Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

χεχ,ρε,πασο για τις γεφυρες,και μενα μαρεσει αλλα οριακα νομιζω ειναι η καλυτερη μη αντρικια ταινια του Κλιντ…αμα πχ επαιζαν αλλοι ηθοποιοι δεν θα με εψηνε…οπωτε κλαιν λιγο αυτο, οι αλλες δυο ειναι μιεχ…επισης ουτε το Bird δεν με τρελαινει πια-το ειχα ξαναδει περισυ και ειχα βαρεθει αρκετα-, αλλη μια οχι ρομαντικη αλλα σιγουρα μη Αντρικια ταινια του…

Είδα προχθές, πρεμιέρα, το ‘‘Η Ζωή Μετά’’…αριστούργημα, δεν ξέρω τι γράφτηκε για αντρικές και μη ταινίες του Κλιντ Ήστγουντ, αλλά εδώ μιλάμε για απόλαυση του ματιού από την υπέροχη εικόνα του έργου, αλλά και απ’το εκπληκτικό σενάρι…υποψήφιο για πολλά όσκαρ το κόβω το έργο…επάξια:):!:

Οχι απαραιτητα καθαρση, αλλα ξερω γω… κατι… καποιο συμπερασμα, καποιο υπονοουμενο… βλεπαμε 2 ωρες ταινια που εδειχνε την ιστορια του καθενος για να μην αλλαξει τελικα και τιποτα το τρομερο στο τελος. Δεν ξερω που το βρηκε ο stef το τρομερο σεναριο :-s

Και ναι, αυτην λεω :wink:

Nαι ρε γαμώτο.

[SPOILER]Περίμενα ξέρω γω ο matt damon να πει κάτι σημαντικό στη γαλλίδα για τη ζωή της (και το μαλεσιανό κοριτσάκι) και μετά όκ να ερωτευτούν. Τουλάχιστον κάτι τέτοιο μας έχουν συνηθήσει οι περισσότεροι αμερικάνοι να περιμένουμε απ’ τις ταινίες τους, όπως και να χει:p[/SPOILER]

Πάντως ήταν πολύ ευχάριστη ταινία

Εγώ πάντως το μόνο κάπως αρνητικό της ταινίας είναι ότι συναντήθηκαν…θά’θελα νά’μεναν οι τρεις ιστορίες άσχετες μεταξύ τους…γιατί η συναντησή τους είναι το μόνο αυμβατό με τις συνηθησμένες ταινίες που γίνεται εδώ κιέχει σκοπό να ικανοποιήσει τους φαν της mainstream Αμερικάνικης συναισθημαρικής ταινίας…εμένα μου φτάνει ο τρόπος που βάζει ο Ηστγουντ τους ηρωές του να αντιμετωπίζουν την δική τους εμπειρία σε σχέση με τον θάνατο, και όχι η κάθαρση-χάπι εντ…εκεί ενοπίζω και το μεγαλείο του σεναρίου…όσο για την εικόνα, γιατί ο κινηματογράφος κατά βάση είναι κινούμενες εικόνες, εκεί είναι πραγματικά απόλαυση, και σας παραπέμπω στην όλη σκηνή του τσουνάμι, που μέκανε να νομίζω ότι τό’χω βιώσει κιεγώ:):!:

Είδα και γω σήμερα την ταινία του Κλιντ. Χωρίς να είναι ότι καλύτερο έχει κάνει (το Million Dollar Baby πολύ ανώτερο κατά τη γνώμη μου) με κέρδισε. Στο τέλος επέλεξε να μη δώσει κάποιο είδος κάθαρσης όπως ειπώθηκε παραπάνω (ίσως και να μη χρειαζόταν), αλλά ένα τρόπο να αλαφρύνουν οι χαρακτήρες από τον πόνο που βίωναν: το αγόρι αποδέχεται το θάνατο του αδερφού του, ενώ η Γαλλίδα και ο Αμερικάνος συναντούν ο ένας τον άλλο και αποφασίζουν να συνεχίσουν μαζί (αρκετά safe έκβαση, όχι όμως αναγκαστικά και κακή).

Όπως βλέπω, ο Κλιντ έχει γίνει ένας αρκετά ευαίσθητος δημιουργός που του αρέσουν τα δύσκολα θέματα. Σίγουρα η Ζωή Μετά χάνει σε αμεσότητα σε σύγκριση με το Million Dollar Baby, όπου πραγματευόταν ένα εξίσου δυσκολοπρόσιτο ζήτημα: την ευθανασία σε άνθρωπο. Στην ταινία αυτή σου έριχνε το γεγονός του ηθελημένου θανάτου κατευθείαν στο νευρικό σου σύστημα, ενώ στη φετινή ταινία στο έφερνε κάπως πιο μαλακά.

Γενικά πάντως, δεν μετάνιωσα που το είδα. Να ναι καλά ο άνθρωπος να μας δίνει ταινίες!

Μόλις γύρισα απ το:

πολύ καλή και δυνατή ταινία για ν ανοίξει τη χρονιά.

To The Tourist έχει πάει να το δει κανείς να πει καμία γνώμη?? Τι έχουν λυσάξει όλα τα media πια? Μέχρι και η μάνα μου ζήτησε να το δει, που βλέπει μία ταινία κάθε δεκαετία.

με τέτοια προώθηση μην ελπίζεις σε πολλά…:p:p

Πρέπει νάναι καλή ταινία, απλά απ’την υπέρπροώθηση δημιουργούνται προσδοκίες και περιμένεις να δεις κάτι που δεν έχεις ξαναδεί, και έτσι με μια απλά καλή ταινία, απογοητεύεσαι:):!:

Ναι. Αυτο ακριβως που ειπες. ^^
Η μανα μου δηλαδη που δεν βλεπει ταινιες θα το καταευχαριστηθει οποτε ενταξει:D
Εγω θα το βαλω στην ουρα μονο και μονο για Depp.
Και Jolie ενταξει ας μη κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου.
Απο το Salt χειροτερο δεν μπορει να ειναι παντως.

Μόνο για Depp…:D:D:D

Την ειδα κι εγω χτες,αν και στην αρχη μου φανηκε οτι θα βαρεθω,εξελιχτηκε παρα πολυ καλα η ταινια,μου αρεσε πολυ.

Πολυ καλες και οι ερμηνειες των πρωταγωνιστων,αλλα ξεχωριζει ανετα ο καταπληκτικος Τζεφρι Ρας.

Εγω λεω να δω την ταινια “Lemmy”.:thumbup:

ναι…βλακεια…και δεν ειχα δει τρεηλερ πχ για να εχω προσδοκιες οπως ειπε ο στεφ…μονο ειχα ακουσει για αντζυ και ντεπ… τσαμπα λεφτα πε της!!!

Δεν είναι το τρέηλερ που δημιουργεί προσδοκίες, αλλά το σούσουρο που γίνεται στα μήντια, και στις παρέες:):!:

Διαβαζω οτι ο Νικος Τζιμας βγαζει καινουργια ταινια,"ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΚΥΚΝΟΥ"ψηνομαι τρελα λοιπον λογω του παρελθοντος του!Παω λοιπον χθες να το δω!!!
Η μεγαλυτερη απογοητευση που εχω νιωσει για ταινια!
Οι προσδοκιες μου μεγαλες…η ταινια τραγικα κακη!Προχειρη κ ταινια που δεν σε βαζει σε κανενα σημειο στο “πνευμα” της!Δεν περιμενα το 2011 να δω τοσο κακη σκηνοθεσια σε ταινια!

Ρε παιδια αν ειναι δυνατον!οι φωνες των ελληνων ηθοποιων,ντουμπλαρισμενες!ΜΑ ΝΤΟΥΜΠΛΑΡΙΣΜΕΝΕΣ?
#-o

[SPOILER]Ευτυχως που ο Βεγγος δεν μιλαει καθολου,δεν θα το εντεχα με τιποτα να μιλαει κ να ακουω αλλη φωνη[/SPOILER]

Η ταινια ξεκινησε κ τελειωσε στη συλληψη της ιδεας![-X

Green Hornet.

meh

αναμενομενο i guess…=/

δεν ηξερε αν ηταν κωμωδια ή οχι.

αρκετα κλισέ. κλασσικορολος του μπουλη. κλασσικορολος ασιατη συμπρωταγωνιστη.

κενα. διχως τελος. χαζοπλοκη

κριμα στις ηθοποιαρες που παιζαν που καναν κακο στο μυθο που κουβαλανε, αντμιραλ ανταμα και hans landa.