Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

κλέψιμο εντελώς τα cinema πλέον
και πραγματικά όποιος είναι σινεφίλ χαλιέται άπειρα με αυτή την κατάσταση.Επίσης,για να πώ κάτι προσωπικό εμένα μου τη σπάει και η κυριαρχία των μεγάλων κινηματογραφικών εταιριών όπως village κτλ.Θα γούσταρα να ξαναγυρνούσε η κατάσταση στους κινηματογράφους της γειτονιάς και στους μικρούς αλλα γουστιόζικους χώρους.Έτσι δημιουργείται και κατάλληλη ατμόσφαιρα για να παρακολουθήσει κάποιος την ταινία του.
Η ακρίβεια όμως σε καθηλώνει πλέον μπροστά απο τον υπολογιστή και βλέπεις εκεί τις ταινίες.

Πολυ σωστος φιλαρακο συμφωνω απολυτα

ενα έχω να πω…θερινοί σινεμαδες…όλα τα λεφτά…και τώρα που το λέω να δω αν θα ανοίξει πάλι της λαρισας…

οι θερινοί τα σπάνε κλασσικά.Αλλα και εκεί οι ίδιες είναι περίπου οι τιμές.
Αυτό που είναι εξίσου τέλειο και δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα είναι ο κινηματογράφος όπου βρίσκεται σε ανοιχτό χώρο και πας με το αμάξι σου και βλέπεις,σε μια μεγάλη όθονη. Απίστευτη φάση 8)

^^πολλές ταινιες βλέπεις…:smiley:

εεεεελα 8)

drive in cinemas νομίζω δεν έχουμε πλέον στην ελλάδα… υπάρχει ένα εγκαταλελημένο στην εθνική για λαμία…

κρίμα :?

Ναι οντως κριμα και εμενα θα μου αρεσε μια τετοια φαση αραχτος στο αμαξι και εργακι8)

Ειδα και εγω το Pirates Of The Caribbean: On Stranger Tides

και αντιθετως με τους προηγουμενους που γραψατε μου αρεσε παρα παρα πολυ. Δυνατη ταινια, σκαλες ανωτερη απο την 3η που το ειχαν κουρασει με το σεναριο. Μου φανηκε αναζωογονητικο που η υποθεση δεν ηταν συνδεδεμενη με τα προηγουμενα. Ειδα κατι το διαφορετικο. Ειχε πολλες φοβερες σκηνες δρασης και ο Johnny Depp ηταν για μια ακομα φορα [SIZE=“2”][SIZE=“3”]ΘΕΟΣ[/SIZE][/SIZE]… Ενω δεν το περιμενα μου ελειπαν λιγο στην αρχη ο Will και η Elizabeth, αλλα στην πορεια μια χαρα. Η Penelope Cruz πολυ αδιαφορη και απο τις αδυναμιες της ταινιας θεωρω οτι ηταν ακυρος ο χαρακτηρας της και μου την εδινε ο τροπος που σκεφτοταν. Ο Blackbeard απο την αλλη ηταν τρομερος χαρακτηρας και πολυ true \m/ πειρατικη φιγουρα… Δεν ξερω γιατι δεν συμφωνειτε και οι αλλοι, αλλα [SIZE=“3”]ΤΑΙΝΙΑΡΑ[/SIZE].

σήμερα πάω να δώ το δέντρο της ζωής.Αναμένονται σχόλια το βράδι 8)

διαφωνω οσο δεν παει!
ειδικα στη συγκριση που κανεις με την τριτη, της οποιας το σεναριο το θεωρω με διαφορα το καλυτερο της 4αλογιας. ειχε συνεχεια ανατροπες και ηταν πολυπλοκο σε σχεση με τις αλλες αλλα δεν με ειχε κουρασει σε κανενα σημειο.
επισης θεωρω πως στα προηγουμενα ειχαν σημαντικη συμμετοχη και οι υπολοιποι χαρακτηρες ενω στο 4ο νομιζω ηταν απλα μαριονετες!

μόλις γύρισα απο τον κινηματογράφο.Πολύ καλή ταινία το δέντρο της ζωής.Ο brad Pit εξαιρετικός πραγματικά(όλο με εκπλήσει τελευταία).Προσαρμόστηκε με το καλύτερο τρόπο στο ρόλο του.Η ταινία είχε βαθιά μηνήματα καθώς διαπραγματευόταν το θέμα της ζωής,της οικογένειας,τη θρησκεία,το σημείο που έφτασε η ανθρωπότητα…με εικόνες που θυμίζουν το συμβολισμό και τον υπερρεαλισμό(το τελευταίο το λέω καθώς η ταινία είχε άπειρες αναχρονίες και η νοηματική σύνδεση των διαφόρων θεμάτων γινόταν με όχι τόσο μεγάλη σύνδεση μεταξύ τους).Κούρασε βέβαια στο σημείο με τους δεινόσαυρους ( :lol: ) και τις εικόνες του διαστήματος.Πάντως λίγοι εκτίμησαν την ταινία αφού στο τέλος όλοι μπινελίκοναν :lol::lol:

[SPOILER]ΓΑΜΙΕΤΑΙ το μισάωρο διαφημήσεις πριν απο την ταινία[/SPOILER]

Μια χαρα υπαρχουνε ενα σωρο σινεμαδες σε διαφορες περιοχες, ειδικα κεντρο αλλα και συνοικιακοι που εχουν τιμες χαμηλες ή ειδικες προσφορες ή πολυ φτηνο φοιτητικο(που πλεον δεν δικαιουμαι αλλα δεν μου ζητανε σχεδον ποτε πασο ή δειχνω το παλιο :p). Επισης υπαρχει και το αθηνοραμα κλαμπ που εχεις 5 ευρω εισιτηριο. Γενικα το θεωρω χαζο να λεμε οτι ειναι ακριβο το σινεμα, ενω ο καφες ή η μπυρα παιζει να σου βγαινει ακριβοτερα.
Τα ποπ κορν ειναι κλεψιμο, να μην παιρνετε, οι σωστοι σινεφιλ δεν τρωνε.:stuck_out_tongue:

Ον τοπικ, ειδα κι εγω τους Πειρατες, καλουλι ηταν αλλα ηθελα και Κιρα, αυτη η Πενελοπε δεν μ’αρεζε [-X
Καθε περσυ και καλυτερα οι Πειρατες μαλλον.

ταχυπαλμίες…

[SPOILER]Με το φοιτητικό γενικά είσαι μια χαρά.8) Θα ψάξω λίγο περισσότερο τους κινηματογράφους στο Κέντρο,γιατί μου την έχει βαρέσει η κατάσταση σε μεγάλους κινηματογράφους [/SPOILER]

Είδα τους Πειρατές σαν παιδί κι εγώ…

Εννοείται κατώτερο από το 1ο,για τα άλλα 2 βαριέμαι να σκεφτώ να συγκρίνω,τα βάζω στο ίδιο τσουβάλι,πολύ μέτρια τα 2-4.

Τα χουν κάνει έναν αχταρμά με τους μύθους και το υπερφυσικό…

Και κάποιες σκηνές τελείως ψέμματα…Ντάξει,δεν είναι ρεαλιστική η ταινία αλλά μην νιώθουμε ότι μας κάνουν λοβοτομή…

Επίσης κάποιες μάχες είχαν πολύ ψεύτικη θεατρικότητα.

Κάποιες αστείες σκηνές,πέρασε εύκολα το 2ωρο.

[SPOILER]Μαζί με το πλοίο συμπεριλαμβάνεται και universal τηλεχειριστήριο…περί σπαθιού ο λόγος[/SPOILER]

Το πρωτο ητανε πολυ καλυτερο αλλα και αυτο ειχε παρα πολυ γελιο!!!

Απ’την αφίσα ακόμα φαίνεται το τι θα επακολουθήσει:):!:

άνοιξε ο θερινός κινηματογράφος στη λαρισα… οου γιεα.!!! :smiley:

το πρόγραμμα είναι λίγο(οκ.πολύ) οτι ναναι αλλά θα πάω να δω 2-3…με 4 ευρουλακια καλά είναι…10 το βράδυ οι προβολές

the expendables
the american
soul kitchen
[B]ο λογος του βασιλια
black swan[/B]
ζητειται ψευτης
match point
inception
[B]rabbit hole[/B]
hearafter
salt
eat pray love
social network
The Other Guys
the tourist

[SPOILER][/SPOILER]
ό,τι χειρότερο έχω πληρώσει για να δω σε cinema από τότε που μου την έφεραν και είδα το twilight…[-X
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ταινία.
το πρώτο βλεπόταν και είχε τις στιγμές του (και γενικά ήταν αρκετά ευχάριστο και ό,τι έπρεπε για καλοκαίρι) αλλά αυτό ούτε καν. ΜΑΚΡΙΑ.