Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

λοιπόν Avatar είχε το menu για απόψε…
[SIZE=“5”]
Τ-Α-Ι-Ν-Ι-Α-Ρ-Α Ο-Λ-Κ-Η-Σ![/SIZE]
Πραγματικά μίσησα τον εαυτό μου που είμαι άνθρωπος.

Η ταινία σε σενάριο δεν ήταν τίποτα σπουδαίο, κλασικό άνθρωποι πάνε σε άλλο πλανήτη, για να πάρουν ένα πολύτιμο μέταλλο, και αρχίζουν πόλεμο με τους ιθαγενής του πλανήτη. Ότι δηλαδή σκέφτεται ένα 14 χρόνο παιδί με λίγη φαντασία.

Τα μηνύματα που πέρασε όπως είπατε απλά, με απλό τρόπο για να τα καταλάβουν επίτηδες όλοι(?). Πως ο άνθρωπος για το χρήμα καταστρέφει ότι πολύτιμο υπάρχει τη φύση, πόσο γαμάουα είναι ο στρατός και πως να τον μισήσεις. Πόσο ανεύθυνος είναι ο άνθρωπος και πόσο εύκολα μπορεί να καταστρέψει, ένα δέντρο αλλά και ένα ζωντανό πλάσμα που το θεωρεί κατώτερο. Αλλά το θέμα εδώ είναι ποιος ήταν ο πραγματικά κατώτερος…και αυτό που γράφω στην αρχή. Πραγματικά μίσησα τον εαυτό μου που είμαι άνθρωπος.

Και περνάμε στο ζουμί. ΕΦΕ, ΓΡΑΦΙΚΑ, ΣΚΗΝΙΚΑ πραγματικά από άλλο πλανήτη!
Πραγματικά έμεινα μαλάκας για την άψογη δουλειά που έγινε σε αυτό τον τομέα. Ότι καλύτερο έχω δει σε ταινία, ανεβάζει τον πήχη πάρα μα πάρα πολύ ψηλά. Ούτε με κιάλια άλλες ταινίες δεν βλέπουν το Avatar. Δημιούργησε έναν καταπληκτικό κόσμο, από την Φυλή, τα δέντρα, τα ζώα, τα πάντα όλα. Τόση λεπτομέρεια, τόση ρεαλιστικότητα δεν έχω ξαναδεί. Φανταστικά όλα με λίγα λόγια. Εγώ θα τολμήσω και θα πω ότι είναι η καλύτερη ταινία επιστημονικής φαντασίας, σε επίπεδο εφέ, σκηνικών και γραφικών που έχω δει και μάλλον που θα δω, γιατί προς τα παρών δεν μπορώ να φανταστώ κάτι καλύτερο από αυτό. Πατάει όλες τις υπόλοιπες ταινίες κάτω. Και με το 3D - που να πω την αλήθεια με κούρασε σαν σύνολο, ίσως επειδή υπήρχαν σημεία που η ταινία δεν ήταν - σε 4,5 σκηνές ήταν ΟΛΑ τα λεφτά πραγματικά. Ήμουν με το χέρι απλωμένο και προσπαθούσα να πιάσω τον κόσμο γύρο μου ώστε να γίνει αισθητός. Για τέτοιο βάθος μιλάμε. ΑΨΟΓΗ δουλειά, άψογη.

Hail σε Sigourney! Δεν ήξερα καν το cast της ταινίας και ήταν μεγάλη και γαμάτη έκπληξη για μένα! Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν να πάω να δω τα Aliens πάλι!
Δεύτερο τεράστιο Hail, στο τύπο “Ο Γαμάω” όπως τον αποκάλεσε με εύστοχο τρόπο ο Lupin. Κατουράει οξύ, κλάνει κεραυνούς(όπως επίσης έθεσε εύστοχα ο φίλος Lupin), τρώει ατσάλι κλπ κλπ.

Σίγουρα θα πάω και δεύτερη φορά, μιας και αρκετοί γνωστοί μου δεν την έχουν δει…άλλο που δεν θέλω…:D:D:D


Now playing: Edguy - Sacrifice
via FoxyTunes

Και εγω το σκεφτομαι για 2η φορα… Δεν βλεπεις και καθε μερα τετοιες ταινιες…

εγώ την είδα 2 φορές ήδη :stuck_out_tongue:

To είδα και εγώ…Ένα είναι σίγουρο…Δεν παίζει να μην διασκεδάσετε με την ψυχή σας με αυτήν την ταινία…Όντως άψογη μουσική (απο soul και funk ρυθμούς, μέχρι φραγκοσυριανή με locomondo touch και ρεμπέτικα…). Και όντως εκπληκτικοί χαρακτήρες με κορυφαίο τον chef Sen!

a christmas carol

πολυ καλο
δεν το περιμενα

ειχα διαβασει διαφορα

αλλα ευτυχως η ταινια ηταν οκ

τα 3d φοβερα

ωραιο καστ

και ο καρευ σουπερ!!!

Avatar:

Το σωζει μονο το 3D και τα γραφικα. Σεναριο υπο το μηδεν, ενα συνοθυλευμα “Χορευοντας με τους Λυκους” & “Ποκαχοντας” (ναι ρε Φιλιππα), παιδικοι διαλογοι, με ινδιανικες & φιδισιες κραυγες των ιθαγενων εξωγηινων που τους μετατρεπει σε καρικατουρες, οπως και το σπουδαιο ηθοποιο Giovanni Ribisi σε ρολο κακου, σε αντιθεση με τη Sigourney Weaver που ψιλοσωζεται.

Ο χειριστος χαρακτηρας ομως ειναι ο στρατοκαβλος, που ηγειται της πολεμικης ανθρωπινης αρμαδας και που καλιστα μπαινει στο πανθεον των “πουθεναδων”.

Εγώ είδα την νήσο…Αυτή την καινούρια ελληνική ταινία, που παίζουν πάρα πολύ γνωστοί ηθοποιοί…Ντάξει κάλη ήταν και έβγαζε γέλιο σε αρκετά σημεία…Κατα τ’ άλλα σαν είδος ταίνιας δεν είναι κάτι το πρωτόγνωρο για την Ελλάδα (η γνωστή ελληνική κωμωδία με τους άπειρους γνωστούς ηθοποιούς και κάποιες λίγες πιο “σκληρες/σοβαρές” σκηνές) κι επιπλέον ορισμένοι κριτικοί και διάφοροι τυποι της τηλέορασης υπερέβαλλαν λίγο στην κριτική τους για την ταινία…Σίγα δεν είναι και αριστούργημα…Παρ’ όλα αυτά περνάει ευχάριστα η ώρα…

εδιτ: Πάντως για να μην είμαι άδικος, ορισμένες ερμηνείες ήταν φοβερές…Όπως αυτή του Βλαδήμιρου Κυριακίδη στο ρόλο του σιχαμένου πραγματικά μπάτσου που εκμεταλεύεται στο έπακρο την εξουσία που έχει ή του Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλου στο ρόλο του τρομοκράτη δάσκαλου που εξυμνεί στους μαθητές του την δράση της 17 νοεμβρή κλπ :lol:

Επίσης όλα τα λεφτά στις 2 ΘΕΕΣ (μο*ναρες για την ακρίβεια) του έργου…Την συμβολαιογράφο και την χήρα

Aκριβως αυτο!αν και ο στρατοκαυλος με τοση γελοιοτητα εβγαζε πολυ γελιο

nine

αδιαφορο. κριμα γιατι σαν ιδεα δεν ηταν ασχημο. αλλα cotillard ερωτας οπως παντα.

To 9 του "Burton"΄;

ναι παιζει και η cotillard

Συμφωνάω. Μέχρι και εγώ την ερωτεύτηκα. Και την Πενέλοπε λίγο.
Η Κίντμαν πώς έχει γίνει έτσι…

Το avatar,θα συμφωνησω με οσους λιγους ειπαν οτι περα απο τα εντυπωσιακα εφε δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο και συγκλονιστικο οπως το παρουσιαζουν οι περισσοτεροι. Ενταξει εχει πολυ ωραια εφε αλλα δεν με εντυπωσιασε σε σημειο να πω οτι ειναι η ταινιαρα η ξερω γω,σε καποιο σημειο βαρεθηκα κιολας.

To 9 δεν ειναι του Μπαρτον…Νομιζω απλα συμπαργωγος ειναι κατι τετοιο…Το ειδα σε ντιβιντι-γενικως δεν ειμαι τοσο φαν αυτου του ειδους αλλα πχ τον Ρατατουη τον ειχα ευχαριστηθει.Ψιλο ανυπαρκτο ηταν,μετααποκαλυπτικο και καλα…Αν ημουν μικρος ισως μου αρεσε παντως.
Aυτο ειναι το 9 οχι το Nine που λεει ο βαγγελης παραπανω.

Επισης ειδα Λευκη Κορδελα το οποιο ηταν απιστευτο και θεωρω οτι οι κριτικες δεν υπερεβαλν στο συγκεκριμενο.Επισης σημαντικο γεγονος ηταν οτι ημουν στην ιδια αιθουσα με Αλαβανο:p

Ειδα και το Serious Man των αγαπημενων μου Εβραιων(ψεμμα ο Γουντι ειναι αυτος) το οποιο ηταν οπως παντα φουλ καμενο και αρκετα πιο βαθυ απο το προηγουμενο…Ομορφη ταινια γενικα ειδικα αν εισαι φαν τους αλλα δεν νομιζω να φτανουν τα παλιοτερα επη.Θελει σκεψη παντως.

Serious Man επίσης, και μετά (και) από αυτό εξακολουθώ να στηρίζω αφούς Κοέν.:smiley:
Μου φάνηκε ότι ήταν ένα διάλειμμα για την επόμενή τους ταινία, όπως και να χει είναι μια ωραία κωμωδία, όχι καλύτερη βέβαια από τα παλιά τους, αλλά πάντα με διασκεδαστικούς χαρακτήρες και σκηνές.

Αυτό το είδες τη πέμπτη ΡΕ.

Sherlock Holmes. Καλύτερη απ’ ό,τι περίμενα. Ξεκίνησε δυναμικά όμως όσο περνούσε η ώρα τόσο έπεφτε, κατά τη γνώμη μου. Ο Robert Downey Jr. πάρα πολύ καλός!

εγώ την είδα σήμερα και συμφωνώ σε όλα όσα ανεφερες…well said!!!ειχε πολλά στοχεια κομικ και ήταν γενικά πολυ ευχαριστη!!

πφφ εμένα με απογοήτευσε αυτό που είδα… τον ρίτσι και το κάστ το αγαπώ αλλά δεν ταίριαζε αυτό που είδα με τις πολυαγαπημένες μου ιστορίες. Προς θεού δεν ήταν κακό αλλά απέχει και πολύ απο το καλό.

Sherlock Holmes πολύ καλό. Αναθεωρηση του μύθου βασικά με πολλά νεωτεριστικά στοιχεία που ξευφευγουν απο τις κλασικες ιστορίες, εμενα πάντως δεν με χαλασαν καθόλου. one man show του Robert D. junior κάτι αναλογο ο ρόλος του με αυτον του Τζονι Ντεπ στους πειρατες.