόμα καμία σχέση, μόνο άντε να έχει κανά κοινο fanbase.

  • Αυτό με τους Pearl Jam ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα.

  • Το αβοκάντο κάτι σημαίνει, αν ψάξεις λίγο δεν θα δυσκολευτείς να το βρεις. Έχει να κάνει πάντως με την κατάσταση του συστήματος και της εικόνας της Αμερικής.

δεν νομιζω οτι ειναι θεμα τολμης αλλα θεμα αντιληψης του καθε ειδους της μουσικης! σαν να δω τον dio να βγαζει χορευτικα pop(:dance:…#-o) και να υποστιριζω οτι ειναι θεος γιατι το τολμησε!:stuck_out_tongue: μεγια του με χαρα του να πειραματιστει εμενα δεν θα μαρεσει ομως κι ουτε θα το δεχτω επειδη θα ναι ο Dio

http://en.wikipedia.org/wiki/Avocado_Declaration

Παρατήρηση μόνο εδώ: δε μπορείς να φανταστείς πόσοι στο εξωτερικό θέλουν αυτό το re-union. Μη σου πώ ότι είναι πιο προσδοκώμενο κι απ’ των Faith No More στην Αμερική.

Οι οπαδοί κατά βάθος πάντα θέλουν reunion…αν όχι για νέο album έστω για live.
Έχω πει την γνώμη μου για την στροφή του Cornell…στο άγνωστο:-s…σε άλλα τόπικ,αλλά αν έρθει στην Ελλάδα θα μεταμφιεστώ και θα πάω.:stuck_out_tongue:
Θα πάρω κανά μικρό ξαδερφάκι 12-14 χρονών για βόλτα (θα έχω το άλλοθι ότι το συνοδεύω…χαχα)
Μιλάμε θα ντραπώ να πάω.:frowning:

Το θέμα είναι μην το πάρει εγωιστικά και δεν γυρίσει στα γνωστά του λημέρια απλά και μόνο για να μην παραδεχτεί αυτά για τα οποία τον κατηγορούν.8O:lol:

Ήμουν ας το πούμε υπερήφανος που το αγαπημένο μου συγκρότημα όταν διαλύθηκε δεν είχε βγάλει πατάτα δίσκο.
Όταν ο cornell έβγαλε το euphoria morning γέμισαν οι μπαταρίες μου και πάλι,…είπα ωραία…άλλα συγκροτήματα απογοητεύουν τους οπαδούς τους…εγώ είμαι τυχερός.

δεν είναι αυτό το νόημα και αυτοσκοπός ενός οπαδού φυσικά (να διαλέξει το 10 το καλό) αλλά το απολάμβανα.

Βγήκε το πρώτο audioslave…διαφορετικό φυσικά (αφού δεν ήταν 100% cornell) αλλά με κομμάτια δυναμίτη.
Το δεύτερο 1-2 κλικ κάτω αλλά και πάλι (τελείως αντικειμενικά) δεν με έκανε ούτε μια στιγμή να σκεφτώ αρνητικά.
Το τρίτο τους και το carry on αργότερα ήταν ψιλοαδιάφορα (άλλα σε καμιά περίπτωση κακά)

κάπου εκεί είπα τι θα ακολουθήσει άραγε…με ανυπομονησία για κάτι ξεχωριστό.
Ήρθε στην Ελλάδα και αφού τον είδα και live έλειπε ένα πράγμα…ο δίσκος που ήρθε για να μας αποτελειώσει…κυριολεκτικά.[-X

Δεν θέλω να πιστεύω ότι το 2015 ο Cornel θα έχει βγάλει άλλα 2 album αυτού του στυλ και εμείς θα μυξοκλαίμε με τις αναμνήσεις…

Διαβάστε και μια συνέντευξη που είχε δώσει παλιότερα στο E της ελευθεροτυπίας.
Μιλάει και εκεί τη ζωή στην Ελλάδα κ.λ.π…το μόνο καλό.

Είμαι ένας απογοητευμένος οπαδός και μόλις τελείωσα…χαχαχα

:lol::lol::lol:

Διάβασα το review και συμφωνα απόλυτα σε όλα. Η όλη κατάσταση δεν μπορεί να περιγραφεί καλύτερα απο τη φράση:
“Το κατακριτέο της υπόθεσης δεν είναι ότι ο Chris Cornell αποφάσισε να στραφεί σε άλλα μονοπάτια (δικαίωμά του στην τελική), αλλά το ότι ακόμα και για το είδος του το “Scream” είναι ένα κακό album, στο οποίο με δυσκολία ακόμα και ο πιο αδιάφορος easy-listener θα «ψάρευε» ένα καλό κομμάτι.”

Αν υπήρχε η κατάλληλη διαβάθμιση για το άλμπουμ, αυτή θα ήταν “Not even for download”
Αντε και του χρόνου καλύτερα…

δεν ξερω τι ‘ηπιε’ αλλα εχει λαλισει ο κρις

εδω του βαφτισε το παιδι ρε η αννα η βισση τι λεμε τωρα 8O 8O 8O 8O 8O

να δω τον πιθηκο τον τακη κουβατσεα να παιζει ντραμς με τον κορνελλ και να πεθανω…οχι βεβαια !!!:stuck_out_tongue:

Ναι αλλα μπορει να χαρει ο Bleeding History αμα τον δει Support στο LEPA.