Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Να πας! Εξαιρετική ταινία, όχι απλά επειδή έχει το όνομα σαν ταινία, αλλά στο λέω, επειδή μ’ άρεσε η αερομαχητική δράση του πρώτου έργου κι επειδή έχω αγαπήσει από μικρός το “Ατσαλένιος αετός” Ι και ΙΙ (Το ΙΙΙ καλό για μια φορά και ως ιστορικό δεδομένο). Θεωρώ ότι κάτι “ψώνισαν” στην καινούρια ταινία και από τα “Iron Eagle” τα δύο πρώτα.

Υ.Γ. Μεταξύ μας, καλός ο “γάτος”, αλλά ο “αντικατοπτρισμός” θα το έσβηνε το F-35 σε αερομαχία.

4 Likes

Δικός μου είσαι εσύ…
Μεγάλωσα με Top Gun και Iron Eagle 1 & 2. Παίζει να ξέρω απέξω όλους τους διαλόγους

Υ.Γ. Ο γάτος είναι λίγο βαρύς, αλλά είναι κλασσικό american muscle για μερακλήδες. Το F-35 είναι φλώρος για σαλόνια… όχι για dogfight

4 Likes

Everything, Everywhere, All At Once

image

απο τους δημιουργους του Swiss Army Man - και αυτο θαπρεπε να στα λεει ολα για τον σουρεαλισμο που επικρατει σε ολη τη διαρκεια της ταινιας.

Πολυ ενδιαφερουσα και διασκεδαστικη ταινια. Ισως 20λεπτα πιο μεγαλη αποτι θαπρεπε και λιγο γινεται muddled / repetetitive το μηνυμα που θελει να περασει (ή το μηνυμα που έπιασα), αλλα σε γενικες γραμμες μια ομορφια, να πατε να το δειτε και να στηριξετε Α24 που ειναι το καλυτερο πραμα που εχει να προσφερει το συγχρονο σινεμα κατεμε.

Summary

ως πρωην ροκιν ρακουν - υπηρχαν ειδικες σκηνες που με χτυπαγαν κατευθειαν στην καρδια

3 Likes

Το F-35 είναι για τους αδύναμους.

2 Likes

Top Gun για εμένα, εφάμιλλο ενός Fury Road σε fun value και craftmanship, από εκείνες τις περιπέτειες που βγαίνουν 1 φορά τα 10 χρόνια πλέον και δικαιολογούν 110% τον λόγο να τις δεις σε μεγάλη οθόνη. Σχεδόν εγκληματικό δηλαδή να το δει κανείς σε pc ή τηλεόραση, είναι φτιαγμένο με τέτοιο τρόπο (imax κάμερες στα cockpits κτλ) που το κάνει αποκλειστικά ταινία για σινεμά.

Κατά τα άλλα, ο διακριτικός τρόπος που χειρίζονται την νοσταλγία, χωρίς να στην χτυπάνε στη μάπα ή να εκβιάζουν συναισθήματα, είναι εξαιρετικός + ο McQuarrie γράφει σενάριο με ξεκάθαρο προσανατολισμό στους χαρακτήρες και την εξέλιξη αυτών, κάτι που το ανεβάζει σαν ταινία αυτομάτως επίπεδο.

Ακόμα και η πλοκή να μην σε αγγίξει ή το θέμα anyway να σε αφήνει αδιάφορο, δεν παίζει να μην σε πιάνει ταχυκαρδία ή να μην ιδρώνουν οι παλάμες σου στο μεγαλύτερο μέρος της από την ένταση, καθώς πλην της τρομερής σκηνοθεσίας, λόγω της έλλειψης cgi και green screens, το χειροποίητο του πράματος σε ‘‘πιάνει’’ από τον σβέρκο!

Γενικά νομίζω η τέλεια καλοκαιρινή αμερικάνικη blockbuster ταινία, εγώ προσωπικά το ξανά-έβλεπα χτες

Tom Cruise εγγύηση για άλλη μια φορά, νομίζω εδώ φαίνεται να το έχει πάρει πιο ζεστά και από τα Mission Impossible και ότι άλλο παλαβό έχει κάνει πρόσφατα

7 Likes
  1. Έχω κάνει αυτό το post προ 2,5 ετών.

  2. Έχω κάνει αυτό το post προ δύο μηνών.

  3. Έχω δει το “Top Gun” περισσότερες φορές από κάθε άλλη ταινία στη ζωή μου.

  4. Οι φίλοι γράφουν αυτά τα σχόλια παραπάνω.

  5. Το “Top Gun: Maverick” προβάλλεται ήδη μία σχεδόν εβδομάδα…

ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΚΟΜΑ!!!

Χρειάζονται άμεσα οι ενδεδειγμένες ενέργειες.

Υ.Γ.: @Dr.Feelgood & @g0dslayer

Γίναμε 3 στην “Iron Eagle” ομάδα. Chappyyyyyyyyyyyyyyyy!

3 Likes

Πόσοι είστε για Iron Eagle;;; Βάλε άλλον έναν

Από το 1988 έως το 1992 η μάνα μου δούλευε σε βιντεοκλαμπ. Παίζει το μαγαζί να μην νοίκιασε ΠΟΤΕ τις συγκεκριμένες ταινίες. Μαντέψτε γιατί;;;;

ΥΓ: Iron Eagle και Top Gun είναι ο λόγος που καταπιάστηκα με τον μοντελισμό (στατικό και τηλεκατευθυνόμενο) από μικρή ηλικία έως και σήμερα. Έχω φτιάξει 3 F-14.

4 Likes

δες το πριν την Κυριακή, να μην μπορεί να σε σταματήσει κανείς όταν μπαίνεις για μπασίματα και σηκώνεσαι στον αέρα :sunglasses:

2 Likes

Αυτά θα έπιαναν μόνο για παιχνίδι βόλεϊ (ελέω της πρώτης ταινίας).

1 Like

Ούτε εγώ το έχω δει ακόμα, δεν έχω που να αφήσω τον πιτσιρίκο και τρελαίνομαι που ξέρω ότι αυτή η ταινία είναι αμαρτία να μη τη δεις στο cinema. Βλέπω να τον παίρνω μαζί μου στην αίθουσα…

Επίσης τα τελευταία 2-3 χρόνια έκλεισε το Starcity στο Νέο Κόσμο και το Village Φαλήρου που με βόλευαν πάρα πολύ. Έχει μείνει το Village Αγίου Δημητρίου που έχει μικρότερες αίθουσες

Ειλικρινά αν προσθέσω τις φορές που έχω δει Iron Eagle 1 & 2 και Top Gun παίζει να βγει τετραψήφιος αριθμός.

Άρα είμαστε 4 μαζί με @Hunter1978
Εννοείται αυτές οι ταινίες ήταν και για μένα ο λόγος που ασχολήθηκα με μοντελισμό. Έφτιαξα κοντά στα 100 μαχητικά σε διαστάσεις σχεδόν σε όλες τις διαστάσεις (με αγαπημένη την 1/48 :slightly_smiling_face:)

4 Likes

Τα 2 από τα 3 Tomcat που έφτιαξα είναι 1/48. Γενικά έχω φτιάξει πάνω από 100 αλλά εγώ είμαι φαν της 1/72 (πιο φθηνά κιόλας).

2 Likes

Top Gun το ξαναείδα πρόσαφτα και με μάτια ενήλικα, λογικα είχα πάνω από 20 χρόνια να τη δω, και μπορώ να πω ότι παραμένει μια ΓΑΜΑΤΗ ταινία. Πολλές φορές όταν βλέπεις κάτι που σου άρεσε μικρός, λές… τι πατάτα είναι αυτή… αλλά στην προκειμένη περίπτωση… NO NO…
Η ταινία has stood the test of time, που λέμε εμείς οι χωριάτες.

1 Like

image

CEO της φάσης

4 Likes

Έλα στο Nana Cinemax στη Δάφνη αν είσαι της περιοχής. Μην τρέχεις Village.

Δεν ξέρω για τις αίθουσες (νομίζω δεν έχω πάει ποτέ Άγιο Δημήτριο) αλλά το ποπκορν στα Νana γ@μ@ει!!! :stuck_out_tongue_winking_eye:

Χρειάζεται να θυμάται κανείς το πρώτο Top Gun για να δει αυτό το δεύτερο;

Την πρώτη ταινία την έχω δει 2 φορές πριν πολλά πολλά χρόνια και δεν μου άρεσε ούτε λίγο (και θυμάμαι ελάχιστα σήμερα). Ο μόνος λόγος που την είδα και 2η φορά είναι επειδή κάθε φορά που την έπαιζε στην TV (μια φορά και έναν καιρό) όλοι μου πρήζαν τα παπάρια να κάτσω να την ξαναδώ.

Ψήνομαι κυρίως λόγω Tom Cruise. Μου αρέσει που είναι παλαβός και κάνει τρελά stunts. Αλλά δεν ξέρω αν θέλω να ξαναδώ την πρώτη ξανά.

ε τα βασικά plot points και χαρακτήρες αν θυμάσαι μέσες άκρες, είσαι οκ…

Ούτε ξέρω πόσες ώρες προβολών έχω γράψει στο Νανά (πριν την ανακαίνιση και λιγότερο μετά), μαζί με Ατλαντίς και Μετροπόλιταν (δεν υπάρχει πια). Σημεία αναφοράς όλα τους για όσους προέρχονται από τα πέριξ.

1 Like

Το Nana Cinemax είναι το αγαπημένο μου, ούτε πολύς κόσμος, ούτε φασαρία στις προβολές από πιτσιρικαρία, γαμάτο ποπ κορν, γενικά εγγύηση.

2 Likes

Μετανιωνω πολυ που δεν εχω κανει περισσοτερες επισκεψεις σε Νανα και Ατλαντις και πηγαινω συνηθως Village. Εχω δει 1 και 3 ταινιες αντιστοιχα στα συγκεκριμενα σινεμα με τελευταια επισκεψη προ 12ετιας.

Καλά, όλο το φόρουμ στο Νανά πάει; :joy:

Αν είναι να πάω σε πιο multiplex (όχι πολύ συχνά πάντως) φάση, σχεδόν πάντα πάω εκεί. Εκεί ήμουν και χθες για Top Gun.