Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

:handshake:
«Οι Απόντες είναι παντοτινοί», όπως διάβασα μια φορά κάπου - πιο spot on δεν γίνεται

7 Likes

Οι Αποντες ειναι μακραν της δευτερης η καλυτερη ταινια του νεοελληνικου κινηματογραφου.

2 Likes

Ολες του Νικολαϊδη (can I do that?)

5 Likes

Δεν νομίζω πως μπορώ να βγάλω καλύτερη ελληνική ταινία ever. Αλλά αυτή που τα τελευταία χρόνια γυρνούσε στο μυαλό μου αρκετά είναι η Στρέλλα. Ταινία που με προκάλεσε αρκετά όταν την είδα, την αμφισβήτησα έντονα αρχικά αλλά μου έμεινε όσο καμιά άλλη εδώ και πολλά χρόνια. Καταλήγω πως πρόκειται για αριστούργημα, ταινία που σε προκαλεί με την καλύτερη δυνατή έννοια του όρου, όχι δλδ εύκολο σοκ, αλλά πολύ τροφή για σκέψη πάνω στην έννοια της αγάπης. Πριν 2-3 μήνες μάλιστα την αγόρασα σε dvd (δεν υπάρχει σε bluray όσο ξέρω).

Τα Φτηνά Τσιγάρα είναι μια ακόμα αλλά εδώ έχω φάει ξενέρα με τον δημιουργό και έχει πέσει λίγο, άσε που δεν νομίζω πως μπορώ να κάτσω να την ξαναδώ.

5 Likes

Μερικές αγαπημένες

Ο δράκος
Συνοικία το όνειρο
Ο θίασος
Όλα είναι δρόμος
15αυγουστος

5 Likes

Έριξα κι εγώ το λιθαράκι μου, στο “ορθόδοξο” νήμα.

Όποιος ενδιαφέρεται…

1 Like

εμένα μ αρέσουν αυτές του τύπου του κύπριου που έχει τύπους μέσα να μπινελικόνονται όλη την ώρα.
τις κάνανε και σαπουνόπερες.

ο Οικονομιδης γαμαει. Ειχα την τυχη να δω το Σπιρτοκουτο και την Ψυχη στο Στομα πριν γινουν καλτ και ο καθε βλακας αρχισει να παιρνει ατακες και να τις αντιμετωπιζει σαν να ειναι ταινιες του Σταθη Ψαλτη, και μου ειχαν κανει τρομερη εντυπωση. Ειδικα το Σπιρτοκουτο, αυτη η συσσωρευμενη ενταση, οταν τελειωνε η ταινια εβγαινες πραγματικα εξουθενωμενος.
Μαχαιροβγαλτης και Μικρο Ψαρι επισης αγαπαω παρα πολυ, πιο toned down, με πιο ηρεμες στιγμες, πολυ ομορφη φωτογραφια στην μιζερια περιοχων της Δυτικης Αττικης. Ειδικα ο μηδενισμος και η μαυριλα που βγαζει το Μικρο Ψαρι με επηρεασαν παρα πολυ.
Η Μπαλαντα της Τρυπιας Καρδιας εξαιρετικη επισης. Πηρε ολο αυτο το καλτ στατους που εχουν οι ταινιες του και εκανε μια μαυρη κωμωδια, χωρις ομως να πεσει στην παγιδα της αυτοπαρωδιας. Ολα τα στοιχεια Οικονομιδη ειναι εκει, απλα με μια πιο ελαφρια διαθεση, το σεναριο ομως μια χαρα σοβαρο και μαυρο ειναι.

Ναι ειμαι ελαφρως φαν.

8 Likes

Σπιρτόκουτο είδα πριν 1-2 βδομάδες, το λες και αριστούργημα. Πολύ πολύ ζόρικη ταινία πάντως, είναι 80 λεπτά ασφυξίας και τσίτας.

6 Likes

Απόντες από εμένα, και πώς ξεχάσατε τον Βασιλιά;

7 Likes

Πω πω. Ταινιαρες και οι δύο. Ειδικά οι απόντες είναι φοβερή από όλες τις απόψεις.

2 Likes

Παλιά είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου (και το τηρούσα για κάμποσα χρόνια) ότι κάθε καλοκαίρι θα την έβλεπα. Σαν μια υπενθύμιση για τα όσα σημαντικά λέει.

Έχω να τη δω απ’ όταν απέκτησα παιδιά. Πόσο επιβεβαιώνει αυτό το περιεχόμενό της; :neutral_face:

7 Likes

Την ειδα προσφατα σε δημοσια προβολη υστερα απο προτροπη συμφορουμιτη, επαθα πλακα, καταπληκτικη ταινια. Ο πρωταγωνιστης δυστυχως πεθανε πριν μερικα χρονια. Τον Νουσια εννοειται δεν τον αναγνωρισα :joy:

2 Likes

Προσωπικά δεν αντέχω να ξαναδώ τους Απόντες. Ίσως το πράξω μετά από χρόνια, αλλά δεν το σηκώνει ο οργανισμός μου. Ειδικά γνωρίζοντας, πλέον, την εξέλιξη και την έκβαση της ταινίας, νομίζω θα κλαίω σε κάθε καρέ και πως θα με ρίξει σε βαθμό που δεν θέλω αυτόν τον καιρό.

Btw πόσο θέλατε να ψοφήσει ο Χειλάκης σ’ αυτή την ταινία;

ρε κάτι μαλάκες, θα με ρίξουν στα σκληρά πάλι το ΣΚ…

7 Likes

Πλάκα πλάκα τις ταινίες του Γραμματικού που μπορεί να τις βρει κανείς;

1 Like

Οι απόντες υπάρχουν στο youtube σε μέτρια ανάλυση πάντως

2 Likes

Στο greek-movies υπάρχουν links για online streaming, δυστυχώς αυτό που υπάρχει για την Εποχή των Δολοφόνων (σε οποιαδήποτε πλατφόρμα) κόβει τα τελευταία λεπτά…

Η οποία Εποχή των Δολοφόνων μπορεί να μην είναι στο επίπεδο Απόντων/Βασιλιά και Αγρύπνιας αλλά η ντεκαντάνς ατμόσφαιρα της αγαπημένης του Σαλαμίνας μετράει πολύ.

2 Likes

https://rarelust.com/truants-1996/

γρήγορα

2 Likes